Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Suosittelen sinulle hintakartoituksen tekemistä esimerkiksi Etuovi.com avulla, ennen keskustelun jatkamista.Eli kun puhut pks:n kalleimmasta asuinalueesta tarkoitat sillä kaupungin vuokra-asuntoa Vuosaaressa![]()
Vai ollaanko vain rehellisiä ja jätetään selittely mamuista majailemassa sosiaaliturvan varassa Punavuoressa ja puhutaan asioista niiden oikeilla nimillä liioittelematta?Suosittelen sinulle hintakartoituksen tekemistä esimerkiksi Etuovi.com avulla, ennen keskustelun jatkamista.
Annettakoon Vuosaaren vuokra-asunnot oikeissa töissä käyville ihmisille ja siirrettäköön sosiaaliperäiset maahanmuuttajat esimerkiksi tällaisiin asuntoihin. 29m2 yksiö hintaan 6900 euroa.
![]()
Kerrostalo, Lieksa, Mähkö, 6 900 €, 29 m²
1h + kk + kh. Löydä uusi kotisi Etuovi.comista jo tänään!www.etuovi.com
Tällainen jankkaaminen ei ole enää mitään keskustelua vaan tarkoituksellista keskustelun sotkemista. Pääsit ikuiseen ignoreen. Oikein hyvää päivänjatkoa!Vai ollaanko vain rehellisiä ja jätetään selittely mamuista majailemassa sosiaaliturvan varassa Punavuoressa ja puhutaan asioista niiden oikeilla nimillä liioittelematta?
Jos sanon, että ostin viimeviikolla asunnon Helsingin kalleimmalta asuinalueelta niin kyllä siinä frendit vähä yllättyy, jos tuparit onkin Vuosaaressa.
Todellisuutta vastaavaksi muutettuna tuo lause on:Suomeen saapuvia sosiaaliturvan varassa eläviä mamuja asutetaan Suomen kalleimmalle alueelle pääkaupunkiseudulle.
Hän ei puhunut pääkaupunkiseudun kalleimmasta alueesta vaan Suomen kalleimmaista alueesta, pääkaupunkiseudusta.Eli kun puhut pks:n kalleimmasta asuinalueesta tarkoitat sillä kaupungin vuokra-asuntoa Vuosaaressa![]()
Imo mitään veroja ei saa nostaa, koska talous tarvitsee buustia eikä jarruja. Sen sijaan nykyiseen kulutukseen pitää tulla agressiivisia ja massiivisia leikkauksia ja kulttuuri ja järjestötuet pitäisi olla ihan ensimmäisten leikkausten joukossa.Öö miten se muka kiihdyttäisi inflaatiota että ruuan hintaan laitettaisiin ALV? Okei joo no kyl se varmaa pomppaa sen veroerotuksen verran (10%) mutta en näkisi sillä dramaattisia vaikutuksia yleiseen inflaatiotasoon. ALV verokantojen yhdistäminen selkeyttäisi ALV-järjestelmää aikalailla ja olisi kaikille tasapuolinen ja reilu.![]()
Julkinen talous | Puolueet tyrmäävät yksimielisesti valtiovarainministeriön listan suurimmat säästökohteet
Esimerkiksi ruuan arvonlisäveron kiristys, eläkkeiden korotusten pienentäminen tai koulutuksesta leikkaaminen eivät kuudelle suurimmalle puolueelle maistu.www.hs.fi
Mitä vittua. "Oikeistopuolue" kokoomus ei ole valmis leikkaamaan kulttuurista ja liikuntajärjestöjen tuesta vaikka valtio on 10 miljardia alijäämäinen joka vuosi? Molemmissa kentissä on helvetin löysästi veronmaksajien rahoja palamassa ties minkälaisiin turhuuksiin kun samaa toimintaa voisi omilla rahoillaan pyörittää. Hyvinvointiyhteiskunta ei romahda siihen jos oopperan tukeminen tai hevoskisojen rahoitus lopetetaan valtion kassasta.
Kokkareiden vastaukset kuulosti siltä, että nyt on heidän vappusataset jaossa ja kieli keskellä suuta yritetään luikerrella kohti sinipunaa? Toiminta on kuin demareiden pelikirjasta, kuvitellaan että kansalaiset ovat ihan tyhmiä ja ääniä saa namimami "jakovaroilla" Käteisen tyyliin.
Niiltä paskiaisilta jotka aikoinaan aloittivat tämän halvan retorin pöyristysmispaskan koulutusleikkauksista saisi vetää pihdeillä kielen irti suusta etteivät koskaan enää aiheuta samanlaista vahinkoa uudestaan. Koulutus on aivan mielettömän suuri kokonaisuus jossa saattaa löytyä satojakin miljoonia euroja turhaa paskaa ja tehottomuutta, mutta tähän nyt ei kukaan uskalla koskea koska media ja keharimassat ovat heti kurkussa kiinni jos asiasta edes puhutaan. VM virkamiehet voi puhua asiasta avoimesti, koska heidän ei tarvitse vakuutella idiootteja 4v välein.”Se vain ei käy. Koulutuksesta ei saa leikata ensi kaudella euron euroa”, sanoo vihreiden Maria Ohisalo.
Ei ole yllättävää että puolueet arkailee leikkauksissa koska vaalit on muutaman viikon päässä eikä sekään yllätä että Kokoomus ei uskalla kajota järjestötukiin tai kulttuuriin. Operaa ja muuta "korkeakulttuuria" kuuntelevat kermaperseet, suomenruotsalaiset hevosseurat yms. on kaikki verkostoituneet kokoomuslaisiin poliitikkoihin. Kokoomus on täysin ja kaikilla rintamilla unohtanut mitä oikeistopolitiikka on ja se onkin enemmän vain pukuun ja kravaattiin puettu sosialistinen puolue.
Tuo on omistusasunto enkä usko että valtion kannattaisi alkaa ostamaan tuhoon tuomittuja kiinteistöjä. Asumistuen/toimeentulotuen ulottaminen oman asunnon lyhennyksiin voisi antaa ratkaisun tähän.Suosittelen sinulle hintakartoituksen tekemistä esimerkiksi Etuovi.com avulla, ennen keskustelun jatkamista.
Annettakoon Vuosaaren vuokra-asunnot oikeissa töissä käyville ihmisille ja siirrettäköön sosiaaliperäiset maahanmuuttajat esimerkiksi tällaisiin asuntoihin. 29m2 yksiö hintaan 6900 euroa. Helsingistä ei saa edes autotallia tähän hintaan.
![]()
Kerrostalo, Lieksa, Mähkö, 6 900 €, 29 m²
1h + kk + kh. Löydä uusi kotisi Etuovi.comista jo tänään!www.etuovi.com
Ei ALV verokannat ovat ihan hyvä juttu mutta voisi hieman tarkistaa. Ruuan suhteen ainakin terveellisessä ruuassa on hyvä olla alempi kanta, se tukee pienituloisia. Tuosta voi ottaa pois halutessaan eniten päästöjä aiheuttavat jos sitä haluaa. Tuo hyödyttää eniten pienituloisia jotka eivät saa toimeentulotukea.Öö miten se muka kiihdyttäisi inflaatiota että ruuan hintaan laitettaisiin ALV? Okei joo no kyl se varmaa pomppaa sen veroerotuksen verran (10%) mutta en näkisi sillä dramaattisia vaikutuksia yleiseen inflaatiotasoon. ALV verokantojen yhdistäminen selkeyttäisi ALV-järjestelmää aikalailla ja olisi kaikille tasapuolinen ja reilu.
Tuossa on lienee leikattavaa taikka järkeistämistä. Kilpaurheilua on turha tukea, sen sijaan terveysliikunta on eri asia. Kulttuuri ooppera mukaan lukien on hyvä, mutta tässäkin on varmasti asioita jotka ovat vähemmän tärkeitä. Museot ovat tässä yksi tärkeimpiä jotta kokoelmia saadaan lisättyä ja niitä saadaan pidettyä kunnossa.Mitä vittua. "Oikeistopuolue" kokoomus ei ole valmis leikkaamaan kulttuurista ja liikuntajärjestöjen tuesta vaikka valtio on 10 miljardia alijäämäinen joka vuosi? Molemmissa kentissä on helvetin löysästi veronmaksajien rahoja palamassa ties minkälaisiin turhuuksiin kun samaa toimintaa voisi omilla rahoillaan pyörittää. Hyvinvointiyhteiskunta ei romahda siihen jos oopperan tukeminen tai hevoskisojen rahoitus lopetetaan valtion kassasta.
Liberaalipuolue on ainoita joka olisi valmis kunnon remonttiin. Vaikuttaa vain että kansa ei ole leikkausten takana kun sillä on niin pieni kannatus.Kokkareiden vastaukset kuulosti siltä, että nyt on heidän vappusataset jaossa ja kieli keskellä suuta yritetään luikerrella kohti sinipunaa? Toiminta on kuin demareiden pelikirjasta, kuvitellaan että kansalaiset ovat ihan tyhmiä ja ääniä saa namimami "jakovaroilla" Käteisen tyyliin.
Puhe on oopperasta ja suomenruotsalaisista hevosseuroista niin ässänä hihasta vedetään kotimaisen kulttuurituotannon lakkauttaminen kokonaan.No kulttuurin tukemisen kohdalla pitää kysyä, että arvostaako sitä suomalaista kulttuuria? Jos sulle on ok, että käytännössä kaikki vähänkin enemmän rahaa tarvitseva kotimainen kulttuurintuotanto korvataan ulkomaisella, pääosin englanninkielisellä ja amerikkalaisella, tuontiviihteellä niin ok, mikäs siinä.
Mutta ainakin itse haluan, että meillä tulevaisuudessakin on suomenkielisiä elokuvia, näytelmiä, TV-sarjoja ja suomalaisia taiteilijoita, joten vaikka leikkauksia haluankin seuraavalta hallitukselta, en kyllä kulttuurin tukemisesta lähtisi leikkaamaan kovin paljon.
Sama koskee vasemmistoliittoa ja vihreitä.Erinomaisesti onnistuttu PS:n demonisoinnissa![]()
No kulttuurin tukemisen kohdalla pitää kysyä, että arvostaako sitä suomalaista kulttuuria? Jos sulle on ok, että käytännössä kaikki vähänkin enemmän rahaa tarvitseva kotimainen kulttuurintuotanto korvataan ulkomaisella, pääosin englanninkielisellä ja amerikkalaisella, tuontiviihteellä niin ok, mikäs siinä.
Mutta ainakin itse haluan, että meillä tulevaisuudessakin on suomenkielisiä elokuvia, näytelmiä, TV-sarjoja ja suomalaisia taiteilijoita, joten vaikka leikkauksia haluankin seuraavalta hallitukselta, en kyllä kulttuurin tukemisesta lähtisi leikkaamaan kovin paljon.
Kansalaisten toive hallituspohjaksi on kokoomus ja perussuomalaiset. Kansa ei myöskään näytä haluavan blokkivaaleja, eli vastakkainasettelun lisäämistä tässä maailman tilanteessa, sen sijaan kaikkien kanssa pitäisi kyetä neuvottelemaan ja sen pohjalta katsotaan mitkä on mahdollisuudet hallitusyhteistyöstäEVA kysynyt hallituspohjasta.![]()
Suomalaiset valitsevat eduskuntavaaleissa kahden vaihtoehdon väliltä
Puolueet käyvät eduskuntavaaleihin tasaisissa asetelmissa. 24 prosenttia on sitä mieltä, että seuraavan hallituksen pääministerin pitäisi tulla kokoomuksesta ja SDP:tä edustavan pääministerin jatkoa…www.eva.fi
![]()
Kokoomus on suosituin. Perussuomalaiset ja Vasemmistoliitto eniten kansaa jakava. Jos katsotaan siten että suosiosta vähennetään vastustus niin Kokoomus ja SDP olisi suosituin joka tarkoittaisi sinipunaa. Näin katsottuna kansansuosio on vain Kokoomuksella, SDP:llä, RKP:llä ja Keskustalla joka olisi hyvä kansan tahtoa noudattava kompromissihallitus Kokoomusjohtoisena.
Kokoomus +38
SDP +26
RKP +12
Keskusta +8
Vihreät -3
Liike Nyt -4
KD -5
Vasemmistoliitto -7
PS -8
Minä taas en näe mitään arvoa siinä, että tuotetaan verorahoilla "kulttuuria", josta kukaan ei ole valmis maksamaan käypää hintaa ja jota harva kuluttaa edes ilmaiseksi. Absoluuttisesti suurin osa suomalaisesta taiteesta tai "kulttuurista", viihteestä puhumattakaan ei saa senttiäkään verorahaa ja suomalainen kulttuuri ei kuolisi yhtään mihinkään vaikka budjetista vedettäisiin kaikenmaailman taide-apustukset nollaan.
Jos jotain, korkeintaan valtion poistaminen kulttuurikuviosta tekisi suomalaisesta kutltuurikentästä mielenkiintoisemman ja monipuolisemman, kun pinnalle ei pääsisikään enää pelkästään ne Valtiollisesti Hyväksytyn Institutionaalisen Taidetutkinnon™ suorittaneet Taitelijat™, joiden työn merkittävyyden t.s. rahoituksen päättää loppuviimein joku virkamies.
Tuo olisi kansaa jakava valinta jolla on eniten suosiota mutta myös suurta vastustusta. Jos halutaan yhdistää kansaa niin sinipuna olisi valinta.Kansalaisten toive hallituspohjaksi on kokoomus ja perussuomalaiset. Kansa ei myöskään näytä haluavan blokkivaaleja, eli vastakkainasettelun lisäämistä tässä maailman tilanteessa, sen sijaan kaikkien kanssa pitäisi kyetä neuvottelemaan ja sen pohjalta katsotaan mitkä on mahdollisuudet hallitusyhteistyöstä.
Erinomaisesti onnistuttu PS:n demonisoinnissa![]()
No haluatko, että tulevaisuudessa tuotetaan kotimaisia elokuvia? Koska käytännössä kaikki niiden tuotannot saavat tukea verorahoista, ja ilman sitä tukea valtaosa niistä jäisi tekemättä.
Ei ihme että niin paljon järkyttävää paskaa tuotetaan. Jos elokuva tai elokuvaidea on hyvä niin sille löytyy yksityinen rahoitus. Kotimainen tuotanto ei katoa minnekään vaan ne joutuu mukautumaan vapaamarkkinaan nykyisen kansalta varastamisen sijaan.No haluatko, että tulevaisuudessa tuotetaan kotimaisia elokuvia? Koska käytännössä kaikki niiden tuotannot saavat tukea verorahoista, ja ilman sitä tukea valtaosa niistä jäisi tekemättä.
Ei ihme että niin paljon järkyttävää paskaa tuotetaan. Jos elokuva tai elokuvaidea on hyvä niin sille löytyy yksityinen rahoitus. Kotimainen tuotanto ei katoa minnekään vaan ne joutuu mukautumaan vapaamarkkinaan nykyisen kansalta varastamisen sijaan.
Sitten sitä ei tarvitse löytyä. Jos jostain taiteesta tai kulttuurista ei olla valmiita maksamaan niin se ei silloin ole suomalaista kulttuuria tai ainakaan sellaista joka kansaa kiinnostaa.Paitsi että ei löydy, koska yksityinen rahoitus haluaa yleensä voittoa.
Ne ei tuota koska ihmisillä ei ole nykymallissa ostovoimaa/rahaa. Jos yleisesti ottaen veroaste ajetaan radikaalisti Suomessa alas ja siirrytään stagnaatio/lama mallista työllisyyttä tukevaan pro-markkinatalous malliin niin meillä kaikilla on huomattavasti parempi ostovoima ja silloin sitä rahaa on myös niihin leffalippuihin vaikka tuplahinnalla nykyisestä.Ja sitä kotimaiset elokuvat eivät juurikaan koskaan tuota (ainakaan ilman tukia).
Kun valtio päästää irti elokuvateollisuuden manipuloinnista niin ennen pitkään markkina itseohjautuvasti rakentaa yrityksiä jotka tuottavat elokuvia, palkkaavat näyttelijöitä yms. Niille mille löytyy siis kysyntää ja niille mille ei löydy kysyntää ei tarvitse löytyä näyttelijöitä tai tuottajia. Markkinatalous/ostovoima myönteisessä mallissa myös yrityksillä on paremmat tuotot ja riskin otto on helpompaa/kannattavampaa.Ja vaikka olisikin muutama idea joka saisi yksityistä rahoitusta, niin sitten ongelmana on se, että ei ole näyttelijöitä, ohjaajia tai mitään muita leffa-alan työntekijöitä jotka sitten tekisivät sen elokuvan. Koska jos tulee se yksi kotimainen elokuva vuodessa, töitä ei riitä kenellekään riittävästi, jolloin ei myöskään ole tekijöitä sille yhdelle leffalle joka voisi saada riittävän rahoituksen.
Salatut elämät taikka Syke tyyliset saippuasarjat varmaan jäisi. Valikoima kyllä tippuisi ja näyttelijöiden määrä vähenisi. Pop-kulttuuri elokuvat mukaan lukien ei minusta niin tarvitse tukea, ooppera ja teatteri voisi kyllä saada. Voi tosin olla että nuokin pärjäisi lahjoitusvaroin, mutta se olisi aikamoinen muutos yhteiskuntaamme. Kulttuuri ja taideperinnön säilytys kuuluu ehdottomasti valtiolle, kuten myös turvallisuus, terveydenhoito ja perusturva. YLE:n suhteen olen aiemmin sanonut että riittäisi yksi tv-kanava ja yksi radiokanava ja niille sisältö uutiset tärkeimpänä. Kilpaurheilun näyttämistä en pidä tärkeänä. Suomalaista TV-teollisuutta voisi hieman pitää yllä siten että YLE ostaisi kanavalleen tuotantoa ellei itse suoraan tuota. Kanava tarvitsisi sekä vanhaa että uutta.Paitsi että ei löydy, koska yksityinen rahoitus haluaa yleensä voittoa. Ja sitä kotimaiset elokuvat eivät juurikaan koskaan tuota (ainakaan ilman tukia).
Ja vaikka olisikin muutama idea joka saisi yksityistä rahoitusta, niin sitten ongelmana on se, että ei ole näyttelijöitä, ohjaajia tai mitään muita leffa-alan työntekijöitä jotka sitten tekisivät sen elokuvan. Koska jos tulee se yksi kotimainen elokuva vuodessa, töitä ei riitä kenellekään riittävästi, jolloin ei myöskään ole tekijöitä sille yhdelle leffalle joka voisi saada riittävän rahoituksen.
Sitten sitä ei tarvitse löytyä. Jos jostain taiteesta tai kulttuurista ei olla valmiita maksamaan niin se ei silloin ole suomalaista kulttuuria tai ainakaan sellaista joka kansaa kiinnostaa.
Ne ei tuota koska ihmisillä ei ole nykymallissa ostovoimaa/rahaa. Jos yleisesti ottaen veroaste ajetaan radikaalisti Suomessa alas ja siirrytään stagnaatio/lama mallista työllisyyttä tukevaan pro-markkinatalous malliin niin meillä kaikilla on huomattavasti parempi ostovoima ja silloin sitä rahaa on myös niihin leffalippuihin vaikka tuplahinnalla nykyisestä.
Kun valtio päästää irti elokuvateollisuuden manipuloinnista niin ennen pitkään markkina itseohjautuvasti rakentaa yrityksiä jotka tuottavat elokuvia, palkkaavat näyttelijöitä yms. Niille mille löytyy siis kysyntää ja niille mille ei löydy kysyntää ei tarvitse löytyä näyttelijöitä tai tuottajia. Markkinatalous/ostovoima myönteisessä mallissa myös yrityksillä on paremmat tuotot ja riskin otto on helpompaa/kannattavampaa.
Niin, pitää muistaa, että Yle on myös massiivinen markkinahäirikkö, joka käyttää kymmeniä-satoja miljoonia euroja vuodessa ulkomaisten tuotantojen ostamiseen (esim. HBO-sarjat) ja kilpailee näin suoraan markkinavetoisten toimijoiden kanssa. Markkinahäiriköinnin lisäksi tämä istuu mielestäni aika huonosti ajatukseen siitä, että nimenomaan suomalaista tuotantoa pitäisi tukea...
PS on onnistunut erinomaisesti tekemään itsestään vihatuimman puolueenSiltä pohjalta on hyvä lähteä rakentamaan yhteistyötä muiden kanssa
![]()
Vähemmän yllättäen ainoastaan oikeisto tai vasemmisto hallitukset jakavat eniten kansaa. Toistaiseksi ainoastaan vihervasemmisto on harrastanut blokkipolitiikkaa, oikeisto taas pyrkinyt siihen, että kaikkien kanssa on pystyttävä keskustelemaan ja neuvottelemaan. (ja sitä näyttää kansankin haluavan)Tuo olisi kansaa jakava valinta jolla on eniten suosiota mutta myös suurta vastustusta. Jos halutaan yhdistää kansaa niin sinipuna olisi valinta.
Streamauspalvelun saa noin kympillä kuussa, suurin osa valitsee sen.Tässä mennään nyt massiivisesti sinne trickle "toivotaan toivotaan" kategoriaan.
Ja vaikka suomalaisten ostovoima paranisi merkittävästi, niin se ei mitenkään ratkaise niiden kotimaisten elokuvien kannattavuusongelmaa.
Eli amerikkalaiset leffat ovat merkittävästi halvempia. Menetkö katsomaan yhden suomalaisen leffan hinnalla 20e, vai kaksi amerikkalaista 10e per kpl?
Nyt tuo kannattavuusero korjataan noilla tuilla, ja sen seurauksena meillä on se kotimainen leffateollisuus.
Mitä tulee YLE:en niin ykköseltä tulee varsin hyvää. Jos haluttaisiin yksi kanava niin olisi aikamoinen ahtaminen jotta saataisiin sinne kaikki hyvät. Ei ohjelmaopas juuri HBO:n sarjoja näytä.Niin, pitää muistaa, että Yle on myös massiivinen markkinahäirikkö, joka käyttää kymmeniä-satoja miljoonia euroja vuodessa ulkomaisten tuotantojen ostamiseen (esim. HBO-sarjat) ja kilpailee näin suoraan markkinavetoisten toimijoiden kanssa. Markkinahäiriköinnin lisäksi tämä istuu mielestäni aika huonosti ajatukseen siitä, että nimenomaan suomalaista tuotantoa pitäisi tukea...
Juurikin näin.Sä et nyt vaan käsitä että se on vihervasemmiston (sis. mm. EK, Kokoomus, Libera) vika ettei Persujen ajama politiikka ja maailmankatsomus miellytä ylivoimaista enemmistöä äänestäjistä ja niitä organisaatioita ja yhteisöjä joiden toiminnassa nämä ovat mukana
Havaitsen todellista persu vihaaJuurikin näin.
Itsekin eilen oli tarkoitus käväistä kaupassa, mutta kaarsin pois parkkikselta, kun pihassa pääoven lähellä oli persujen vaalikoju makkaroineen ja sen ympärillä parveili pääosin taas juuri sen näköistä porukkaa, jota tulee muutenkin välteltyä.
Ja kun puolueen sisäänpäinkääntynyt ja umpimielinen politiikkakin on mitä on, niin se vaan pahentaa tilannetta ja en todellakaan haluaisi nähdä heitä enää ikinä missään hallituksessa.
Mutta demokratiassa tietysti minun ajattelullani on vain yhden äänen painoarvo.
Vähän toistavuosikymmentä sitten olisi varmaan tuntunut mielettömältä kirjoittaa, että Vistbacka, Soini ja muut SMP:n jälkeläiset sentään oli suht järjissään nykyisiin verrattuna - nyt se kyllä näyttää päivänselvältä (joskin he tämän mahdollistivat). Niin ne ajat muuttuvat.
Perussuomalaiset eivät ole vasemmistoa ja he ovat olleet suurimpana jakamassa kansaa. Aivan kuten tulos osoittaa. Purra sanoi 2021 että ei ole valmis menemään SDP:n kanssa hallitukseen. Suostuisiko Vihreiden taikka Vasemmistoliiton kanssa. Kokoomus on taas kaikkien kaveri joten jos haluaa välttää blokkeja niin äänestää Kokoomusta.Vähemmän yllättäen ainoastaan oikeisto tai vasemmisto hallitukset jakavat eniten kansaa. Toistaiseksi ainoastaan vihervasemmisto on harrastanut blokkipolitiikkaa, oikeisto taas pyrkinyt siihen, että kaikkien kanssa on pystyttävä keskustelemaan ja neuvottelemaan. (ja sitä näyttää kansankin haluavan)
Kuvotus ja viha on ihan eri asioita. En vihaa heitä, enkä kyllä ketään muutakaan.Havaitsen todellista persu vihaa
Kyllähän sitä ymmärtää jos persuja vihaa, jos haluaa EUsta liittovaltion.
Onko EU:n liittovaltio sellainen mörkö jota persut pelkäävät? Tuo ei liity persujen vastustukseen ollenkaan, EU-ero sen sijaan liittyy. Persut ovat ainoa iso puolue joka ajaa EU eroa edes pitkällä tähtäimellä. Muita lienee sinimustat ja vastaavat jotka kuuluvat tuohon sakkiin.Havaitsen todellista persu vihaa
Kyllähän sitä ymmärtää jos persuja vihaa, jos haluaa EUsta liittovaltion.
Kyllä tekee ihminen itselleen vaikeaksi elämisen, kun kauppareissukin pitää noin politisoida. Kuvottavan pinnallista ja ennakkoluuloista, eli juuri sitä mistä monet persuja syyttelevät. Pitäisköhän välillä katsoa peiliin ja korjata omiakin ennakkoasenteita ja kaksoisstandardeja?Juurikin näin.
Itsekin eilen oli tarkoitus käväistä kaupassa, mutta kaarsin pois parkkikselta, kun pihassa pääoven lähellä oli persujen vaalikoju makkaroineen ja sen ympärillä parveili pääosin taas juuri sen näköistä porukkaa, jota tulee muutenkin välteltyä.
Ja kun puolueen sisäänpäinkääntynyt ja umpimielinen politiikkakin on mitä on, niin se vaan pahentaa tilannetta ja en todellakaan haluaisi nähdä heitä enää ikinä missään hallituksessa.
Mutta demokratiassa tietysti minun ajattelullani on vain yhden äänen painoarvo.
Vähän toistavuosikymmentä vuotta sitten olisi varmaan tuntunut mielettömältä kirjoittaa, että Vistbacka, Soini ja muut SMP:n jälkeläiset sentään oli suht järjissään - nykyisiin verrattuna se kyllä näyttää päivänselvältä (joskin he tämän mahdollistivat). Niin ne ajat muuttuvat.
Purra puolueensa puheenjohtajakisassa taisi sanoa, että ei näe realistisena yhteistyötä nykyisen SDP:n linjan kanssa, vähemmän yllättäen puoluejohtajakisassa vedotaan omaan kannattajakuntaan välillä räväkkäästikin. Enemmän on sillä merkitystä ja painoarvoa mitä julistetaan vaalien alla ja toistaiseksi ainoastaan vihervasemmisto on tätä blokkipolitiikkaa harrastanut.Perussuomalaiset eivät ole vasemmistoa ja he ovat olleet suurimpana jakamassa kansaa. Aivan kuten tulos osoittaa. Purra sanoi 2021 että ei ole valmis menemään SDP:n kanssa hallitukseen. Suostuisiko Vihreiden taikka Vasemmistoliiton kanssa. Kokoomus on taas kaikkien kaveri joten jos haluaa välttää blokkeja niin äänestää Kokoomusta.
Enhän minä sitä politisoinut, vaan sen poliittisen valinnan teki kauppias, joka antoi tai vuokrasi heille sen telttapaikan. Varmaankin hänelle sitten riittää jatkossa persut asiakkaaksi.Kyllä tekee ihminen itselleen vaikeaksi elämisen, kun kauppareissukin pitää noin politisoida. Kuvottavan pinnallista ja ennakkoluuloista, eli juuri sitä mistä monet persuja syyttelevät. Pitäisköhän välillä katsoa peiliin ja korjata omiakin ennakkoasenteita ja kaksoisstandardeja?
Ei ole elämä helppoa näille keskivertoa paremmilla ihmisillä.Kyllä tekee ihminen itselleen vaikeaksi elämisen, kun kauppareissukin pitää noin politisoida. Kuvottavan pinnallista ja ennakkoluuloista, eli juuri sitä mistä monet persuja syyttelevät. Pitäisköhän välillä katsoa peiliin ja korjata omiakin ennakkoasenteita ja kaksoisstandardeja?
Aistin vasemmistolaista "parempaa" ulkonäköön perustuvaa syrjintää.Juurikin näin.
Itsekin eilen oli tarkoitus käväistä kaupassa, mutta kaarsin pois parkkikselta, kun pihassa pääoven lähellä oli persujen vaalikoju makkaroineen ja sen ympärillä parveili pääosin taas juuri sen näköistä porukkaa, jota tulee muutenkin välteltyä.
Huolimatta siitä, että Kokoomuksen, Kepun ja Demarien teltalla olisin varmasti pyörähtänyt kahvilla ja moikkaamassa tutut (joita todennäköisesti noissa kaikissa olisi) olen sitä mieltä, että minkään kaupan pääoven luokse ei poliittinen teltta kuulu siten, että heitä ei voi välttää.Aistin vasemmistolaista "parempaa" ulkonäköön perustuvaa syrjintää.
Nyt puolueet ovat sanoneet mitä ajavat ja on älyllistä epärehellisyyttä olla myöntämättä jos toisen vaatimukset ovat liikaa. Kyllä SDP ottaa persutkin jos peruvat vaatimuksiaan.Purra puolueensa puheenjohtajakisassa taisi sanoa, että ei näe realistisena yhteistyötä nykyisen SDP:n linjan kanssa, vähemmän yllättäen puoluejohtajakisassa vedotaan omaan kannattajakuntaan välillä räväkkäästikin. Enemmän on sillä merkitystä ja painoarvoa mitä julistetaan vaalien alla ja toistaiseksi ainoastaan vihervasemmisto on tätä blokkipolitiikkaa harrastanut.
Esimerkiksi VP Ville Tavio sanoi jo tammikuussa, etteivät poissulje hallitusyhteistyötä kenenkään kanssa.
Älyllistä epärehellisyyttä olla hyväksymättä se fakta, että ainoastaan vihervasemmisto on näissä vaaleissa blokkipolitiikkaa harrastanut. Voiko enää selvemmin sanoa, jos ilmoittaa vaalien alla, että pitävät hallitysyhteistyötä mahdollisina kaikkien kanssa.Nyt puolueet ovat sanoneet mitä ajavat ja on älyllistä epärehellisyyttä olla myöntämättä jos toisen vaatimukset ovat liikaa. Kyllä SDP ottaa persutkin jos peruvat vaatimuksiaan.
Eniten voi ajatella hajottavaksi jos on sanonut toista puoluetta rasistiseksi tai kommunistipuolueeksi taikka sanonut toisen puolueen tuhoavan Suomen.
Tuntuu olevan vallalla tällainen ajatusmaailma, että mikään ei ole mahdollista ilman että valtio sotkeentuu siihen. Se on selvä että jostain pitää leikata jos valtion talous halutaan korjata, ja tällaiset kaikenlaiset höpöhöpö tuet on ehkä helpoin paikka aloittaa. Lyhyellä aikavälillä aiheuttaa varmasti jonkin verran kurjuutta, mutta ehkä joskus pitäisi katsoa vähän pidemmällekkin kuin vain yhden hallituskauden loppuun.
En tiedä missä sinä asut, mutta kyllä ainakin täällä PK-seudulla on kauppojen pihoilla joka vaalikevät eri puolueiden vaalitelttoja. Viikonloppuisin niitä on ihan torikokouksen verran.Huolimatta siitä, että Kokoomuksen, Kepun ja Demarien teltalla olisin varmasti pyörähtänyt kahvilla ja moikkaamassa tutut (joita todennäköisesti noissa kaikissa olisi) olen sitä mieltä, että minkään kaupan pääoven luokse ei poliittinen teltta kuulu siten, että heitä ei voi välttää.
Ellei sitten kauppias itse nimenomaan halua osoittaa tukensa juuri ko. puolueelle.
10-15 metriä sivussa olisi jo ihan ok ja sen hyväksyisin minäkin jopa persujen kohdalla, vaikka en heidän ylimpiin ystäviinsä todellakaan kuulu. Se, että kauppaan on pakko mennä sen porukan läpi, jos menee, on luotaantyöntävää.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.