- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 146
Onko niitä vessaistujia muka oikeastiYllätyin kyllä positiivisesti, kuinka vähän jengi istui vessassa 1st personissa. Jospa sama meno jatkuisi retailissakin, silloin tätä saattaisi pelata vähän useamminkin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Onko niitä vessaistujia muka oikeastiYllätyin kyllä positiivisesti, kuinka vähän jengi istui vessassa 1st personissa. Jospa sama meno jatkuisi retailissakin, silloin tätä saattaisi pelata vähän useamminkin.
Onko niitä vessaistujia muka oikeasti? en ole tainnut kertaakaan törmätä sellaiseen ~300 pelitunnin aikana. Toki taloissa on jengiä kun turvallisempaa, mutta kyllä ne yleensä siellä meteliä pitää ja liikkuu.
On oikeasti. Kirjaimellisesti vessassa tai kylpyammeessa istuvia. Itse törmäsin moiseen luokkaa toisessa pelissä ikinä.Onko niitä vessaistujia muka oikeasti? en ole tainnut kertaakaan törmätä sellaiseen ~300 pelitunnin aikana. Toki taloissa on jengiä kun turvallisempaa, mutta kyllä ne yleensä siellä meteliä pitää ja liikkuu.
En mitenkään erityisen paljon 1st personia odotellut, mutta nyt pari tuntia töissä Grimmmz striimiä katselleena taidan jopa asentaa ihan test clientin kun kotiin pääsen.
Vaikuttaa melko erinomaisen jännältä puuhalta.
Tämä muuten totta, jotenkin paljon "raskaampaa" seurata tuota 1st personia.Pelatessa tuo 1st person ihan ok, mutta ei tätä katsoa jaksa.. Puolisen tuntia Grimmmz pyörinyt taustalla ja imo todella tylsää katsottavaa. Pelatessa tietty eri juttu.
Kyllä se 3rd person vain oli streamia katsellessa paaaaljon viihdyttävämpää imo.
Tuskin kovin moni enään koko peliä siellä vessassa istuu, mutta kyllä itsekkin tuota hyödynnän välillä. Etenkin jos useampi pelaaja laskeutuu samalle alueelle ja omasta talosta tulee huono lootti niin jään pistoolin kanssa esim kyttään jonkun oven taakse siinä toivossa että kaveri tulee sinne. Myös jos oot jo talon sisällä ja kuulet jonkun tulevan niin haulikon kanssa suojaan niin että 3rdlla ei siihen näe ja odottaa et kaveri avaa oven. Paljon varmempi tapa saada kaveri hengiltä kun kurkkia ikkunoista tai vastaavaa.On oikeasti. Kirjaimellisesti vessassa tai kylpyammeessa istuvia. Itse törmäsin moiseen luokkaa toisessa pelissä ikinä.
Onkohan se jo vähän vanhentunut taku kun jengi ruvennut 3rd personissa kameraa veivaa enemmän.
1st person toki poistaa noi periskooppikyttäämiset, mutta toisaalta juurikin joku vessacamp on sitten taas paljon helpompaa. Ihme ettei sellaista ole juuri näkynyt, koska semmonen yksinkertain oven kyttäys oli camppimistä mitä odotan 1st personissa esiintyvän enemmän.
siinä on kyllä kova voitontahto jos jaksaa tuolla taktiikalla pelin loppuun saakkaYksi vessaistuja on itselle tullut vastaan. Talossa kaikki ovet kiinni ja kamat lattioilla koskematta. Vessaan kun meni niin ukko istui kylpyammeen päällä ja laittoi napin otsaan.![]()
Eikä siinä mitään väärin ole. Pelatkoon kukin miten huvittaa.Tuskin kovin moni enään koko peliä siellä vessassa istuu, mutta kyllä itsekkin tuota hyödynnän välillä. Etenkin jos useampi pelaaja laskeutuu samalle alueelle ja omasta talosta tulee huono lootti niin jään pistoolin kanssa esim kyttään jonkun oven taakse siinä toivossa että kaveri tulee sinne. Myös jos oot jo talon sisällä ja kuulet jonkun tulevan niin haulikon kanssa suojaan niin että 3rdlla ei siihen näe ja odottaa et kaveri avaa oven. Paljon varmempi tapa saada kaveri hengiltä kun kurkkia ikkunoista tai vastaavaa.
En mäkään usko, että kyttäämiset vähenee. Päinvastoin. 3rd toki helpottaa tietyissä tilanteissa (esim katoilla makaaminen) istumista ja passiivista pelaamista, mutta toisaalta se helpottaa myös liikkumista ja paikasta toiseen siirtymistä. Enemmänkin tuo kyttääminen jne osa pelin luonteeseen liittyvä osa. Kuoleman merkitys on niin suuri että jo se lisää varovaisuutta.Eikä siinä mitään väärin ole. Pelatkoon kukin miten huvittaa.
Ehdottomasti on tilanteita missä itse myös jään kyttäämään ovea.
Lähinnä tuossa viestissä vain mietin sitä, että kun jengi puhuu 3rd personin poistavan kameralla kiven yli kyttäävät. Niin tekee, mutta kyllähän 1st person tuo sitten etuja muihin tilanteisiin.Lähinnä toki vaan toi, että on helppo jäädä korpoon kyttäämään ainutta tulosuuntaa. Tosin tässäkin voi nyt paremmilla reflekseillä ehkä selvitä, which is very nice.
