• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

... ja hallitus ei estänyt tätä.

Eli siis, miksi vasemmistolaiset vaativat, että hallituksen pitäisi määrätä pakolliseksi tai tehdä virallisia valtiollisia kampanjoita asioista, jotka voidaan toteuttaa ihan vapaaehtoisesti?
Luultavasti samasta syystä, kun kaikkia muitakin työhyvinvointia edistäviä uudistuksia on aikanaan vaadittu. Aikanaan omistajaporras on ihan samaan tapaan ulissut jokaisesta muutoksesta, joka vähentää heidän saamaansa voittoa vaikka se parantaisi heidän työntekijöidensä hyvinvointia ja työkykyä. Ihan sama oliko kyseessä lapsityövoima, 8 tunnin työpäivät, 5 päiväinen työviikko, ruokatauot, kahvitauot, äitiysloma/vanhempainvapaa jne.

Ja ennen kun koitat spinnata, että haluan pakottaa yritykset 4 päiväiseen työviikkoon, niin en halua. Keskustelu on hyvästä ja tällaiset kokeilut osoittaa sen, että oikean laidan välitön älämölö ja ehdoton suhtautuminen asiaan alkaa välittömästi, vaikka tutkimustulokset ja erilaiset kokeilut sanoo täysin toista.
 
Tuossapa hyvä kirjoitus nelipäiväisestä työviikosta:

Tätä seuraavaa olen itsekin monesti miettinyt. Ainakin omalla kohdalla tuo koko työajan käsite on aika sumea. En normaali työajan ulkopuolella juuri koskaan ota läppäriä syliin ja ala sillä tavalla tehdä töitä, mutta kyllä aika usein tulee mietittyä niitä töiden ongelmia myös vapaa-ajalla. Onko se sitten työ- vai vapaa-aikaa?

"Kenties me latteautomaatilla ja granolakulholla pyöriskelevät aivotyöläiset voisimme organisoida työmme vähän paremmin ja selvitä vähemmällä työajalla. Suoraan sanottuna en kuitenkaan edes tiedä onko työaika ylipäänsä mitenkään järkevä mittari meidän hommissamme."
 
Hyvin monille sopii.

Itsekin olen joskus ollut jonkin aikaa töissä 80% työajalla.


Suurin osa työntekijöistä ei täällä vaan tajua sitä, että tällaista voisi edes kysyä.
Suomen yrittäjät kysyi, " 59 prosenttia yrityksistä ei kuitenkaan halunnut kokeilla lyhyempää työviikkoa edes palkan alennuksilla. "

... ja hallitus ei estänyt tätä.

Eli siis, miksi vasemmistolaiset vaativat, että hallituksen pitäisi määrätä pakolliseksi tai tehdä virallisia valtiollisia kampanjoita asioista, jotka voidaan toteuttaa ihan vapaaehtoisesti yksityisten ihmisten ja yritysten tasolla?

Miksi vapaus on vasemmistolle niin vaikea asia sallia? Miksi kaikki halutaan määrätä keskusjohtoisesti?
Miksi meillä on työaikalait keskusjohtoisesti?
 
Maailma on mennyt nurin. Tyyliin joka toinen kavereista on eronnut liitosta ja liittynyt kassaan sen suuremmitta puheitta. Olen sanaton.
 
jos kaikkien työaikaa vähennetään 20% ja pidetään palkka samana, veikkaan että alussa tehokkuus/aikayksikkö kasvaa, mutta pitkällä aikavälillä se laskee ja lopulta työn tuottavuus suhteessa kustannuksiin on heikompi kuin jos olisi pidetty alkup. työaika
No vähän alasta riippuen monesti tuo perjantain työpanos muutenkin aika kyseenalainen. Ainakin itse olin joskus raksalla töissä ja siellä pekkaset otettiin perjantain työajasta pois.

Käytännössä meni siten, että aamusta työmaalle ja vähän puuhasteltiin, jonka jälkeen pitkälle lounaalle ja Alkon kautta kotiin. Ihan hyvin olisi voinut painaa vaikka torstaina vähän pidemmän päivän ja pitää koko päivän rokulia.
 
En ehkä ole ilmaissut pointtiani parhaalla mahdollisella tavalla, mutta jos nyt yritän vielä kerran, niin ongelma ei sinänsä ole se tukien suuruus pelkästään, vaan se miten huonosti täysipäiväisistä töistä saa palkkaa suhteessa näihin tukiin. Kun nykyisellään sen noin tonnin saa puhtaana käteen tekemättä yhtään mitään, niin olisi oikeasti suoraan typerää mennä töihin jos siitä työstä saa vaikkapa vain 500€ enemmän käteen kuussa, kun vastaavasti sitten menettää kolmasosan hereilläoloajastaan johonkin (hyvin todennäköisesti) ankean aivottomaan paskan grindaamiseen.

500e käteen enemmän kuussa on todella paljon matalissa tuloluokissa ja nimenomaan suhde on suuri. 10k tuloilla 500e lisä ei ehkä enää niin innosta. Ja tuo suhdehan on nyt parantumassa kun "palkkaa joutilaisuudesta" eli tukia ollaan laskemassa hallituksen toimesta. Sääli ettei ole laskettu aiemmin jos joutilaisuus on niin kovassa huudossa.

