Kysytäänpä täältä viisaammilta, kun itselle LVI-asiat eivät ole tuttuja: 2,5 vuotta sitten uuteen asuntoon asennettu kylpyhuoneen altaan putken liitoskiristin (en tiedä mikä virallinen nimi on) napsahti yllättäen poikki. Osan katkennut pää jäi vielä kiinni viemäriputken päässä olevaan ruuviin. Nyt tarkemmin katsottuna allaskaapin sisältä ei löytynyt mitään seinäkiinnikettä viemäriputkelle vaan koko putkihimmeli "lepäsi" tuon kyseisen rikkoutuneen osan varassa eli tuohon muoviosaan kohdistui kova rasitus. Vertasin asennusta keittiön altaaseen ja siinä putkelle on seinäkiinnike.
Kysymys kuuluukin onko tämä yleinen tapa, ettei seinäkiinnikettä allaskaapin sisällä kulkevalle viemäriputkelle ole asennettu vaan putken annetaan roikkua koko painollaan pelkästään kyseisen muoviosan varassa? Jos tässä on asennusvirhe, niin olisiko tässä mahdollisuus pyytää putkarilta takuukorjausta vielä 2,5 vuotta muutosta?
Koitin etsiä LVI-varaosakaupoista tuolle osalle nimeä, mutta sellaista ei tullut vastaan. Tietääkö joku kertoa millä nimellä tuo osa kulkee ja millainen homma se olisi vaihtaa itse?