Ei ole tuttu eikä tullut vastaan ikinä.Kaikille on varmaan tuttu pommeista välillä tuleva "rätinä" ääni, nyt tuli ihan randomisti testi servulla sama juttu eikä lähtenyt pois. Kaikki aseen laukaukset, askeleet jne aiheutti rätinää. Ootteko törmänny tähän?

Kaikille on varmaan tuttu pommeista välillä tuleva "rätinä" ääni, nyt tuli ihan randomisti testi servulla sama juttu eikä lähtenyt pois. Kaikki aseen laukaukset, askeleet jne aiheutti rätinää. Ootteko törmänny tähän?
Jatkuva rätinä kuulostaa uudelta ongelmalta.
edit: Joo, näköjään on uuden patchin ongelma, löytyy jo videoitakin todisteeksi
Juurikin tämä! Tuo sama ääni on kuulunut aiemmin kun pommit on tippuneet esim kaupungissa ja ikkunoita rikkoontunut monta samaan aikaan(?)
No vähän mietenkin että meinaako ne tosiaan nerffaa VSS:ää. Olikin virhe patch noteissa, eli lataa nopeammin tulevassa patchissa.
Jep.liian usein jopa striimaajat istuvat ringin ulkopuolella niin kauan kuin laastarit riittää ja sitte urhoollisesti napsitaan selästä jengi.ärsyttävää mutta tyylinsä kullakin.pitäis napsahtaa 90%heloista vittuun heti kun on yli 30 sec ulkopuolella ja siitä vaikka 15 sec viimesille henkäyksille aikaa.eikä sais ylös ennen kun on siellä alueella missä pelaaminen on tarkoitettu tapahtuvaksi.On toi alueen ulkopuolella oleminen niin pelleilyä. 6 jäljellä ja kaveri tulee jostain selän takaa kun luulin että eihän siel enää kukaa oo kun tekee niin "paljon" damagea, mutta väärässä olin. Oon entistä enemmän sitä mieltä että tota pitäs muuttaa ja rankasti.
Jep, joku tollanen systeemi siihen ois hyvä saada.Jep.liian usein jopa striimaajat istuvat ringin ulkopuolella niin kauan kuin laastarit riittää ja sitte urhoollisesti napsitaan selästä jengi.ärsyttävää mutta tyylinsä kullakin.pitäis napsahtaa 90%heloista vittuun heti kun on yli 30 sec ulkopuolella ja siitä vaikka 15 sec viimesille henkäyksille aikaa.eikä sais ylös ennen kun on siellä alueella missä pelaaminen on tarkoitettu tapahtuvaksi.
Ihan hyvältä näyttää 1st person mutta tuo kameran korkeus tuntuu jotenkin kovin matalalta, jotenkin kääpiöfiilis. Onko muilla samanlaista tuntemusta?

Eikö siellä gameplay valikossa ole sille vaihtoehtoa? Siellä on kuitenkin moni muu hold tai toggle säätö.Ihan mahtavaa että kuuntelee palautetta ja toimii sen mukaan.Nyt ois mukava vielä jos vois pitää nappia pohjassa tähdätäkseen tähtäimellä.
Ihan mahtavaa että kuuntelee palautetta ja toimii sen mukaan.Nyt ois mukava vielä jos vois pitää nappia pohjassa tähdätäkseen tähtäimellä.
Nyt pääsin itse peleille, eihän siellä tosiaan tuommosta ole.Eikö siellä gameplay valikossa ole sille vaihtoehtoa? Siellä on kuitenkin moni muu hold tai toggle säätö.
3rd ainakin toimii ongelmitta. Ei mitään ihmeellistä itsellä.Vähän ihmettelen että pistivät patchin tuollaisenaan liveksi. Kaikki rubberbandingit ja äänibugit olivat jo testiserverillä tiedossa eikä niille tehty käytännössä mitään. Toki viivästyttämisestä olisi vähän satanut sontaa niskaan mutta pienempi paha kun tuo pelin miltei rikkova patch. Ellei sitten ollut tiedossa ettei noita pysty nopeasti korjaamaan.
3rd ainakin toimii ongelmitta. Ei mitään ihmeellistä itsellä.
niin no peli on edelleen early-acces, ja pelimuodossa lukee beta. EA pelin beta-moodi, joten voi vedellä siitä johtopäätöksiä miten valmis se on![]()
Se on sinänsä ihan selvää. Kyllä 1st person musta muuten ihan hyvältä näyttää mut en ymmärrä miksi asioita näennäisesti testataan ennakkoon testiservulla, jos siellä ilmeneviä selviä pelin osittain rikkovia bugeja ei korjata ennen kuin patch viedään tuotantoon. Viittaan tällä siis noihin rubber banding/fps ongelmiin sekä äänibugiin.
Viimeisimpänä reconnect feature poistettiin käytöstä toistaiseksi:
Äänibugi on siis tämmöinen ja johtaa usein lopulta muistivuodon aiheuttamaan pelin kaatumiseen:
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.