Riippuu todella paljon kulurakenteesta että kuinka paljon 500e lisää innostaa. Jos kulut on pieniä, esim. ei ole autoa eikä ole kovin kallis vuokra, niin tonnilla kuussa pärjää sinkkuna varsin mukavasti. Esim. opiskellessa kulut oli keskimäärin tuota vähemmän, ja ihan mukavaa elämä silti oli.

Jos oletetaan että kuussa olisi keskimäärin 160 työtuntia, 500e lisän tuntipalkka olisi vain reilut kolme euroa. Sen verran saa varmaan vaikka pulloja keräämällä... lisäksi jos on paljon aikaa, erilaisia arjen kuluja pystyy optimoimaan tehokkaammin. Musta ei ole mitenkään yllättävää, että moni valitsee kelarottailun matalapalkka-aloilla paskaduunissa grindaamisen sijaan.

Mikäs sen mukavampaa kuin työttömänä päivät pitkät pelailla videopelejä, katsoa leffoja, rämpytellä kitaraa, käydä vaikka kalassa tai mitä ikinä. Nuorempana minulla oli muutama 3-12 kk työttömyysjakso, jotka olisi voineet olleet paljon lyhyempiäkin jos olisin oikeasti etsinyt töitä. En kuitenkaan etsinyt, koska päivät sujuivat sen verran leppoisasti muutenkin ja muistelen noita aikoja edelleen lämmöllä. Oli aivan mahtavaa kun oli aikaa omistautua omille jutuilleen täydellisesti ja tehdä ihan mitä huvittaa. Koodailin pelejä, lueskelin kirjoja, katsoin elokuvia ja sarjoja, sävelsin musiikkia, kävin pitkillä juoksulenkeillä, hengailin (myös työttömien) kavereiden kanssa jne. Menot oli pienet, joten rahaa jäi vielä vähän säästöönkin joka kuukausi.

On oikeasti ihan lapsellista paskaa esittää, etteikö tällainen verkkaisen ja leppoisan elämän viettäminen muiden rahoilla olisi ihan oikea juttu ja luultavasti jossakin määrin laajamittainenkin varsinkin nuorten aikuisten keskuudessa. Se määrä fyrkkaa, jonka tässä maassa saa tekemättä yhtään mitään on oikeasti aika helvetin paljon ja tämä on ihan helvetillinen kannustinloukku, koska systeemi on niin binäärinen. Nythän tämä nykyinen hallitus kaikessa viisaudessaan päätti paskoa tätä asiaa vielä lisää poistamalla työttömyystuen suojaosan, eli jatkossa jako on vielä jyrkempi ja kannustinloukku vielä syvempi.

Joo, näinhän se on. Tekemistä kyllä keksii, myös sellaista mikä ei vaadi paljoa tai välttämättä ollenkaan rahaa. Lisäksi todella monia asioita voi tehdä budjetilla, jos ei tarvi olla premiumia.

Esim. kun vaihdoin työpaikkaa jonkin aikaa sitten, sovin tarkoituksella uuden työn aloituksen niin että ehti pitää pari kuukautta taukoa. Eihän siinä valitettavasti saanut mitään tukia, mutta oli se silti sen arvoista kun kulurakenne on kunnossa. :smoke:
 
No vähän alasta riippuen monesti tuo perjantain työpanos muutenkin aika kyseenalainen. Ainakin itse olin joskus raksalla töissä ja siellä pekkaset otettiin perjantain työajasta pois.

Käytännössä meni siten, että aamusta työmaalle ja vähän puuhasteltiin, jonka jälkeen pitkälle lounaalle ja Alkon kautta kotiin. Ihan hyvin olisi voinut painaa vaikka torstaina vähän pidemmän päivän ja pitää koko päivän rokulia.
Niin siis jos perjantaista tulisi vapaapäivä, tulisi torstaista hiljalleen nykyinen perjantai. Torstaista tulisi se päivä, jossa jollain aloilla aletaan tai jotkut työntekijät alkavat valmistautua vkl viettoon. Se vain siirtyisi edelliselle päivälle. Noin ei kävisi lyhyen kokeilun aikana, noin kävisi kun uuteen systeemiin on totuttu ja alun innostus katoaa. Siksi tuollaista pitäisi testata huomattavan pitkä aika.

Kuten tuossa linkatussa artikkelissa todettiin, noi uutisoidut "kokeilut" eivät olleet mitään kunnollisia kokeiluja. Kuulostaa enemmän että ne olivat kyseisten yritysten rekrykampanjoita.
 
Niin siis jos perjantaista tulisi vapaapäivä, tulisi torstaista hiljalleen nykyinen perjantai. Torstaista tulisi se päivä, jossa jollain aloilla aletaan tai jotkut työntekijät alkavat valmistautua vkl viettoon. Se vain siirtyisi edelliselle päivälle. Noin ei kävisi lyhyen kokeilun aikana, noin kävisi kun uuteen systeemiin on totuttu ja alun innostus katoaa. Siksi tuollaista pitäisi testata huomattavan pitkä aika.

