![]()
Omikron-aallon kurittamassa New Yorkissa tartuntaluvut huipussaan – mutta pahin on vielä edessä
New Yorkissa hallinto joutuu pohtimaan, kuinka kaupunki pysyy toiminnassa ja turvallisena, kun huomattava osa julkisen alan työntekijöistä saa koronatartunnan.www.is.fi
New York pulassa omin kanssa. Jutun luettuani sain kuvan että ongelma on edelleen puolitettu 5 päivän karanteeni eikä itse sairastaminen. Kyllä varmasti saisi minkä tahansa maan sekaisin jos jokaisesta flunssastakin pitäisi olla 5 päivää karanteenissa, oireista riippumatta.
Mitenhän kauan menee että ihmiset tajuavat että pitää kohdella koronaakin normaalisti, heti helpottaisi olot.
Suuremmalta ongelmalta vaikutti kaiken maailman nykiläiset, jotka kruisailee pitkin kaupunkia etsimässä ilmaista testipaikkaa. Kotitesti maksaa Suomessa runsaat kolme euroa, tuolla varmasti vähemmän. Jos on flunssainen olo, jäädään kotiin. Ei se testailemalla ohi mene.