- Liittynyt
- 26.02.2019
- Viestejä
- 2 556
Pandemioitten vertailua. Koronan osalta kuolleisuus ei tietenkään pidä paikkaansa, kun tilastot taisi olla huhtikuulta.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tässä vähän kuvaa ruotsin tilanteesta.Ei tuo Erikeepperin karkea suuruusluokkalasku nyt hirveän pielessä näytä olevan. Ruotsista (Centterin viesti) saa samanlaisen luvun, kuolleita 1 % tartunnan saaneista. En kyllä tiedä, onko Ruotsissa ollut tasainen tartuntatilanne ja jos, niin kuinka pitkään.
Aivan. Ja noista yli 95% pitkäaikaissairaita. En tiedä mikä motiivi on ympätä kaikki yhteen ja sitten pelotella suuremmalla luvulla, kun voisi avoimesti kertoa niiden kuolleiden profiilin. Kuulostaa tarkoitushakuiselta pelottelulta.Ei tuo Erikeepperin karkea suuruusluokkalasku nyt hirveän pielessä näytä olevan. Ruotsista (Centterin viesti) saa samanlaisen luvun, kuolleita 1 % tartunnan saaneista. En kyllä tiedä, onko Ruotsissa ollut tasainen tartuntatilanne ja jos, niin kuinka pitkään.
Näköjään viimeviikko on taas ollut parannusta, eli ollaan oikeasti pienessä laskussa (100 tapausta viikossa).
Jos määrien pieneneminen jatkuu tasaisesti, niin nykyrajoituksilla tilanne alkaa olla ok kesän alkupuolella. Mutta se siis olettaen, ettei mitään rajoituksia poisteta tai tiukenneta.
Eli meinaat, että tänne haluttaisiin tämän päivän Ruotsin tilanne muutamassa kuukaudessa.Eiköhän me päästä ainakin osasta rajoitteita jos tartuntaluvut pysyy laskussa koska niille ei enää ole perustetta. Leviämisvaihe vaatii 10% päiväkasvun eli tartuntamäärän tuplauksen per viikko.
Aivan. Ja noista yli 95% pitkäaikaissairaita. En tiedä mikä motiivi on ympätä kaikki yhteen ja sitten pelotella suuremmalla luvulla, kun voisi avoimesti kertoa niiden kuolleiden profiilin. Kuulostaa tarkoitushakuiselta pelottelulta.
Eli meinaat, että tänne haluttaisiin tämän päivän Ruotsin tilanne muutamassa kuukaudessa.
Toinen, mikä on potentiaalinen ongelma on se, että ilmeisesti lennot ja junat pohjoiseen pohjoiseen on täynnä ja varmasti osa menee autoilla.. Jos siellä porsastellaan joululoma innolla, niin se on selvä, että ensin on siellä koronapiikki ja sitten kun on porukalla kerätty kunnon satsi tautia, niin sitten levitellään se ympäri Suomea.Täällä on fiksua jatkaa rajoitteita tammikuun 10 asti koska joulu ja uusi vuosi. Toki tässä välissä ehtii saapua pari Skopjen lentoa ja saadaan kivasti tartunnat nousuun ja valmiuslaki rajoituksineen vielä ennen kevättä. Mutta toivottavasti ei kuitenkaan näin käy.
Kovasti alkavat olla sairaaloissa ym sitä mieltä, että nykyinenkin tahti on Suomen sairaanhoidolle liikaa. Jo onhan se ihan ymmärrettävää, kun perus lääkärivuorot alkavat venyä kuukauden päähän, niin siitä alkää kerääntyä huomattavia ongelmiaja hyvinkin kalleita seurauksia, kun hoitoa ei saa moneen vaivaan ajoissa.Ei vaan meinaan, että meillä ei pysy rajoitteet esimerkiksi yrityistoiminnan osalta voimassa sitten kun niille asetetut perusteet poistuvat. Ei tässä nyt ole idea, että kesään asti pidetään baarit ja nuorison urheilutoiminta kiinni.
Nollaan tukahduttaminen ei ole eikä missään vaiheessa ollut Suomen strategia.
Mikä ruotsin tilanne..? Tarkoitatko vapautuksia, tartuntoja vai "rajoituksia"...?Eli meinaat, että tänne haluttaisiin tämän päivän Ruotsin tilanne muutamassa kuukaudessa.