Minulle nelipäiväinen viikko tuntui parhaalta, kun taukopäivän sijoitti keskiviikkoon. Silloin viikon työrupeama jakaantui kahteen ja rankan paripäiväisen jälkeen sai aina hengähdystauon sen sijaan, että vetää itsensä piippuun jo maanantaina ja hampaat irvessä säheltää viikonloppuun. Koin, että tuo taukopätkä lisäsi omaa jaksamista. Valitettavasti firmassa päädyttiin käytäntöön, että työpäiviä saa vain lyhentään ja kaikkien tulee olla joka päivä paikalla. En itse huomaa suurta eroa, jos teen 1,5 tuntia lyhyempää päivää. Harrasteisiin jää periaatteessa enemmän aikaa, mutta lähinnä kerrytän vain enemmän ylityötunteja ja työpäivän jälkeen on ihan yhtä hankala aloittaa uutta toimintaa.

Kuten tuossa linkatussa artikkelissa todettiin, noi uutisoidut "kokeilut" eivät olleet mitään kunnollisia kokeiluja. Kuulostaa enemmän että ne olivat kyseisten yritysten rekrykampanjoita.

Omassa firmassa jotensakin näin. Kaikki mahdolliset mediat viljeltiin lyhennetyn työajan ilosanomaa. Sisäisesti kuitenkin kipuiltiin nelipäiväisten kanssa. Lopulta jäi fiilis, että asiasta ei vain voinut enää perääntyä, kun sitä oltiin niin äänekkäästi promottu. Päädyttiin sitten omasta mielestä huonoon kompromissiin ja hiljaista ollut mediakampanjan jälkeen.
 
Illan A-Studion Tytti Tuppuraisesta jäi sellainen kuva, että SDP yrittää lypsää hallitukselta jotain käännytyslain hyväksyntää vastaan. Onko se sitten työelämämyönnytyksiä, niin sitä tuskin koskaan saamme tietää, mutta minusta keinot ovat nyt hieman kyseenalaiset.


Henkilökohtaisesti sanon sen, että eroan ammattiliitostani välittömästi jos SDP äänestää käännytyslakia vastaan.
 
Viimeksi muokattu:
Illan A-Studion Tytti Tuppuraisesta jäi sellainen kuva, että SDP yrittää lypsää hallitukselta jotain käännytyslain hyväksyntää vastaan. Onko se sitten työelämämyönnytyksiä, niin sitä tuskin koskaan saamme tietää, mutta minusta keinot ovat nyt hieman kyseenalaiset.


Henkilökohtaisesti sanon sen, että eroan ammattiliitostani välittömästi jos SDP äänestää käännytyslakia vastaan.
Aika tulella leikkimistä demareilta. Suojelupoliisi ja Keskusrikospoliisi ovat molemmat jo puoltaneet kiireellisen käännytyslain puolesta. Noissa organisaatioissa ja toki hallituksellakin on varmasti se viimeisin ajantasainen tiedustelutieto rajan toiselta puolen. Demareilla on tässä asiassa valta, sillä ilman heidän tukea, laki ei mene läpi. Pahimmassa tapauksessa demarit mahdollistavat Venäjän vihamielisen toiminnan Suomea kohtaan.
 
Aika tulella leikkimistä demareilta. Suojelupoliisi ja Keskusrikospoliisi ovat molemmat jo puoltaneet kiireellisen käännytyslain puolesta. Noissa organisaatioissa ja toki hallituksellakin on varmasti se viimeisin ajantasainen tiedustelutieto rajan toiselta puolen. Demareilla on tässä asiassa valta, sillä ilman heidän tukea, laki ei mene läpi. Pahimmassa tapauksessa demarit mahdollistavat Venäjän vihamielisen toiminnan Suomea kohtaan.
En tiedä noista demareista. Mutta täyttyykö 5/6 niiden kanssakaan jos RKP on tekemässä omantunnonkysymyksen (Otto Anderssonin ilmoitus), vassarit ja vihreät äänestää vastaan? Veikkaan, että joitain korjauksia tuon tilanteen vuoksi tullaan tekemään.
 
En tiedä noista demareista. Mutta täyttyykö 5/6 niiden kanssakaan jos RKP on tekemässä omantunnonkysymyksen (Otto Anderssonin ilmoitus), vassarit ja vihreät äänestää vastaan? Veikkaan, että joitain korjauksia tuon tilanteen vuoksi tullaan tekemään.

Kok + PS + Kepu + SDP + KD + Harkimo on jo itsessään 166 edustajaa, joista tosin taidetaan vähentää puhemiehen paikka. 5/6 * 199 = 165,83 eli taitaisi riittää jos kaikki RKP:n kansanedustajat ei sitä vastusta.
 
On kyllä ollut mielenkiintoista huomata, että Perussuomalaisista on tullut Suomen talousoikeistolaisin puolue, kun VM tai joku muu ministeri avaa suunsa vakavasta taloustilanteesta ja lisäleikkauksien tarpeesta, Orpo selittää seuraavana päivänä "ei pysty" asioita. :lol:

Nyt on viimeistään oikea aika (pun intended), mutta löytyykö Kokoomuksesta tahtoa?
 
