En ole sanonut tai tarkoittanut noin. Kyseessä oli vastine siihen, että halusit laskea palkkoja kunnes yritystoiminta on kannattavaa. Tällöinhän työntekijä kantaa kaiken yritysriskin. Jostain syystä työntekijälle ei kuitenkaan tästä riskin kantamisesta kuulukaan voittoja. Pitäisi päättää, halutaanko sitä yritysriskiä jakaa vai ei ja ymmärtää, että yritysriskin mukana menee osa voitoista hyvinä aikoina - huonoina aikoina taas ei.
En tarkoittanut tuota, vaan yritystoiminnan kannattavuutta annetussa "työvoimapulassa" josta oli puhe tuolloin. Lähtökohtaisesti kuitenkin tilanteen pitää olla niin, että täällä kannattaa tehdä sitä liiketoimintaa - eikä sitä riskiä silloinkaan työntekijä ota, sehän voi lähteä seuraavaan työpaikkaan menettämättä mitään. Yrittäjä taas voi menettää kaiken sijoittamansa (tai enemmän), siinä on suuri ero.
Jos palkat ovat liian korkeita, niin ne mahdolliset liiketoimintamahdollisuudet pienenevät, joka suoraan vaikuttaa yhteiskunnan varallisuuteenkin. Jos pystymme vaikka tarjoamaan vain 1% markkinaosuuteen jotain täältä, niin jo nosto 2% tasolle tuplaisi teoreettisen myyntimäärän. Skaalaamalla ideaa ymmärrät varmasti kuinka se on koko maalle hyvä asia silloin, vaikka se tietyllä tähtäimellä kuinka tuntuisi jonkun palkassa.
Tästä olen samaa mieltä: Suomen nykyisessä sosiaaliturvassa on parantamisen varaa. Kannustinloukut yli sadan prosentin efektiivisillä veroasteilla ovat ehdottoman vaarallisia. Paljon parempi järjestelmä olisi maassa oleskeleville kansalaisille maksettava perustulo*, joka poistaisi kannustinloukut ja yksinkertaistaisi järjestelmää, jolloin voittajia eivät ole ne, jotka jaksavat tavata monimutkaisia sääntöjä.
Perustulo on hieno ajatus, mutta valitettavasti sisältää kaksi valuvikaa jonka takia sitä ei voida ottaa Suomessa käyttöön. Ensimmäinen suurin ongelma on, että joku menettäisi suuremmat tuet ja saisi vain pienemmän perustulon. Siitähän se itku tulisi, eikä suomalainen poliitikko uskalla ottaa pois keneltäkään - koska kyllähän sitä muiden rahaa aina löytyy.
Toinen ongelma on, ettei perustulo koskaan tulisi pysymään pelkästään perustulona. Jo heti seuraavalla vasemmiston kaudella keksittäisiin että tarvitaan jokin lisätuki kun "perustulo ei kata tämän äänestäjäkuntamme tarpeita nyt ihan tarpeeksi" ja oltaisiin takaisin oravanpyörässä jossa erilaisia tukimuotoja lisättäisiin.