- Liittynyt
- 02.01.2017
- Viestejä
- 1 633
Valtonen kiillottaa maakuvaa ja sai Viron Ilvekseltä vuolaat kiitokset kommenteistaan Naton huippukokouksessa antamistaan lausunnoista koskien Ukrainan tukemista:
![]()
Toomas Hendrik Ilves ylistää Valtosen lausahdusta: "Tällaista ääntä olen odottanut Suomelta koko elämäni"
Viron entinen presidentti kehuu Suomen ulkoministeriä Twitterissä.www.iltalehti.fi
Vähän vastapainoa Junnilan ja Purran aiheuttamille tahroille.
Jännä juttu kun taistolaiset (demarit, kepulaiset, Haloset, Tuomiojat, jne) on heitetty mäkeen ja kerrankin hallituksessa ei ole jälkisuomettuneita politiikkoja tai puolueita niin Virosta kiitellään? Kuka olisi arvannut?

Vähän yli vuosi sitten Ilves kommentoi meidän edeltävää presidenttiämme näin:
Viron ex-presidentti jatkaa suomalaisten ryöpyttämistä: nyt osansa saa Tarja Halonen
Toomas Hendrik Ilves muistutti presidentti Halosen kohulausunnosta vuodelta 2008.
– Tämä on sitä ”jälkineuvostolaista stressiä”, jolla Suomen presidentti Halonen hylkäsi ja ivasi kokonaisen valtion, Ilves kirjoitti Twitterissä lauantaina.
Viime viikolla osansa sai kansanedustaja, entinen ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd).
Ilveksen Halos-ryöpytys liittyy virolaisen toimittajan Ronald Liiven Twitterissä julkaisemaan pitkään viestiketjuun. Siinä kerrotaan sanoin ja kuvin Viron, Latvian ja Liettuan kansalaisten karkotuksista Siperiaan sen jälkeen, kun Neuvostoliitto valtasi Baltian.
Venäjä on eri lähteiden mukaan vienyt Ukrainasta ukrainalaisia väkisin Venäjälle.
Halosen kohulausunto 2008
Presidentti Halonen sanoi syyskuussa 2008 Ylen A-studiossa virolaisten potevan jälkineuvostolaista stressiä. Halosen mukaan oli hyvä, että EU:ssa on sellaisiakin maita, joilla ei ole posttraumaattista tilannetta.
Halosen lausunto nostatti Virossa valtaisan kohun.
– Viro ei ole koskaan arvostellut eikä tulevaisuudessa arvostele toisen EU-maan ulkopoliittisia päätöksiä. Se ei myöskään arvioi muiden EU-maiden psyykkistä mielentilaa, presidentti Ilves kommentoi Ylelle syyskuussa 2008.
Taustalla vaikutti se, että Viro tuki avoimesti Georgiaa ja arvosteli voimakkaasti Venäjää, joka oli hyökännyt Georgiaan elokuussa 2008.
Ilves toimi Viron presidenttinä 2006–2016. Halonen oli Suomen presidentti 2000–2012. Molemmat ovat taustaltaan sosiaalidemokraatteja.