Minusta näyttää ilmeiseltä, että vaikka TEM:n virkamiehet piti itsensä kartalla muiden maiden malleista, niin kuten energiaosaston ylijohtaja Huttunen a-studiossa totesi, varsinaista valmistelua ei voi tehdä ennen kuin on siihen varattu budjetti tiedossa.Olisiko hintakaton kanssa pelätty, että näyttäytyy valtakunta vähemmän houkuttelevana sijoituskohteena, kun politbyroo määrää paljonko voi tuotteesta (sähkö) veloittaa. Niin tai näin, järkevämmältä tuntuisi rajoittaa hintaa, kuin askaroida väistämättä monimutkainen rahankierrätysautomaatti, jossa sähköfirmojen windfall-voittoja verottamalla maksetaan - osaksi - kuluttajien sähkölaskujen tukeminen. Ja vielä ilmeisesti aika nopeasti.
Tuo hoppuilu valmistelussa on muutenkin mielestäni noussut kotomaisen päätöksenteon helmasynniksi. Sekä nykyinen että Sipilän hallitus kompastuivat julkisesti useamman kerran huonoon valmisteluun, mutta koko 200-luvun on kiinnitetty huomiota lainvalmistelun laadun ongelmiin. Yhtäältä varmaan monimutkaistuva yhteiskunta syö enemmän valmisteluresurssia ja samaan aikaan politiikka polarisoituu joka lisää sitten poliittisen ohjauksen tempoilevuutta.
Ja oliko se viime vai edellisviikolla kun Valtionvarainministeriö sai vasta laskettua sen karjean arvion windfall-veron (puoli miljardia - 1,3 miljardia euroa) ja Fingridin pullonkaulamaksujen (n. puoli miljardia) tuloista.
PM Marinin kommentit a-studiossa tosin viittasi siihen, että Lintilä ei myöskään varsinaisesti olisi edistänyt asiaa ministeriössään. Suoraan ei sanonut, mutta kehotti kysymään aiheesta tarkemmin Lintilältä.
Tiedä sitten miten on.