Ei ollut tästä kysymys. Vaan siitä, että antamillasi numeroilla, ei asiaa voi todistaa suuntaan eikä toiseen.Suhteellisesta riskistähän tässä puhutaan. Sekä ylipaino että rokottamattomuus lisäävät suhteellista riskiä vakavaan tautiin. Rokottamattomuus paljon enemmän kuin ylipaino. Tässä ei ole mitään epäselvää.
Siksi ylipainoon keskittyminen on vaan yritys jättää huomiotta se elefantti keskellä huonetta
Trollaatko itse?Trollaatko? Tiesitkö, että osa on vielä tummatukkaisia, osa sinisilmäisiä, osa puhuu kolmea kieltä? Taidetaan mennä aika monelle sadalle prosentille laskutavallasi.
Minähän juuri sanoin, että noin ei voida laskea.
Jos verrataan vain kahta muuttujaa, niin ei silloin yksi ihminen voi kuulua molempiin ryhmiin, vaan täytyy ottaa mukaan lisää muuttujia, tai jakaa ryhmät alaryhmiin.
Jos haluat tehdä tilaston eri hiusten väreistä, niin ei ruskeatukkainen voi olla sekä musta- että vaaleatukkainen. Se on joko tai, tai sitten tehdään kolmas sarake ruskeatukkaisille.
Erillisiä ryhmiä, mitkä eivät millään tapaa poissulje toisiaan. On siis täysin laskun tekijästä kiinni, kumpaan ryhmään ne haluaa sisällyttää. Tilastosta tulee kovin erinäköinen jos sisällyttää rokottamattomat ylipainoiset ylipainoisten sarakkeeseen vai rokottamattomien sarakkeeseen. Taasen ExtraEvilin tapaan laskettuna nämä kuuluvat molempiin sarakkeisiin ja näin ollen 100% sairaalahoitoa tarvitsevista yli 100% tarvitsee sairaalahoitoa.Nuo on siis erillisiä ryhmiä, ja noista numeroista voidaan päätellä, että vaikka kaikki rokottamattomat olisi lihavia (eli 15 prosenttiyksikköä noista 63:sta), niin rokotettuihin jäisi 48 prosenttiyksikköä. Ja koska sairaalakuormitus koostuu niistä rokottamattomista, joita on määrällisesti vähemmän, määrällisesti vähemmän yipainoisiakin, vaikka kaikki olisivat, niin ihan yksinkertaisesti se rokotus on merkittävämpi seikka kuin se ylipaino.
Ja tuo kaikki selviää noista numeroista. M. O. T.
Ei tämmöisiä johtopäätöksiä voi tehdä vain kahdesta numerosta, jotka eivät poissulje päällekkäisyyksiä, eikä mitenkään erittele näiden suhdetta, ja kun muita muuttujia on vaikka kuinka.
Vai mikä olisi johtopäätös, jos yksikään sairaalahoitoa tarvitseva rokottamaton ei olisi ylipainoinen, mutta kaikki rokotetut sairaalahoitoa tarvitsevat olisivat ylipainoisia? Tai toisin päin? Tai jos kaikki sairaalahoitoa tarvitsevat olisivat ylipainoisia, sekä rokotetut, että rokottamattomat?
Huomaa (tiedän ettet huomaa), että en edelleenkään väitä, että ylipaino olisi merkittävämpi riskitekijä tai, että rokottamattomuus olisi.