Jospa nyt kuitenkin pidetään nykyiset rajoitukset jokusen kuukautta, jos fiksuja ollaan.
Tietysti jos ollaan typeryksiä ja idiootteja ja halutaan Ruotsin tyylisiä koronalukuja, niin rajoituksia höllätään, ennenkuin on oikeasti rokotettu joku 75% kaikista se pari kertaa joka ilmeisesti tarvitaan.
Enkä ollenkaan ihmettelisi, baikka nykyiset rajoitteet olisvat riittämättömät joskus helmikuun tiennoilla..
Tartuntoja / päivä ja potilaiden määrät nousevat samoin myös.Mikä ruotsin tilanne..? Tarkoitatko vapautuksia, tartuntoja vai "rajoituksia"...?
Kovasti alkavat olla sairaaloissa ym sitä mieltä, että nykyinenkin tahti on Suomen sairaanhoidolle liikaa. Jo onhan se ihan ymmärrettävää, kun perus lääkärivuorot alkavat venyä kuukauden päähän, niin siitä alkää kerääntyä huomattavia ongelmiaja hyvinkin kalleita seurauksia, kun hoitoa ei saa moneen vaivaan ajoissa.
Huomattavasti pahempia ongelmia, kuin jotkut lasten sisäharrastusten vuorot ja kuppilat ym.
Niin no ruotsissa tilanne on eskaloitunut tähän tilanteeseen päivästä 1.Tartuntoja / päivä ja potilaiden määrät nousevat samoin myös.
Näinhän se tulee menemään.Olis varmaan kiva kokeilla olla väärässä välillä mutta veikkaan että tälläkin kertaa olen oikeassa ja tätä ei mihinkään nollaan ruveta pusertamaan. Kevät vähentää "itsestään" tartuntoja ja rokotusten jonkinasteista kattavuutta odotetaan kesäksi. Kun perusteet pitää leviämisvaiheen sulkuja poistuvat, poistuu ne sulutkin.
Näinhän se tulee menemään.
Suomessa tuo "riskiryhmä" vain on melko iso. Vahempia ihmisiä on huomattavan paljon ja lisäksi monella on paljon perus sairauksia, jotka ovat koronan kanssa huono jutu.Olis varmaan kiva kokeilla olla väärässä välillä mutta veikkaan että tälläkin kertaa olen oikeassa ja tätä ei mihinkään nollaan ruveta pusertamaan. Kevät vähentää "itsestään" tartuntoja ja rokotusten jonkinasteista kattavuutta odotetaan kesäksi. Kun perusteet pitää leviämisvaiheen sulkuja poistuvat, poistuu ne sulutkin. (edit: puhumattakaan siitä, että ihmisiä enää kiinnostaisi kun riskiryhmät on piikin saaneet)
Tää on joku märkä uni paniikkijengille että kun kerran saadaan rajoitteet päälle niin ne ei poistukaan vaikka ne samat rajat taas ohitetaan, joiden vuoksi ne asetettiin. Suomi ei tule olemaan mikään tukahduttajamaa ja hyvä niin.
Sputnik-rokotteen kolmannen vaiheen testit on käsittääkseni kesken, joten onhan se aika paljon vaadittukin, että kansa ryhtyisi "koekaniineiksi". Vähän kyllä hämmästyttää, ettei edes länsimediassa oikein korosteta tarpeeksi sitä, että kyseessä on keskeneräinen rokote, vaan tuota aina hehkutetaan vaikka missä yhteyksissä ja näin Putin saa ilmaisia propaganda-pisteitä.https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/928ec668-2c48-48c1-86da-18c39836678e
Venäjällä ei oikein ole tunkua piikeille. Tässähän on hyvä esimerkki myös yhdestä lisähaasteesta, kansa ei vaan epäileväisyytensä takia rokottaudu.
Eivät ne fiksuja ole etenkään nyt, mutta näin joutuvat toimimaan. Lopulta niiltä ei kysytä.Ei suomalaiset päättäjät näin fiksuja ole, turhaa unelmointia.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/928ec668-2c48-48c1-86da-18c39836678e
Venäjällä ei oikein ole tunkua piikeille. Tässähän on hyvä esimerkki myös yhdestä lisähaasteesta, kansa ei vaan epäileväisyytensä takia rokottaudu.
Kai Ruotsissa on korkea kuolleisuus paitsi sen takia, mistä ei saa täälläkään puhua, myös siksi että siellä on tehokkaasti saatu vanhukset tartutettua ja lisäksi toteutetaan aktiivisesti vanhusten eutanasiaa ainakin vähemmän etnisesti edistyksellisille. Unelma kansankodille purkaa vähän eläkepommia.Ei tuo Erikeepperin karkea suuruusluokkalasku nyt hirveän pielessä näytä olevan. Ruotsista (Centterin viesti) saa samanlaisen luvun, kuolleita 1 % tartunnan saaneista. En kyllä tiedä, onko Ruotsissa ollut tasainen tartuntatilanne ja jos, niin kuinka pitkään.
Oliko vika siis Alkossa, vai jonottajissa? Vai jopa siinä, että Alko ei huolehtinut myös liikkeen ulkopuolella olevista turvaväleineen?Melkoinen WTF fiilis tuli pe iltana Alkossa käydessä kun siellä oli vartija ovella vahtimassa että ei ole liikaa ihmisiä kerrallaan myymälässä. Ymmärrän jos kyseessä olisi ollut Alkon hullut päivät mutta kun pääsin sisään ja totesin että siellä oli n. 1 hlö per hyllyrivi 10m eli yht. n. 10 hlöä koko myymälässä niin alkoi mietityttää että mikähän järki oli ruuhkauttaa se oven edusta ihmisillä kun myymälässä oli väljää?
Vieressä kuitenkin Cittari jossa ei ole mitään rajoituksia ihmismäärän suhteen...
Jos puolustellaan Alkoa vasta sitten, kun se ei enää ole sisäministeriön voimankäyttöosasto, vaan vain yksi normaali kauppaliike muiden joukossa.Oliko vika siis Alkossa, vai jonottajissa? Vai jopa siinä, että Alko ei huolehtinut myös liikkeen ulkopuolella olevista turvaväleineen?
Menee politiikan puolelle, mutta mielestäni se on tässä vaiheessa kuitenkin juuri sitä, eli vaan vain yksi normaali kauppaliike muiden joukossa.Jos puolustellaan Alkoa vasta sitten, kun se ei enää ole sisäministeriön voimankäyttöosasto, vaan vain yksi normaali kauppaliike muiden joukossa.
Tuo hoitovelka mikä kevään aikana kasvoi tosiaan johtui koronasta. Tosin ei potilastulvasta, vaan potilasvajeesta, kun sairaalat varautuivat massiivisiin potilasmääriin ennusteiden mukaan ja siirsivät lukuisia hoitoja myöhemmäksi. Lievimmät ennusteetkin meni metsään puhumatta joidenkin asiantuntijoiden kymmenistä tuhansista kuolemista. Vahinko oli jo tapahtunut! Aikoja peruttiin omatoimisesti, hoitoihin menoa lykättiin vaikka oireet oli vakavia, jopa elintärkeitä hoitoja skipattiin peloissaan.Kovasti alkavat olla sairaaloissa ym sitä mieltä, että nykyinenkin tahti on Suomen sairaanhoidolle liikaa. Jo onhan se ihan ymmärrettävää, kun perus lääkärivuorot alkavat venyä kuukauden päähän, niin siitä alkää kerääntyä huomattavia ongelmiaja hyvinkin kalleita seurauksia, kun hoitoa ei saa moneen vaivaan ajoissa.
Huomattavasti pahempia ongelmia, kuin jotkut lasten sisäharrastusten vuorot ja kuppilat ym.
Suomessa tuo "riskiryhmä" vain on melko iso. Vahempia ihmisiä on huomattavan paljon ja lisäksi monella on paljon perus sairauksia, jotka ovat koronan kanssa huono jutu.
Jo kun hallituksemme ei solidaarisuudessaan ilmeisesti ole hankkinut rokotteita, kuin niukasti EU:n kautta ja omaa vaihtoehtoakaan ei ole viitsitty rahoittaa vaan lahjoitetaan rahat ennemmin ulkomaille, niin tässä kerkeää vielä tapahtua yhtä sun toistaennen riittävää rokotteen kattavuutta.
Tällähetkellä vaikuttaa siltä, että ollaan tekemässä moka varsinkin kotimaan matkailun kanssa nyt joululomien ja uudenvuoden aikana.
Tätähän jo aika moni maa on alkannut tekemään asettamalla isoja rajoituksia kansalle joulusta huolimatta
Kun tilanne on tarpeeksi paha, niin eipä ne muutakaan voi, sillä joulumesomiset ja uusivuosihan saavat tilanteen helposti karkaamaan käsistä.Tätähän jo aika moni maa on alkannut tekemään asettamalla isoja rajoituksia kansalle joulusta huolimatta
Olisiko sulla ehdotuksia miten tämä toteutetaan?Eturivin tutkijat penää sitä samaa mitä minäkin koko vuoden, koronaa pitäisi tukahduttaa paljon nykyistä tehokkaammin ja yhteiseurooppalaisin ponnistuksin.
![]()
Joukko eturivin tutkijoita: Eurooppa epäonnistunut pandemianhallinnassa – ”Valtioilla on kaksi vaihtoehtoa”
Lancet-lehteen kirjoitetun vetoomuksen ovat allekirjoittaneet muun muassa ekologian ja evoluutiobiologian tutkijatohtori Tuomas Aivelo sekä virologi Olli Vapalahti.www.is.fi
Toteutus on helppo:Olisiko sulla ehdotuksia miten tämä toteutetaan?
Jos Eurooppa ei saa kuriin edes laitonta maahantuloa niin miten kuvittelet että se saa näkymättömän viruksen?
Mitä rokotusta? Rokote on vasta keksitty, nyt puhuttiin kuluneesta vuodesta.Toteutus on helppo:
Käydään vaatimaan matkustajilta riittäviä turvatoimia ja rokotusta. Jos ei ole noudatettu, niin karanteenit ja testit karanteenien lyhentämiseksi.
..
---------------------------------------------------------------------------------
Mitä taas viimekesään tulee, niin niissä maissa, missä kesäksi nitistettiin korona miltei pois on taähän asti selvitty kohtuudella, vaikka on tunaroitu, niinkuin suomessa. Mon taas esim ruotsissa, jossa jo lähtötaso oli jo syksyllä korkempi, nykyinen taso on vastaavasti korkeampi.
Eli jos roketteita ei saada suuria määriä, niin tauti on syytä saada kevääseen mennessä samalle tasolle, kuin viimekeväänäkin.
Kuluva vuosi on menty, miten on menty. Se, että on hölmöilty ei tarkoita, että hölmöilyä on pakko jatkaa.Mitä rokotusta? Rokote on vasta keksitty, nyt puhuttiin kuluneesta vuodesta.
Ei todellakaan ole lähelläkään 100% oikeassa elämässä. On täysin mahdollista, että jonkun toisen haju oli tarttunut sinuun. Samahan on huomattu huumekoirien kanssa kentillä.Ulkomaan työreissulta takaisin Suomeen,jonka jälkeen suoraan koiran tekemään koronatestiin.Kaksi(2) eri koiraa merkkasi näytteeni positiiviseksi.Tämän jälkeen nenätestiin,jonka tulos tuli seuraavana päivänä:negatiivinen.
Millaisia kokemuksia muilla koirien luotettavuudesta?Helsingin Yliopiston mukaan niiden osuvuus on liki 100%.Huomaavat jopa 10-100 molekyylin määrän näytteestä.Laboratoriotesti vaatii minimissään 18,000,000 molekyyliä.
Luonnollisesti en ole liikkunut asunnostani mihinkään,vaikka PCR testi oli negatiivinen.Oireet voivat tulla vasta viiveellä.
Kokemuksia?
Oletko käynyt tässä testissä?Tiedätkö miten testi tehdään?Ei todellakaan ole lähelläkään 100% oikeassa elämässä. On täysin mahdollista, että jonkun toisen haju oli tarttunut sinuun. Samahan on huomattu huumekoirien kanssa kentillä.
Iteki oon ihan mielenkiinnosta yrittänyt selvitellä tuon koiratestin tarkkuutta, mutta ainuttakaan tutkimusta asiasta ei ole sattunut silmiin ja koko ajan vain hoetaan että ne toimii. Joten toistaiseksi pitäisin koiratestiä vain kuriositeettina.Ulkomaan työreissulta takaisin Suomeen,jonka jälkeen suoraan koiran tekemään koronatestiin.Kaksi(2) eri koiraa merkkasi näytteeni positiiviseksi.Tämän jälkeen nenätestiin,jonka tulos tuli seuraavana päivänä:negatiivinen.
Millaisia kokemuksia muilla koirien luotettavuudesta?Helsingin Yliopiston mukaan niiden osuvuus on liki 100%.Huomaavat jopa 10-100 molekyylin määrän näytteestä.Laboratoriotesti vaatii minimissään 18,000,000 molekyyliä.
Luonnollisesti en ole liikkunut asunnostani mihinkään,vaikka PCR testi oli negatiivinen.Oireet voivat tulla vasta viiveellä.
Kokemuksia?
Ulkomaan työreissulta takaisin Suomeen,jonka jälkeen suoraan koiran tekemään koronatestiin.Kaksi(2) eri koiraa merkkasi näytteeni positiiviseksi.Tämän jälkeen nenätestiin,jonka tulos tuli seuraavana päivänä:negatiivinen.
Millaisia kokemuksia muilla koirien luotettavuudesta?Helsingin Yliopiston mukaan niiden osuvuus on liki 100%.Huomaavat jopa 10-100 molekyylin määrän näytteestä.Laboratoriotesti vaatii minimissään 18,000,000 molekyyliä.
Luonnollisesti en ole liikkunut asunnostani mihinkään,vaikka PCR testi oli negatiivinen.Oireet voivat tulla vasta viiveellä.
Kokemuksia?
Ulkomaan työreissulta takaisin Suomeen,jonka jälkeen suoraan koiran tekemään koronatestiin.Kaksi(2) eri koiraa merkkasi näytteeni positiiviseksi.Tämän jälkeen nenätestiin,jonka tulos tuli seuraavana päivänä:negatiivinen.
Millaisia kokemuksia muilla koirien luotettavuudesta?Helsingin Yliopiston mukaan niiden osuvuus on liki 100%.Huomaavat jopa 10-100 molekyylin määrän näytteestä.Laboratoriotesti vaatii minimissään 18,000,000 molekyyliä.
Luonnollisesti en ole liikkunut asunnostani mihinkään,vaikka PCR testi oli negatiivinen.Oireet voivat tulla vasta viiveellä.
Kokemuksia?
Suomen kuvalehti sanoi:SAIRAUDEN hajun opettaminen on hyvin hankalaa. Ongelma on, ettei kukaan tiedä, miltä sairaudet haisevat.
Syöpäkoiria on tutkittu jo 1980-luvun lopusta, mutta vieläkään ei ole onnistuttu osoittamaan pitävästi, että koirat tosiaan haistavat kasvaimen.
Brittitutkijaryhmä julkaisi vastikään artikkelin, jossa koirat olivat oppineet tunnistamaan eturauhassyövän 93 prosentissa tapauksista. Kun tutkimus eteni, selvisi, että syövän sijaan koirat olivat oppineet tunnistamaan tikun, jolla syöpänäytteitä oli käsitelty.
Suomessakin tutkitaan syöpäkoiria. Hanke on niin ikään Anna Hielm-Björkmanin johtama ja siihen osallistuu Wise Nose -yhdistyksen väkeä, tosin eri henkilöitä kuin koronakoiraprojektiin.
Syöpäkoirien harjoitusryhmien vetäjä Ville Vihne kasaa 120 metallista purkkia näytteentekopöydälle. Positiiviset näytteet oikealle, negatiiviset vasemmalle. Jokaiseen kuppiin tulee millin kymmenesosa koiran pissaa. Toisilla on todettu nisäsyöpä, toisilla ei.
”Jos merkkaamme positiiviset punaisella tussilla ja verrokit sinisellä, se saattaa vaikuttaa. Luulemme, että menee hirveän hyvin, kun koira haistaakin sen tussin”, Vihne sanoo.
Näytteitä pitää olla paljon, muuten koirat oppivat tunnistamaan kunkin näytteenantajan yksilöhajun. Se on koiralle helpompaa kuin syövän tunnistaminen.
”Tässä hommassa on äärimmäisen helppoa huijata itseään. Helposti voi saada illuusion, että koirat osaavat täydellisesti syövän, mutta todellisuudessa ne voivat esimerkiksi tunnistaa vanhoja yksilöhajuja, joista ne on palkittu aiemmin.”
Rajavartiolaitoksen koiraopettaja Harri Ylä-Kotola toteaa samaa.
Jos tiedetään varmasti, mille hajulle koira altistetaan, hajun opettaminen peruskoulutuksen käyneelle koiralle on helppoa. Ylä-Kotola lainaa eläkkeelle jäänyttä koiraohjaajaa: ”Ei se ole koirankoulutusta kummempaa.”
Mutta:
”Jos emme tiedä, mille hajulle itse asiassa ehdollistamme, tai opetettava haju on saastunut niin, että siinä voi olla jokin muukin yhdiste kuin mitä olemme tarkoittaneet, ollaan todennäköisesti pulassa”, hän kirjoittaa sähköpostissa.
”Emme voi ikinä olla varmoja, minkä molekyylin koira sieltä reseptoreihinsa saa ja mikä sähkökemiallinen viesti aivoihin lopulta kulkeutuu.”
Syöpäkoirien harjoittelupaikka on rakennettu virkakoirakoulun esimerkin mukaan. Radan ja näytehuoneen välissä on peililasi, jotta koirille voidaan tehdä sokkotestejä. Ohjaaja ja assistentti pystyvät tarkkailemaan suoritusta lasin läpi eivätkä voi antaa vihjeitä oikeasta purkista.
Syöpäkoiratutkimuksessa kolme vuotta mukana ollut Ilkka Hormila, eläköitynyt poliisikoirakouluttaja, tietää, että vihjeitä voi antaa huomaamattaan.
”Kun aikanaan koulutin huumekoiria, huomasin videonauhalta, että olkapääni nykäisi tiedostamatta, kun koira lähestyi oikeaa purkkia.”
Huumausaineiden ja sairauden hajun opettaminen eroavat toisistaan. Huumeita on saatavilla puhtaina – ja niistä tiedetään, mitä näytteissä on.
”Syövän kanssa emme yksinkertaisesti voi tietää, mitä opetamme. Olemme niin alkuvaiheessa, että emme voi tietää”, Hormila sanoo.
Syöpäkoiria on harjoitettu viisi vuotta. Viranomaiskoiria harjoitetaan noin puolitoista vuotta ja testataan säännöllisesti.
Koronakoiria opetettiin neljä kuukautta. Kössi-koira oppi omistajansa mukaan koronaviruksen hajun seitsemässä minuutissa.
”En usko, että on mitenkään mahdollista, että ne koirat ainakaan tällä hetkellä haistavat koronan”, Hormila sanoo.
Muissakin maissa, kuten Iranissa, Saksassa, Ranskassa ja Saudi-Arabiassa koiria on yritetty kouluttaa. Suomessa ja Arabiemiraateissa koirat otettiin lentokentillä käyttöön ensimmäisinä.
Suomalaiskouluttajien mukaan koronakoirat ovat luotettavampia kuin nenäpuikolla otettavat PCR-testit, mutta silti niitä opetetaan PCR-testatuilla näytteillä. Jos PCR-tulos olisikin väärä, koiraa saatetaan palkita väärästä löydöstä.
”Kai koronakoiria olisi kaikkialla, jos ne olisi niin helppoa kouluttaa”, Hormila sanoo.
Pelkästään väite 100% tarkuudesta kertoo, että pseudoilusta kyse. Mitään muita numeroita tai statistiikkaa ei ole heillä näköjään esittää. Voin laittaa pääni pantiksi, että tuon koiran merkkaamat näytteet ei ole 100% oikeita. Kyse on eläimistä jotka eivät edes puhtaiden huumenäytteiden kanssa onnistu 100%:sesti. Tämähän voisi tuplasokkokokeella helposti varmistaa (ja senkin voi toteuttaa roboteilla ilman mitään ihmiskontaktia).Ainakin Kössiä käytetään syöpien hausteluun. En tiedä sitten kuinka yleistä tällainen on.
![]()
Kössi haistelee nakkipalkalla syöpiä – "Koiran kyky haistaa syöpä on käytännössä sata prosenttia" (Vuodelta 2018)
Koira osaa erottaa syövän paremmin kuin mikään muu menetelmäyle.fi
Edit. Ja no mutta, ylempänä Kössi jo mainittu.