Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Yleensä puolueissa noin surkean vaalituloksen jälkeen puolueen puheenjohtajalla ja puoluesihteerillä alkaa lähtölaskenta, hehän on vaaleista vastuussa. Ainakin jomman kumman pää tavallisesti on siis vadilla.Jotain kertoo että Persujen Youtube-kanavalla (Suomen Uutiset) uusin Video on tragikomedia nimeltään: PS-Vaalivalvojaiset, joka nyt jo 11 päivää vanha. Radiohiljaisuudella kannatus nousuun.
Kaikki riippuu seuraavista eduskuntavaaleista. Jos kannatus jää alle 15 % niin eiköhän tällöin johto mene vaihtoon seuraavassa puoluekokouksessa.Yleensä puolueissa noin surkean vaalituloksen jälkeen puolueen puheenjohtajalla ja puoluesihteerillä alkaa lähtölaskenta, hehän on vaaleista vastuussa. Se, että he ovat molemmat tehtävässään noviiseja ei yleensä juuri auttaisi asiaa. Eikä se, että pj syytti vaalien jälkeisissä haastatteluissa suurin piirtein kaikkia muita, koronarajoituksia ja ”systeemiä”, jopa äänestäjiä (tai oikeammin äänestämättä jättäneitä ja liikkuvia äänestäjiä), eikä yksinkertaisesti ottanut vastuuta. En tosin yhtään tiedä toimiiko persut kuten muut puolueet.
Yleensä puolueissa noin surkean vaalituloksen jälkeen puolueen puheenjohtajalla ja puoluesihteerillä alkaa lähtölaskenta, hehän on vaaleista vastuussa. Ainakin jomman kumman pää tavallisesti on siis vadilla.
Se, että he ovat molemmat tehtävässään noviiseja ei yleensä juuri auttaisi asiaa. Eikä se, että pj syytti vaalien jälkeisissä haastatteluissa suurin piirtein kaikkia muita, koronarajoituksia ja ”systeemiä”, jopa äänestäjiä (tai oikeammin äänestämättä jättäneitä ja liikkuvia äänestäjiä), eikä yksinkertaisesti ottanut vastuuta. En tosin yhtään tiedä toimiiko persut kuten muut puolueet.
Juu, mutta oliko tässä joku huolestunut? Itse en ainakaan käsittänyt niin.Olisin samaa mieltä jos olisi surkea vaalitulos ja kannatus tippunut edellisistä vaaleista mutta näissä vaaleissa ei kannatus tippunut yhtään verrattuna viime vaaleihin kun sitä mitattiin ihan ensimmäistä kertaa maakuntavaaleissa. Ainoa mihin tätä kannatusta voi mitata on muut puoleet joista persut voitti monet.
Eli siis ei varmaan kannata olla niin huolestunut persujen puolesta.

Näissä eri ajankohtaisohjelmissa on kiinnitetty huomiota juuri siihen, että Kepu pääsi ohjaamaan vaaliteemoja ja keskustelunaiheita lähipalveluteemallaan ja siihen tematiikkaan yhtyi oikeastaan muut, lisäksi Kokoomus toi talousteeman mukaan. Mutta persut jäi ulkopuolelle omine juttuineen ja tuossa bensan hinta jutussa ”all in” tyylin sijaan päätyivätkin vähän peruuttelemaan ja lisäksi sote- ja hyvinvointialuekritiikissään pitivät koko juttua, ja siten myös vaaleja, puheiden tasolla turhina tai vähäarvoisena.Omassa tuttavapiirissä on melko paljon persuja äänestäviä ja oikeastaan kaikki jättivät äänestämättä näissä aluevaaleissa, sillä kokivat vaalien olevan täysin turhat. Nyt luonnollisesti ovat jälkeenpäin surkutelleet, kun demarit saivat niin hyvän tuloksen..![]()
Purralle seuraajaa? Peltokangas? No way. Purra on ylivoimaisella marginaalilla paras PJ Persuille. Edustava, asiansa osaava, sanavalmis, eikä pelkää debaatteja...ja nainen. Se, että Perussuomalaisten keulilla on nimenomaan rautarouvamainen nainen, piristää puolueen yleisilmettä ja sekoittaa yleistä stereotyyppistä näkemystä PS:sta.Luultavasti Purran seuraajaa sielä selvitellään. VKK:n sekoilulla haetaan myös PS:ällekkin momentumia ja kärkeen nousee joku öyhöttäjistä. Veikkaan Peltokangasta, kun se on sopivasti ollu esillä. smoke:::
En kyllä saa tästä mitenkään substanssitasolla kiinni.Ei oikein perssujen bensalinja ja kritisoidaan vaan kaikkea linja pure. Jussin poistuminen pj. pallista kanssa varmasti vie äänestyshaluja kovimmilta öyhöttäjiltä (joista osa on siirtynyt VKKn riveihin).