Kok + PS + Kepu + SDP + KD + Harkimo on jo itsessään 166 edustajaa, joista tosin taidetaan vähentää puhemiehen paikka. 5/6 * 199 = 165,83 eli taitaisi riittää jos kaikki RKP:n kansanedustajat ei sitä vastusta.
Harvoin kaikkein tärkeimmissäkään äänestyksissä ihan jokainen pääsee paikalle. Kun kysymys on näin tärkeästä, läpimenon tulee olla etukäteen varmistettu. Äänestykseen ei kannata mennä niin kauan kuin on pieninkin riski kaatumisesta.
Ja tätähän siellä nyt taustoilla rakennetaan.
 
Aika tulella leikkimistä demareilta. Suojelupoliisi ja Keskusrikospoliisi ovat molemmat jo puoltaneet kiireellisen käännytyslain puolesta. Noissa organisaatioissa ja toki hallituksellakin on varmasti se viimeisin ajantasainen tiedustelutieto rajan toiselta puolen. Demareilla on tässä asiassa valta, sillä ilman heidän tukea, laki ei mene läpi. Pahimmassa tapauksessa demarit mahdollistavat Venäjän vihamielisen toiminnan Suomea kohtaan.

Taitaa kyllä olla ihan normaalia politiikkaa, että jos hallitus haluaa oppositiolta jotakin, niin yleensä myös oppositio saa jotakin. Hallitus luultavasti voisi luopua sellaisista työelämätoimista, joilla ei voida osoittaa olevan mitään työllisyysvaikutuksia.
 
Harvoin kaikkein tärkeimmissäkään äänestyksissä ihan jokainen pääsee paikalle. Kun kysymys on näin tärkeästä, läpimenon tulee olla etukäteen varmistettu. Äänestykseen ei kannata mennä niin kauan kuin on pieninkin riski kaatumisesta.
Ja tätähän siellä nyt taustoilla rakennetaan.

Joo mutta taitaisi riittää jos muutama RKP:n edustaja lupaa kulissien takana äänestää puolesta. Vaikka kaikki ei pääse paikalle, sama ongelma on myös punavihreillä.
 
Taitaa kyllä olla ihan normaalia politiikkaa, että jos hallitus haluaa oppositiolta jotakin, niin yleensä myös oppositio saa jotakin. Hallitus luultavasti voisi luopua sellaisista työelämätoimista, joilla ei voida osoittaa olevan mitään työllisyysvaikutuksia.
Jotenkin absurdia ajatella, että Venäjä voisi teoriassa saada mittavaakin tuhoa aikaan Suomessa ihan vain siksi, että demarit olisivat halunneet käännytyslain vaihtokauppana vaikka vastaantuloa poliittisten lakkojen kieltämiseen. Akuutin kansallisen turvallisuusuhan torjuminen pitäisi olla jokaisen puolueen prioriteettina eikä mikään vaihtokauppaväline.
 
Jotenkin absurdia ajatella, että Venäjä voisi teoriassa saada mittavaakin tuhoa aikaan Suomessa ihan vain siksi, että demarit olisivat halunneet käännytyslain vaihtokauppana vaikka vastaantuloa poliittisten lakkojen kieltämiseen. Akuutin kansallisen turvallisuusuhan torjuminen pitäisi olla jokaisen puolueen prioriteettina eikä mikään vaihtokauppaväline.


Hallitushan tässä tarvitsee opposition tukea, koska ei näköjään pysty hoitamaan asiaa muuten. Silloin neuvottellaan opposition kanssa ja neuvotteluissa yleensä molemman osapuolen tulee saada jotakin. Aivan normaalia politiikkaa.
 
Minun mielestä jokainen kansanedustaja joka äänestää tätä vastaan, pitäisi tuomita maanpetoksesta vankeuteen. Mitä muutakaan se on kuin maanpetos, jos laitat ulkomaalaisen edun kotimaan turvallisuuden edelle?
 
  • Tykkää
Reactions: skl
Jotenkin absurdia ajatella, että Venäjä voisi teoriassa saada mittavaakin tuhoa aikaan Suomessa ihan vain siksi, että demarit olisivat halunneet käännytyslain vaihtokauppana vaikka vastaantuloa poliittisten lakkojen kieltämiseen. Akuutin kansallisen turvallisuusuhan torjuminen pitäisi olla jokaisen puolueen prioriteettina eikä mikään vaihtokauppaväline.

Se on absurdia ja onkin hatusta vedetty teoria. Laki on valmistelussa ja puolueet tekee päätöksen sen mukaan mikä sen sisältö on.
Vasemmisto ja vihreät lähtökohtaisesti vastustaa, mutta keskusta ja SDP alustavasti myönteisiä uusille toimille ja laille rajalle.
 
Minun mielestä jokainen kansanedustaja joka äänestää tätä vastaan, pitäisi tuomita maanpetoksesta vankeuteen. Mitä muutakaan se on kuin maanpetos, jos laitat ulkomaalaisen edun kotimaan turvallisuuden edelle?
Hassua miten noin pahasti mutkat suoraksi vetämällä kahden virkkeen kommenttiin tulee rujon fasistinen klangi. Entä jos lakiesitys on niin epäonnistuneesti muotoiltu, että se nykyisessä sanamuodossaan onkin myös kotimaan edun vastainen? Osin siitä kai nyt on kysymys, että osa puoleista empii tämän asian kanssa.

