Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Ja kuka sitten määrittelee tämän "keliolosuhteen"?Alinopeuden saisi lailla kieltää ellei keliolosuhteet sitä vaadi.
Eikös ne jotain sellaista suunnittele.Alinopeuden saisi lailla kieltää ellei keliolosuhteet sitä vaadi.
Motarillahan on jo sakon arvoista ajaa alinopeutta siinä mielessä ettei sinne hitailla ajoneuvoilla ole asiaa ja periaatteessa pienemmästäkin alinopeudesta olisi poliisilla oikeus sakkoa jakaa liikenteen vaarantamisesta. Käytännössä tätä ei koskaan tapahdu, koska resurssit.Toi vähimmäisnopeus on melko turha. Tuskin kovin moni motarillakaan mitään 50 ajaa ja sitten jos pistetään alimmaiseks nopeudeks se 90 ni jengi painaa lumituiskussa sata lasissa ettei saa alinopeudesta sakkoja. Aika turvallista tuokin.
Alinopeuden saisi lailla kieltää ellei keliolosuhteet sitä vaadi.
Eikös ne jotain sellaista suunnittele.
Suomen teille tulee uusia liikennemerkkejä - Vähimmäisnopeus, latauspiste... - Tekniikanmaailma.fi
Tieliikennelaki sanoi:24 §
Liikennettä estävän tai haittaavan ajon kielto
Liikennettä ei saa estää tai haitata ajamalla aiheettoman hitaasti tai tarpeettomasti äkkiä jarruttamalla.
Joku tommonen aktiivitaulu se pitäisikin olla. Muutenhan se on ihan hullunmyllyä mitä kukakin pitää "huonoina olosuhteina". Audit ja Bemarit kulkee maksiminopeutta oli sää mikä tahansa, mutta sitten se naapurin Raili Pösöllään ajaa 95kmh ja saa siitä sitten sakot..Motarillahan on jo sakon arvoista ajaa alinopeutta siinä mielessä ettei sinne hitailla ajoneuvoilla ole asiaa ja periaatteessa pienemmästäkin alinopeudesta olisi poliisilla oikeus sakkoa jakaa liikenteen vaarantamisesta. Käytännössä tätä ei koskaan tapahdu, koska resurssit.
Alinopeusrajakin voidaan nykyään helposti rajata esim 10km/h sallittua pienemmäksi kun moottoriteillä alkaa pääosin olla aktiiviset rajoitustaulut, joissa tuiskeen sattuessa voidaan näyttää pienempää nopeutta.
Sinne motarille/isolle tielle ei myöskään ole pakko mennä jos pelottaa tai ei muuten vaan saa sitä micraa kulkemaan sallittua nopeutta. Näitä kun näkee päivittäin ihan keskikesälläkin...
Oiskohan ollut tuo meidän Mikkos..?jollai heitti mittari pahasti tänään ajellessa savonlinnaan, kynti letkankäressä 80km/h tiellä noin 68km/h mitäny omallasilmällä koitin samaanvauhtiin ja gps kyttäsin vauhdin. kameratolpan kohdalla vauhti tippui sitten vielä 58km/h. melkonen uuno saa ollaajo ettei ite huomaa jo tuossa vaihdissa ettei tunnu ihan 80km/h vauhdilta
luntakaan ei vielä aamulla pyryttäny ja tie oli suolattu reilulla kädellä. ettei kelistäkää voinu johtua,.
Tai sinä 60kmh kehällä vaikka olisi sula tie ja hyvät olosuhteet...Joku tommonen aktiivitaulu se pitäisikin olla. Muutenhan se on ihan hullunmyllyä mitä kukakin pitää "huonoina olosuhteina". Audit ja Bemarit kulkee maksiminopeutta oli sää mikä tahansa, mutta sitten se naapurin Raili Pösöllään ajaa 95kmh ja saa siitä sitten sakot..
Itseasiassa olen parille yrittänyt viestittää että tummassa tien värisessä autossa olisi hyvä palaa takavalot vain huomatakseni että ajovalot ovat pääasiassa palaneet ja perävalot ovat vain rehdisti poissa pelistä syystä tai toisesta. Ennen noita yksipuolisia oli, sitten tulivat nämä DRL ilman ajovaloautomatiikkaa ja nyt sitten on hassun hauskasti enemmän kuskeja jotka eivät vaivaudu. Eniten hämmentää että seassa on montakin uudehkoa autoa ja monesti kalliimman pään ajoneuvoja vielä.Tulihan tässä mieleen vielä toinenkin ärsyttävä muihin(!) autoilijoihin liittyvä asia; pimeällä reilu alinopeus, sade ja auto, jossa ei takavalot pala. Tulee motarilla perä edellä vastaan aika hätäseen. Varmaan kaikki ei edes tiedosta, että takavalot on jonkun asetuksen takana tms. Vai oliko vaan palaneet?Mikä järki tuossa yleensä muutenkaan on? Säästetään puoli desiä polttoainetta tuhannella kilometrillä?
