Katsoin vähän aikaa IS:n streamia ja jos näin oikein siitä pimeästä kuvasta niin ei niillä ollut mitään naaman edessä, ja haastattelivat jokaista autoa. Toivottavasti näin väärin, mutta jos se on oikeasti noin, niin onhan tuossa selkeä taudinlevittämisriski. Ja muutenkin viranomaiset voisi näyttää esimerkkiä siten että mieluummin yli- kuin alireagoidaan suojaimien käytössä.
Ei siinä mitään riskiä ole. Kyllä naisenergia on ajatellut tämänkin asian loppuun asti.
Putkiaivoisella logiikalla tosin jos promillekin asiakkaista on kantajia, niin ei siinä ehkä montakaan päivää mene, kun haastattelee satoja päivässä, että saa tartunnan. Muutaman päivän kuluttua pääsee sitten altistamaan satoja päivässä ja tartuttamaan ehkä kymmeniä. Näitä ei tietenkään testata kun vantterat miehet eivät ole riskiryhmää.
Jos epidemia oli jo uhkaavasti hiipumassa, niin kyllä tällaisilla viruslinkopisteillä saadaan puhallettua epidemiaan uutta eloa. Aina paremmin syttyy, kun pidetään huoli siitä, että ei testata liikaa.


Toki jos lyhyitä käyttökontakteja niin sitten useammin.