Ja jottei jää väärinymmärryksiä, niin jos itse olisin kansanedustaja, äänestäisin mielelläni sen kiireellisen käsittelyn puolesta kunhan se ensin viilataan vielä lausuntokierroksen, oikeuskanslerin ja EIT:n kantojen mukaiseksi. Ja tämähän ennen äänestystä on joka tapauksessa edessä.

Kaiketi sitä myös se eilinen tapaaminen koski. Etsittiin yhteistä näkemystä siitä, mitä pitää korjata ja sitoutumista siihen, että niiden korjausten jälkeen voidaan asia paketoida.

Sama tilanne oli aikanaan tiedustelulakien kanssa, samaan tapaan niiden kanssa oli aikapaine. Ja silloin homma saatiin onnistuneesti maaliin.
 
Stubb saa uudeksi autokseen Audi A8 L Security Quattron.
Ei ole Bemari eikä edes mersu. Mutta kai tuokin kelpaisi.
...
Virka-auton hankinnan kokonaiskustannukset ovat 1,1 miljoonaa euroa, jonka arvosta noin puolet on autoveroa. Kokonaiskustannukset sisältävät myös muun muassa määräaikaishuollot, turvallisuustarkastukset sekä koulutuskustannuksia.
...
Miksi ihmeessä valtio perii ja maksaa itselleen tuollaisesta autoveroa?
1712834040259.png

 
Taitaa kyllä olla ihan normaalia politiikkaa, että jos hallitus haluaa oppositiolta jotakin, niin yleensä myös oppositio saa jotakin. Hallitus luultavasti voisi luopua sellaisista työelämätoimista, joilla ei voida osoittaa olevan mitään työllisyysvaikutuksia.
Niin, toiset pelaa kansallisella turvallisuudella puoluepolitiikkaa, toisille taas kansallinen turvallisuus on muutakin, kuin puoluepolitiikkaa. Viittaan tällä siihen että, oppositio seisoi viime hallituskaudella mm. koronarajoitusten ja itärajan sulkemisen takana, nyt ainakin tietyt henkilöt jos ei puolueet oppositiossa mölisevät ihmisoikeuksista- ja whatnot, vähät välittämällä meidän suomalaisten oikeuksista ja huolista.

Jotenkin absurdia ajatella, että Venäjä voisi teoriassa saada mittavaakin tuhoa aikaan Suomessa ihan vain siksi, että demarit olisivat halunneet käännytyslain vaihtokauppana vaikka vastaantuloa poliittisten lakkojen kieltämiseen. Akuutin kansallisen turvallisuusuhan torjuminen pitäisi olla jokaisen puolueen prioriteettina eikä mikään vaihtokauppaväline.
Hei, mutta sehän on normaalia politiikkaa, ei varmaan naurata enää siinä vaiheessa, kun itärajan tuntumassa on Putinin onnibussit jonossa ja ihmistä lappaa pitkin maita ja halmeita yli rajan, koska puoluepolitiikka.
 
Minun mielestä jokainen kansanedustaja joka äänestää tätä vastaan, pitäisi tuomita maanpetoksesta vankeuteen. Mitä muutakaan se on kuin maanpetos, jos laitat ulkomaalaisen edun kotimaan turvallisuuden edelle?
edustuksellinen demokratia tulee terminä mieleen mitä muuta tuo voisi olla kuin maanpetos.
 
Eihän edustuksellinen demokratia sulje pois sitä, että kansanedustaja voisi tehdä rikoksen. Hölmö ajatuskin.
Ei mutta eikai edustuksellisessa demokratiassa sentään väärin äänestämälläkään voi tehdä rikosta. Hölmö ajatuksin.
 

Täytyy todeta, että vaikka en itse pahemmin perussuomalaisia kannatakaan, niin jo näiden keskustelujen osalta täytyy varovainen hatunnosto antaa Purralle. Jos hallitus on oikeasti vakavissaan säästötavoitteidensa osalta, niin hankala niihin on oikeasti päästä koskematta eläkkeisiin, ja osoittaa valtiomiesmäistä otetta hyväksyä se ja tuoda asia keskusteluun - vaikka näyttääkin että kokoomukselle se on hankala paikka.

Tuon osalta voisi jopa tulla yllättävää taustatukea vihreiltä, kun sieltä ainakin Atte Harjanne jo aiemmin työeläkkeiden veronkorotuksia ehdotti. Se, että saadaanko myös kokoomus tämän taakse onkin sitten ilmeiesti vielä kysymysmerkki. Ja tässä on ehkä hyvä koetinkivi sille, että kuinka paljon siellä kokoomuksessa ollaan pohjimmiltaan vain eturyhmien asioita ajava puolue ja kuinka paljon se valtionhoitajapuolue, jollaisena ainakin mainonnan perusteella haluavat itsensä nähdä.
 
