Itse en ole muodostanut mielipidettä vielä siitä että kannattaako valtion yleensäkkään omistaa firmoja. Haluaisiko joku kertoa hyviä syitä puoleen tai toiseen neutraalisti/objektiivisesti, eli ilman että oma mahdollinen poliittinen ideologia kertoo miten pitäisi ajatella? Kuvittelen että voisi olla vaikeaa useimmille, joilla se oma mielipide on lukittu jostain syystä tiettyyn malliin.
En tiedä kannattaako yleensä, mutta on tilanteita, missä on historiassa tarvittu, tai voi tulla tarve tulevaisuudessa.
- yksityisellä sektorilla ei pääomia, vaikka selkeä business case olisi (historiassa oli monesti näin). Tästä modernimpi muoto on tulevaisuuden bisnekseksi ajatellun kiihdyttäminen (esim Ilmastorahasto).
- valtio omistajaksi pelastaakseen jonkun merkittävän yrityksen (tavoite olla vain tilapäinen omistaja), tai koska on kaatunut syliin
- huoltovarmuuden ja turvallisuuden vuoksi merkittävät omistukset erityistehtävänsä vuoksi
- yhtiöitetyt virastot ja liikelaitokset (yhtiöitetty joko EU-määräysten vuoksi tai muusta puolipakosta kuten omaisuudenhallinnan vuoksi, entisillä virastoilla tavoite ei välttämättä ole tehdä voittoa)
- strateginen omistus, taitaa valtion omistuksista suurin osa olla kiinni strategisissa pääosissa Finnair ja Fortum
Tuossa ei varmaan nyt ole kaikki syyt, mutta muutama pohjalle.
Noiden syiden lisäksi pääsyyt on poliittisia. Siis halutaan varmistaa pitkäjänteinen omistus Suomessa syystä tai toisesta, tai kuvitellaan voivansa edesauttaa sen pysymistä Suomessa.
Kritiikki sanoo valtion omistusta laiskaksi ja tehottomaksi, ja ettei valtion ylipäätään pitäisi olla mukana yhtään missään sellaisessa, mille olisi markkinat muutenkin.
Kolikon toinen puoli on, että jos poliitikot malttavat pidättäytyä omistajaohjauksesta, valtio on usein kärsivällinen ja pitkäjänteinen omistaja, eikä esim. panikoi kurssimuutoksissa.