Kulttuurin rikastuminen

Tila
Keskustelu on suljettu.
Jankkaus ja saivartelu on sitä, että esität kysymyksen ja saat siihen ihan jotain muuta kuin oikeita vastauksia ja kysyt kysymyksen uudelleen lisäselvennysten kera?
Syyllistynkö nyt taas jankkaukseen?
Sinä et joko osaa tai halua keskustella. Saivartelet, jankkaat ja jäät kiinni johonkin yksityiskohtaan.
En halua tämän enempää keskustella kanssasi, koska et osaa edes keskustelun alkeita. Jätän tämän nyt tähän. Hyvää yötä.
 
Sinä et joko osaa tai halua keskustella. Saivartelet, jankkaat ja jäät kiinni johonkin yksityiskohtaan.
En halua tämän enempää keskustella kanssasi, koska et osaa edes keskustelun alkeita. Jätän tämän nyt tähän. Hyvää yötä.

Pulut ja shakki.

Voisi vähän kuitenkin perustella kun syytöksiä esittää.
 
Ei vittu mitä shaissea taas... Sun turvalapset ja OIKEAT TURVAPAIKANHAKIJAT ovat ihan eri asioita.

Onko tästä kaikesta vastaustulvasta luettavissa, että turvapaikonhakijoissa ei ole ollut yhtään lasta (siis ihan oikeaa lasta eikä Sipilän lapsikaveria), jotka ovat turvallisuutensa takia tulleet Eurooppan? Kirjoitin vaan että särähtää korvaan kun kaikki niputetaan samaan laariin.
 
Aika pitkän matkan on hätää kärsinyt tuo Turun murhaaja, ennen kuin päätyi Suomeen murhailemaan:
pic_5_3987362_k3163414_651.jpg


Harmi, että juttu on maksumuurin takana Turun Sanomissa.

Edit: Korjailtu typoja
 
Viimeksi muokattu:
Voisitko esittää joskus jotakin omaa?
Saivartelet ja jäät samaa asiaa jankkaamaan. Ei ole kovin viisasta toimintaa, jos tosiaan haluat keskustella.

Ihan sivuhuomautuksena, "saivartelu" ja "jankkaus" vähenisi varmaan kummasti kun ei lauottaisi kaikkia urpoja luonnollisuusargumentteja, rakenneltaisi niitä olkiukkoja muiden sanomisista yms. Jos ei ole perusteita seistä sanomansa takana, voisi ehkä todeta virheensä ja siirtyä eteenpäin sen sijaan, että kaivaa sen poteron, alkaa siirtelemään maalitolppia ja puolustaa urpouksiaan kaikenmaailman jankkaamisesta syyttämisellä.
 
Aika pitkän matkan on hätää kärsinyt tuo Turun murhajaa, ennen kuin päätyi Suomeen murhailemaan:


Harmi, että juttu on maksumuurin takana Turun Sanomissa.

Näiden turistien hakemukset tulisi sitten oikein käsitellä monien valitusten kautta...
Viikko ja ulos sanoisin minä. Suomeen on hankala päästä kulkematta ensin useamman turvallisen maan kautta, joten ensimmäisenä vaatimuksena pitäisi olla selvitys siitä, mitä turvapaikanhakija on tehnyt turvan saamisen eteen aiemmissa kauttakulkumaissa. Jos ei mitään, niin samantien käännytys.
 

Äläs nyt. Kohta kaivetaan mukaan ne karjalan evakot, sillä otettiinhan suomeen suomesta...

Niin miksi ei? Sitä tässä on helvetti ihmetelty, että miksi sieltä afganistanista voi tulla tänne sotaa ja vainoa pakoon, mutta käydä kotona "turvallisella alueella" lomalla.. Miksi somaliassa, afganistanissa tms ei voisi käyttää sisäisiä siirtoja? Ai niin, ei ole kelan kassaa mistä repiä fyrkkaa ja täällä saa ilmaiseksi katon päänsä päälle. Vähän kun itkee niin iphonen ja puhelinliittymät, niin ei sitten sota ja vaino tunnu niin pahalta. Tulee vain mieleen, että kenen murokuppiin nyt olen mennyt kusemaan kun suht tuore acco ja ekana tänne pärisemään nollapostauksia.
 
Matkailu avartaa. Ei toiminut tämän Turun Puukko-oinaan kohdalla. Saiko niin paljon paskaa niskaansa reissullaan, vai pitikö määränpäänsä vain päättäväisesti läpi matkojensa ja toteutti ne lopulta Suomessa?
 
Mikähän on syynä, kun nyt parin viikon sisään on lehdissä kirjoitettu ainakin kahteen otteeseen mustalaisten kokemasta syrjinnästä. Edellisenä viikkona ei oltu myyty ravintolaruokaa mustalaisille ilman etukäteen maksua ja nyt oli tivolissa soitettu "rasistista" musiikkia ja ilveilty.

Kohta on varmaan käyty kaikki ihmisryhmät läpi, niin sitten viimeisenä voidaan alkaa myös puolustamaan valkoista heteromiestä. /s
 
Koska näit viimeksi TVn ohjelmatiedoissa natsidokumentin? Entä dokumentin islamin verisestä historiasta?
Natsidokumentteja tulee suunnilleen joka päivä parhaimmillaan useita. Islamin verisestä, perverssistä ja mielipuolisesta historiasta kertovaa dokumenttia en muista nähneeni ikinä. Edes niissä ohjelmatiedoissa.
 