Purralle seuraajaa? Peltokangas? No way. Purra on ylivoimaisella marginaalilla paras PJ Persuille. Edustava, asiansa osaava, sanavalmis, eikä pelkää debaatteja...ja nainen. Se, että Perussuomalaisten keulilla on nimenomaan rautarouvamainen nainen, piristää puolueen yleisilmettä ja sekoittaa yleistä stereotyyppistä näkemystä PS:sta.
Mitä nyt olen seurannut eduskunnan kyselytunteja ja puheenjohtajatenttejä, omaan silmään Purra edustaa ja tuo Perussuomalaisten linjaa aktiivisemmalla ja napakammalla otteella esille kuin esimerkiksi edeltäjänsä Halla-Aho, jolla oli taipumusta passiivisuuteen kun olisi voinut haastaa. En keksi ketään edes lähelle Purraa nyky-PS:n riveistä mitä tulee puheenjohtajuuteen.
Uudenkarheisiin aluevaaleihin ei kannata yhdenkään puolueen liikaa juuttua. Kuntavaalit viivoittavat enemmän missä puolueiden todellinen kannatus lepää.
Kaikilla puolueilla on omat ristinsä. Persut eivät ole poikkeus. Ainoana todellisena "kansanpuolueena" sitä poliittista rosoa tulee heillä todennäköisesti aina olemaankin enemmän edustuksessa kuin perinteisillä salonkipuolueilla (SDP/Keskusta/Kokoomus). Onko tämä hyvä vai huono asia, siitä voi olla montaa mieltä.Tästä ollaankin samaa mieltä, mutta. Peltokangas on yksi iso vitsi ja nykyinen puoluesihteeri on kanssa sellaista tasoa, että kaveri vaihtoon ja äkkiä. Nyt olisi aika tehdä kovan luokan oppositiopolitiikkaa ja hankkia niitä karanneita kepu/demariäänestäjiä sen sijaan että sihteerin viikkomailissa syytetään "valtamediaa" ja "rakenteellista vääryyttä" jota Perussuomalaiset koki. En tiedä kehen tuollainen vähä-älyinen teksti uppoaa, mutta jotain rajaa pitäisi nyt kuitenkin olla. Kannatus on yli 15% ja sitä on hyvä lähteä nostamaan sinne 19-20% tasolle. Siihen vaaditaan määrätietoista otetta ja kovia tekoja, ei mitään Maureja ja puoluesihteereitä, jotka ovat viittä vajaa idiootteja.
Ainoana todellisena "kansanpuolueena"
Niin, kansanpuolueellahan voi tarkoittaa montaakin asiaa. Myös omaa tulkintaasi. Selkeästi ainoa Suomen kansan puolueeksi profiloituva joka tapauksessa. Ainoana siis ajaa puhtaasti Suomen kansan verorahojen kohdentamista lähtökohtaisesti maamme sisäisiin kohteisiin, ei maamme ulkopuolisiin kohteisiin. Tämä selkeä eroavaisuus muihin puolueisiin nähden.Mitä muuten tarkoitat tällä? Siis tuolla lainausmerkein varustetlulla kansanpuolue-termillä? Juuri sitä, että se on enemmän populistipuolue retoriikaltaan kuin muut?
Kotimaan poliitiikka ketjussa keskustelua populismista.Niin, kansanpuolueellahan voi tarkoittaa montaakin asiaa. Myös omaa tulkintaasi. Selkeästi ainoa Suomen kansan puolueeksi profiloituva joka tapauksessa. Ainoana siis ajaa puhtaasti Suomen kansan verorahojen kohdentamista lähtökohtaisesti maamme sisäisiin kohteisiin, ei maamme ulkopuolisiin kohteisiin. Tämä selkeä eroavaisuus muihin puolueisiin nähden.
