- Liittynyt
- 30.05.2018
- Viestejä
- 4 446
Pieni muistuttelu pelottelusta , tapat lähimmäisesi ellet ota rokotetta tyyliin. Se kelkkahan kääntyi suuntaan ei sen piikin tarkoituskaan ollut estää tartuntaa vaan vakavaa tautimuotoa. Kun huomattiin ettei piikki estä tartuntaa.
Unohditko kokonaan että ennen kuin yhtään piikkiä oli tässä maassa pistetty rokotevalmistajat kertoivat itse (ja asiaa käsiteltiin sekä julkisuudessa että tällä foorumilla useaan kertaan) ettei rokote estä tartuntoja? Vähentää kyllä mutta siitäkään ei ollut dataa kuinka pitkään tartuntojen väheneminen kestää.
Sanamuoto estää vakavan tartunnan oli taas todellinen tulos joka toimi koronan ensimmäiselle "wuhan versiolle" hyvin.
Sitä en tiedä miksi ei ole saatu kehitettyä omikronille parempaa ja tehokkaampaa rokoteversiota. Tai miksi yksikään lääketehdas ei ole saanut kehitettyä rokotetta mikä estäisi tartunnan. Ilmeisesti yritetty mutta ei ole onnistuttu.

