- Liittynyt
- 18.04.2024
- Viestejä
- 2 024
Tässä nyt reilu vuosi yhteistä matkaa -20 mallisella 2.0 Corollalla. On ollut kyllä mukava ja luotettava kulkine tähän saakka. Ei ainuttakaan vikaa tai häiriötä. Sisämelu ei mielestäni niin paha kuin sitä haukutaan, tosi jos se häiritsee niin äänieristämällä varmasti saa huomattavasti hiljaisemman. On ollut kyllä jotenkin todella rentouttavaa omistaa Toyota useiden VAG paskeiden jälkeen.
Eikä ne huollot marmorilla nyt niin paljoa maksa. Isoin huolto muistaakseni oli noin 600e jossa vaihdettiin tulpat. Mielenrauhaa Relax turvalla kyllä saa vielä lisää autoiluun sen lisäksi.
Mä vaihdoin 2019 Corollan, 2018 Relluun. Varmasti Corolla luotettavampi pitkällä matkalla, mutta ylläpitokulut on minulla tähtitieteelliset Corolla vs. Clio.
Cliolla ajanut nyt 3v ilman yhtään vikaa (mittarissa nyt 80tkm), vakuutukset halvemmat kuin Corollassa, vie polttoainetta 0,5-1l enemmän kuin Corolla, huoltoihin mennyt 100-150€/v, tilaa farkku cliossa juuri sopivasti kahdelle aikuiselle(toki ajan tuolla 99% yksin), clio maksoi 4v ja 40tkm ajettuna tasan 9k€ ja Corollasta hyvitettiin 35k€.