Miksi asiasta pitäisi edes äänestää, jos äänestämällä binäärisessä kyllä/ei- äänestyksessä toista vaihtoehtoa, syyllistyt rikokseen?
 
Maailma on mennyt nurin. Tyyliin joka toinen kavereista on eronnut liitosta ja liittynyt kassaan sen suuremmitta puheitta. Olen sanaton.

Tervetuloa mukaan. Älysin liittyä YTK:n jo 2008 kun tuli finanssikriisi. En ole katunut.
Ja liitoissa en ole koskaan ollut, paitsi avio-sellaisessa. Mutta siitäkin erottu jo aikoinaan. :cool:
 
Stubb saa uudeksi autokseen Audi A8 L Security Quattron.
Ei ole Bemari eikä edes mersu. Mutta kai tuokin kelpaisi.
...
Virka-auton hankinnan kokonaiskustannukset ovat 1,1 miljoonaa euroa, jonka arvosta noin puolet on autoveroa. Kokonaiskustannukset sisältävät myös muun muassa määräaikaishuollot, turvallisuustarkastukset sekä koulutuskustannuksia.
...
Miksi ihmeessä valtio perii ja maksaa itselleen tuollaisesta autoveroa?
1712834040259.png

Kyseinen auto pyyhkäisi juuri motarilla ohitse. Reilua ylinopeutta, kuinkas muuten sitä herrat kerkiää. Mietin, että onpa komia peli, mutta tuokin se on paalissa 25 vuoden päästä. Empä silti arvannut pressan autoksi kun ei kilpiinkään tullut kiinnitettyä huomiota.
 
Jos kansanedustajat äänestäisivät, että Suomi luovutetaan Venäjälle, niin etkö pitäisi maanpetoksena?
Jonkunhan se pitäisi ensin valmistella ja tuoda äänestykseen. En nyt niin tarkkaan tuollaisessa tilanteessa osaa vastata onnistuisiko edes tuoda tuollaista lakia äänestykseen, mutta niinhän täällä on sanottu että nyt on kansa äänestänyt tuollaisen eduskunnan/hallituksen joten pulinat pois ja äänestäkää seuraavissa vaaleissa paremmin. :p

Ja editioidaan nyt sen verta että ihan kieliposkessa vastasin kun ajatus on sen verran absurdi että kyllä täällä asiat olisi aika pahasti metsässä jo huomattavasti ennen tuollaista äänestystä päästäisiin edes ajattelmaan.
 
Viimeksi muokattu:
Jonkunhan se pitäisi ensin valmistella ja tuoda äänestykseen. En nyt niin tarkkaan tuollaisessa tilanteessa osaa vastata onnistuisiko edes tuoda tuollaista lakia äänestykseen, mutta niinhän täällä on sanottu että nyt on kansa äänestänyt tuollaisen eduskunnan/hallituksen joten pulinat pois ja äänestäkää seuraavissa vaaleissa paremmin. :p

Ja editioidaan nyt sen verta että ihan kieliposkessa vastasin kun ajatus on sen verran absurdi että kyllä täällä asiat olisi aika pahasti metsässä jo huomattavasti ennen tuollaista äänestystä päästäisiin edes ajattelmaan.
Ei tarvitse kuvitella tai spekuloida mitään, kun on ihan todellisuudessa tulossa nyt äänestys missä pitää valita joko suomalaisten turvallisuus tai ulkomaalaisten turvallisuus. Se on ihan no-brainer.
 
Niin, toiset pelaa kansallisella turvallisuudella puoluepolitiikkaa, toisille taas kansallinen turvallisuus on muutakin, kuin puoluepolitiikkaa. Viittaan tällä siihen että, oppositio seisoi viime hallituskaudella mm. koronarajoitusten ja itärajan sulkemisen takana, nyt ainakin tietyt henkilöt jos ei puolueet oppositiossa mölisevät ihmisoikeuksista- ja whatnot, vähät välittämällä meidän suomalaisten oikeuksista ja huolista.

Länsimaisessa demokratiassa taitaa asia olla kuitenkin niin, että asioista neuvotellaan, eikä hallitus ole diktaattori. Niin neuvoteltiin koronarajoituksistakin.
 
Ei tarvitse kuvitella tai spekuloida mitään, kun on ihan todellisuudessa tulossa nyt äänestys missä pitää valita joko suomalaisten turvallisuus tai ulkomaalaisten turvallisuus. Se on ihan no-brainer.
Äänestyksessä ei kuitenkaan ole kaksi vaihtoehtoa joista äänestetään. "Suomalaisten turvallisuus" vs "Ulkomaalaisten turvallisuus".

Liika yksinkertaistaminen johtaa äkkiä tilanteeseen että äänestyksen laatija käytännössä päättää kaiken itse etukäteen, yksinkertaistamalla sen mistä äänestetään ja siinä kohtaa lähtee idea koko järjestelmältä.

Kokeillaas:

Lainsäätäjä haluaa ideologisista syistä suomeen lisää liito-oravia: Äänestetään jostain jonka perusteella rakennetaan niille muutama suojelualue:

Äänestys: Rakennetaan lisää suojelualueita vs. käytetään samat rahat johonkin muuhun.