Niin, kansanpuolueellahan voi tarkoittaa montaakin asiaa. Myös omaa tulkintaasi. Selkeästi ainoa Suomen kansan puolueeksi profiloituva joka tapauksessa. Ainoana siis ajaa puhtaasti Suomen kansan verorahojen kohdentamista lähtökohtaisesti maamme sisäisiin kohteisiin, ei maamme ulkopuolisiin kohteisiin. Tämä selkeä eroavaisuus muihin puolueisiin nähden.
Populistisin puolue taitaa olla se suosituin, eli lupaillaan mitä sattuu, heh.
Kansan puolueen vastakohtia ovat antikansanpuolueet eli vihervasemmistopuolueet, jotka ajavat muiden kuin Suomen kansan etuja.Ok, mä ajattelin, että kansanpuolue ajaa sellaisia asioita, joita kansa haluaa. Eli siis suosituin puolue on (omasta mielestäni) kansanpuolue. Viime vaaleissa se oli SDP. Galluppien mukaan se on nyt Kokoomus. Ja samalla tavalla meillä on enemmistöhallitus, siis kansanhallitus.
Mutta termejä voi tosiaan määritellä monella tavalla.
Kansan puolueen vastakohtia ovat antikansanpuolueet eli vihervasemmistopuolueet, jotka ajavat muiden kuin Suomen kansan etuja.
Höpsistä. Määritelmän mukaan kansa äänestää puolueita, jotka ajavat heidän etuaan. Ja jokainen määrittelee itse sen oman etunsa. SDP oli eniten kansanpuolue vuonna 2019.
Meillä on muuten vain yksi kansanpuolue. Kirjaimellisesti. Nimittäin Suomen ruotsalainen kansanpuolue (rkp) - Svenska folkpartiet i Finland (sfp).Kaikilla puolueilla on omat ristinsä. Persut eivät ole poikkeus. Ainoana todellisena "kansanpuolueena" sitä poliittista rosoa tulee heillä todennäköisesti aina olemaankin enemmän edustuksessa kuin perinteisillä salonkipuolueilla (SDP/Keskusta/Kokoomus). Onko tämä hyvä vai huono asia, siitä voi olla montaa mieltä.
Ok, mä ajattelin, että kansanpuolue ajaa sellaisia asioita, joita kansa haluaa. Eli siis suosituin puolue on (omasta mielestäni) kansanpuolue. Viime vaaleissa se oli SDP. Galluppien mukaan se on nyt Kokoomus. Ja samalla tavalla meillä on enemmistöhallitus, siis kansanhallitus.
Mutta termejä voi tosiaan määritellä monella tavalla.
Jos kansan ääni olisi toteutunut suoraan sellaisenaan kuin se annettiin, nykyhallituksemme olisi koostunut kolmikosta SDP-PS-Kokoomus.
Ei, Ainoa millä on merkitystä on eniten paikkoja saaneella puolueella, mutta sekään ei tarkoita että hallituksessa on oltava suurin puolue.Jos kansan ääni olisi toteutunut suoraan sellaisenaan kuin se annettiin, nykyhallituksemme olisi koostunut kolmikosta SDP-PS-Kokoomus.
Älä suotta jätä ajatustasi kesken. Tuolla logiikalla se kansanhallitus koostuisi ihan jokaisesta puolueesta. Sillä saataisiin jokaiselle suomalaiselle edustus hallitukseen ja kaikki olisivat tyytyväisiä? No eivät tietenkään, sillä tuollainen hallitus ei voisi ajaa juuri mitään lakimuutoksia. Tai no, olisihan sekin jossain määrin hyvä asia, sillä silloin ei ainakaan tehtäisi päätöksiä, joita joku vastustaa. Mutta ei mitään muutakaan.
