- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 431
Jossain dataa näistä laimeamman annostuksen hyödyistä?Toi on yksi ratkaisu siihen problematiikkaan, että ylittääkö hyöty haitat vai ei. Annetaan vähemmän.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Jossain dataa näistä laimeamman annostuksen hyödyistä?Toi on yksi ratkaisu siihen problematiikkaan, että ylittääkö hyöty haitat vai ei. Annetaan vähemmän.
Pfizerhan on lasten rokotusta tutkinut nimenomaan 10 ml annoksella, ja ainakin teho havaittiin hyväksi.Jossain dataa näistä laimeamman annostuksen hyödyistä?
Oho, kyllä Salminen vaan on viisas mies. Ei suotta ole johtajan asemassa, ei tulisi nuo muille mieleen.
Sittenhän avoinna on ainoastaan se pikku seikka, että mistä rahat tuohon revitään? Samaan aikaan kun Suomen tulee yhä huolehtia velvoitteistaan, että vuosikymmenten aikana tuhoamansa ilmaston kustannukset hoidetaan (mieluiten kaikki autot vaihdetaan sähköisiksi), valkoisen miehen taakka siirtomaa-ajoilta maksetaan, huoltosuhteen parantamiseksi rahaa laitetaan ns. pankkiin että ulkomailta tulee valmiita insinöörejä ja rakettitiedemiehiä käyttöömme jatkossakin, liikennemerkit voisi vaihtaa vielä kertaalleen sillä kaikkia mahdollisia kombinaatioita ei ole vielä niissä tarpeeksi hyvin esillä jne.
Ehkäpä poliisien resursseja voisi vähän leikata, miksei palo- ja pelastustoimenkin, polttoaineiden sekä sähkön verotusta kiristää, esitellä väliaikainen solidaarisuusvero, jne.
Olisiko muita ehdotuksia?
Ps. Viesti saattaa sisältää sarkasmia.
Korjaus, normiannos on sentään 0,3ml eikä 30ml.Eikös lapsille suunnitella annettavan pienempiä rokote-annostuksia, kuten 10 ml Pfizeria normaalin 30 ml sijaan?
Toi on yksi ratkaisu siihen problematiikkaan, että ylittääkö hyöty haitat vai ei. Annetaan vähemmän.
Pääkaupunkiseudun koronaryhmä ehdottaa tiukempia ravintolarajoituksia, jotka koskisivat myös ruokaravintoloita. Tarkoitus on, että rajoitukset olisivat voimassa joulun yli. Passilla rajoitukset voisi kiertää, mikä näyttäisi noudattavan tämän syksyn rajoitustrendejä
![]()
Rajoitukset | Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmä esittää nyt tiukempia ravintolarajoituksia
Ryhmän mukaan ravintoloiden aukioloa tulisi rajata nykyistä enemmän ja anniskelu lopettaa nykyistä aikaisemmin.www.hs.fi
Et muista väärin. Itse kyllä odotan, että hallituksen tasolta lausutaan jotain, kun tuo maaginen raja ylittyy, ehkä huomennaMuistanko ihan väärin vai oliko aikoinaan puhetta että kun 80% on saanut kakkospiikin, niin rajoitukset voi heittää romukoppaan ja ruvetaan elämään normaalisti? Jotenkin olisin muistelevani tällaista.
Eipä toisaalta itseäni haittaa. Rokotukset on kunnossa, enkä paljoa baareissa nykyään enää hillu.
Hallituksen uusi hybridistrategia, johon tämä 80% raja liittyi, päätettiin syyskuun alussa, eli silloin, kun delta oli hyvin tiedossa.Tais noi 80% puheet olla aluperin ajalta ennen delta-varianttia, joka pisti sittemmin paletin uusiksi.
Lähinnä näin hallinnollisessa mielessä tilanne on kinkkinen, sillä strategia, joka on jo hyväksytty, ei oikeastaan anna mahdollisuuksia jatkaa niin kuin ennenkin. Tai jos antaa, niin mitä hyötyä näistä startegioista oikein on? Rajan ylittyessä jonkin on muututtava vai kiskaistaanko heti hätäjarrua, se tässä itseäni askaruttaa - se hätäjarruoptio kuuluu strategiaan ja antaa siis mahdollisuuden toimia niin kuin ennenkin. Passin käyttövelvoite vaatii rajoituksia ja esim. ravintolarajoituksista päättää valtioneuvosto, joka olisi uuden strategian mukaan poistamassa lähtökohtaisesti kaikki rajoitukset ja koronaa hoidettaisiin sen jälkeen paikallisesti täsmäiskuilla. Paikallisesti ei taas voida ravintoloita rajoittaa. Ehken ihan ymmärrä kaikkea, mutta tällainen kuva minulla on.Tärkeintä on, että rokotteen ottaneet ovat rajoituksista vapaat sen passinsa avulla. En nyt jaksaisi niistä murehtia, jotka ei talkoisiin osallistuneet vaan odottivat, että muut ottavat tarpeeksi suurissa määrin.
Tais noi 80% puheet olla aluperin ajalta ennen delta-varianttia, joka pisti sittemmin paletin uusiksi.
Laitapa linkkiä. Minä muistelen että nimenomaan ennen deltaa sitä pidettiin maagisena rahana, tyyliin vuosi sittenHallituksen uusi hybridistrategia, johon tämä 80% raja liittyi, päätettiin syyskuun alussa, eli silloin, kun delta oli hyvin tiedossa.
Et muista väärin. Itse kyllä odotan, että hallituksen tasolta lausutaan jotain, kun tuo maaginen raja ylittyy, ehkä huomenna
Sinänsä jotain pitää lausua, koska ravintolarajoitukset kuuluvat hallituksen vastuulle ja uuden hybridistrategian mukaan vastuun rajoituksista pitäisi nyt siirtyä paikallistasolle - ravintolarajoituksia ei paikallistasolla voida kuitenkaan määrätä. Eli odottelen tässä hallitukselta jotain selvyyttä tilanteeseen.
Laitapa linkkiä. Minä muistelen että nimenomaan ennen deltaa sitä pidettiin maagisena rahana, tyyliin vuosi sitten

Laitapa linkkiä. Minä muistelen että nimenomaan ennen deltaa sitä pidettiin maagisena rahana, tyyliin vuosi sitten
Lähinnä näin hallinnollisessa mielessä tilanne on kinkkinen, sillä startegia, joka on jo hyväksytty, ei oikeastaan anna mahdollisuuksia jatkaa niin kuin ennenkin. Tai jos antaa, niin mitä hyötyä näistä startegioista oikein on? Rajan ylittyessä jonkin on muututtava vai kiskaistaanko heti hätäjarrua, se tässä itseäni askaruttaa - se hätäjarruoptio kuuluu startegiaan ja antaa siis mahdollisuuden toimia niin kuin ennenkin. Passin käyttövelvoite vaatii rajoituksia ja esim. ravintolarajoituksista päättää valtioneuvosto, joka olisi uuden startegian mukaan poistamassa lähtökohtaisesti kaikki rajoitukset ja koronaa hoidettaisiin sen jälkeen paikallisesti täsmäiskuilla. Paikallisesti ei taas voida ravintoloita rajoittaa. Ehken ihan ymmärrä kaikkea, mutta tällainen kuva minulla on.
Ei koske kyseisissä paikoissa työskenteleviä edelleenkään?Tarkoittanee sitä että pasin käyttö laajenee ravintoiloissa, lounas- ja ruokapaikoissa ja kahviloissa ja ehkä tiukentuu siten että sisään pääsee ainoastaan passilla, kellonajasta rippumatta.
www.kainuunsanomat.fi
Ei koske kyseisissä paikoissa työskenteleviä edelleenkään?
En tiedä. Toivottavasti ainakin vaadittaisiin.Ei koske kyseisissä paikoissa työskenteleviä edelleenkään?
Mikä on aviraItse ainakin tiedän tapauksen, jossa Aviran tarkastaja oli passittanut ravintolan työntekijän kotiin, koska ei koronapassia saanut näytettyä.
Mikä on avira
Juu ja ei kai se mikään ihme ole, jos tuntemattoman viruksen ja sen aiheuttaman taudin kohdalla säänökset ja tavoitteet elää sitä mukaa, kun tietoisuus sen käyttäytymisestä paranee. Vain kunnon kommunisti tekee täydellisen 5 vuotis-suunnitelman ja noudattaa orjallisesti sitä.Tatkoitin että tähän tapaan arvioitiin riittävän laumasuoja riittävyyttä nimenomaan alkuperäisen variantin kohdalla. Eiköhän se ole ollut jo pitkään selvää ettei se riitä Deltan kanssa![]()
Näin laumasuojaa syntyy ja koronavirukselle se voidaan saada kahdella tavalla – Toista asiantuntija kuvaa ”hankalaksi ja vaaralliseksi projektiksi” | Kainuun Sanomat
Suomi ei tavoittele niin sanottua laumasuojaa koronavirusta vastaan.www.kainuunsanomat.fi
Koronaan kuolleisuuteen vaikutti korkea ikä sekä 90%+ pitkäaikaissairaus. Miksi ei näitä tilastoida rokottamattomien kohdalla vaan ainoastaan rokotettujen kohdalla?Tämä on tietysti joillekkin edelleen yllätys. Selvittää hiukan sitä prosenttilukujen ymmärtämistä.
Husissa hoidossa olleista ja olevista kaksi kertaa rokotetuista potilaista suurin osa kuuluu johonkin koronavirustaudin riskiryhmään tai he ovat ikääntyneitä. Tiedossa on, että näillä ryhmillä rokotteen suoja on heikompi kuin perusterveillä työikäisillä ja nuorilla”, sanoo apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen tiedotteessa.
Teho-osastoilla on ollut vain yksittäisiä kahdesti rokotettuja potilaita, ja heillä tehohoidon tarpeeseen on vaikuttanut perussairaus.
Teho-osastoilla hoidetuista koronaviruspotilaista lähes kaikki ovat olleet rokottamattomia.
![]()
Kaksi kertaa rokotettuja koronapotilaita aiempaa enemmän Husin sairaaloissa – Teho-osastoilla valtaosa kuitenkin rokottomattomia
Uudellamaalla koronavirusepidemian tilanne on huonontunut. Valtaosan tartunnoista aiheuttaa tällä hetkellä deltavariantti.www.talouselama.fi
Ihan varmasti tilastoidaan, siitä ei kannta kantaa huolta.Koronaan kuolleisuuteen vaikutti korkea ikä sekä 90%+ pitkäaikaissairaus. Miksi ei näitä tilastoida rokottamattomien kohdalla vaan ainoastaan rokotettujen kohdalla?
Ikä on suurin tekijäIhan varmasti tilastoidaan, siitä ei kannta kantaa huolta.
Yksi syy miksi siitä ei jokaisessa asiasta kertovassa artikkelissa puhuta on että ylivoimaisesti suurin rokottamattomien koronakuolleisuuteen vaikuttava tekijä on, no kyllä sinäkin sen tiedät.![]()
Koko suomessa on tänään jotain reilu 30 henkeä tehohoidossa koronan vuoksi? Vai kenties tehohoidossa syystä x, mutta myös testattu koronalle positiiviseksi. No olipa niin tai näin, niin kiinnoistaisi kyllä tietää montako henkeä on HUS:ssa tehohoidossa koronan vuoksi kaikkiaan? Nythän julkaisevat vain luvut ja prosentit sairaalahoitoon joutuneista. Eli tässä:Tämä on tietysti joillekkin edelleen yllätys. Selvittää hiukan sitä prosenttilukujen ymmärtämistä.
Husissa hoidossa olleista ja olevista kaksi kertaa rokotetuista potilaista suurin osa kuuluu johonkin koronavirustaudin riskiryhmään tai he ovat ikääntyneitä. Tiedossa on, että näillä ryhmillä rokotteen suoja on heikompi kuin perusterveillä työikäisillä ja nuorilla”, sanoo apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen tiedotteessa.
Teho-osastoilla on ollut vain yksittäisiä kahdesti rokotettuja potilaita, ja heillä tehohoidon tarpeeseen on vaikuttanut perussairaus.
Teho-osastoilla hoidetuista koronaviruspotilaista lähes kaikki ovat olleet rokottamattomia.
![]()
Kaksi kertaa rokotettuja koronapotilaita aiempaa enemmän Husin sairaaloissa – Teho-osastoilla valtaosa kuitenkin rokottomattomia
Uudellamaalla koronavirusepidemian tilanne on huonontunut. Valtaosan tartunnoista aiheuttaa tällä hetkellä deltavariantti.www.talouselama.fi
Täälläkin koronapassin perään huudeltu ja käytännössä pakkorokotetta ehdoteltu esim. terveydenhuoltoon jne. Myös mediassa taisi tänään Lintilä asiasta olla äänessä. Kuitenkin Euroopan neuvosto alkuvuoden päätöslauselmassaan velvoittaa huolehtimaan siitä, että turvallisia ja tehokkaita rokotteita on tarjolla kaikille, jotka niitä haluavat. Samalla EU:n tulee taata, että kansalaisia informoidaan siitä, että rokotus ei ole pakollinen, ja että ketään ei poliittisesti eikä sosiaalisesti eikä muutoinkaan painosteta ottamaan rokotetta, jolleivät itse sitä halua. EU:n tulee taata, että ketään ei syrjitä siksi, että ei ole ottanut rokotetta, on tällaisen ottamattomuuden peruste sitten terveydellinen tai haluttomuus sinänsä.
Viidennessä istunnossaan 27.1.2021 Euroopan neuvoston parlamentaarinen kokous hyväksyi päätöslauselman 2361 englanninkielisen tekstin, joka ottaa kantaa koronarokotteisiin ja on otsikoitu seuraavasti: ”Covid-19 vaccines: ethical, legal and practical considerations”.
Poiminnat liittyen yllä mainittuun:
7.3.1.
”…ensure that citizens are informed that the vaccination is NOT mandatory and that no one is politically, socially, or otherwise pressured to get themselves vaccinated, if they do not wish to do so themselves”.
7.3.2.
“…ensure that no one is discriminated against for not having been vaccinated, due to possible health risks or not wanting to be vaccinated”.
Ja niille joille Euroopan neuvosto ei ole tuttu, tässä infoa:
"Euroopan neuvosto on 1949 perustettu ja Strasbourgissa päämajaansa pitävä hallitustenvälinen organisaatio, jonka tavoitteena on ennen kaikkea ihmisoikeuksien suojelu. Euroopan neuvostoon kuulu 47 jäsenmaata. Euroopan neuvosto on korkea ihmisoikeusauktoriteetti, jota myös Euroopan unioni kunnioittaa, vaikka Euroopan neuvosto ei sellaisenaan ole EU:n elin, vaan itsenäinen poliittinen yhteistyö- ja ihmisoikeusjärjestö. Sen linjauksilla on painoarvoa."
Ketään ei syrjitä siksi jos ei ole ottanut rokotetta. Rokote ei ole suomessa pakollinen. Kukaan ei painosta sitä ottamaan.Täälläkin koronapassin perään huudeltu ja käytännössä pakkorokotetta ehdoteltu esim. terveydenhuoltoon jne. Myös mediassa taisi tänään Lintilä asiasta olla äänessä. Kuitenkin Euroopan neuvosto alkuvuoden päätöslauselmassaan velvoittaa huolehtimaan siitä, että turvallisia ja tehokkaita rokotteita on tarjolla kaikille, jotka niitä haluavat. Samalla EU:n tulee taata, että kansalaisia informoidaan siitä, että rokotus ei ole pakollinen, ja että ketään ei poliittisesti eikä sosiaalisesti eikä muutoinkaan painosteta ottamaan rokotetta, jolleivät itse sitä halua. EU:n tulee taata, että ketään ei syrjitä siksi, että ei ole ottanut rokotetta, on tällaisen ottamattomuuden peruste sitten terveydellinen tai haluttomuus sinänsä.
Viidennessä istunnossaan 27.1.2021 Euroopan neuvoston parlamentaarinen kokous hyväksyi päätöslauselman 2361 englanninkielisen tekstin, joka ottaa kantaa koronarokotteisiin ja on otsikoitu seuraavasti: ”Covid-19 vaccines: ethical, legal and practical considerations”.
Poiminnat liittyen yllä mainittuun:
7.3.1.
”…ensure that citizens are informed that the vaccination is NOT mandatory and that no one is politically, socially, or otherwise pressured to get themselves vaccinated, if they do not wish to do so themselves”.
7.3.2.
“…ensure that no one is discriminated against for not having been vaccinated, due to possible health risks or not wanting to be vaccinated”.
Ja niille joille Euroopan neuvosto ei ole tuttu, tässä infoa:
"Euroopan neuvosto on 1949 perustettu ja Strasbourgissa päämajaansa pitävä hallitustenvälinen organisaatio, jonka tavoitteena on ennen kaikkea ihmisoikeuksien suojelu. Euroopan neuvostoon kuulu 47 jäsenmaata. Euroopan neuvosto on korkea ihmisoikeusauktoriteetti, jota myös Euroopan unioni kunnioittaa, vaikka Euroopan neuvosto ei sellaisenaan ole EU:n elin, vaan itsenäinen poliittinen yhteistyö- ja ihmisoikeusjärjestö. Sen linjauksilla on painoarvoa."
7.3.1.Ketään ei syrjitä siksi jos ei ole ottanut rokotetta. Rokote ei ole suomessa pakollinen. Kukaan ei painosta sitä ottamaan.
Olen. Mitä siitä..?7.3.1.
”…ensure that citizens are informed that the vaccination is NOT mandatory and that no one is politically, socially, or otherwise pressured to get themselves vaccinated, if they do not wish to do so themselves”.
Anteeksi nyt, mutta oletko lukenut esimerkiksi tätä ketjua?
Kaikilla on vapaus jättäytyä menoista eikä pääsy niihin ole tuon takaama ihmisoikeus. Sairaanhoitohenkilöstöä käsittelee tartuntatautilaki erikseen, joka sanelee työsuhteen purkamisen ehdot.
Luitteko edes mitä kirjoitin? Ilmeisesti ette, joten laitan uudestaan ja lisään vähän alleviivauksia vielä:Ketään ei syrjitä siksi jos ei ole ottanut rokotetta. Rokote ei ole suomessa pakollinen. Kukaan ei painosta sitä ottamaan.
7.3.1.
”…ensure that citizens are informed that the vaccination is NOT mandatory and that no one is politically, socially, or otherwise pressured to get themselves vaccinated, if they do not wish to do so themselves”.
Anteeksi nyt, mutta oletko lukenut esimerkiksi tätä ketjua?
Luitteko edes mitä kirjoitin? Ilmeisesti ette, joten laitan uudestaan ja lisään vähän alleviivauksia vielä:
"ketään ei poliittisesti eikä sosiaalisesti eikä muutoinkaan painosteta ottamaan rokotetta, jolleivät itse sitä halua. EU:n tulee taata, että ketään ei syrjitä siksi, että ei ole ottanut rokotetta, on tällaisen ottamattomuuden peruste sitten terveydellinen tai haluttomuus sinänsä. "
Mitä muuta kuin syrjintää se on jos ei pääse ravintolaan kun ei ole rokotettu? Työelämä vielä lisäksi, johon liitten luuletteko tosiaan että jää vain sairaanhoitohenkilökuntaan kunhan rokotepassi otetaan käyttöön?
Se että et pääse ilman passia ravintolaan ei ole syrjintää.Luitteko edes mitä kirjoitin? Ilmeisesti ette, joten laitan uudestaan ja lisään vähän alleviivauksia vielä:
"ketään ei poliittisesti eikä sosiaalisesti eikä muutoinkaan painosteta ottamaan rokotetta, jolleivät itse sitä halua. EU:n tulee taata, että ketään ei syrjitä siksi, että ei ole ottanut rokotetta, on tällaisen ottamattomuuden peruste sitten terveydellinen tai haluttomuus sinänsä. "
Mitä muuta kuin syrjintää se on jos ei pääse ravintolaan kun ei ole rokotettu? Työelämä vielä lisäksi, johon liitten luuletteko tosiaan että jää vain sairaanhoitohenkilökuntaan kunhan rokotepassi otetaan käyttöön?
Kai ME nyt saamme painostaa tai jopa pilkata?
Passilla pääsee vaikkei olisi rokotettu.
Vastahan täällä uhottiin, että ei tartte useammin kuin kerran viikossa mihinkään mennä, minne passia tarttee joten testaus ei ongelma![]()
Se että et pääse ilman passia ravintolaan ei ole syrjintää.
Ei pääse tällä hetkellä kello 00 jälkeen. Mikä nyt on vaikeaa ymmärtää jos vähän siirtelet tolppia.Ei kai se auta, vaikeuksia luetun ymmärtämisessä ilmeisesti. Ei voi mitään, en jaksa ratakiskosta vääntää.
Ei kai se auta, vaikeuksia luetun ymmärtämisessä ilmeisesti. Ei voi mitään, en jaksa ratakiskosta vääntää.
Kaikille tiedoksi että tuo tutkimus on aika lailla sitä itseään, instassa tervettaskeptisyytta on tämän hyvin avannut kiinnitetyssä tarinassaan.Kyllähän taas tulee mieleen mitä aiemmin kirjoitin tänne - kuin väittelisi ateistina himouskovaisten kanssa. Toisaalta, laittaa myös miettimään jotta onko täällä lääkeyhtiöiden maksamia trolleja 24/7 päivystämässä. Nimittäin yhtään jos kritisoi esim. rokotteita tai koronapassia, niin on muutamat nimimerkit salamana paikalla.
Jottei mene ihan salaliittoteorioinniksi, niin tässäpä tuoretta tutkimusta mahdollisesta haitasta liittyen koronarokotteisiin:
Ruotsalaistutkijoiden löytö paljastaa mahdollisen molekyylimekanismin, jolla piikkiproteiini voi haitata adaptiivista immuniteettia ja korostaa täysimittaisten piikkipohjaisten rokotteiden mahdollisia sivuvaikutuksia.
Tutkimuksen tekijät ovat Tukholman yliopiston biotutkimus- ja kliinisen mikrobiologian laitoksen tutkija Hui Jiang sekä Uumajan yliopiston virologian osaston tutkija Ya-Fang Mei. Heidän tekemänsä tutkimus ”SARS-CoV-2 Spike Impairs DNA Damage Repair and Inhibits V(D)J Recombination In Vitro” on julkaistu uudessa Viruses-lehdessä.
Jiangin ja Mein mukaan ”Vaikea akuutti hengitystieoireyhtymä koronavirus 2 (SARS-CoV-2) on johtanut koronavirustauti 2019 (COVID-19) -pandemiaan, vaikuttaen vakavasti kansanterveyteen ja maailmantalouteen.”
-Adaptiivisella immuniteetilla on ratkaiseva rooli taistelussa SARS-CoV-2-infektiota vastaan ja se vaikuttaa suoraan potilaiden kliinisiin tuloksiin. Kliiniset tutkimukset ovat osoittaneet, että potilailla, joilla on vaikea COVID-19, on viivästynyt ja heikko adaptiivinen immuunivaste-mekanismi, jolla SARS-CoV-2 estää adaptiivisen immuniteetin, on kuitenkin edelleen epäselvä, tutkijat toteavat.
Tutkimuksessa käytettiin ’in vitro’ -solulinjaa, ja tutkijat raportoivat, että SARS-CoV-2-piikkiproteiini estää merkittävästi DNA-vaurioiden korjausta, jota tarvitaan tehokkaaseen V(D)J-rekombinaatioon adaptiivisessa immuniteetissa.
-Mekaanisesti havaitsimme, että piikkiproteiini lokalisoituu ytimeen ja estää DNA-vaurion korjausta estämällä avain-DNA-korjausproteiinin BRCA1 ja 53BP1 rekrytoitumista vauriokohtaan. Löytömme paljastavat mahdollisen molekyylimekanismin, jolla piikkiproteiini voi haitata adaptiivista immuniteettia ja korostaa täysimittaisten piikkipohjaisten rokotteiden mahdollisia sivuvaikutuksia, tutkijat päättelivät.
![]()
SARS-CoV-2 Spike Impairs DNA Damage Repair and Inhibits V(D)J Recombination In Vitro - PubMed
Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) has led to the coronavirus disease 2019 (COVID-19) pandemic, severely affecting public health and the global economy. Adaptive immunity plays a crucial role in fighting against SARS-CoV-2 infection and directly influences the clinical...pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Samalla EU:n tulee taata, että kansalaisia informoidaan siitä, että rokotus ei ole pakollinen, ja että ketään ei poliittisesti eikä sosiaalisesti eikä muutoinkaan painosteta ottamaan rokotetta, jolleivät itse sitä halua. EU:n tulee taata, että ketään ei syrjitä siksi, että ei ole ottanut rokotetta, on tällaisen ottamattomuuden peruste sitten terveydellinen tai haluttomuus sinänsä.
Eli eipä tuosta mitään suurempaa haittaa havaittu. Tutkimuksen avainsanat tuossa olivat "mahdollisesti" ja "voi haitata" ja "epäselvä".Kyllähän taas tulee mieleen mitä aiemmin kirjoitin tänne - kuin väittelisi ateistina himouskovaisten kanssa. Toisaalta, laittaa myös miettimään jotta onko täällä lääkeyhtiöiden maksamia trolleja 24/7 päivystämässä. Nimittäin yhtään jos kritisoi esim. rokotteita tai koronapassia, niin on muutamat nimimerkit salamana paikalla.
Jottei mene ihan salaliittoteorioinniksi, niin tässäpä tuoretta tutkimusta mahdollisesta haitasta liittyen koronarokotteisiin:
Ruotsalaistutkijoiden löytö paljastaa mahdollisen molekyylimekanismin, jolla piikkiproteiini voi haitata adaptiivista immuniteettia ja korostaa täysimittaisten piikkipohjaisten rokotteiden mahdollisia sivuvaikutuksia.
Tutkimuksen tekijät ovat Tukholman yliopiston biotutkimus- ja kliinisen mikrobiologian laitoksen tutkija Hui Jiang sekä Uumajan yliopiston virologian osaston tutkija Ya-Fang Mei. Heidän tekemänsä tutkimus ”SARS-CoV-2 Spike Impairs DNA Damage Repair and Inhibits V(D)J Recombination In Vitro” on julkaistu uudessa Viruses-lehdessä.
Jiangin ja Mein mukaan ”Vaikea akuutti hengitystieoireyhtymä koronavirus 2 (SARS-CoV-2) on johtanut koronavirustauti 2019 (COVID-19) -pandemiaan, vaikuttaen vakavasti kansanterveyteen ja maailmantalouteen.”
-Adaptiivisella immuniteetilla on ratkaiseva rooli taistelussa SARS-CoV-2-infektiota vastaan ja se vaikuttaa suoraan potilaiden kliinisiin tuloksiin. Kliiniset tutkimukset ovat osoittaneet, että potilailla, joilla on vaikea COVID-19, on viivästynyt ja heikko adaptiivinen immuunivaste-mekanismi, jolla SARS-CoV-2 estää adaptiivisen immuniteetin, on kuitenkin edelleen epäselvä, tutkijat toteavat.
Tutkimuksessa käytettiin ’in vitro’ -solulinjaa, ja tutkijat raportoivat, että SARS-CoV-2-piikkiproteiini estää merkittävästi DNA-vaurioiden korjausta, jota tarvitaan tehokkaaseen V(D)J-rekombinaatioon adaptiivisessa immuniteetissa.
-Mekaanisesti havaitsimme, että piikkiproteiini lokalisoituu ytimeen ja estää DNA-vaurion korjausta estämällä avain-DNA-korjausproteiinin BRCA1 ja 53BP1 rekrytoitumista vauriokohtaan. Löytömme paljastavat mahdollisen molekyylimekanismin, jolla piikkiproteiini voi haitata adaptiivista immuniteettia ja korostaa täysimittaisten piikkipohjaisten rokotteiden mahdollisia sivuvaikutuksia, tutkijat päättelivät.
![]()
SARS-CoV-2 Spike Impairs DNA Damage Repair and Inhibits V(D)J Recombination In Vitro - PubMed
Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) has led to the coronavirus disease 2019 (COVID-19) pandemic, severely affecting public health and the global economy. Adaptive immunity plays a crucial role in fighting against SARS-CoV-2 infection and directly influences the clinical...pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Aivan, ja sieltä poimit vain ns. kirsikan kakun päältä. Suosittelen tutustumaan myös kohtaan 4. Koronatodistus ja perusoikeuksien rajoitustoimenpiteiden oikeasuhtaisuus. Aika paljon kysymysmerkkejä heitellään ilmoille liittyen aiheen oikeasuhtaisuuteen.Yhdenvertaisuusvaltuutetun vastaus koronapassin valmistelusta ottikin jo tähän kantaa:
"Jotta erilainen kohtelu ei olisi syrjintää, tulee esimerkiksi julkisen vallan käytössä, julkisen hallintotehtävän hoidossa tai koulutuksessa erilaisen kohtelun perustua lakiin, ja lisäksi sillä tulee olla hyväksyttävä tavoite ja keinojen tavoitteen saavuttamiseksi on oltava oikeasuhtaisia.
Kuitenkin esimerkiksi yksityisessä tavaroiden ja palvelujen tarjonnassa erilainen kohtelu voi yhdenvertaisuus-lain 11 §:n 2 momentin mukaisesti olla oikeutettua, vaikka kohtelun oikeuttamisperusteista ei ole säädetty, jos kohtelulla on perus- ja ihmisoikeuksien kannalta hyväksyttävä tavoite ja keinot tavoitteen saavuttamiseksi ovat oikeasuhtaisia."
Aivan, ja sieltä poimit vain ns. kirsikan kakun päältä. Suosittelen tutustumaan myös kohtaan 4. Koronatodistus ja perusoikeuksien rajoitustoimenpiteiden oikeasuhtaisuus. Aika paljon kysymysmerkkejä heitellään ilmoille liittyen aiheen oikeasuhtaisuuteen.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.