Viimeksi muokattu:
Koska näit viimeksi TVn ohjelmatiedoissa natsidokumentin? Entä dokumentin islamin verisestä historiasta?
Natsidokumentteja tulee suunnilleen joka päivä parhaimmillaan useita. Islamin verisestä, perverssistä ja mielipuolisesta historiasta kertovaa dokumenttia en muista nähneeni ikinä. Edes niissä ohjelmatiedoissa.

Ei uskalleta näyttää kun Islam on tällä hetkellä ainakin Suomen mediassa siinä asemassa ettei sitä saa kritisoida. Viasat Historyllä oli mielenkiintoinen dokumenttisarja jossa kerrottiin aika suoraan Islamin historia.
 
Haiskahtaa 500 vuotta kotoutumista harrastaneilta.

Useita ammuskeluja kerrostalossa Nurmeksessa - poliisi kaipaa vihjeitä

Useita ammuskeluja kerrostalossa Nurmeksessa - poliisi kaipaa vihjeitä
tänään klo 10:13

Poliisi otti sunnuntaina kiinni kaksi ihmistä tapauksen vuoksi ja tutkii asiaa muun muassa tapon yrityksenä.

Tapaus sattui Pohjois-Karjalan Nurmeksessa sunnuntaina iltapäivällä. Poliisi sai siitä ilmoituksen hieman ennen kello viittä.

Ilmoituksen mukaan kyseisen kerrostalon pihalla seurue oli käyttäytynyt uhkaavasti ja tehostanut uhkausta aseella. Paikalle mennyt poliisipartio ei tavannut paikalta kohdehenkilöitä.

Myöhemmin illalla samasta osoitteesta tuli uusi ilmoitus, jonka mukaan kerrostalon pihalla ja rappukäytävässä on ammuttu useita laukauksia. Laukausten kohteena on ollut mieshenkilö. Laukaukset eivät kuitenkaan osuneet asianomistajaan.

- Poliisi tutkii asiaa tapon yrityksenä, vaaran aiheuttamisena, ampuma-aserikoksena ja laittomana uhkauksena. Kaksi henkilöä on otettu kiinni asian vuoksi, Itä-Suomen poliisi kirjoittaa tiedotteessaan.

Poliisi suoritti henkilöiden tavoittamiseksi useita kiinniottoja Nurmeksessa.Kiinniotot tapahtuivat toisella paikkakunnalla.

Poliisi pyytää tapahtumapaikan lähistöltä havaintoja tapahtumista. Havainnot ja vihjeet voi ilmoittaa suoraan rikostutkijalle puhelinnumeroon 050 5709 813 tai sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi.

SAMI KOSKI sami.koski@iltalehti.fi
 
Pakettiauto ajoi jalkakäytävälle musiikkifestivaaleilla Hollanissa, ainakin yksi kuollut – poliisi etsii kuljettajaa

Pakettiauto ajoi jalkakäytävälle musiikkifestivaaleilla Hollanissa, ainakin yksi kuollut – poliisi etsii kuljettajaa

Julkaistu: 18.6. 10:05


Yksi ihminen on kuollut ja ainakin kolme loukkaantunut vakavasti musiikkifestivaaleilla Hollannissa, kertoo paikallinen poliisi.
Tapaus sattui varhain aamulla Hollannin eteläosassa Landgraafissa, kun pakettiauto ajoi jalkakäytävälle Pinkpop-festivaaleilla. Tapaus sattui lähellä festivaalin leirintäaluetta.

Poliisi etsii yhä pakettiauton kuljettajaa. Poliisi ei ole vielä kommentoinut tekoa sen tarkemmin.
//Kielletään pakut. Mahdetaanko nytten puida tekijän alkuperää avoimesti.. Veikkaan marokkoa, kumi puhjennut ja vahingossa ajanut ihmisten sekaan..
 
Näyttävästi uutisoitiin kuinka suomalaismies pidätettiin Heathrowssa epäiltynä terrorismin suunnittelusta. Hänet on nyt vapautettu eikä syytetä mistään.

Täällä kaveri tietysti jo tuomittu ja syntyperäkin tiedettiin varmaksi uskontoa myöden.

Jos kaveri tuomitaan näyttävästi, niin yhtä näyttävästi pitäisi kertoa syyttömyydestä...
Kukas sen on täällä tuominnut? Ei kai kukaan. Täällä on vain huomioitu, kuinka uutisten mukaan kyseessä oli 'suomen kansalainen', ei siis vain tavallisesti 'suomalainen'. Tämä kertoo median normaalikielessä, että kyseessä ei ollut siis suomalainen, vaan suomen kansalaisuuden saanut henkilö.

Että kaada ittelles vaan.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Nyt olisi aika taas vähän jokaisen tähän ketjuun kirjoittelevan miettiä sen ulos suollettavan tekstin ja keskustelun asiallisuutta. Tästä kun viimeisen viikon ajalta selailee keskustelua, niin seassa on monelta eri nimimerkiltä mm. asialliseen keskusteluun kuulumatonta halventavien nimitysten ja käsitteiden käyttöä. Osa maahanmuuttoa vastustavista vaikuttaa myös unohtaneen, että myös maahanmuuttoon liittyvät positiiviset mielipiteet ovat tässä ketjussa aivan yhtä oikeutettuja.

Eli pidetäänpäs nyt taas se keskustelu erityisen tarkasti asiallisella linjalla, ettei tarvitse alkaa jakamaan varoituksia tiukennetusti.
 
Näyttävästi uutisoitiin kuinka suomalaismies pidätettiin Heathrowssa epäiltynä terrorismin suunnittelusta. Hänet on nyt vapautettu eikä syytetä mistään.

Täällä kaveri tietysti jo tuomittu ja syntyperäkin tiedettiin varmaksi uskontoa myöden.