Kansa äänestää eduskunnan ja eduskunta päättää hallituksen. Eduskunta muodostaa juuri sellaisen enemmistön kuin eduskunta haluaa ja jolle löytyy yhteinen hallitusohjelma, ja silloin lopputuloksena on (lähes aina) hallitus, jonka puolueita on yli puolet kansasta äänestänyt ja joka myös kykenee toimimaan samassa hallituksessa ja viemään asioita eteenpäin. Kyllä se on kansan tahdon kuuntelemista, että siellä hallituksessa pyritään edistämään niitä vaaliohjelmien asioita. Eli kyllä meillä on ihan kunnon enemmistöinen "kansanhallitus". Sitä ei olisi SDP-PS-Kokoomus-hallitus, joka ei kykenisi toimimaan.
Ja tuo termi ei ole mikään yleinen termi, joten jokainen saa tietenkin määritellä sen miten huvittaa.
Tältä se varmasti katkeruuden täyttämässä kuplassa tuntuu."Sitä ei olisi SDP-PS-Kokoomus-hallitus, joka ei kykenisi toimimaan." Ei pysty toimimaan nykyinenkään.
"Sitä ei olisi SDP-PS-Kokoomus-hallitus, joka ei kykenisi toimimaan." Ei pysty toimimaan nykyinenkään.
Aika surkea perussivistys persuilla, kun näin kovasti ovat tekemässä välikysynystä sähkön ja polttoaineen hinnan noususta.
Eivät taida ymmärtää, ettei sitä bensaa tuoteta Suomessa eikä edes kaikkea sähköäkään. Säätilanteet esimerkiksi Norjassa ja maailmanmarkkinahinnat vaikuttavat. Olisivat nyt samalla turistaneet tuonne välikysymykseen mukaan vielä kahvin hinnan nousun.
![]()
Perussuomalaisilta välikysymys bensan ja sähkön hintojen noususta
Perussuomalaisilta välikysymys bensan ja sähkön hintojen nousustayle.fi

Yllättäen kehitysavusta leikkaaminen ratkaisuna. Polttoaineenverokertymä on huomattavasti suurempi potti kuin ne roposet, jotka kehitysapuun menevät. Vihreästä siirtymästä leikkaaminen on idiotismia, kun tälläkään hetkellä ei panosteta asiaan tarpeeksi.Eiköhän tämä trollailu ala jo riittää. Veroja voi alentaa niin sähköstä, kuin polttoaineestakin. Rahat otetaan vaikka kehitysavusta ja maailman kunnianhimoisimmasta hippeilystä. Ei tämä ole kovin vaikeaa. Yritäppä nyt ja lue EDES omat uutisesi.
"Perussuomalaiset vaatii hallitukselta toimia polttoaineiden ja sähkön hintojen alentamiseksi. Ensisijaisena toimena puolue mainitsee tiedotteessaan veronalennukset."
Seuraavaksi taas keskustellaan varmaankin mitä Timo Soinin perussuomalaiset teki hallituksessa?![]()
Afrikan diktaattorien ylellisen elämän tukeminen on ilmeisesti sinusta tärkeää. Kehitysapu menee paljolti hukkaan, jos ei saada avustettavan maan korrupiota kitkertyä. Oikeusvaltion kehitykseen ja korruption kitkemiseen pitäisi suunnata rahat, jotta myöhemmin avustukset ei menisi hukkaan. Mutta eihän tämä ole vasemmistolle tärkeää, tärkeintä on että se näyttää pintapuolisesti hyvälle. Pintaa vähän jos rapsuttaa, paljastuu totuus.Yllättäen kehitysavusta leikkaaminen ratkaisuna. Polttoaineenverokertymä on huomattavasti suurempi potti kuin ne roposet, jotka kehitysapuun menevät. Vihreästä siirtymästä leikkaaminen on idiotismia, kun tälläkään hetkellä ei panosteta asiaan tarpeeksi.
Rahat otetaan vaikka kehitysavusta
Ei siitä ihan noin paljon sentään riitä jaettavaa
(Varsinkin kun samaan aikaan peräänkuulutetaan että pitäisi auttaa paikan päällä, ettei tarvitsisi ottaa turviksia...)Ensimmäiset tienaa jatkossa, kun on mitä myydä jälkijunaan. Mitä luulisit maksavasi sähköstä tällä hetkellä, jos meillä olisi hiilivoimaa Puolan malliin?Idiotismia on pelkästään tämä "ollaan maailman ensimmäinen, annetaan esimerkkiä ja signaaleja". Entä jos mentäisiin vain muiden tahdissa ja ei tuhottaisi kaikkea?