Yksinkertaistus: Luonnossuojelu vs Luonnon täystuho

Ehkä luonnon täystuhon puolesta äänestävät ovat nyt rikollisia.



Itse kyllä olisin sulkemassa venäjän vastaisen rajan niin tiukasti kuin mahdollista. Menettelytapa miten se viedään läpi on kuitenkin tärkeää toteuttaa niin että se toimii. Yksinkertaistamalla liikaa se ei toimi.
 
Ei tarvitse kuvitella tai spekuloida mitään, kun on ihan todellisuudessa tulossa nyt äänestys missä pitää valita joko suomalaisten turvallisuus tai ulkomaalaisten turvallisuus. Se on ihan no-brainer.
Joo mutta kyse oli maanpetoksesta ei tuossa laissa kuitenkaan maanpetosta kumpikaan vaihtoehdoista ole. Niin kun täälläkin on kirjoitettu niin on aika merkityksellistä mitä se laki pitää sisällään. Kun sen lain voi tuoda hyvin valmisteltuna ja paskasti valmisteltuna. Joten voi olla että sitä lakia omastakin mielestä kannattaa kannattaa tai sitten ei. Olen itsekin kyseisen lain puolella mutta jos sen sisältö olisi päin helvettiä laadittu niin saattaisin olla erimieltä. Ja kun kerran ollaan edustuksellisessa demokratiassa ei voi vaatia että kaikki on samaa mieltä.
 
Kokeillaas:

Lainsäätäjä haluaa ideologisista syistä suomeen lisää liito-oravia: Äänestetään jostain jonka perusteella rakennetaan niille muutama suojelualue:

Äänestys: Rakennetaan lisää suojelualueita vs. käytetään samat rahat johonkin muuhun.

Yksinkertaistus: Luonnossuojelu vs Luonnon täystuho

Tämähän oli täysin typerä vertaus, sillä kehittelit päästä tuohon tuon vaihtoehdon "luonnon täystuho".
 
Länsimaisessa demokratiassa taitaa asia olla kuitenkin niin, että asioista neuvotellaan, eikä hallitus ole diktaattori. Niin neuvoteltiin koronarajoituksistakin.
Saahan sitä pelata puoluepolitiikkaa kansallisella turvallisuudella ja änkyröidä sekä öyhöttää oppositiossa puhtaasta kaunasta ja ideologisista syistä. Mitä tulee esimerkiksi koronarajoituksiin, niin oppositio toivoi valmiuslain käyttöönottoa nopeasti, oli harvinaisen selvää kaikille, että muiden terveydellä ei pelata peliä pelaamisen halusta. Itärajan sulun ja itärajan aidan rakentamisen osalta oli harvinaisen selvää myös, että kansallisen turvallisuuden takia molemmat ovat välttämättömiä toimenpiteitä.
 
Taitaa kyllä olla ihan normaalia politiikkaa, että jos hallitus haluaa oppositiolta jotakin, niin yleensä myös oppositio saa jotakin.

No ei todellakaan ole normaalia. Tuohan on täysin sairasta politiikkaa. Poliitikkojen, olivatpa sitten hallituksessa tai oppositiossa, tulisi pyrkiä ajamaan asioita, jotka ovat Suomelle ja suomalaisille hyväksi. Nyt jos oppositiossa olisi puolue, joka on itsekin sitä mieltä, että asia X on hyvä ja kannatettava asia, alkaisi vaatia jotain siitä hyvästä että mahdollistaa asian X etenemisen, niin sehän olisi täysin sairasta maanpetoksellista toimintaa. Eli tehtäisiin tahallaan maan edun vastainen toimi, jos ei saataisi itselle jotain etua.
 
No ei todellakaan ole normaalia. Tuohan on täysin sairasta politiikkaa. Poliitikkojen, olivatpa sitten hallituksessa tai oppositiossa, tulisi pyrkiä ajamaan asioita, jotka ovat Suomelle ja suomalaisille hyväksi. Nyt jos oppositiossa olisi puolue, joka on itsekin sitä mieltä, että asia X on hyvä ja kannatettava asia, alkaisi vaatia jotain siitä hyvästä että mahdollistaa asian X etenemisen, niin sehän olisi täysin sairasta maanpetoksellista toimintaa. Eli tehtäisiin tahallaan maan edun vastainen toimi, jos ei saataisi itselle jotain etua.
Kaikki puolueet toimii isossa kuvassa oman käsityksensä mukaisesti maan edun mukaan. Se mikä milloinkin käsitetään maan eduksi, on tietenkin ideologiasidonnaista, jopa taustalla oleva tilannekuva on väistämättä ideologiasidonnainen. Siksipä esimerkiksi vasemmistoliitto usein päätyy erilaiseen ratkaisuun kuin vaikkapa kokoomus. Niin tässäkin.

Jos katsoo maailmaa kovin binäärisesti tätä voi olla vaikea ymmärtää. Onneksi suomalainen edustuksellinen demokratia ja sen päätöksentekojärjestelmät on kuitenkin rakennettu vaalimaan, suojelemaan ja edistämään tällaista ideologioiden kilpailua, sen erilaisia tilannekuvia ja niiden perusteellla tehtäviä analyysejä; siis demokraattista monipuoluejärjestelmää.