Jos kaveri tuomitaan näyttävästi, niin yhtä näyttävästi pitäisi kertoa syyttömyydestä...

Näytätkö vielä ne viestit, jossa syntyperä ja uskonto tuotiin esille. Ihan vain ettei tämä keskustelu mene asiattomasti vääristelyn puolelle.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Pieni pieni pyörii...

Pakkopalautukset tyssäsivät Irakin poliisiin. Suomen käännyttämät irakilaiset lähetettiin Bagdadista paluulennolla Helsinkiin
 
Aiemmin kertoilin vähän tätä Espanjan tilannetta, nii laitetaan nyt jatkoa.

Aquarius ja hätää kärsimässä olleet lapsukaiset ovat nyt vastaanotettu Valenciaan aplodien ja fanfaarien saattelemana. Viikonlopun aikaan Andalusiaan tuli yli tuhat lisää erinäköisillä purkeilla Gibraltarin yli.

Hallitukselle ei kuitenkaan tämä riitä, vaan sädekehää pitää vähän kiillottaa lisää. Afrikan puolella on Espanjalle kuuluvat kaupungit, Ceuta ja Melilla ja niihin Afrikaanot yrittävät runnoa, koska sitten saa kyydin manner-Espanjaan ja pääsyn koko Eurooppaan. Huolen aiheeksi on nyt noussut muurien päällä olevat piikkilangat jotka vahingoittavat kiipeilijoitä, ja ne pitäisi nyt ottaa sitten pois. Hallitus on jo ilmaissut halunsa ne toisaan sieltä sitten poistaa.

E:

Tuossa vielä linkki paikallisen median videoon, niille joilla espanja taittuu
 
Jokainen valtio on velvollinen huolehtimaan oman maansa kansalaisista, eikä valtio saa estää maan kansalaisuuden omaavan henkilön maahanpääsyä.

Eiköhän se jää tässä kiinni siitä, että henkilö ilmoittaa, että häntä ollaan pakottamassa rajan yli ja oikeiden matkustusasiakirjojen puute on vain tekosyy. Jos palautettava haluaisi rajan yli, tuskin häntä estettäisiin.
 
Taas esitetään väitteitä, perustellaan ne virheellisesti lähteitä käyttäen ja esitetään jo valmiiksi, että tähän tarttuminen on sitten vänkäämistä?
 
Taas esitetään väitteitä, perustellaan ne virheellisesti lähteitä käyttäen ja esitetään jo valmiiksi, että tähän tarttuminen on sitten vänkäämistä?

Jotain ihan mystistä tässä ketjussa tämä vänkäämisestä, lillukanvarsista ja saivartelusta syyttely. Täällä saa heittää ihan utopistisia ja vääriä väitteitä ja niitä kun korjailet ja kirjoitat poikkeavan näkemyksen niin vänkäät. Parhaimmillaan ennen kuin olet edes aloittanut kyseenalaistamisen, niin varoitetaan, että älä aloita vänkäämistä.
 
Lopetetaanpas tosiaan nuo vänkäys- ja saivartelusyyttelyt, joita tuntuu lentelevän täällä nyt vähän suuntaan ja toiseen. Sen sijaan joko otetaan kantaa siihen toisen kirjoitukseen asiallisesti tai sitten jätetään omaan arvoonsa. Ja jos on epäilys jostain sääntöjen vastaisesta, voi siitä raportoida ylläpidolle sen sijaan että toimii foorumipoliisina ja keskittyy keskustelun sijaan toisten viestien arvostelemiseen.
 
Woman shouting 'Allahu akbar' stabs two with box cutter in France

MARSEILLE, France – Two people were injured in a town in southern France on Sunday when a woman shouting "Allahu akbar" (God is greatest) attacked two people in a supermarket with a box cutter, prosecutors said.

A man was struck in the chest during the late-morning attack in La Seyne-sur-Mer, outside the Mediterranean port of Toulon, but the wound is not life-threatening, prosecutor Bernard Marchal told AFP.

A woman working at a checkout counter was also wounded, though not as seriously. Both victims were taken to hospital.

"It appears to be an isolated case by a person with known psychological problems," Marchal said, "though that doesn't exclude the possibility that she may have been radicalised."

France has been on high alert following a string of jihadist attacks since early 2015, often by people who have become radicalised or claim to have acted in the name of the Islamic State group.

The 24-year-old assailant, who did not have a police record, was overpowered by others in the supermarket and has been taken into custody.

Police later searched her home to determine if she had any links to the Islamic State group.

"We don't yet know if this is a terrorist act, but in any case it was terrifying," Marchal said.

More than 240 people have been killed in jihadist attacks since the massacre at the Charlie Hebdo satirical magazine in Paris in January 2015.

Last month, a knifeman shouting "Allahu akbar" killed one person and wounded four others, during a Saturday night attack in a bustling Paris neighbourhood.

AFP


Tällä kertaa olisi tarvittu lisää voimaantumista, jotta olisi päästy tavoitteeseen asti, eli ei kuolonuhreja.
 
1. artikla. Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.

2. artikla. Jokainen on oikeutettu kaikkiin tässä julistuksessa esitettyihin oikeuksiin ja vapauksiin ilman minkäänlaista rotuun, väriin, sukupuoleen, kieleen, uskontoon, poliittiseen tai muuhun mielipiteeseen, kansalliseen tai yhteiskunnalliseen alkuperään, omaisuuteen, syntyperään tai muuhun tekijään perustuvaa erotusta.

Mitään erotusta ei myöskään pidä tehdä sen maan tai alueen valtiollisen, hallinnollisen tai kansainvälisen aseman perusteella, johon henkilö kuuluu, olipa tämä alue itsenäinen, huoltohallinnossa, itsehallintoa vailla tai täysivaltaisuudeltaan minkä tahansa muun rajoituksen alainen.

