Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitä lueskellut porukan kokemuksia, niin Danske on nimenomaan ainoa joka noita siirtoja estää. Itse siirrellyt Nordeasta/S-pankista eikä ole ikinä vielä tähän asti ollut ongelmia.Mikä on nykytilanne pankkien suhtautumisesta kryptotalletuksiin? Itsellä tili Danskella ja siellä siirto bitstamppiin ei onnistu. Uutena yllätyksenä myöskään korttimaksu Revoluttiin ei onnistu vaan kortti lukitaan automaattisesti.
Periaattessa jos mikään pankki ei nykyään suhtaudu suopeasti kryptotalletuksiin niin jos edes Revolut maksut onnistuu niin se olisi ok.
Ei ole ollut mitään ongelmia S-Pankissa, ei myöskään Handelsbankenissa, joka vuoden loppuun asti on pääpankki ennen muuttumista S-Pankiksi.Avasin S-pankkiin tilin, katsotaan miten siirrot onnistuu kuhan käyttörahat kerkee tulla tilille.
Sama täällä. Vähänkin isompi summa S-pankista vaatii selvityksen. Sen takia siirrän aina ensin OPhen ettei tule viiveitä. OPssa ei ole koskaan ollut mitää viiveitä tai muita ongelmia. SEPA on yleensä noin vartissa Binancessa.500e siirto S-pankista Bitstamppiin meni samantien, mutta 3000e siirrosta tuli viesti pankkiin että tarvitaan lisätietoja ulkomaanmaksusta. Katotaan miten tuon vastauksen jälkeen etenee.
Kaverit ei pelaa napeilla, mulle on yleensä toi 500 € riittänyt vielä siirroissa hyvinSama täällä. Vähänkin isompi summa S-pankista vaatii selvityksen. Sen takia siirrän aina ensin OPhen ettei tule viiveitä. OPssa ei ole koskaan ollut mitää viiveitä tai muita ongelmia. SEPA on yleensä noin vartissa Binancessa.
Mulla tuli ainakin. Riippuu varmaan sun viestiasetuksista. Rahat ei lähde ennnekuin selvitys on tehty. Ilmeisesti olennaista on mainita että kyse on sijoitustoiminnasta. Ettei pankki luule että kyse on rahanpesusta tai terojen rahoittamisesta tms. laittomasta.Kaverit ei pelaa napeilla, mulle on yleensä toi 500 € riittänyt vielä siirroissa hyvin
Jos joskus tarvii, niin tuleeko siirtoyrityksestä joku viesti sitten pankista, että pitää selvittää ja keskeytyykö siirto, rahat ei tililtä koskaan lähdekään?
Tuleeko viesti aika lailla saman tien, kun siirtoa yrittää tai joku ilmoitus ainakin, että nyt ei onnistu?Mulla tuli ainakin. Riippuu varmaan sun viestiasetuksista. Rahat ei lähde ennnekuin selvitys on tehty. Ilmeisesti olennaista on mainita että kyse on sijoitustoiminnasta. Ettei pankki luule että kyse on rahanpesusta tai terojen rahoittamisesta tms. laittomasta.
Yleensä seuraavana pankkipäivänä tulee meiliin ilmo että verkkopankissa on viesti eli selvityspyyntö.Tuleeko viesti aika lailla saman tien, kun siirtoa yrittää tai joku ilmoitus ainakin, että nyt ei onnistu?
Eth on ollut aika surullinen salkku vs. Btc jotta sietäiskin nousta.
Eth on lähtenyt nousukiitoon
![]()
Pari vuotta putkeen kyllä tullut ikävästi eetterille turpaanEth on ollut aika surullinen salkku vs. Btc jotta sietäiskin nousta.
Tänään oli taas hyvä esimerkki, että pitää olla hereillä näiden kanssa. Samoin pitäisi olla varat pörssissä missä on likviditeettiä.
Ostin STRUMP:ia about julkkarista ihan vitsillä jollain satasella. Ei tainnut olla missään muualla kuin uniswapissa weth parina ja indoex usdt parina. No se meni ihan jees ja raketoi heti alussa ja sai omat takaisin myymällä pienen siivun.
No nyt aamusta kurkkasin niin raketti päällä tyyliin 24h +500%. No ei muuta kuin indoon kattelemaan miten laitetaan lihoiksi niin aivan surkea osto volyymi ja reilusti alle mexc:n myynti hinnat. Ja oman possan siirto mexciin 0,02eth lisäksi nähtävissä, että raketissa loppuu polttoaine pian ja coini droppaa eli ei aikaa... No ehdin sentään muutamia satasia ottaa pois, mutta aika torsoksi jäi.
Pitäs varmaan aina siirtää näitä shittejä isompiin pörsseihin kun niitä sinne siirtyy eikä jättää näihin pienempiin pörssihin maatumaan.
![]()
Super Trump Coin price today, STRUMP to USD live price, marketcap and chart | CoinMarketCap
The live Super Trump Coin price today is $0.00005624 USD with a 24-hour trading volume of $0 USD. We update our STRUMP to USD price in real-time.coinmarketcap.com
Binance tai Kraken. Oman kokemuksen perusteella unohtaisin muut pörssit. Kysykää perusasiat hakukoneilta tai tekoälyltä. Esim.
Ja kaikkea syytä olla vähintään 2kpl. Laitteita, lompakoita, pankki- ja pörssitilejä jne. ongelmatilanteiden varalta jos esim. PC hajoaa silloin kun pitäisi myydä tai ei pääse toiselle tilille tms.
Itsellä kestää SEPA-siirto S-pankista Binanceen tai Krakeniin yleensä 1 pankkipäivä. Loppu on ostajasta itsestään kiinni.Kuinka monen päivän viiveeseen kannattaa itse transaktioon varautua, jos tulee fiilis, että markkinoilla olisi hyvä sauma laittaa vähän kryptoihin, siitä, kun lähtee siirtämään suomalaisesta tililtä - tässä tapauksessa S-Pankista - fyrkkaa tuollaiseen palveluun, että on kryptot tilillä?
Trump ilmeisesti on krypto-myönteinen (haluaa vähentää niiden sääntelyä) ja kryptot nousussa kun Trumpin vaalivoitto näyttää todennäköisemmältä.
Arvelen ettei välitä pätkän vertaa kryptoista kunhan yrittää saada krypto ihmiset puolelleen.
Valta ja raha taitaa joo kiinnostaa enemmän. Mutta onhan hän osan lupauksistaan toteuttanut.
Kryptot siis noussut? Ei ole BTC ainakaan. Eikö BTC ole aina se mitä katsotaan.
Trump ollut vastaan, mutta ollut puolesta, jälkimmäiseen syyt ei ole aatteellisia. Trump ehdokkuus, läpipääsy todennäköisyys sinänsä luo epävarmuutta vähän kaikkeen. Osalla kryptot ovat keskuspankkirahan tappaji, niin Trumpin uhan voi nähdä siltä kantilta, jos USA "irtautuu" suurtavalta asemasta, joku voi nähdä sääntelyjuttuja, kolmas nyt vain sekasortoa, kaikella voi hypettää kryptoja.Oma mutu tuntuma on että kryptoilla ja Trumpilla se yhdistävä tekijä on ainoastaan se säätelyn vihaus. Trump voisi siis vapauttaa säätelyä siltä osin ellei se satu olemaan vastoin hänen jotain toista intressiä.
Trump on puhujana ensi viikonloppuna tapahtuvassa bitcoin 2024 Nashville konfressissa, joka on isoin tai isoimpia bitcoin konfresseja maailmassa. Sieltä voi kuunnella sanomisia live streamistä.Trump ilmeisesti on krypto-myönteinen (haluaa vähentää niiden sääntelyä) ja kryptot nousussa kun Trumpin vaalivoitto näyttää todennäköisemmältä.
Onko olemassa jotain nyrkkisääntöä millaisia bitcoin määriä kannattaa siirtää pörssistä omaan lompakkoon kulumielessä? Lightning verkon puolella kulut olisi toki alhaiset mutta pikaisella googlettelulla en löytänyt oikein mitään erityisesti pelkästään positiivisia suosituksia kerännyttä lompakkovaihtoehtoa.
Se määrä mitä ei halua menettää sit kun kyseinen pörssi kaatuu joku päivä, esim 0.05-0.1 väliltä varmaan luulisin.
Se riippuu miten usein ite haluaa maksaa ne siirtokulut siihen riskiin verrattuna että pitää rahat pörssissä, se luku on varmaan erillainen joka henkilölle.Järkevä sijoittaja ei tietysti halua menettää euroakaan. Sen vuoksi näitä siirtokulujakin miettii.
Simpsonit tuli äsken telkkarissa ja siinä huudettii että ostakaa bitcoineja.
Ne ketkä osti silloi niin saivat kyllä pikkuvoiton.
![]()
![]()
Kun näitä "pörsejä" ei valvo kukaan pitäisin siellä olevat summat maltillisina. Jossain vaiheissa pörssin ylläpitäjä keksii kuitenkin sijoittaa rahasi johonkin joka voi onnistua tai sitten ei. Voitot kerää hän ja tappiot maksat sinä.Onko olemassa jotain nyrkkisääntöä millaisia bitcoin määriä kannattaa siirtää pörssistä omaan lompakkoon kulumielessä? Lightning verkon puolella kulut olisi toki alhaiset mutta pikaisella googlettelulla en löytänyt oikein mitään erityisesti pelkästään positiivisia suosituksia kerännyttä lompakkovaihtoehtoa.

Lopulta kenelläkään ei ole varaa olla ilman Bitcoinia ja jokaisesta tulee ajan kanssa Bitcoineri.
Oli miten oli, en usko, että valtaosalla väestöstä tai sijoittajista on halua laittaa hirveästi rahaa riskisijoituksiin. Siinä kohtaa jos sijoitukset haluaisi laittaa rahoiksi, ei paljon lohduta "kyllä se 3v päästä nousee" hokemat.Tuon uskon, kun näen.
Nimenomaan: "Jokainen ostaa Bitcoininsa sillä hinnalla kun ansaitsee"Tuon uskon, kun näen.
Millainen tämä mekanismi olisi ?Kenenkään ei kannata koskaan myydä Bitcoinejaan, sen sijaan kannattaisi käyttää niitä vakuutena lainaa vastaan.
Siis ajatuksesi: Sen sijaan että ylimääräisellä sähköllä tehtäsiin jotain hyödyllistä, esim vetyä, puhtaita polttoaineita, jotain hyödyllistä laskentaa, niin se käytettäisiin bitcoin kirjanpitoon ? ja mailma pelastuu ?Ennustan että ihan lähivuosina loppuu tämä typerä "Bitcoin vie liikaa energiaa ja saastuttaa maapallon"-höpinä ja aletaan ymmärtämään että Bitcoin on osa ratkaisua kun halutaan kasvattaa uusiutuvien puhtaiden energialähteiden tuotantoa tarjoamalla ostaja joka ikiselle watille mitä voidaan tuottaa missä tahansa maailmankolkassa ja kun halutaan joustavasti tasata sähköverkkojen kuormaa tilanteen mukaan. Bitcoin fixes this.
Tästä tulee mieleen kaikenmailman verkosto koijaukset, Onecoin etunenässä.On surkuhupaisaa katsoa vierestä vuosi vuodelta miten ihmiset eivät viitsi paneutua asiaan tarpeeksi ja ilmeisesti odottavat että massamedia ja "viisaammat" sanovat että joo kannattaa ostaa.![]()
Siis ajatuksesi: Sen sijaan että ylimääräisellä sähköllä tehtäsiin jotain hyödyllistä, esim vetyä, puhtaita polttoaineita, jotain hyödyllistä laskentaa, niin se käytettäisiin bitcoin kirjanpitoon ? ja mailma pelastuu ?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.