Helposti. Kuparista mapressilla haara. jakotukkiin yksi lähtö lisää. Jakotukin päästä ottaa. Haaroitus jostain valmiista lähdöstä. Siinä pari eri vaihtoehtoa.Vesipostiventtiilin asennus. Tekisi mieli saada puutarhaan venttiili, että voisi helposti siitä ottaa vettä autonpesuun yms. Esimerkiksi tällainen:
![]()
Oras, 431515, Vesipostiventtiili, DN15
Vesipostiventtiili, varustettu tyhjennysventtiilillä DN 15 øCu 15 Mitoitussuositus 0.2 l/s/160 kPawww.oras.com
Mutta kysymys on, saako tuollaista putkari venkslattua mitenkään kätevästi 25-vuotta vanhaan jakotukkiin, jossa ei ole vapaita lähtöjä? Voiko tuollaista esimerkiksi laittaa samaan lähtöön pyykinpesukoneen tulon kanssa? Jakotukki ja pyykinpesukoneen liitin on aivan seinän takana sisäpuolella siitä, mihin vesipostiventtiili tulisi ulkoseinään.
Tältä näyttää jakotukki. Tuo kuparinen putki, joka lähtee kuvan alaosaa kohti, on se pyykinpesukoneen syöttö. Vesiposti tulisi sisään tuosta suoraan tuosta jakotukin vierestä läpi, yläpuolelta.
![]()
Kuva on niin huonosta perspektiivistä että paha tuosta sen tarkemmin sanoa. Laajempi kuva ensi kerralla niin kertoo vähän enemmän.
Ei mitään enää. Turha viesti, pahoittelut.
