Näitä on niin paljon, ettei mene edes yksittäistapauksina. Tuntuu että se on enemmänkin sääntö kuin poikkeus, että ohituskaistan kohdalla nostetaan nopeutta ja heti kun ohituskaista päättyy, niin nopeus lasketaan takaisin sinne reilusti alle sallitun.
Ihan aidosti on tuollaisia, tietenkin jos ohituskaista pätkällä on korkeampi rajoitus, niin luonnollista että nostetaan nopeutta. Mutta jos rajoitus on sama niin onko noita niin paljoa, mutuilen että iso osa on myös sitä tunnetta, jos sitä nopeuseroa on se parikymppiä, niin kestäähän se ja tulee tunne että kiihdyttääkö se toinen.
Jos taasen ei itse ole toisena jonossa, vaan kolmantena niin meneehän siinä vielä enemmän aikaa.
Mutta on ihan oikeasti on niitäkin autoja joilla se vauhti kiihtyy, Toyota mainittu esimerkkinä joissa se vakkarin kerrottu pumppaava, eli kuski voi vetää vakkarilla ja romun automatiikka saattaa nostaa sitä vauhti muutaman napsun, joka voi luoda tunteen että se nyt polkee enemmänkin. Ja sitten on niitä yhdenpolkimen ajajia, jotka ajaa jalkakaasulla, niin se vauhti nyt vaan on pumppaavaa, ilman tarkoitusta. Osaavan kuskin pitäisi toki vähän löysätä jos ohituskaista osuus alkaa näkymään ja takavasemmalla/rinnalla joku ohittaa.
Ohittajissa on sitten se ryhmä jotka ohistuskaista osuudella pakko ohittaa, mutta ei kuitenkaan sitä matkavauhtia ole niin paljoa että katosia maisemaan ilman että tarvii itse höllätä vakkaria.
Omalukunsa sitten he jotka pidemmässä jonossa vain siirtyvät jonossa toiseen kohtaan, ja poistuvat reitiltä 10-20km sisään, ilman että olisi edes ollut näkymää paremmasta. Tarkoitan sen tapaisi tilanteita missä olisi pitänyt nähdä että tiellä on liikennettä niin paljon, mukaan lukien raskastakin että ohittelu aiheuttaa vain pumppaamista.