Luultavasti samasta syystä, kun kaikkia muitakin työhyvinvointia edistäviä uudistuksia on aikanaan vaadittu. Aikanaan omistajaporras on ihan samaan tapaan ulissut jokaisesta muutoksesta, joka vähentää heidän saamaansa voittoa vaikka se parantaisi heidän työntekijöidensä hyvinvointia ja työkykyä. Ihan sama oliko kyseessä lapsityövoima, 8 tunnin työpäivät, 5 päiväinen työviikko, ruokatauot, kahvitauot, äitiysloma/vanhempainvapaa jne.... ja hallitus ei estänyt tätä.
Eli siis, miksi vasemmistolaiset vaativat, että hallituksen pitäisi määrätä pakolliseksi tai tehdä virallisia valtiollisia kampanjoita asioista, jotka voidaan toteuttaa ihan vapaaehtoisesti?
Ja ennen kun koitat spinnata, että haluan pakottaa yritykset 4 päiväiseen työviikkoon, niin en halua. Keskustelu on hyvästä ja tällaiset kokeilut osoittaa sen, että oikean laidan välitön älämölö ja ehdoton suhtautuminen asiaan alkaa välittömästi, vaikka tutkimustulokset ja erilaiset kokeilut sanoo täysin toista.