Keskity omaan äläkä muiden ajamiseen. Liikenne on selvästi väärä paikka sinulle.Niin. Enkös mä sanonutkin että JOS missaa tolpan. Esimerkkinä vaikka joku mulkku joka hilaa puskurissa tai on juuri ohittamassa tai jos satut juuri vilkaisemaan opasteita tai vaikka on helvetillinen lumipyry jne.
Laki / Poliisi. Lähinnä siis, että jos tien pinta nyt on kuiva ja aurinko paahtaa niin ei ajella sitä 80 satasen alueella tai tulla satasta kyhnäämään ohituskaistalle muiden tukkeeksi.Ja kuka sitten määrittelee tämän "keliolosuhteen"?
Sitähän ne, vähän epäuskoisena kuitenkin seuraillut tuota ja ei se taida noita vittumaisimpia alinopeuksia kitkeä kun motarillekkin laittaavat jonkun 80 kyltin sitten.Eikös ne jotain sellaista suunnittele.
Suomen teille tulee uusia liikennemerkkejä - Vähimmäisnopeus, latauspiste... - Tekniikanmaailma.fi

Vissiin olisi pitänyt boldata tuo keliolosuhde-sana.Toi vähimmäisnopeus on melko turha. Tuskin kovin moni motarillakaan mitään 50 ajaa ja sitten jos pistetään alimmaiseks nopeudeks se 90 ni jengi painaa lumituiskussa sata lasissa ettei saa alinopeudesta sakkoja. Aika turvallista tuokin.
Näitä vain valitettavasti riittää jotka ajattelee että nopeusrajoitus on matalin sallittu nopeus.Eihän hullukaan nyt lumituiskussa ala ajelemaan rajoituksen mukaan jos henki on vaarassa lähteä.
Yksi keinohan olisi se, että noi otetaan kesällä käyttöön kesärajoitusten ajaksi ja ovat voimassa kun tienpinta on kuiva. Ei paljoa jäisi tulkinnanvaraa.

Aika naurettavaa kyllä, luulisi että Suomen oloissa oppisi ihmiset ajamaan (en siis viittaa noihin videon jannuihin nyt sen enempää ovatko suomalaisia vai ei), mutta tuntuu että ulkomaalaiset tuossa hangessa paremmin ajelevat.Näitä vain valitettavasti riittää jotka ajattelee että nopeusrajoitus on matalin sallittu nopeus.
"Höhö mitään en näe? Näetkö sinä? No en"![]()
Tässäkö on nyt paras argumentti tähän tilanteeseen? Ei kyllä vahvasti mene. Jos sinä ajelet kuin euroopan omistaja sillä mersullas kaiken maailman sensoreille ja kilkuttimilla varustettuna niin muista että kaikilla ei sellaisia ole vaan mukana on myös inhimillinen elementti.Keskity omaan äläkä muiden ajamiseen. Liikenne on selvästi väärä paikka sinulle.
Mun mielestä peten ensimmäinen lause on oikein hyvä argumentti. Monen monta muutakin argumenttia on käytetty kameroihin hidasteluasi vastaan ja aika yksipuolisesti täällä kaikki on sitä mieltä että se on typerää ja ärsyttävää.Tässäkö on nyt paras argumentti tähän tilanteeseen? Ei kyllä vahvasti mene. Jos sinä ajelet kuin euroopan omistaja sillä mersullas kaiken maailman sensoreille ja kilkuttimilla varustettuna niin muista että kaikilla ei sellaisia ole vaan mukana on myös inhimillinen elementti.
Mitä vähemmän, sen parempi. Varsinkin jos kyse on huonoilusta... että kaikilla ei sellaisia ole vaan mukana on myös inhimillinen elementti.

Miten sielä pk seudulla telotaan autoja kokoajan ja täällä tampereella näkee kolarin kerran vuoteen... Onhan sitä porukkaa enemmän tiellä, mutta luulisi varovaisuudenkin ja ennakointikyvyn ym. olevan parempi kun vähän enemmän liikennettä.Olipas ylättävän vähän kolareita pahimman paluuruuhkan jälkimainingeissa. 60 km matkalla motaria ja kehää oli yksi rekka jumissa, kolme ulosajoa ja yksi peräänajo.

Automäärä on Suomen mittakaavassa valtava. 0,1% vaikuttaa omaavan hyönteisen ennakointikyvyn. 0,1% ajaa kyrpiintyneenä nollat taulussa. 0,1% ei hahmota etäisyyksiä ja nopeuksia.Miten sielä pk seudulla telotaan autoja kokoajan ja täällä tampereella näkee kolarin kerran vuoteen... Onhan sitä porukkaa enemmän tiellä, mutta luulisi varovaisuudenkin ja ennakointikyvyn ym. olevan parempi kun vähän enemmän liikennettä.
Ekana lumipäivänä oli joku rysäyttänyt suoraan liikenteenjakajaan tuossa Lielahden kohdalla, sen enempää ei ole näkynyt tänä syksynä.
Edit: Tulikin vähän omituinen hymiö tuohon, olkoot kun kerran R&T romut eivät toimineet lainkaan.
Miten sielä pk seudulla telotaan autoja kokoajan ja täällä tampereella näkee kolarin kerran vuoteen... Onhan sitä porukkaa enemmän tiellä, mutta luulisi varovaisuudenkin ja ennakointikyvyn ym. olevan parempi kun vähän enemmän liikennettä.![]()
Miten sielä pk seudulla telotaan autoja kokoajan ja täällä tampereella näkee kolarin kerran vuoteen... Onhan sitä porukkaa enemmän tiellä, mutta luulisi varovaisuudenkin ja ennakointikyvyn ym. olevan parempi kun vähän enemmän liikennettä.
Ekana lumipäivänä oli joku rysäyttänyt suoraan liikenteenjakajaan tuossa Lielahden kohdalla, sen enempää ei ole näkynyt tänä syksynä.
Edit: Tulikin vähän omituinen hymiö tuohon, olkoot kun kerran R&T romut eivät toimineet lainkaan.
Ehkä pitäisi olla ettei muu liikenne häiriintyisi turhaan. En mä käytä yleensä edes navia, eikä pöntöistä ole sakkoja tullut.Tässäkö on nyt paras argumentti tähän tilanteeseen? Ei kyllä vahvasti mene. Jos sinä ajelet kuin euroopan omistaja sillä mersullas kaiken maailman sensoreille ja kilkuttimilla varustettuna niin muista että kaikilla ei sellaisia ole vaan mukana on myös inhimillinen elementti.
Tuo on kyllä ihan totta, että täällä sisämaassa tuo keli on hieman rauhallisempi talvella. Ja kun katselee kehän turvavälejä niin ei ole vaikea ymmärtää miksi kolisee kokoajan.PK-seudulla sää osaa olla ongelmallinen leutoina syksyinä. Matalapaine tulee lounaasta, meri on yhä sula ja lämmin, ja hirveä määrä lunta sataa kerralla matalapaineen tullessa viileämmälle mantereelle. Lunta tulee kerralla se 10 cm juuri Kehä I ja Kehä III välille, missä on pahimmat ruuhkat ja isoimmat sisääntuloväylät.
Lumi tuli ja taas suurin osa ajelee keskellä tietä. Pari kertaa taas melkein peilit osunut yhteen, mutta kun lumi ja ojan reuna. Itellä ei ole näissä tilaa juurikaan väistää.
Älyttömimpiä on ne sankarit, jotka on jo jonossa mutta päättävätkin vetää siihen viereistä kaistaa ajavan eteen ja juuri ennen liikenteenjakajaa takaisin siihen Kehä 1:n jonoon.Tuo kuvasi on kuin suoraan kolmostieltä, siinä Helsinkiin päin mentäessä missä haarautuu Kehä 1:lle. Autoja jonossa jo ryhmittyneenä Kehä 1:lle, sieltä joku pelle tulee kaasu pohjassa ja juuri ennen liikenteenjakajaa ahtautuu viimeiseen väliin. Mitä nyt pari autoa taaksepäin olis jonossa ollut takana reilusti tilaa.
Meinaat tätä?En tiedä ajaako joku täällä Pori Helsinki väliä, Huittisten kohdalla oli yhden sähkölaitoksen hiekkatien kohdalla tiputus 80 nopeuteen ja kamera heti 80 lätkän jälkeen. Sen takia siis, että kerran vuodessa se sähkölaitoksen auto menee käymään siellä keskellä peltoa olevassa virranjakokopperossaan.
@Vipa^ "Uudehkossa" Focuksessa on varmaan automatiikka, joten laita se katkaisija auto-asentoon.
Joo juuri tuota meinasin. Oli siellä näköjään peräti taajama ja pari taloa joita en tuolloin huomannut tai muistanut niiden olemassaoloa. Eipä noissa osassa kameroita mitään järkeä olekkaan, tuossa nyt aika pätevä esimerkki. Kilometri näkyvyyttä molempiin suuntiin ja pakko on olla rajoitus?Meinaat tätä?
https://www.google.fi/maps/@61.1552...4!1s-W0_qpR6WZr5Kte7XxxT_Q!2e0!7i13312!8i6656
Mielestäni vielä ennen 2010 tuossa oli 100 läpi risteyksen... Olen varmaan kerran 20 vuoden aikana nähnyt jonkun auton tulevan tuolta.
500metriä eteenpäin, tässä on kanssa 60 _todella tarpeellinen_, no bussi on sentään pari kertaa tullut oikealta, varmaan "aamuruhkan" takia moinen pelle-rajoitus, ihme kun ei vielä kameraa (kamera paku toki on ollut pysäkeillä aika usein)
https://www.google.fi/maps/@61.1653...4!1sG4C9hvl16C18nnHlAeEo6w!2e0!7i13312!8i6656
Ps. käännä kuva ympäri niin näet kuinka pitkään pitää risteyksestä hinuttaa 60 ennenkuin saa kiihdyttää hesaan päin - aivan aivokuollutta toimintaa... Miksi tuo huntti ei ole tässä tolpassa
https://www.google.fi/maps/@61.1658...4!1sWOhf3vLKNmCkXTTTEV2-Ew!2e0!7i13312!8i6656
tähän nerffasivat pari vuotta sitten kesäksikin 80-pätkän, hemmetin hyvä kilsan suora ohittaa edessä oleva munijajono edes semilaillista nopeutta, nykyisin ei onnistu mitenkään ilman päiväsakkovauhteja, vain kameratolppa puuttuu keskeltä suoraa.
https://www.google.fi/maps/@60.9287...4!1sdxPmkMojGPw36DO3MBVNOQ!2e0!7i13312!8i6656
Tässäkin oli satku vielä parivuotta sitten (kesäaikaan), hyvä ohituspätkä entisaikaan alle päiväsakkojen, nykyään siis 80 kesät&talvet. Toimituksen huomatuksena tässä ajetaan jonossakin parhaimmillaan ~100 eli siitä päätellen rajoitus on munijoidenkin mielestä perseellään.
https://www.google.fi/maps/@60.8717...6D6JJibg!2e0!5s20090401T000000!7i13312!8i6656
Montako kilometriä risteyksessä pitää olla näkyvyyttä että rajoitusta ei tarvitse tiputtaa 80 kymppiin - tämäkin siis mielesätäni nerffattu viime vuosina?
https://www.google.fi/maps/@60.9738...4!1sbbBjXpDcvMLBXsU9nAjMiQ!2e0!7i13312!8i6656
Tästäkin liittynee tiellä kokonaista pari autoa päivässä, yhdessä 2 tien liikennemäärän kanssa tuolta voinee liittyä onnistuneesti vaikka silmät kiinni vuosien ajan...
Milloin saadaan liikennemerkit joiden mukaan rajoitus on voimassa
a) vain risteysalueella, vaikka itse rajoituskyltti olisikin 100metriä ennen risteystä
b) rajoitus on voimassa risteyksessä vain jos joku on sivuteillä risteyksen välittömässä läheisyydessä
Nykymetodi nerffata joka hiton risteys ihan vaan pahan päivän varalle ja rajoitusmerkit min. 200metrin päähän risteyksistä + bonuksena vielä mahdollinen kameratolppa on jotain joka saa viimeisenkin kunnioituksen nopeusrajoituksia kohtaan katoamaan...
PS. tuota 2-tietä on rajoitustenpuolesta sen verran "tuunattu" että ennen erään ~215km pätkän välillä espoo-pori ajoi aikas tarkkaan 2tuntiin kohtalaisen simppelisti sillä perus rajoitus+10 vauhdilla, nykyään tarvitsee ihan tosissaan jo yrittää päästäkseen samaan aikaan... Ja koko pätkä (~236km) ennen 2h15min, nykyään menee käytännössä 2h30min...
Sanot, että 2017 Focuksessa ei ole enää automatiikkaa valoille? Noihan löytyy kaikista 90-luvun loppupuolenkin vehkeistä jo.Eijjolé auto-asentoa. On vain 0, parkit sekä "On".
Vois tietysti kokeilla, että jos jättää valot "On"-asentoon, että mitä tapahtuu kun sammuttaa auton ja iskee ovet lukkoon.
Sanot, että 2017 Focuksessa ei ole enää automatiikkaa valoille? Noihan löytyy kaikista 90-luvun loppupuolenkin vehkeistä jo.
Se on vähän sama kuin että jotkut tarvitsee erikseen sen "auto" asennon kun toiset osaa lukea ohjekirjaa tai ottaa muuten asiasta selvää ja selviää erikseen ilman auto asentoa.Kiassa sama jako ja valot päällä on automaattimoodi.

Ei mitenkään. Vain parkit saa. Tai ehkä sitä manuaalia selaamalla tähänkin joku jippo löytyisi, mutta yleensä kun valoa tarvii, on auton lähellä jolloin avaimet voivat olla virtalukossa.Se on vähän sama kuin että jotkut tarvitsee erikseen sen "auto" asennon kun toiset osaa lukea ohjekirjaa tai ottaa muuten asiasta selvää ja selviää erikseen ilman auto asentoa.
Mites tuossa saa pakotettu valot päälle?
No ehkä jotenkin saakin, mutta vaikea keksiä sellaista skenaariota jossa ominaisuutta tarvitsisi.Nyt kyl väkisinkin vähän epäilen. Toki kaikissa nykyautoissa taitas jonkin sortin automaattia olla ettei valot unohdu päälle. Mutta etteikö muka millään saa pakotettua valoja päälle käynnissä niin kuulostaa kyllä melkosen hasardilta.
Exä ajeli esim mun toisella autolla pitäen aina valon on-asennossa kun luuli ettei valot ole päällä off-asennossa automaattisesti. Syystä ettei mittariston valot ollut käytössä kytkimen olles off-asennossa. Auto sammutti ajovalot aina oven avatessa niin eivät jääneet päällekään on-asennosta huolimatta. Käsitti siis ajovaloautomatiikan nurin kurin. Valojen unohdusautomatiikka torppas valot sammuksiin eikä valoautomatiikka itsessään ollut koskaan sillä päällä.
Eilen oli 6-tiellä sama ilmiö sillä lisämausteella että kun tie oli 4-kaistainen niin silloin ajettiin rajoituksen mukaan ja sama ohituskaistan kohdalla. Sitten kun vastaantulijat estivät ohittamisen niin alkoi se matoilu 20km/h alle rajoituksen. Melkein vois lotota että kuski oli täys tunari tai täys kusipää.Mikäköhän siinä on, että heti kun vähän lunta tiellä niin porukalla vauhti hidastuu. Eilen Virrat-Jyväskylä välillä sai ajaa ohi aika monesta autosta jotka ajoivat semmoisen 60-70 km/h 80 alueella. Tiellä lunta ja jäätä, muttei mitenkään niin paljon, että vauhtia olisi pitänyt hidastaa ja kaikki nuo ohittamani autot olivat kuitenkin sen verran uudehkoja, että varmasti kaikki sähköavustimet löytyy. Itselle ei tuottanut mitään ongelmaa ajaa koko matkaa sen 88 km/h 20 vuotta vanhalla Skodalla niin luulis nyt, että sillä uudemmalla autolla vois ajaa edes rajoitusten mukaan![]()
Nämä ärsyttää: "Mulla on automaattiset ajovalot. Mun ei tartte koskea valokatkaisijaan, vaikka kuinka takana tulevat vilkuttelisivat valoja hämärällä tai lumisateessa"@Vipa^ "Uudehkossa" Focuksessa on varmaan automatiikka, joten laita se katkaisija auto-asentoon.
No tossa Clion paskeessa (pakasta vedetty) on just niin että 0 = drl, takana ei pala. Parkit = parkit ja päällä-asento on sitten ajovalot ja takavalot päällä ja ne jää päälle kun auton sammuttaa ja ovet lyö lukkoon.
Vittu mikä keksintö.En enää ihmettele että tulee autoja perse pimeänä vastaan.

No jäbällä on kato varusteita. Tää on joku perus Zen-tason paketti jossa on vaan karvalakkipalikat eli navigaattoria, ilmastointia ja vakkaria. Eikun mitä?
Jep. En mäkään ymmärrä kuka hemmetti näitä kokoaa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.