Ja kyllä. Puolueilla on oikeus ja velvollisuuskin (äänestäjilleen) vaatia lainvalmistelussa heille tärkeitä muutoksia esityksiin. Voimme äänestää kyllä, mikäli kohtia x,y,z muokataan tällaiseen suuntaan, muutoin emme. Tai voimme äänestää kyllä, mikäli vedätte asian x tai y pois valmistelusta, muutoin emme. Tai voimme äänestää kyllä, mikäli edistätte meille tärkeää asiaa x, muutoin emme. Se on sitä tavanomaista kaupankäyntiä, mikä suomalaiseen (ja moneen muuhunkin) demokraattiseen poliittiseen järjestelmään aivan olennaisesti kuuluu.
 
Viimeksi muokattu:
Mitä tulee esimerkiksi koronarajoituksiin, niin oppositio toivoi valmiuslain käyttöönottoa nopeasti, oli harvinaisen selvää kaikille, että muiden terveydellä ei pelata peliä
Oli harvinaisen selvää että perusoikeuksia poljettiin mm. koronapassilla mutta sattuuhan sitä ja ensi kerralla vielä helpompaa
 
Oli harvinaisen selvää että perusoikeuksia poljettiin mm. koronapassilla mutta sattuuhan sitä ja ensi kerralla vielä helpompaa
Ihmisille saattaa tulla vieläkin yllätyksenä, että poikkeustilanteissa, näitä oikeuksia joudutaan rajoittamaan kansallisen terveyden ja/tai turvallisuuden takia, näin itseasiassa taidettiin toimia lähes ympäri palloa tai ainakin länsimaita myöden. Asiasta oli täällä myöskin aika yhtenäinen ymmärrys yli puoluerajojen, eli nämä ei ole kivoja päätöksiä, mutta välttämättömiä.
 
No ei todellakaan ole normaalia. Tuohan on täysin sairasta politiikkaa. Poliitikkojen, olivatpa sitten hallituksessa tai oppositiossa, tulisi pyrkiä ajamaan asioita, jotka ovat Suomelle ja suomalaisille hyväksi. Nyt jos oppositiossa olisi puolue, joka on itsekin sitä mieltä, että asia X on hyvä ja kannatettava asia, alkaisi vaatia jotain siitä hyvästä että mahdollistaa asian X etenemisen, niin sehän olisi täysin sairasta maanpetoksellista toimintaa. Eli tehtäisiin tahallaan maan edun vastainen toimi, jos ei saataisi itselle jotain etua.
politiikka on vaihdantaa.
 
Asiasta oli täällä myöskin aika yhtenäinen ymmärrys yli puoluerajojen, eli nämä ei ole kivoja päätöksiä, mutta välttämättömiä.

Sen verran täytyy korjata, että ne eivät suinkaan olleet välttämättömiä. Sillä hetkellä vain päättäjät luulivat, että ne ovat välttämättömiä.
 
Eduskunnassa edustajien ja puolueiden kuuluu ajaa äänestäjiensä asiaa, ei harjoittaa vaihdantaa omien etujen tavoittelemiseksi.
No mieti tätä vaikka siinä kontekstissa, että nyt tuolla lakko topicissa on jauhettu että eduskunnalla on demokraattinen mandaatti tehdä sitä ja tätä ja mitä nää nyt valittaa kun äänestetty on. Se sama demokraattinen mandaatti on niillä demareillakin. Niillä on mandaatti vaatia vaikka kuuta taivaalta vastineena hallituksen esityksiin, mihin tarvitaan opposition tukea ihan riippumatta mistään muusta. Tässä kohtaa ei tietty tätä mandaattia nähtävästi ole ja heittäsit heidät maanpetoksesta (siis oman maanpetoskäsityksesi perusteella) vankilaan jos äänestävät eduskunnassa "väärin".

Demarit ajattelee että heidän äänestäjilleen on hyväksi, että vaaditaan nyt kun on vipuvartta tässä asiassa, vähän muutakin, eikä vaan paineta Jaa- nappia saamatta muita heille tärkeitä asioita edistettyä.
 
Viimeksi muokattu:
Sen verran täytyy korjata, että ne eivät suinkaan olleet välttämättömiä. Sillä hetkellä vain päättäjät luulivat, että ne ovat välttämättömiä.
Ja ne olivat lisäksi poliittisesti hyödyllisiä. Kyllä tässä rajalaissakin se tullaan näkemään, että SDP ei tee poliittista itsemurhaa, jos kansan valtaenemmistö haluaa tiukan rajalain. Isolla puolueella ei ole varaa kikkailla vapaasti.
 
Läpihän tuo taitaa joka tapauksessa mennä, kyse taitaa lähinnä olla vaan siitä "extrasta" mitä kaikkea demarit saavat neuvoteltua siihen kylkeen. Jos vaativat liikaa tulee tuo poliittinen itsemurha, jos taas kohtuudella menee olan kohautuksella.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
302 167
Viestejä
5 146 478
Jäsenet
82 103
Uusin jäsen
Pekkara

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom