- Liittynyt
- 06.11.2016
- Viestejä
- 1 938
Toivoisin että tehtäisiin tarkat laskelmat paljonko tämä työllistämisbisnes tuhlaa valtion (ja kuntien) varoja verrattuna siihen että se olisi täysin vastikkeetonta (ja kaikki tässä bisneksessä mukana olevat joutuisivat etsimään muita hommia). Tuntuu aivan käsittämättömältä että aikuisia pidetään jossain lastentarh.. siis "kuntouttavassa työtoiminnassa" ja jossain CV:n tekokursseilla ja muussa vastaavassa. Nämä tietysti maksavat ja rahoitus tulee meiltä, mielummin antaisin työttömien vain olla jos se tarkoittaa että verorahoista pienempi osuus menee näille "työllistämisbisneksessä" leipänsä saaville. Voihan se olla että oikeasti on olemassa ihmisiä jotka ovat valmiina maksamaan ekstraa ettei vain kukaan vain laiskottele tukien varassa kotona vaan joutuu menemään tällaisiin pajoihin perunoita keittelemään mutta en usko että kovin moni jos olisi nähtävillä paljonko tämä aivan älytön toiminta maksaa verorahoja.
Tunteeko joku ketään joka on työllistynyt TE palvelujen kautta hakematta itsenäisesti sitä työtä? Aivan yhtä tyhjän kanssa koko toiminta pl. työnhakuilmoituspalvelua joka netissä sekin.
Koska tutkimuksen mukaan sosiaalietuuksien vastikkeellisuutta kannattavat etupäässä suurituloiset, niin ehkäpä reiluinta olisi tehdä ainakin korkeimmista ansiosidonnaisista etuuksista vastikkeellisia ja muista vastikkeettomia

Jos ihan vakavissaan ajatellaan, niin kyllähän erilaisia MOOC-systeemeitä hyödyntämällä varmaan pystyttäisiin tarjoamaan työttömille oikeasti hyödyllistä koulutusta mitättömin kustannuksin. Oleellista olisi pitää koulutustarjonta aidosti työelämävalmiuksia parantavana ja pitää huolta, ettei sieltä valu yksityiselle puolelle ilmaista työvoimaa harjoittelijoiden muodossa.