En ole sukua sulle ja sun vaimolle![]()
Mitä merkitystä sillä on ja mistä sinä sen tiedät?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
En ole sukua sulle ja sun vaimolle![]()
Ei vähätellä eikä ruoki muuta kuin näissä höpöhöpöpiireissäSitäpä juuri sanoin, että kun vähätellään oikeita asioita, niin se ruokkii entisestään kaikenlaisia salaliittoteorioita.
Nimimerkin takaa en toki tiedäkään, mutta se merkitys sillä on, kun geenipohja on sama, niin on paljon suurempi mahdollisuus oirehtia samalla tavalla. Ainakin suurempi todennäköisyys kuin saada vastaavat sivuoireet tai olla oireetta, kuten naapurin Kake.Mitä merkitystä sillä on ja mistä sinä sen tiedät?
Sitäpä juuri sanoin, että kun vähätellään oikeita asioita, niin se ruokkii entisestään kaikenlaisia salaliittoteorioita.

Edelleen vastasin alunperin Rakottin kirjoittamaan viestiin, että eihän se mitään, että rokotteessa on riski kun taudissa vasta onkin. Oletko mukana keskustelun kulussa?Oot huvittava. Sä levität täällä misinformaatiota riskeistä saada sydänlhastulehdus ja heti perään itket kun "vähätellään oikeita asioita", vaikka sä olet sen tiedon koko asiasta saanut nimenomaan terveysviranomaisten avoimuuden takia. Avoimuuden takia voit niistä haitoista lukea täältäkin:
Lääkeinfo
laakeinfo.fi
Ja täältä:
Mutta kun "vähätellään". Ei saatana noita juttujasi![]()
Ei minkäänlaista näyttöä tällaisesta. Julistat omia fantasioitasi täällä faktana ja syytät kaikkia muuta valehtelusta ja pimittämisestäNimimerkin takaa en toki tiedäkään, mutta se merkitys sillä on, kun geenipohja on sama, niin on paljon suurempi mahdollisuus oirehtia samalla tavalla. Ainakin suurempi todennäköisyys kuin saada vastaavat sivuoireet tai olla oireetta, kuten naapurin Kake.
Edelleen vastasin alunperin Rakottin kirjoittamaan viestiin, että eihän se mitään, että rokotteessa on riski kun taudissa vasta onkin. Oletko mukana keskustelun kulussa?
Mitähän sinä nyt mahdat julistaa? Geneettisellä perimällä on kaikki merkitys esimerkiksi siihen, että jotkun ovat synnynnäisesti immuuneja koronalle. Tätä tuskin on rokotteen osalta tutkittu, onko covid rokotteen sivuoireet perheen sisällä samanlaisia. Kerroin, että mahdollisuus on paljon suurempi oirehtia samalla tavalla kuin veljeni verrattuna viereisen kylän Mohammadiin.Ei minkäänlaista näyttöä tällaisesta. Julistat omia fantasioitasi täällä faktana ja syytät kaikkia muuta valehtelusta ja pimittämisestä
Jos tämä on näin selvää niin laita ihmeessä faktaa pöytään. Jotkut immuuneja koronalle geneettisistä syistä? Tähän nyt varmaan helposti löytyy sinulla paperi tai pari?Mitähän sinä nyt mahdat julistaa? Geneettisellä perimällä on kaikki merkitys esimerkiksi siihen, että jotkun ovat synnynnäisesti immuuneja koronalle. Tätä tuskin on rokotteen osalta tutkittu, onko covid rokotteen sivuoireet perheen sisällä samanlaisia. Kerroin, että mahdollisuus on paljon suurempi oirehtia samalla tavalla kuin veljeni verrattuna viereisen kylän Mohammadiin.
Ei minkäänlaista näyttöä tällaisesta. Julistat omia fantasioitasi täällä faktana ja syytät kaikkia muuta valehtelusta ja pimittämisestä
Niitä ne juuri etsii lisätutkimuksia varten. A global effort to dissect the human genetic basis of resistance to SARS-CoV-2 infection | Nature ImmunologyJos tämä on näin selvää niin laita ihmeessä faktaa pöytään. Jotkut immuuneja koronalle geneettisistä syistä? Tähän nyt varmaan helposti löytyy sinulla paperi tai pari?
Lisäksi kirjoitit: "kun geenipohja on sama, niin on paljon suurempi mahdollisuus oirehtia samalla tavalla."
En ole törmännyt tällaiseen tutkimukseen ja arvioni on että tuokin on täyttä huttua. Toki tietynlainen hysteerisyyteen taipuvaisuus ja nosebo-herkkyys voi kulkea suvun perintönä
Eli etsitään ihmisiä jotka mahdollisesti ovat immuuneja koronalle = "jotkun ovat synnynnäisesti immuuneja koronalle"?Niitä ne juuri etsii lisätutkimuksia varten. A global effort to dissect the human genetic basis of resistance to SARS-CoV-2 infection | Nature Immunology
Rokote kohottaa riskiä saada sydänlihaksen tulehdus noin kolminkertaiseksi normaaliin verrattuna, mutta korona kohottaa sitä riskiä noin 18-kertaiseksi. Riskitasot vaan ovat ihan eri maailmasta. Rokote ei siis todellakaan kaikilla aiheuta sitä tulehdusta eikä se koronakaan aina. Älä vääristele mun sanomisia.Seuraatko keskustelua? Rakotti juuri kertoi, että eihän se mitään, että rokote aiheuttaa sydänlihaksen tulehdusta, kun korona se vasta aiheuttaakin. Siihenhän minä vastasin.
Eli asiasta, jota ei olla tutkittu, on sinulla tieto siitä, että mahdollisuus on suurempi?Mitähän sinä nyt mahdat julistaa? Geneettisellä perimällä on kaikki merkitys esimerkiksi siihen, että jotkun ovat synnynnäisesti immuuneja koronalle. Tätä tuskin on rokotteen osalta tutkittu, onko covid rokotteen sivuoireet perheen sisällä samanlaisia. Kerroin, että mahdollisuus on paljon suurempi oirehtia samalla tavalla kuin veljeni verrattuna viereisen kylän Mohammadiin.
rokote ei estä tartuntaa
Olen täysin samaa mieltä. Mutta jos aletaan laskeskelemaan 1+1 ja väitetään, että kun se ei estä tartuntaa niin lasku on silloin 2, niin sitä tuossa lähdin korjaamaan.Tällaiset termit on aina hankalia. Ne kun voi tulkita monella tavalla ja niitä voi käyttää harhaanjohtavasti. Rokote ei estä sataprosenttisesti tartuntaa, mutta rokote "estää" eli heikentää tartunnan todennäköisyyttä. Käyttäisin jotain muuta termiä.
Ja pelkkä binäärinen estää/ei estä on ihan yhdentekevä asia kun mietitään rokotteen hyötyjä. Rokote voi olla helvetin tehokas vaikka se ei estäisi 100% tartunnoista.
Se on aika vahva induktio. Kun geneettiset lähtökohdat on samoja voi päätellä, että fysiologiset ominaisuudet ovat hyvin lähellä toisiaan. Tästä johdettuna voidaan päätellä, että lääkkeiden vaikutukset olisivat suurinpiirtein samankaltaisia. Ei vaan taida liittyä enää keskusteluun.Eli asiasta, jota ei olla tutkittu, on sinulla tieto siitä, että mahdollisuus on suurempi?
tekniikanmaailma.fi
Kyllä mä tiedän monia ketkä sairastanut koronan vaikka tupla rokotettu ja juuri tuli tuossa tuttava harrastuksen kautta puhumaan, että kaikki perheessä rokotettu ja lapsi koulussa saanut koronan mikä levisi sitten viiteen muuhun perheenjäseneeseen vaikka kaikki rokotettu?Tällaiset termit on aina hankalia. Ne kun voi tulkita monella tavalla ja niitä voi käyttää harhaanjohtavasti. Rokote ei estä sataprosenttisesti tartuntaa, mutta rokote "estää" eli heikentää tartunnan todennäköisyyttä. Käyttäisin jotain muuta termiä.
Ja pelkkä binäärinen estää/ei estä on ihan yhdentekevä asia kun mietitään rokotteen hyötyjä. Rokote voi olla helvetin tehokas vaikka se ei estäisi 100% tartunnoista.
Kyllä mä tiedän monia ketkä sairastanut koronan vaikka tupla rokotettu ja juuri tuli tuossa tuttava harrastuksen kautta puhumaan, että kaikki perheessä rokotettu ja lapsi koulussa saanut koronan mikä levisi sitten viiteen muuhun perheenjäseneeseen vaikka kaikki rokotettu?
Sitten tiedän tapauksia että yksi perheestä sairastanut, mutta ei tartuttanut muita vaikka ei ollut rokotteita, että ota tästä selvää sitten...
Olet oikeassa, influenssarokotus voi aiheuttaa. Ei kuukausien mutta päivien ja jopa viikon kahden. Ei yleisesti mutta joillakin, itsekkin olin kipeenä noin viikon influenssarokotteesta.Rokote aiheuttaa kuukausien kipuilua lähinnä rokotekriittisten pienessä piirissä.
Korona- ja influenssarokotteessa on samanlaiset vaikutukset piikin jälkeen. Mitään outoa tai uutta siinä ei ole. Mutta koronapiikistä on keksitty tehdä haitallinen ja jopa terveydelle vaarallinen. Just.
Pointti noissa on yleensä se että valehdellaan antivaxx narratiiviin sopivaa sontaa. Kuten viestistäsi päätelleen arvasitkinAjatella. Mä taas tunnen 250 tuplarokotettua, joilla ei kellään ole tullut koronaa eikä mitään haittavaikutuksia rokotteesta. Ja kaikki 30 tuntemaani rokottamatonta ovat kaikki saaneet koronan ja osa joutui sairaalaan.
Että ota tästäkin selvää. Jänniä nää anekdootit foorumeilla. Mikä mahtoi sun pointtisi olla?
Sitäpä juuri sanoin, että kun vähätellään oikeita asioita, niin se ruokkii entisestään kaikenlaisia salaliittoteorioita.
Tämä alkaa jo aika kivasti näkyä että vähissä on tämä antivaxx porukka nykyään. Ääriharvoin enää tulee vastaan tilanteita että joku kehtaa aiheesta reaalielämässä puhua omalla kasvoillaan ja nimellään. Netissä tietty vielä tätä porukkaa riittää.
Kommentti: Rokotettujen ääni alkaa vihdoin kuulua kovempaa kuin ”antivaxx-sössöttäjien”![]()
Kommentti: Rokotettujen ääni alkaa vihdoin kuulua kovempaa kuin ”antivaxx-sössöttäjien”
”Emme valitettavasti voi vastaanottaa antivaxx-sössötystä”, ilmoitti helsinkiläinen ravintola. On jo aikakin, että ylivoimaisen enemmistön ääni alkaa kuulua lujaa, kirjoittaa Ilta-Sanomien verkon julkaisuvastaava Tero Karjalainen.www.is.fi
Foorumin kanta on että kaikki ketkä kieltäytyy rokotteestaKäsite "antivaxx-sössöttäjä" kaipaisi vähän määrittelyä. Onko ne niitä, jotka levittävät systemaattisesti misinformaatiota koronarokotteesta vai kattaako se jokaisen rokotteesta kieltäytyjän?

Käsite "antivaxx-sössöttäjä" kaipaisi vähän määrittelyä. Onko ne niitä, jotka levittävät systemaattisesti misinformaatiota koronarokotteesta vai kattaako se jokaisen rokotteesta kieltäytyjän?
Ketkäs sitten määritetään "provaxx-sössöttäjäksi"?Kaikki rokotta vastaan keskustelua keinolla kuin keinolla pakottavat sopii mielestäni tuohon. Etenkin "en ole siis mikään antivaxxeri mutta..."-jengi eli ne, jotka väittää että eivät ole, mutta joiden jokainen ulostulo aiheesta käytännössä on rokotevastaista tai niiden toiminnan totuuden vastaista kyseenalaistamista.
Ei se ole keneltäkään pois. Se vaan auttaisi meidän jo ylikuormitettua hoitohenkilöstöä pikkuhiljaa vähemmän ylikuormitettuun tilaan. Ja myöskin päästäisiin taas hoitamaan niitä ei-kiireellisiä tapauksia pois. Hoitajat ja yhteiskunta kiittäisi, kun saataisiin rokotteella sitä kuormaa pudotettua. Mutta jos tuijottaa vain sitä omaa napaa, niin ei osaa katsoa näitä asioita muiden kantilta.Foorumin kanta on että kaikki ketkä kieltäytyy rokotteesta
Parastahan asiassa on se että rokotus on 100% vapaaehtoinen ja silti lampaat ulisee kuorossa jos joku ei halua vapaaehtoista rokotetta ottaa
Ihan kun se olisi jotenkin heiltä pois jos joku ei ota vapaaehtoista rokotetta?
Ei se ole keneltäkään pois. Se vaan auttaisi meidän jo ylikuormitettua hoitohenkilöstöä pikkuhiljaa vähemmän ylikuormitettuun tilaan. Ja myöskin päästäisiin taas hoitamaan niitä ei-kiireellisiä tapauksia pois. Hoitajat ja yhteiskunta kiittäisi, kun saataisiin rokotteella sitä kuormaa pudotettua. Mutta jos tuijottaa vain sitä omaa napaa, niin ei osaa katsoa näitä asioita muiden kantilta.
tästäkin on jo useasti sanottu että koronan katoaminen ei poista sairaanhoidon ongelmia

Hoitohenkilökunnan tilanne, palkat yms ei liity koronaan. Mutta helppo on siirtää juttu pois itse asiasta.Kattellaan sitten 5v päästä uudestaan ollaanko samaa mieltä ja onko hoitohenkilökunnan tilanne parantunut, tästäkin on jo useasti sanottu että koronan katoaminen ei poista sairaanhoidon ongelmia
Hoitohenkilökunnan tilanne, palkat yms ei liity koronaan. Mutta helppo on siirtää juttu pois itse asiasta.
Ei se ole keneltäkään pois. Se vaan auttaisi meidän jo ylikuormitettua hoitohenkilöstöä pikkuhiljaa vähemmän ylikuormitettuun tilaan. Ja myöskin päästäisiin taas hoitamaan niitä ei-kiireellisiä tapauksia pois. Hoitajat ja yhteiskunta kiittäisi, kun saataisiin rokotteella sitä kuormaa pudotettua. Mutta jos tuijottaa vain sitä omaa napaa, niin ei osaa katsoa näitä asioita muiden kantilta.
Sehän on päivänselvä asia, että kun otan rokotteen, niin Hilja Savonlinnassa pääsee kaihileikkaukseen ja Unto Oulussa eturauhasen höyläysleikkaukseen. Mutta kun en ole ottamassa, niin oikeastaan kaikki terveydenhuollon ongelmat johtuu minusta.
Melko tuuhea skenaario.
Itseasiassa otit.No minäkö sen hoitohenkilökunnan tähän otin!?
Ööö, en
Kysyin että onko se keneltä pois jos en ota vapaaehtoista rokotetta, nin vastaus kävi
Että kuka sitä haluaa nyt siirtää ja minne?
Vai kävikö nyt taas niin kuin aina käy että kun aletaan puhumaan hoitohenkilökunnasta niin kuplassa elävien lampaiden on helppo syyttää rokottamattomia hoitohenkilökunnan ja sairaaloiden "ahdingosta" vaikka se juurisyy on aivan jossain muualla ja tilanne ei parane heillä yhtään vaikka korona lähtisi nyt pois. Palattaisiin vain normaaliin arkeen mikä tarkoittaa sitä että osastoilta vähennetään lisää henkilökuntaa "koska kriisi ohi" kiire osastoilla jatkuu, ihmiset kyllästyy työhönsä enemmän ja jatkuvaan kiireeseen, uutta henkilökuntaa ei saada koska palkat on alhaalla, työolot huonot ja sama oravanpyörä jatkuu jatkuu ja jatkuu
Nyt siitä on vain helppo "syyttää" rokottamattomia vaikka heillä ei juuri asiaan ole vaikutusta, ainakaan pitkällä aikavälillä.

Kattellaan sitten 5v päästä uudestaan ollaanko samaa mieltä ja onko hoitohenkilökunnan tilanne parantunut, tästäkin on jo useasti sanottu että koronan katoaminen ei poista sairaanhoidon ongelmia
Itseasiassa otit.![]()
Joo nyt kun rokotteen ottaneet ei kuolekaan massoittain niin siirretään tähtäin 5 vuoden päähänKattellaan sitten 5v päästä uudestaan ollaanko samaa mieltä ja onko hoitohenkilökunnan tilanne parantunut, tästäkin on jo useasti sanottu että koronan katoaminen ei poista sairaanhoidon ongelmia
Tämä alkaa jo aika kivasti näkyä että vähissä on tämä antivaxx porukka nykyään. Ääriharvoin enää tulee vastaan tilanteita että joku kehtaa aiheesta reaalielämässä puhua omalla kasvoillaan ja nimellään. Netissä tietty vielä tätä porukkaa riittää.
Kommentti: Rokotettujen ääni alkaa vihdoin kuulua kovempaa kuin ”antivaxx-sössöttäjien”![]()
Kommentti: Rokotettujen ääni alkaa vihdoin kuulua kovempaa kuin ”antivaxx-sössöttäjien”
”Emme valitettavasti voi vastaanottaa antivaxx-sössötystä”, ilmoitti helsinkiläinen ravintola. On jo aikakin, että ylivoimaisen enemmistön ääni alkaa kuulua lujaa, kirjoittaa Ilta-Sanomien verkon julkaisuvastaava Tero Karjalainen.www.is.fi
Itseasiassa otit.![]()
Vai kävikö nyt taas niin kuin aina käy että kun aletaan puhumaan hoitohenkilökunnasta niin kuplassa elävien lampaiden on helppo syyttää rokottamattomia hoitohenkilökunnan ja sairaaloiden "ahdingosta" vaikka se juurisyy on aivan jossain muualla ja tilanne ei parane heillä yhtään vaikka korona lähtisi nyt pois. Palattaisiin vain normaaliin arkeen mikä tarkoittaa sitä että osastoilta vähennetään lisää henkilökuntaa "koska kriisi ohi" kiire osastoilla jatkuu, ihmiset kyllästyy työhönsä enemmän ja jatkuvaan kiireeseen, uutta henkilökuntaa ei saada koska palkat on alhaalla, työolot huonot ja sama oravanpyörä jatkuu jatkuu ja jatkuu
Nyt siitä on vain helppo "syyttää" rokottamattomia vaikka heillä ei juuri asiaan ole vaikutusta, ainakaan pitkällä aikavälillä.
Tähän asti tää onkin ollut sellaista hössöttämistä rokotevastaisten tunteiden ympärillä, että "ei saa pakottaa (ei saa), ei saa syyllistää, ei saa kiristää eikä saa lahjoa kun sitten ne jotka ei ota ei ainakaan ota (niinkuin siinä olisi joku ero)". Kyllä se varmaan vituttaa sitä kallua kun tajuaa palanneensa elämässään tilanteeseen, ettei pääse baariin kun ei ole papereita näyttää. Ehkä kuitenkin aika ajaa kiistaton marginaaliporukka härskisti marginaaliin. Jos ei niin ei sitten ja moro. Mutta turha olettaa että muut suhtautuu jonain suurena harkitsevana ajattelijana ja itsenäisenä epä-lampaana jos päävaikuttimet on hörhöys tai itsekkyys ja nyt vasta ahdistaa kun tajuaa, että itsekin voi jäädä ulos.
Eihän kukaan ole ulos jäämässä. Eilen juuri testasin. 7h20min kesti, että tuli testitulos, jolla sai hyvillä mielin lampsia sinne passikuppilaan.Tähän asti tää onkin ollut sellaista hössöttämistä rokotevastaisten tunteiden ympärillä, että "ei saa pakottaa (ei saa), ei saa syyllistää, ei saa kiristää eikä saa lahjoa kun sitten ne jotka ei ota ei ainakaan ota (niinkuin siinä olisi joku ero)". Kyllä se varmaan vituttaa sitä kallua kun tajuaa palanneensa elämässään tilanteeseen, ettei pääse baariin kun ei ole papereita näyttää. Ehkä kuitenkin aika ajaa kiistaton marginaaliporukka härskisti marginaaliin. Jos ei niin ei sitten ja moro. Mutta turha olettaa että muut suhtautuu jonain suurena harkitsevana ajattelijana ja itsenäisenä epä-lampaana jos päävaikuttimet on hörhöys tai itsekkyys ja nyt vasta ahdistaa kun tajuaa, että itsekin voi jäädä ulos.
Foorumin kanta on että kaikki ketkä kieltäytyy rokotteesta
Parastahan asiassa on se että rokotus on 100% vapaaehtoinen ja silti lampaat ulisee kuorossa jos joku ei halua vapaaehtoista rokotetta ottaa
Ihan kun se olisi jotenkin heiltä pois jos joku ei ota vapaaehtoista rokotetta?
Tähän asti tää onkin ollut sellaista hössöttämistä rokotevastaisten tunteiden ympärillä, että "ei saa pakottaa (ei saa), ei saa syyllistää, ei saa kiristää eikä saa lahjoa kun sitten ne jotka ei ota ei ainakaan ota (niinkuin siinä olisi joku ero)". Kyllä se varmaan vituttaa sitä kallua kun tajuaa palanneensa elämässään tilanteeseen, ettei pääse baariin kun ei ole papereita näyttää. Ehkä kuitenkin aika ajaa kiistaton marginaaliporukka härskisti marginaaliin. Jos ei niin ei sitten ja moro. Mutta turha olettaa että muut suhtautuu jonain suurena harkitsevana ajattelijana ja itsenäisenä epä-lampaana jos päävaikuttimet on hörhöys tai itsekkyys ja nyt vasta ahdistaa kun tajuaa, että itsekin voi jäädä ulos.
Tätä vähän pelkäsinkin. Se varmaan edistää rokotuskattavuuden nousua, kun niputetaan satunnaisia ihmisiä yhden käsitteen alle ja arvostellaan ja syytellään ryhmää kuin sillä olisi yksi yhteinen mielipide. No, saa sillä toki olalle taputuksia enemmistön joukoissa ja mikäpä tuntuisi yksinkertaisesta ihmisestä paremmalta kuin hyväksytyksi tuleminen kaltaistensa keskuudessa. Vähän toivoin, että termi olisi käsittänyt vain ne äänekkäimmät disinformaation levittäjät, mutta ilmeisesti jo kyseenalaistava ulostulo riittää antamaan leiman otsaan.
Ei tietenkään kokonaan poista, mutta se korona nyt vaan sattuu olemaan ylimääräinen kuormaa tuova asia, mitä pystytään vähentämään rokotteella. Joten miksei vähennettäisi?Kattellaan sitten 5v päästä uudestaan ollaanko samaa mieltä ja onko hoitohenkilökunnan tilanne parantunut, tästäkin on jo useasti sanottu että koronan katoaminen ei poista sairaanhoidon ongelmia
Jos et ottanut puheeksi mutta sanoit että "katsotaan 5 vuoden kuluttua" niin jatkoit siitä keskustelua johon siis vastasin.No otinko ensimmäisenä puheeksi?
Vai kävikö nyt taas niin kuten juuri äsken sanoin kun tuli noin hiljaista yht`äkkiä?
Tätähän sitä on tässäkin ketjussa yritetty monta kertaa sanoa että rokote ei ole mikään oikotie onneen, mutta median rummutus asiasta on saanut niin käsittämättömät mittasuhteet että totuus on kadonnut sinne alle.
Jos kokee tarvitsevan turvaa eikä halua sairastaa flunssaa niin ottaa rokotteen, mutta se terve normaalipainoinen ei sitä tarvitse joskin joutuu mahdollisesti sairastamaan taudin? Mikä on todennäköisyys että tähän sairastuu, en tiedä, mutta itse en ole koskaan sairastanut edes influenssaa joten en ole huolissani koronastakaan.
Sitten jos olet monisairas ja lihava ja päälle ikää +60v niin ota se rokote niin olet turvassa.
Parempaa turvaa ei ihminen voi saada kerta laumasuojaa ei tälläisissä pandemiossa voida saavuttaa...
Jos et ottanut puheeksi mutta sanoit että "katsotaan 5 vuoden kuluttua" niin jatkoit siitä keskustelua johon siis vastasin.
Itselle myös se ja sama, kuka ottaa piikin ja kuka ei Mutta yhteiskunnan avoimena ja toimintojen ylläpitämisen vuoksi en ymmärrä miksi sitä rokotetta on niin vaikea ottaa.
Hienoa että olet käynyt syömässä ravintoloissa etkä tarvitse piikkiä. Eikä se sinua edes tunnu kiinnostavan viestiesi perusteella. "Terve normaalipainoinen ei sitä tarvitse".
Se on sitä kapeakatsoista kun ei halua miettiä kokonaiskuvaa tässä pandemiassa.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.