Tää aina vähän hymyilyttää, kun PS on rahoittanut varmaan koko vuosibudjetin verran muita kuluja leikkaamalla joka ikinen kerta kehitysavustaEi siitä ihan noin paljon sentään riitä jaettavaa
(Varsinkin kun samaan aikaan peräänkuulutetaan että pitäisi auttaa paikan päällä, ettei tarvitsisi ottaa turviksia...)
Viimeksi sotea rahoitettiin kehitysavusta. Se on ehtymätön Sampo! (No, ainakin siihen asti kun PS on hallituksessa budjettia tekemässä...)
Ensimmäiset tienaa jatkossa, kun on mitä myydä jälkijunaan. Mitä luulisit maksavasi sähköstä tällä hetkellä, jos meillä olisi hiilivoimaa Puolan malliin?
Ei saada korjattua kaikkia Suomen ongelmia, niin ei kannata sitten ilmeisesti edes yrittää, vaan laitetaan hyvesignalointi maksimiin. Eipähän tarvitse tehdä asioille mitään.
... että kehitysavulla voidaan rahoittaa samaan aikaan useita kohteita, joiden menot ovat moninkertaiset kehitysapuun nähden.
Kiva olkiukko!! En kritisoinut halua korjata ongelmia, enkä edes kehitysavun leikkaamista, vaan nauran sille, että PS yrittää ilmeisesti uskotella äänestäjille, että kehitysavulla voidaan rahoittaa samaan aikaan useita kohteita, joiden menot ovat moninkertaiset kehitysapuun nähden. PS:n vakiovastaus menojen rahoittamiseen on ollut vuosikausia kehitysapu. Se on koomista. Uskon, että se on jonkun PS:n kannattajankin mielestä koomista - ei ehkä sinun.
Kiva olkiukko!! En kritisoinut halua korjata ongelmia, enkä edes kehitysavun leikkaamista, vaan nauran sille, että PS yrittää ilmeisesti uskotella äänestäjille, että kehitysavulla voidaan rahoittaa samaan aikaan useita kohteita, joiden menot ovat moninkertaiset kehitysapuun nähden. PS:n vakiovastaus menojen rahoittamiseen on ollut vuosikausia kehitysapu. Se on koomista. Uskon, että se on jonkun PS:n kannattajankin mielestä koomista - ei ehkä sinun.
Kuinkas monta kertaa nyky hallitus on leikannut kehitysavusta niin että samalla summalla voitaisiin laskea jotain veroa tms? Jos suomi maksaa kehitysapua noin 1.2 miljardia vuodessa niin kyllä sillä nyt jonkinlaisia verohelpotuksia voitaisiin rahoittaa.
En ole kuitenkaan sitä mieltä, että kehitysapu pitäisi lopettaa kokonaan, mutta kyllä se pitäisi pistää tarkempaan syyniin, että mihin sitä rahaa loppujen lopuksi kohdemaassa käytetään.
Kysehän loppupelissä on siitä, että minne rajattu määrä veronmaksajien rahoja laitetaan.
Taidat olla kaupunkilainen?Toi polttoaineen verosta ulina on kyllä kiistatta aika koominen veto nyt kun kaikille on pässinlihaa, että se tulee päinvastoin nousemaan ja se on ihan tarkoituksellista.
Joo, maalla on pitkät matkat ja pakko ajaa mutta vielä 10 vuotta sitten se laulu oli kuinka maalla on niin halpaa asua, on tilaa ja parkkipaikoista ei tartte ressata. Noh, kaikkea ei voi saada ja jotenkin se homma tasapainottuu.
Taidat olla kaupunkilainen?
Oke. Itse asun maalla, mutta autolla 15min työmatka.Ei kai siinä mitään epäselvää. Olen valinnut kauan sitten kalliin asumisen mutta halvan liikenteen. Ilmeisesti maalla vallitsi joku harha, että sitä voi vaan asua kaukana halvalla, palvelut pidetään yllä eikä liikkumisen hintakaan nouse.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.