Nykyisin taitaa jo eläkkeisiin mennä enemmän, joten toi olisi halvempi vaihtoehto.750€ *12 * 5 500 000 = n. 50 000 000 000
edit: eläkkeisiin menee vähän vajaat 30 miljardia vuodessa. Noh, oikea suuruusluokka sentään.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Nykyisin taitaa jo eläkkeisiin mennä enemmän, joten toi olisi halvempi vaihtoehto.750€ *12 * 5 500 000 = n. 50 000 000 000
Eläkkeet kans veke kokonaisuudessaan, ja korvataan perustulolla. Tietysti, ihan samalla tavalla kuin kaikki muutkin sossutuet.Tätä eläke juttua en tajua.
Haluat että ihmiset menee leipäjonoon, asettamalla tuet niin matalalle että et pysy niillä hengissä?eli se kannustus oninstuu, 1. koska sillä vajaalla 400e ei pärjää ja vajaa 500€ on hyvä lisä.
Meinaat sosialisoida eläkkeet ?Eläkkeet kans veke kokonaisuudessaan, ja korvataan perustulolla. Tietysti, ihan samalla tavalla kuin kaikki muutkin sossutuet.
No tuo ei ollut minun ideana, vaan taisi olla sinun, tuossa lainaamassi kohtaa totesin että tavoittelemasi kannustavuus toteutuu. Tuonut sen tason ongelmia esille, useasti. ja sen että sellainen taso käytännössä johtaisi niiden eri tukimuoinen rinalla oloon, jos halutaan pitää ns pohjoismainen hyvinvointivaltion tukiverkot.Haluat että ihmiset menee leipäjonoon, asettamalla tuet niin matalalle että et pysy niillä hengissä?
Ei jumalauta.
öö, ei?vaan taisi olla sinun
Ja tässä näkyy taas tää ideologinen vastustaminen. Tää eläkekusetus on tän vuosisadan isoin puhallus. Jos ei ole sen purkamista vastaan, niin on (IMO) idiootti.Meinaat sosialisoida eläkkeet ?
Ei taida mennä läpi.
Mutta sitähän se jo on? Meiltä ryöstetään tajuttoman iso siivu tuloista tuon ponzin pyöritykseen emmekä tule siitä saamaan mitään. Käsittämätön koplaus ja todella outoa ettei tuota laajemmin kyseenalaisteta vaan sitä pidetään jotenkin hyvänä asiana. Mikä pointti koko järjestelmällä on maassa jossa on toimeentulotukijärjestelmä? Ketä tai keitä tämä palvelee? Mietippä hetki.Meinaat sosialisoida eläkkeet ?
Ei taida mennä läpi.
No se mitä tuossa kommentoi oli se 750€-1000€/kk 50% vero, se 2000€/kk 50% olin kommentoinut aiemmin.öö, ei?
Ehdoitin perustuloa, en peruskurjistamista.
Eläkejärjestelmissä on haasteensa, mutta se ajatus että eläkevarat sosialisoidaan valtiolle ja jaetaan perustulona on aikamoinen. Ja ihmisten eläkesäästöjen sosialisointia. (*Ja tässä näkyy taas tää ideologinen vastustaminen. Tää eläkekusetus on tän vuosisadan isoin puhallus. Jos ei ole sen purkamista vastaan, niin on (IMO) idiootti.
Huutonaurua.Ja ihmisten eläkesäästöjen sosialisointia.
Mitä tällä oikein yrität sanoa?Perustelu on toki huvittava, joo se on puhallus, joten tehdään siitä oikein jättimäinen puhallus, viedään kaikki.
Sillä toki hetken lämmittelee.
Näin 2v myöhemmin: miten meni omasta mielestä? Korruptoituneen valtiovallan suhmuroinnissa ei ole vieläkään mitään väärää?Mikä ongelma Caruna-kaupoissa? Fortum sai loistavan myyntitulon verkoista, investoi ne erittäin tuottavaan Uniperiin.
Näin 2v myöhemmin: miten meni omasta mielestä?
Korruptoituneen valtiovallan suhmuroinnissa ei ole vieläkään mitään väärää?![]()
Koomista tässä on lähinnä se, ettet näe metsää puilta. Korruptoituneen valtiovallan suhmurointi on jo niin yleistä tietoa tässä vaiheessa, että jollei sitä suostu näkemään, voidaan olettaa että on oma lehmä ojassa. Mutta samapa tuo, en jaksa vääntää itsestäänselvästä asiasta.
Korruptoituneen valtiovallan suhmurointi on jo niin yleistä tietoa tässä vaiheessa, että jollei sitä suostu näkemään, voidaan olettaa että on oma lehmä ojassa.
Siinä viitataan johonkin sellaiseen salaliittoteoriaan että valtionyhtiön päätöksiä tehtäisiin valtionjohdossa ja sitten nämä johtajat saisivat niistä jotakin henkilökohtaista hyötyä.
On ihan normaali tapa, että suuromistajan edustaja tai useampi istuu pörssiyhtiön hallituksessa. Käsittämätöntä on se, että valtiolla ei ole edustajia yhtiöissä ylipäätänsä. Se ei tarkoita politiikan sekoittamista pörssiyhtiön toimintaan vaan omistusten edun valvontaa eikä sinne ole pakko sijoittaa hallitusamatööriä istumaan pakollisena virkamiehenä.Toisenlainenkin tulkinta on. Hyvin sanallistettuna se on tässä
![]()
Pääkirjoitus: Valtio-omistaja aloitti ryhtiliikkeen Fortumissa
Ministeri Tytti Tuppuraisen (sd) kiemurtelu kertoo, millainen miinakenttä omistajaohjaus voi olla, kirjoittaa Iltalehden Mika Koskinen.www.iltalehti.fi
Tuppurainen siis on ensimmäinen omistajaohjausministeri, joka päätti puuttua Fortumin toimintaan sijoittamalla valtion edustajan hallitukseen. Tätä edellinen omistajaohjauksen voimakkaampi puuttuminen yhtään mihinkään on kun toinen demari eli Sirpa Paatero puuttui Solidiumin johtoon 2015.
Jostain syystä jotkut kaipaavat valtion omistuksiin Kekkosen ajan bunttawahlroosmaisia poliittisesti nimettyjä virkamiesjohtajia ja jopa pörssiyritysten ohjaamista poliittisesti. Eihän tätä tilannetta nyt hyväksi voi kehua, mutta eihän se siitä ainakaan paranisi jos pörssiyhtiöitä vielä naitettaisiin poliittiseen ohjaukseen. Valtio yhtenä ja varsinkin pääomistajana on nykyisinkin riski sijoittajalle, saati sitten jos yhtälöön lisätään ns. poliittinen riski.
Oli huono kauppa, koska kannattaa myydä tuottavaa toimintaa vain ja ainostaan, jos saadulla rahalla voi ostaa vielä parempaa. Nythän ei käynyt näin. Ei ollut edes myynnin aikana tiedossa parempaa ostettavaa. Tätä on käsitelty oikeassa ketjussa useasti. Itse lainasin Rothoviusta.Fortum sai sähköverkoista todella hyvän myyntihinnan eli myynti oli hyvin toteutettu ja kannattava. Ainoa miinus näin sijoittajan näkövinkkelistä oli se, että verkot eivät päätyneet pörssiin julkiseen kaupankäyntiin.
SOSIAALI- JA TERVEYSMINISTERIÖN osastopäällikkö Veli-Mikko Niemi on nousemassa ministeriön uudeksi kansliapäälliköksi, kertoo Yle. Ylen tietojen mukaan Niemen nimityksestä päätettäneen torstaina.
Kansliapäällikön virka vapautui, kun sitä vuodesta 2019 hoitanut Kirsi Varhila valittiin Satakunnan hyvinvointialueen johtajaksi.
Niemi on puoluekannaltaan sosiaalidemokraatti ja koulutukseltaan eläinlääketieteen lisensiaatti. Hän on työskennellyt eri tehtävissä sosiaali- ja terveysministeriössä, maatalousministeriössä ja EU-komissiossa.
Varhilan jättämään virkaan tuli vain kuusi hakemusta.
Kommenttisi voi tulkita kahdella tavalla, En tiedä kuinka aktiivinen valtio omistajana on hallitus valintoja mietittäessä, mutta järjestäin valtio-omistajat ne hyväksyy. Voisin kuvitella että niissä on henkilöitä jotka valtio-omistajan toiveiden mukaisia. Ns valtion yhtiöissä on valtiolla myös näkymättömämpi vaikuttaja rooli, ja termi "omistaja-ohjaus" jota informoidaan....On ihan normaali tapa, että suuromistajan edustaja tai useampi istuu pörssiyhtiön hallituksessa. Käsittämätöntä on se, että valtiolla ei ole edustajia yhtiöissä ylipäätänsä. Se ei tarkoita politiikan sekoittamista pörssiyhtiön toimintaan vaan omistusten edun valvontaa eikä sinne ole pakko sijoittaa hallitusamatööriä istumaan pakollisena virkamiehenä.
Erottain kaksi asiaa.Oli huono kauppa, koska kannattaa myydä tuottavaa toimintaa vain ja ainostaan, jos saadulla rahalla voi ostaa vielä parempaa. Nythän ei käynyt näin. Ei ollut edes myynnin aikana tiedossa parempaa ostettavaa.
Eiköhän kaikilla venäjän toimijoilla on hinnoiteltu venäjän riski.Se, joka tulee väittämään, että Uniperin Venäjä-riski (tai riskit ylipäätään) tuli selville vasta 2022, on tietämätön. Kuka tahansa Venäjän kauppaa tehnyt tai seurannut ymmärsi sen maan riskit jo ainakin 20 vuotta sitten.
Paljonkos tuontyyppisiin yleensä haetaan ?Sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäälliköksi SDP:n Kirsi Varhilan tilalle on nousemassa SDP:n Veli-Mikko Niemi.
Erikoista tässä valinnassa on se, että Varhilan jättämään virkaan tuli vain kuusi hakemusta.
Suomessa eivät parhaat hae tuollaiseen virkaan, koska tietävät että ainoastaan sopivin valitaan.
Varmaan aika huonosti kirjoitettu viesti omalta kohdalta. Omasta mielestä en halua poliitikkoja hallituksiin tai virkamiehiä, jotka eivät ole hallitusammattilaisia. Tässä kohtaa on hieman vaarallinen viiva kuten mainitsit poliittisista nimityksistä. Valtion pitäisi pitää mukana oma edustaja yhtiöissä, joissa sillä on osake-enemmistö, mutta toisaalta politiikan sekoittaminen on riskialtista. Toisaalta kuten nyt Fortumin kohdalla nähdään, niin ilman poliitiikan sekoittamista käy kuitenkin huonosti näin poliittisessa mielessä.Kommenttisi voi tulkita kahdella tavalla, En tiedä kuinka aktiivinen valtio omistajana on hallitus valintoja mietittäessä, mutta järjestäin valtio-omistajat ne hyväksyy. Voisin kuvitella että niissä on henkilöitä jotka valtio-omistajan toiveiden mukaisia. Ns valtion yhtiöissä on valtiolla myös näkymättömämpi vaikuttaja rooli, ja termi "omistaja-ohjaus" jota informoidaan....
Ei sen oman "miehen" tarvi olla virkamies, tosin julkisen puolen omistamissa firmoissa usein on sitä ja poliitikko väkeä ihan riittämiin.
Mutta rivien välistä viestisi voi tulkita niin että haluat valtion "osakkuus" yhtiöihin poliitikko edustajan, varsinkin ylimääräisenä voisi olla lisäarvoa, jos siis sellainen ammattipoliitikko joka sen roolin ottaisi ammatillisesti, ei aatteellisesti. Nämä poliittiset nimitykset on taasen vuoden päästä suuri punainen vaate, ja pahimillaan se voisi lisätä poikkoulua jos ja kun ne olisi nimettyjä paikkoja ja joku puolue vahingossa nimeää vähän ammattimaisen, eikä kaikilla puolueilla ole tasapaksua osaamista pörssiyhtiön johtoon, joten vaaran että sitä kompensoidaan aatteen palolla, erottan siis aatteellisesta näkemyhksestä, näkymykset voi olla hyvinkin arvokkaita.
Tuo on täysin oletettavaa että kokoomus tulee huippulukemista alas. Ensin siellä kävi Persussuomalaiset, sitten SDP ja nyt siellä on Kokoomus. Itse vaaleihin on pitkä aika ja siitä saattaa tulla lopulta vielä tiukkakin vääntö.Kokoomuksen johto gallupeissa sen kuin kutistuu. SDP lähestyi lähes prosenttiyksikön verran. Ja PS yli prosenttiyksikön. On puolueilla silti vielä aika isot erot kannatuksissa.
![]()
![]()
Ylen kannatusmittaus: Kokoomus on edelleen "poikkeuksellisen" suosittu puolue, SDP:n kannatus on nyt yli 20 prosenttia
Kokoomus on Ylen kyselyssä edelleen suosituin puolue. SDP ja perussuomalaiset ovat vieneet keskustan kannattajia, sanoo Taloustutkimuksen tutkimuspäällikkö.yle.fi
Ei vittu. Jätkä on miljonääri ja kehtaa itkeä veroista. Pienituloisille verot on rankkoja.Juurikin näin. Toimii tietysti myös toisinpäin, eli tätäkin veroa ja/tai progression kiristämistä voi kannattaa, vaikka se osuisi kuin leka (tässä jutun tapauksessa Varusteleka) nimenomaan itseen ja omaan varallisuuteen.
![]()
Varustelekan kauppiaalta tiukka kuitti: ”Mikä pointti on ansiotuloverojen progressiossa, jos rikkaat saavat rahaa näin halvalla?”
Armeijaylijäämän myynnistä menestyksekästä liiketoimintaa tehnyt Valtteri Lindholm ei hyväksy rikkaiden lepsua verokohtelua. Hän laskee oman veroprosenttinsa olleen 24.www.is.fi
Lukutaito: Hän itkee suurituloisten, kuten itsensä, mielestään liian pienistä veroista.Ei vittu. Jätkä on miljonääri ja kehtaa itkeä veroista. Pienituloisille verot on rankkoja.
Ei vittu. Jätkä on miljonääri ja kehtaa itkeä veroista. Pienituloisille verot on rankkoja.
Siis hänhän itkee nimenomaan liian matalasta verotuksesta itselleen. Sarkasmi on vaikea laji.Ei vittu. Jätkä on miljonääri ja kehtaa itkeä veroista. Pienituloisille verot on rankkoja.
Itse olen sinänsä eri mieltä Valtterin kanssa ja pidän yleisesti tätä itkua liian kevyestä yrittäjän verotuksesta turhana.
Mites sit sijoittajat, mikä järki siinä on että maksavat vähemmän veroja kuin palkansaajat?pidän yleisesti tätä itkua liian kevyestä yrittäjän verotuksesta turhana.
mikä järki siinä on että maksavat vähemmän veroja kuin palkansaajat
Palkansaajahan se vasta veroja maksaakin. Ensin työeläkemaksut, sit ansiotulovero, ja sit ku ostaa jotain niin alv ja lopuksi kaikesta vielä perintövero.Ja musta on outoa, että Valtteri vain ohimennen sivulauseessa toteaa, että yrityksen verot on ensin maksettu pois. Siis firma todellakin maksaa 20% yhteisöveron ennen kuin mitään osinkoja jaellaan kellekään. Eli kaikki Valtterin osinkoverot tulee tuon 20%:n päälle. Se efektiivinen veroprosentti on siis paljon enemmän kuin 24%. Jos ensin lähtee 20% ja sitten 24%, niin ollaan jo noin 40% veroprosentissa.
Normipalkoissa näin ei käy, vaan ne maksetaan ennen yhteisöveroa.
Kuka idiootti maksaa osingoista tuon verran veroja?Maksavatko? Esim. osingoissa ensin firma maksaa 20% yhteisöveron, sitten sijoittaja maksaa 25-29% osinkoveron päälle, ollaan jo 40-45% veron tuntumassa. Monen ansioprosentti on selvästi pienempi.
Julkiseen pörssiyhtiöön sijoittanut osinkosijoittaja maksaa oman >25,5% veroprosentin, minkä lisäksi tosiaan @Paapaa mainitsema 20% yhteisövero. Maksan jo pienillä osinkotuloilla isoja prosentteja.Mites sit sijoittajat, mikä järki siinä on että maksavat vähemmän veroja kuin palkansaajat?
Palkansaajahan se vasta veroja maksaakin. Ensin työeläkemaksut, sit ansiotulovero, ja sit ku ostaa jotain niin alv ja lopuksi kaikesta vielä perintövero.
Taitaa olla yli 100%. Osinkotulojen alle 10% kuulostaa tuohon verrattuna aika matalalta.
Kuka idiootti maksaa osingoista tuon verran veroja?
Onko sinusta oikein, että piensijoittajat maksavat enemmän veroja, kuin valaat?Jokainen piensijoittaja pääsee saman verokohtelun äärelle.
Yrittäjällä ei kunnon eläketurvaa ole, joten siinä mielessä palkansaajan maksama työeläke on aika turvallinen. Yrittäjille on kalliita eläkeratkaisuja, joita voi halutessaan maksaa ja uskoisin Valtterinkin näitä maksavan, mutta se on trendikästä jättää kertomatta aivan kuten hänen yrityksen maksamat yhteisöverot. Yrittäjä maksaa myös alvia ostaessaan kaupasta jotain. Yrittäjän kupsahdettua perintöverokin lankeaa perinnöllisille. Absoluuttisesti palkansaaja maksaa murto-osan veroja esimerkiksi edellä mainittuun yrittäjään verrattuna.Palkansaajahan se vasta veroja maksaakin. Ensin työeläkemaksut, sit ansiotulovero, ja sit ku ostaa jotain niin alv ja lopuksi kaikesta vielä perintövero.
Taitaa olla yli 100%. Osinkotulojen alle 10% kuulostaa tuohon verrattuna aika matalalta.
Kuka idiootti maksaa osingoista tuon verran veroja?
Onko sinusta oikein, että piensijoittajat maksavat enemmän veroja, kuin valaat?
No jos kerran piensijoittajat maksavat kovia prosentteja, niin kuvittelin että implikoit suursijoittajien maksavan vähemmän.Mistä sä nyt höpiset?
Jaa, kenelle? Tää nykyinen pyramidihuijaus on ihan vihoviimeistä paskaa. Boomereille tosiaan nää nykyisten työntekijöiden maksamat maksut on aika turvallisia.palkansaajan maksama työeläke on aika turvallinen.
Miksei menestyvä työntekijä saa samaa kohtelua? Jos tuot tarpeaksi lisäarvoa, niin veroprosentit nollaan.Ja tuo huojennettu 7,5% osinkovero vaatii oikeasti sen, että sun yritys menestyy.
Mulla on suvussa useita yrittäjiä, ja muutamalla on henkilökohtaista lainaa yli puoli miljoonaa euroa yritysostosta. Osa on saanut jo yrityksen siihen tilaan, että voi nostaa 100k€ osinkoja huojennetulla prosentilla nostamatta kuitenkaan esimerkiksi ansiotuloja (laskee yrityksen tulosta). Jos sulla on 200k€ asuntolainaa ja päälle 500k€ sijoituslainaa, niin vajaan sadantonnin nettotuloilla pitää olla aika lehmän hermot kun tuon riskin ottaa. Varmasti miettisi sijoitusstrategiaa ja yrittäjyyttä uudelleen, jos pitäisi maksaa jotain +40% veroja omista tuloistaan. Jäisi myös monet yritykset perustamatta ja vanhat yritykset ilman jatkajaa. Ja seurauksena paljon enemmän työttömiä.Onko sinusta oikein, että piensijoittajat maksavat enemmän veroja, kuin valaat?
Eläkemallista voidaan olla kohtalaisen samaa mieltä. Pyramidihuijaus ehkä vähän vahva termi, mutta oikeilla jäljillä. Ei meillä ole varaa nykyiseen eläkejärjestelmään.No jos kerran piensijoittajat maksavat kovia prosentteja, niin kuvittelin että implikoit suursijoittajien maksavan vähemmän.
Jaa, kenelle? Tää nykyinen pyramidihuijaus on ihan vihoviimeistä paskaa.
Miksei menestyvä työntekijä saa samaa kohtelua? Jos tuot tarpeaksi lisäarvoa, niin veroprosentit nollaan.
Puhdas yhden hengen konsulttifirma ei niin voi toimia. Saati lääkäriporukan yhdessä perustama asiantuntijafirma.Sillä menestyvällä työntekijällä on kaikki samat mahdollisuudet perustaa yritys ja alkaa nostamaan huojennettua osinkoa. Mikä estää?
No jos kerran piensijoittajat maksavat kovia prosentteja, niin kuvittelin että implikoit suursijoittajien maksavan vähemmän.
Mutta miksi tämä kateudesta vihreä menestyvä työntekijä perusta sellaista yritystä, jossa hän onnistuu nostamaan alhaisella veroprosentilla osinkoa? En vieläkään keksi muita syitä kuin tekosyitä.Puhdas yhden hengen konsulttifirma ei niin voi toimia. Saati lääkäriporukan yhdessä perustama asiantuntijafirma.
No kun se on kuulemma niin helppoa, niin eihän nyt kova työmies sellaiseen lähde. Hän haluaa mielummin hikoilla palkollisena kuin ottaa ne helpot massit.Mutta miksi tämä kateudesta vihreä menestyvä työntekijä perusta sellaista yritystä, jossa hän onnistuu nostamaan alhaisella veroprosentilla osinkoa? En vieläkään keksi muita syitä kuin tekosyitä.
Isoja 25,5 prosentteja. Taidat kuitenkin maksaa palkkatuloistasi isompiaJulkiseen pörssiyhtiöön sijoittanut osinkosijoittaja maksaa oman >25,5% veroprosentin, minkä lisäksi tosiaan @Paapaa mainitsema 20% yhteisövero. Maksan jo pienillä osinkotuloilla isoja prosentteja.
Isoja 25,5 prosentteja. Taidat kuitenkin maksaa palkkatuloistasi isompia![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.