3. artikla. Kullakin yksilöllä on oikeus elämään, vapauteen ja henkilökohtaiseen turvallisuuteen.

4. artikla. Ketään ei saa pitää orjana tai orjuutettuna, kaikki orjuuden ja orjakaupan muodot on kiellettävä.

5. artikla. Ketään ei saa kiduttaa eikä kohdella tai rangaista julmasti, epäinhimillisesti tai alentavasti.

6. artikla. Jokaisella ihmisellä on kaikkialla oikeus siihen, että hänet henkilönä tunnustetaan lain edessä.

7. artikla. Kaikki ovat tasavertaisia lain edessä ja oikeutetut erotuksetta yhtäläiseen lain suojaan. Kaikilla on oikeus tasavertaiseen suojaan tätä julistusta loukkaavaa syrjintää vastaan sekä kaikkea sellaiseen syrjintään tähtäävää yllytystä vastaan.

8. artikla. Jokaisella on oikeus tehokkaaseen hyvitykseen asianomaisessa kansallisessa tuomioistuimessa häneen kohdistuneista teoista, jotka loukkaavat hänelle valtiosäännöllä tai lailla turvattuja perusoikeuksia.

9. artikla. Ketään ei saa mielivaltaisesti pidättää, vangita tai ajaa maanpakoon.

10. artikla. Jokaisella on täysin tasa-arvoisesti oikeus siihen, että häntä oikeudenmukaisesti ja julkisesti kuullaan riippumattomassa ja puolueettomassa tuomioistuimessa hänen oikeuksiaan ja velvollisuuksiaan määrättäessä tai häntä vastaan nostettua rikossyytettä selvitettäessä.

11. artikla. 1. Jokaisen rikollisesta teosta syytteessä olevan henkilön edellytetään olevan syytön siihen asti kunnes hänen syyllisyytensä on laillisesti todistettu julkisessa oikeudenkäynnissä, jossa hänelle turvataan kaikki hänen puolustustaan varten tarpeelliset takeet. 2. Ketään ei pidä tuomita rangaistavaksi teoista tai laiminlyönneistä, jotka eivät kansallisen tai kansainvälisen oikeuden mukaan olleet rikollisia tekohetkellä. Myöskään ei pidä tuomita ankarampaan rangaistukseen, kuin mikä oli sovellettavissa rangaistavan teon suoritushetkellä.

12. artikla. Älköön mielivaltaisesti puututtako kenenkään yksityiselämään, perheeseen, kotiin tai kirjeenvaihtoon älköönkä loukattako kenenkään kunniaa ja mainetta. Jokaisella on oikeus lain suojaan sellaista puuttumista tai loukkausta vastaan.

13. artikla. 1. Jokaisella on oikeus liikkua vapaasti ja valita asuinpaikkansa kunkin valtion sisällä. 2. Jokaisella on oikeus lähteä maasta, myös omasta maastaan, ja palata maahansa.

14. artikla. 1. Jokaisella vainon kohteeksi joutuneella on oikeus hakea ja nauttia turvapaikkaa muissa maissa. 2. Tähän oikeuteen ei voida vedota, kun on kysymys tosi epäpoliittisista rikoksista johtuvista syytteistä tai teoista, jotka ovat vastoin Yhdistyneiden Kansakuntien periaatteita ja päämääriä.

15. artikla. 1. Jokaisella on oikeus kansalaisuuteen. 2. Keltään ei saa mielivaltaisesti riistää kansalaisuutta eikä evätä oikeutta kansalaisuuden vaihtamiseen.

16. artikla. 1. Täysi-ikäisillä miehillä ja naisilla on oikeus solmia avioliitto ja perustaa perhe ilman minkäänlaisia rodusta, kansalaisuudesta tai uskonnosta johtuvia rajoituksia. Heillä on yhtäläiset oikeudet avioliittoon, avioliiton aikana ja sen purkamisen jälkeen. 2. Avioliiton solmiminen tapahtukoon vain tulevien aviopuolisoiden vapaasta ja täydestä suostumuksesta. 3. Perhe on yhteiskunnan luonnollinen ja perustava ydinosa ja sillä on oikeus yhteiskunnan ja valtion suojaan.

17. artikla. 1. Jokaisella on oikeus omistaa omaisuutta yksin tai yhdessä toisten kanssa. 2. Keltään älköön mielivaltaisesti riistettäkö hänen omaisuuttaan.

18. artikla. Jokaisella ihmisellä on ajatuksen, omantunnon ja uskonnon vapaus; tämä oikeus sisältää vapauden uskonnon tai vakaumuksen vaihtamiseen sekä uskonnon tai vakaumuksen julistamiseen yksin tai yhdessä toisten kanssa, sekä julkisesti että yksityisesti, opettamalla sekä harjoittamalla hartautta ja uskonnollisia menoja.

19. artikla. Jokaisella on oikeus mielipiteen- ja sananvapauteen; tähän sisältyy oikeus häiritsemättä pitää mielipiteensä sekä oikeus rajoista riippumatta hankkia, vastaanottaa ja levittää tietoja kaikkien tiedotusvälineiden kautta.

20. artikla. 1. Kaikilla on oikeus rauhanomaiseen kokoontumis- ja yhdistymisvapauteen. 2. Ketään ei saa pakottaa liittymään mihinkään yhdistykseen.

21. artikla. 1. Jokaisella on oikeus osallistua maansa hallitsemiseen joko välittömästi tai vapaasti valittujen edustajien välityksellä. 2. Jokaisella on yhtäläinen oikeus päästä maansa julkisiin toimiin. 3. Kansan tahto on hallitusvallan perusta; tämä tahto on ilmaistava määräaikaisilla ja aidoilla vaaleilla, joissa kaikilla on yleinen ja yhtäläinen äänioikeus ja joissa äänestys on salainen tai muuta vaalivapauden turvaavaa menettelyä noudattava.

22. artikla. Jokaisella on yhteiskunnan jäsenenä oikeus sosiaaliturvaan sekä oikeus kansallisten toimenpiteiden ja kansainvälisen yhteistyön kautta kunkin maan järjestelmä ja voimavarat huomioon ottaen, nauttia hänen ihmisarvolleen ja hänen yksilöllisen olemuksensa vapaalle kehittymiselle välttämättömiä taloudellisia, sosiaalisia ja sivistyksellisiä oikeuksia.

23. artikla. 1. Jokaisella on oikeus työhön, työpaikan vapaaseen valintaan, oikeudenmukaisiin ja tyydyttäviin työehtoihin sekä suojaan työttömyyttä vastaan. 2. Jokaisella on oikeus ilman minkäänlaista syrjintää samaan palkkaan samasta työstä. 3. Jokaisella työtä tekevällä on oikeus kohtuulliseen ja riittävään palkkaan, joka turvaa hänelle ja hänen perheelleen ihmisarvon mukaisen toimeentulon ja jota tarpeen vaatiessa täydentävät muut sosiaalisen suojelun keinot. 4. Jokaisella on oikeus perustaa ammattiyhdistyksiä ja liittyä niihin etujensa puolustamiseksi.

24. artikla. Jokaisella on oikeus lepoon ja vapaa-aikaan, työajan järkevään rajoittamiseen sekä määräaikaisiin palkallisiin lomiin.

25. artikla. 1. Jokaisella on oikeus elintasoon, joka on riittävä turvaamaan hänen ja hänen perheensä terveyden ja hyvinvoinnin ravinnon, vaatetuksen, asunnon, lääkintähuollon ja välttämättömän yhteiskunnallisen huollon osalta. Jokaisella on myös oikeus turvaan työttömyyden, sairauden, tapaturman, leskeyden tai vanhuuden sekä muun hänen tahdostaan riippumatta tapahtuneen toimeentulon menetyksen varalta. 2. Äideillä ja lapsilla on oikeus erityiseen huoltoon ja apuun. Kaikkien lasten, riippumatta siitä, ovatko he syntyneet avioliitossa tai sen ulkopuolella, tulee nauttia samaa yhteiskunnan suojaa.

26. artikla. 1. Jokaisella on oikeus saada opetusta. Opetuksen on oltava ainakin alkeis- ja perusopetuksen osalta maksutonta. Alkeisopetuksen on oltava pakollinen. Teknistä ja ammattiopetusta on oltava yleisesti saatavilla, ja korkeamman opetuksen on oltava avoinna yhtäläisesti kaikille heidän kykyjensä mukaan. 2. Opetuksen on pyrittävä ihmisen persoonallisuuden täyteen kehittämiseen sekä ihmisoikeuksien ja perusvapauksien kunnioittamisen vahvistamiseen. Sen tulee edistää ymmärtämystä, suvaitsevaisuutta ja ystävyyttä kaikkien kansakuntien ja kaikkien rotu- ja uskontoryhmien kesken sekä pyrkiä edistämään Yhdistyneiden Kansakuntien toimintaa rauhan ylläpitämiseksi. 3. Vanhemmilla on ensisijainen oikeus valita heidän lapsilleen annettavan opetuksen laatu.

27. artikla. 1. Jokaisella on oikeus vapaasti osallistua yhteiskunnan sivistyselämään, nauttia taiteista sekä päästä osalliseksi tieteen edistyksen mukanaan tuomista eduista. 2. Jokaisella on oikeus niiden henkisten ja aineellisten etujen suojaamiseen, jotka johtuvat hänen luomastaan tieteellisestä, kirjallisesta tai taiteellisesta tuotannosta.

28. artikla. Jokaisella on oikeus sellaiseen yhteiskunnalliseen ja kansainväliseen järjestykseen, jonka puitteissa tässä julistuksessa esitetyt oikeudet ja velvollisuudet voivat täysin toteutua.

29. artikla. 1. Jokaisella ihmisellä on velvollisuuksia yhteiskuntaa kohtaan, koska vain sen puitteissa hänen yksilöllisen olemuksensa vapaa ja täysi kehitys on mahdollinen. 2. Käyttäessään oikeuksiaan ja nauttiessaan vapauksiaan kukaan ei ole muiden kuin sellaisten lailla säädettyjen rajoitusten alainen, joiden yksinomaisena tarkoituksena on turvata toisten oikeuksien ja vapauksien tunnustaminen ja kunnioittaminen sekä moraalin, julkisen järjestyksen ja yleisen hyvinvoinnin oikeutetut vaatimukset kansanvaltaisessa yhteiskunnassa. 3. Näitä oikeuksia ja vapauksia ei missään tapauksessa saa käyttää vastoin Yhdistyneiden Kansakuntien päämääriä ja periaatteita.

30. artikla. Mitään tässä julistuksessa ei saa tulkita niin, että valtio, ryhmä tai yksityinen henkilö voi sen perusteella katsoa oikeudekseen tehdä sellaista, mikä voisi hävittää tässä määriteltyjä oikeuksia ja vapauksia.

Vapauksiin liittyen artiklat 9. 13. 22. ja 23.

Valtion velvollisuuksiin liittyen lähinnä artiklat 28. ja 30.

Jos haluat vängätä tulkinnasta niin voit perustaa vaikka oman ketjun ja jatketaan sitten siellä...
Sori jos vänkään, mutta ei kait tämä ole mikään sopimus, vaan julistus jota valtiot noudattaa jos huvittaa
 
Sori jos vänkään, mutta ei kait tämä ole mikään sopimus, vaan julistus jota valtiot noudattaa jos huvittaa

Puhumattakaan siitä, että valtioiden tapa toisinaan ottaa omia kansalaisiaan vasten heidän tahtoaan maahan, perustuu kansainväliseen tapaoikeuteen eikä kenenkään tilanteessa olevan ihmisen ihmisoikeuksiin.

Ja niistä taas YK sanoo seuraavasti:

Käytännössä kansainvälisen tapaoikeuden säännöksien vakiintuminen on pitkä ja monivaiheinen prosessi, koska eri valtioilla on hyvin erilaisia näkemyksiä ja tulkintoja monista kansainvälisen oikeuden kannalta merkittävistä asioista. Vaikka yksittäinen tuomioistuin tai valtio tulkitsisi jonkin käytännön olevan osa kansainvälistä tapaoikeutta, asiasta ei välttämättä vallitse yleistä yhteisymmärrystä.

Veikkaan, että Irak on tässä tilanteessa jonkinlaista motivoivaa nippua vailla.
 
Puhumattakaan siitä, että valtioiden tapa toisinaan ottaa omia kansalaisiaan vasten heidän tahtoaan maahan, perustuu kansainväliseen tapaoikeuteen eikä kenenkään tilanteessa olevan ihmisen ihmisoikeuksiin.

Ja niistä taas YK sanoo seuraavasti:



Veikkaan, että Irak on tässä tilanteessa jonkinlaista motivoivaa nippua vailla.

Ookoo, ite alan olla niin pihalla tästä threadista, että parempi, kun en sano mitään:bored:
 
Tässä on todellista rikkautta:

Helly Luv – Wikipedia

En tosin ymmärrä, että miksi tästä suuresta tähdestä ei kirjoitella kovin paljoa.

No en kyllä itsekään tajua! Siis tehnyt jotain nevöhöörd musiikkia, kasvanut suomessa, tehnyt jonku nevöhöörd roolin kurdilaisessa leffassa, äiti on kuulunut peshmerga sisseihin, miksi helvetissä tästä maailmantähdestä ei kirjoitella... Voi juku, miksihän....

Jestas sentään, rikkaus suomelle: Helly Luv - IMDb
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
Kommenteissa suht nuivaa kommentointia, melko nopeasti suunta kääntynyt hesarissakin.

Viimeisen vuosikymmenen hyssyttelykulttuuri ja maahanmuuton negatiivisista puolista vaikeneminen on suuri osasyyllinen tähän. Jos alusta alkaen oltaisiin käyty avointa keskustelua maahanmuuton positiivisista sekä negatiivisista puolista, niin tilanne ei ehkä olisi näin tulehtunut kuin nykyään on.

En yhtään ihmettele että asenteet kovenevat kun asiallinenkin kritiikki ohitetaan sanalla rasismi. Koskahan Suomessa opitaan se että hyssyttely ja kaikenlainen kieltäminen ei vaan toimi pitkällä tähtäimellä.
 
Tässä on todellista rikkautta:

Helly Luv – Wikipedia

En tosin ymmärrä, että miksi tästä suuresta tähdestä ei kirjoitella kovin paljoa.

Kyllähän tuota on uutisoitu jonkin verran, mutta kun ei ole asunut maassa ainakaan kymmeneen vuoteen eikä oikein muutenkaan miellä itseään suomalaiseksi niin ei kai se suuri ihme ole, jos massat eivät kiinnostu tai ole edes tietoisia. Tiedä sitten tuosta suurtähteydestä. Forsbergillakin YouTubessa seuraajia ja näyttökertoja luokkaa kymmenen kertaa enemmän ja tätä pidetään ihan nollana. Käypä katsomassa mitä Forsbergista kirjoitetaan ketjussa. Jos Helly saisi edes murto-osa siitä vihasta mitä Saara saa, olisi se etusivun uutinen ja 110%:sesti rasismista johtuvaa.

Ulkomaisista tusinatähdistä ei varsinaisesti ole pulaa eikä se musiikkikaan ole niin ihmeellistä. Aina tuo diskoläpsyttelyn silti voittaa.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:
mites Björn, Lars, Erik ja Sven nyt tuolleen ovat riehaantuneet :eek:

Ainakin neljä loukkaantunut ammuskelussa Malmön keskustassa

Malmön keskustassa Ruotsissa tapahtui maanantaina illalla ampumavälikohtaus.Välikohtauksessa on loukkaantunut ainakin neljä ihmistä. Heidän vammojensa vakavuus ei ole vielä selvillä. Ruotsalaismedian mukaan ammuskelu tapahtui Drottninggatanilla iltakahdeksan aikaan.

Silminnäkijä kertoo Expressenille kuulleensa useita laukauksia. Ruotsin poliisin mukaan ampumisesta ei kuitenkaan aiheutunut vaaraa sivullisille.

on se hyvä etteivät olleet paikalliset persut asialla, sillä tällöin olisi takuuvarmasti aiheutunut vaaraa sivullisille :tup:
 
Pettersson.PNG


Saas nähdä milloin Hyysäri poistaa tuon Petterssonin aivopierun. Taas löytynyt arkistojen kätköistä luetuimmaksi jutuksi :cigar2:
Hesarin morkkausta tai rinnastamista yleen pitäisi kyllä vähentää, selkeästi 2017 jo alkanut julkaisemaan kriittisempiä uutisia (siirretty nyt liitteeseen). Kiitokset tästä voi varmasti antaa markkinataloudelle, en epäile etteikö tilaajamäärät olisi vaikuttaneet suunnanmuutokseen. Olen jo kauan aikaa (+vuoden) miettinyt itse lehden tilaamista, onhan se selkeästi suomen laadukkain tänä päivänä.

Yle taas on yle, ei vaikuta tippaakaan mikään kun rahat pumpataan kyselemättä keneltäkään :tup:
 
Eiköhän se jää tässä kiinni siitä, että henkilö ilmoittaa, että häntä ollaan pakottamassa rajan yli ja oikeiden matkustusasiakirjojen puute on vain tekosyy. Jos palautettava haluaisi rajan yli, tuskin häntä estettäisiin.

Ko henkilö pitää pistää putkaan, kunnes alkaa haluta sitä palauttamista, jonka jälkeen kellään ei ole ongelmaa.
 
Tänään julkisuudessa on levitetty Yleiradion feikkiuutista " Pakkopalautukset tyssäsivät Irakin poliisiin? Suomen käännyttämät irakilaiset lähetettiin Bagdadista paluulennolla Helsinkiin"


Eero Mäntymään tekemässä "uutisessa" tarkoituksenhakuisesti tai kuplassa elämisestä johtuen, ohitettiin kaikki realismi ja faktat jotka toimittajan olisi pitänyt selvittää. Feikkiuutisessa kerrottiin, kuinka Suomi on yrittänyt monta vuotta tehdä Irakin viranomaisten kanssa palautussopimusta, mutta tämä ei ole onnistunut yrityksistä huolimatta, mutta tarkemmin ei anneta tietoa, että ongelma on Suomen päässä koska Suomen päättäjät haluaa suojella rikollisia ja terroristeja.

Yleisradion toimittaja silmät kirkkaana kirjoittaa esimerkiksi tällaisen tekstin:

"Palautussopimusta yritetty sorvata Irakin kanssa vuosia
Vastentahtoisten palauttaminen Irakiin takkuaa, sillä Irak haluaisi ottaa vastaan vain vapaaehtoisesti kotimaahansa palaavat. Palautukset helpottuisivat, jos Suomi saisi aikaan maiden välisen palautussopimuksen. Käytännössä se tarkoittaisi, että Irakin viranomaiset toimittaisivat Suomelle palautukseen tarvittavia matkustusasiakirjoja, ja että Irakin lentokentät ottaisivat vastaan palautetuilla täytettyjä charter-koneita.

Suomi on yrittänyt sopia palautuksista Irakin kanssa jo vuosia, laihoin tuloksin" Teksti loppuu.

Miksi tämä on höpöhöpöä. Siksi, että Suomi saisi viikossa neuvoteltua kahdenvälisen sopimuksen Irakin kanssa jos vaan Suomella olisi tahtoa ja päättäjiä jotka ajattelee omia kansalaisia eikä suojele terroristeja ja roistoja kuten tähän päivään saakka. Lisäksi Suomi käyttäytyy ylimielisesti Irakin hallintoa kohtaan. Tämä ehkä johtuu siitä, että kaikilla päättäjillä joilla olisi kompetenssia päättää ajattelevat vaan takaraivossa omaa uraa ja poliittista tulevaisuutta Brysselissä tai jossain muualla koneistossa mielistelemässä kansainvälistä porsasjoukkoa samalla nauttien hyvästä tulotasosta. Koska jos Suomella olisi tahtoa tehdä palautussopimus, niin tämän jälkeen Irakin viranomaiset laittaisi omat konet hakemaan Suomesta pakkopalautettuja ja ongelma olisi ratkaistu. Tämä kuitenkin vaatisi, että ylimielinen asenne Irakia kohtaan loppuisi, tämä suomeksi tarkoittaisi, sitä että vakaviin rikoksiin syyllistyneet ja terrorismista syytetyt Irakissa jotka ovat teurastaneet omia siviilejä Suomi
alkaisi luovuttamaan nämä Irakin syyttäjälaitoksen pyynnöstä, jotta uhrien omaiset saisi oikeutta. Taloudelliset seikat olisi ihan toissijaiset ja ne ei olisi mitenkään merkittävät. Nyt Suomessa käydään epärehellistä keskustelua ja toimittajat kirjoittelee höpöhöpö-juttuja joilla ei ole realismin ja todellisen elämän kanssa mitään tekemistä.

Mielenkiintoinen huomio, että tämä Mäntymaa jälleen vauhdissa. Eihän tästä ole edes viikkoa kun viimeksi sopan keitti. Totta vai tarua - mielipiteitä?
 
Pettersson.PNG


Saas nähdä milloin Hyysäri poistaa tuon Petterssonin aivopierun. Taas löytynyt arkistojen kätköistä luetuimmaksi jutuksi :cigar2:

Onhan tuo hauska juttu kun jättää nuo epähuomiossa juttuun unohtuneet yliviivatut roskat pois:


Kolumni: Sotatanner – raportti Malmön monikulttuurisesta helvetistä

"--
Vaikenemisen on loputtava!


Myönnän, että minua pelottaa ajellessani pienellä tankillani Kööpenhaminasta kohti sotatannerta. Olen sonnustautunut luotiliiviin ja kypärään – olenhan menossa alueelle, jonne edes poliisi ei kuulemani mukaan uskaltaudu. Jos kuolen, olen kuollut vapaan tiedonvälityksen puolesta.


Monikulttuurisuus on pyyhkinyt Kroksbäckin kaupunginosan autiomaaksi. (KUVA: MARIA PETTERSSON)

Kurvaan Kroksbäckin pahamaineiseen lähiöön. Ajelen hitaasti ympäriinsä uskaltamatta nousta autosta. Kerrostalot, leikkikentät, lehmuskujat ja hyvin hoidetut pioni-istutukset tuovat mieleen Mogadishun. Valmistaudun siihen, että autoilevaa naista saatetaan milloin tahansa ampua sharia-lailla.

Viime aikojen kiihkeimmät taistelut on käyty Sörbäcksgatanilla. Kuvassa koko sodan runtelema katu kaikkine kauhuineen. (KUVA: MARIA PETTERSSON)


Kiihkeimpiä taisteluita käydään kuulemma Sörbäcksgatanilla. Siispä suoraan surman suuhun! Ihokarvani nousevat ylpeydestä ja ihailusta omaa rohkeuttani kohtaan.

Terroristit punovat sotajuoniaan ruotsalaisen veronmaksajan kustantamassa keinussa.(KUVA: MARIA PETTERSSON)


Sörbäcksgatan on kranaattien pirstoma valtaväylä, jonka toiselle laidalle on parkkeerattu tankkeja. En voi olla huomaamatta, että maahanmuutto on perseestä. Toisella puolella katua on kurjuutta ja kuolemaa. Niiden takana kohoavat kerrostalot.

Nousen tankista. Ehdin tuskin ladata aseeni, kun joudun jo kontaktiin paikallisen kanssa. Minua kohti pyöräilee noin kuusivuotias, kiharatukkainen terroristi ja mokeltaa tervehdyksen ällöttävällä mamukielellä. En uskalla ärsyttää väkivaltaisia paikallisia, joten huudan “Je ne suis pas Charlie!”


Harvat vielä pystyssä olevat seinät on tuhrittu täyteen, asialla luultavasti monikulttuuriset raggarit, jotka lintsaavat ruotsalaisen veronmaksajan kustantamasta koulusta. (KUVA: MARIA PETTERSSON)


Tetsaan eteenpäin. Kivijalassa on pieni kauppa, josta käyn ostamassamaamiinan. Kerrostalojen pihoilla lapset kuolevat, teinitkivittävät hunnuttamattomia naisia. Seinät on koristeltu verellä ja kranaatinsirpaleilla.
En kestä enää – on siirryttävä eteenpäin.

Mellanbäcksgången on mahdollisesti vieläkin vaarallisempi, pelätty sniper alley. Harvat vastaantulijat irvistävät murhanhimoisesti. Minut ohittaa terroristi, joka kyysää pienempää terroristia tarakalla. Pienemmällä on sylissä mankka, josta raikuu tappouhkaus. Kävelen väärällä puolella tietä, ja takaa pyöräilevä terroristi ampuu singolla.


Tänne ei poliisi uskalla tulla. Kuten huomaatte, kuvassa ei ole yhtään poliisia. (KUVA: MARIA PETTERSSON)



Palaan tykistökeskitykseen huomatakseni, että tankkini on räjäytetty. Varastan uuden.

Norrbäcksgatanin risteyksessä joudun konfliktiin paikallisen kanssa. Hän tulee oikealta, joten pysäytän. Toinenkin kuski pysäyttää. Katsomme toisiamme. Hän näyttelee loukkaavia mamukäsimerkkejä, minä vastaan samalla mitalla. Tuijotamme toistemme silmiin ja solvaamme toistemme äitejä. Lopulta minun on taivuttava isomman tykin edessä.


Myös Norrbäcksgatan on hajalle ammuttu miinakenttä. On tuomiopäivä.Terroristeja on liikkeellä muutamia. Kulmassa mies kaupittelee naapureilleen taisteluhelikoptereita.


Viimeinen etappi, Hålsjögatan. Pihoilla haavoittuneet ulvovat kuolemantuskissaan. Pommisuojaan on lämpimänäkin päivänä jonoa. Katson hiukan kateellisena monikärkiohjuksia: täällä näemmä on jo pitkään taisteltu Allahin nimeen."

Juttu on samanlaista tykitystä loppuun saakka eli noin tuplaten pidemmästi. En kuitenkaan koko juttua viitsi tänne lainata kun on maksullista sisältöä.
 
Ei uskalleta näyttää kun Islam on tällä hetkellä ainakin Suomen mediassa siinä asemassa ettei sitä saa kritisoida. Viasat Historyllä oli mielenkiintoinen dokumenttisarja jossa kerrottiin aika suoraan Islamin historia.

Islamin historiasta puhuttaessa voitaisiin myös kertoa paljon valkoisia kristittyjä eurooppalaisia vietiin orjiksi ottomaanien kalifaattiin. Valkoisten orjien määrää voitaisiin sitten vertailla vaikkapa Afrikasta Amerikkaan vietyjen neekeriorjien määrään.
 
Ilmeisestikin (yllättäen) ammutuilla on ollut rikostaustaa. Ruotsin valtio ja oikeuslaitos ovat vastuussa poloisten lapsukaisten kuolemista, koska eivät ole karkoittaneet rötöstelyjen jälkeen turvaan kotimaihinsa. Aika rasisteja ovat Svedut, kun eivät pidä lapsukaisista huolta. Mitenkäs ne "kansainväliset sopimukset" ™.
 
Pikkuisen vain automaattiaseilla rupsauteltu, ikäänkuin luodakseen kotoisan äänimaailman.

Kaksi kuoli kahvilasta ulos tullessaan, ilmeisesti kahvilassa ei ollut muita kun kerran autosta ammuttu kahvilaan päin muttei vaaraa aiheutunut sivullisille.
 
Tila
Keskustelu on suljettu.

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
283 219
Viestejä
4 864 899
Jäsenet
78 619
Uusin jäsen
Deeäx

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom