Suomessa on onneksi vielä omaakin pasta tuotantoa ruotsissa ei ole, koska siellä omavaraisuus on tiputettu voittojen tavoittelun ja maataloustukien alentamiskiimassa 50%. Suomen omavaraisuus on elintarvikkeissa 80% eli perus ruokaa riittää kaikkille jatkossakin vaikka yksittäiset tuotteet voivat loppua hetkellisesti. Ihminen selviää ihan hyvin ilman tomaattimurskaakin kunhan peruselintarvikkeita leipää, perunaa, pastaa juureksia ja vähän lihaa riittää.
Onhan sitä ihmisille tulevaa ruokaa lisätä myös sitä kautta, että ajetaan alas lihakarjan ja maitotalouden tuotantoa ja käytetään siitä säästyvät rehujen raaka-aineet suoraan ihmisravinnon tuottamiseen.
Myös esimerkiksi silakkaa taitaa päätyä suuret määrät esimerkiksi turkiseläinten rehun raaka-aineeksi. Senkin ajamalla alas saisi lisää ruokaa kansalle.
Ruuan loppuminen tuskin on ongelma niin kauan aikaa kun tavaraliikenne kulkee Euroopassa ja maailmalla. Suomessa ruoka tuskin loppuisi vaikka sekin tavaraliikenne loppuisi.