- Liittynyt
- 28.10.2016
- Viestejä
- 1 795
Ainahan sitä voi lähteä kirjaaman koronapotilaita 2400€ kk palkalla, jos joku vakihoitaja jostain syystä pari tonnia tienaa..
![]()
IL: Kiukku repesi, kun rokotusten kirjaajille luvattiin lähes sama palkka kuin lastensuojelun työntekijöille – "Se on ihan jees palkka siihen tehtävään, mutta naurettava meitä ajatellen"
Espoon kaupunki palkkaa koronarokotusten kirjaajia vähäisin kelpoisuusvaatimuksin, mutta palkka on lähes sama kuin vaativaa lastensuojelutyötä tekevillä, kertoo Iltalehti.www.ksml.fi
Niin tai voidaan vaikka nostaa SOTE-henkilöstön yleistä palkkatasoa kuten täällä on hehkutettu. Karkeasti 100e käteenjäävää lisää taitaa tuoda n. tuplakulut eli 200e kustannuksia. Sitten tarvitaan henkilöstön lisäykset Suomessa parempien palveluiden kattamiseen sekä tällaisten erinäisten uusien pandemiatilanteiden hoitoon. Karkeasti puhuttaisiin siis kaikille SOTE-henkilöille se yleispalkankorotus sekä muu lisäys niin puhutaan miljardin vuosikuluista. Jokainen voi laskea paljonko se maksaa sitten veronmaksajan pussista. Veronmaksajien pussista puhutaan jossain 200e vuosilisäkuluista jos ei leikata muista palveluista / tarvitaan leikkauksia muista palveluista lisäksi vielä.
Viimeksi muokattu:
