- Liittynyt
- 15.01.2020
- Viestejä
- 345
Mitä haluat kiinni? Uusimaan kenties?Niin eihän tämä tauti voi Suomea koskea vaikka muu Euroopa menee taas hetkeksi kiinni
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitä haluat kiinni? Uusimaan kenties?Niin eihän tämä tauti voi Suomea koskea vaikka muu Euroopa menee taas hetkeksi kiinni
Juuri näin, tietyissä paikoissa. Sen takia laitoinkin sulkuihin, että normaali hommissa tälläistä vaatimusta mitä tulee tartuntatautilakiin tuskin on (eli pois lukien esim. sairaanhoitopiirit). En nyt muista mitä kaikkea terveystarkastus käsittää, mutta muistaakseni työterveydellä ei ole lupaa kertoa työnantajalle tälläisia tietoja (esim rokotukset, kun ovat kuitenkin toistaiseksi vielä vapaaehtoisia) ilman työntekijän lupaa.
Korjaan itseäni, jos olen väärässä.
Ymmärrän tämä varsin hyvin. En tätä kyseenalaistanutkaan. Suomessa tehdään paljon muutakin työtä, kuin hoitoalan töitä. Tästä oli kyse.Jos työntekijä työskentelee vakaville seurauksille alttiden henkilöiden kanssa, eikä suostu kertomaan saamistaan rokotteista, niin sitten hänen pitää hankkia lausunto soveltuvuudesta. Ja tällaista lausuntoa ei saa, jos rokotussuoja ole kunnossa. Opiskelijakaan ei pääse harjoitteluihin, jos ei rokotteet ole kunnossa.
Ymmärrän tämä varsin hyvin. En tätä kyseenalaistanutkaan. Suomessa tehdään paljon muutakin työtä, kuin hoitoalan töitä. Tästä oli kyse.
Käytetään maskia. Eikö se ole nykyään itsestäänselvyys. Rokotteisiin ei kausi-influenssan aikaan kannata tuudittautua, jos potilaiden kanssa on tekemisissä, kun niiden teho pyörii vanhuksilla 20% luokkaa, jos sitäkään.Joo, toki on. Terveydenhuollon ja sosiaalihuollon käytännön asiakastyössä on kyllä hankala toimia, jos ei rokotteita halua ottaa, koska riskiryhmiä voi aina tulla asiakkaiksi, vaikkei yksikkö olisi riskiryhmille suunnattukaan.
Niinpä. Varmaan yli 95% kaikista töistä Suomessa on sellaisia, ettei mitään velvoitetta voi asettaa.Ymmärrän tämä varsin hyvin. En tätä kyseenalaistanutkaan. Suomessa tehdään paljon muutakin työtä, kuin hoitoalan töitä. Tästä oli kyse.
Onko itsestäänselvyys? Ei pahemmin näkynyt maskeja 2018 kun ruumita tuli enemmän kuin nyt koronassa. Muuttuuko suhtautuminen influenssaan, vai eikö ole tarpeeksi muodikas juttu..vaikea sanoa.Käytetään maskia. Eikö se ole nykyään itsestäänselvyys. Rokotteisiin ei kausi-influenssan aikaan kannata tuudittautua, jos potilaiden kanssa on tekemisissä, kun niiden teho pyörii vanhuksilla 20% luokkaa, jos sitäkään.
Ei näkynyt, ja leikkauksissa jopa ilman maskia tehtiin rutiini leikkauksia. Toivotaan koronan opettaneen ammattilaisten käyttämään maskia, kun kaupassakin sellainen "velvoite" tuntuu olevan maskivartijoiden osalta mennyt hyvin läpi.Niinpä. Varmaan yli 95% kaikista töistä Suomessa on sellaisia, ettei mitään velvoitetta voi asettaa.
Onko itsestäänselvyys? Ei pahemmin näkynyt maskeja 2018 kun ruumita tuli enemmän kuin nyt koronassa. Muuttuuko suhtautuminen influenssaan, vai eikö ole tarpeeksi muodikas juttu..vaikea sanoa.
Pahaa pelkään, että muuttuu. Itse en kyllä aio käyttää maskia nyt enkä tulevaisuudessa, ellei sitä vaadita. Korona-aika on myös opettanut poliitikoille, että aina voi uhkailla valmiuslailla, jos kansalaiset eivät nöyristele tarpeeksi. Ei hyvä, ei hyvä.Ei pahemmin näkynyt maskeja 2018 kun ruumita tuli enemmän kuin nyt koronassa. Muuttuuko suhtautuminen influenssaan, vai eikö ole tarpeeksi muodikas juttu..vaikea sanoa.
Live tv promossa hoitaja pyörtyi saatuaan rokotteen. Tuota yritetään nyt selitellä, että kyseinen hoitaja pyörtyilee vähän väliä kivusta muutenkin
2020 meillä on ollut mm. ennennäkemättömät rajoitukset, jotka on leikanneet kuolleisuutta todella paljon. SIITÄ HUOLIMATTA näillänäkymin päästään suurenpiirtein samaan, kuin 2018. (oliko jotain n 1049 /viikko), keskimäärin).Onko itsestäänselvyys? Ei pahemmin näkynyt maskeja 2018 kun ruumita tuli enemmän kuin nyt koronassa. Muuttuuko suhtautuminen influenssaan, vai eikö ole tarpeeksi muodikas juttu..vaikea sanoa.
Piikkikammo saattaa aiheuttaa tuota. Muistan vielä hyvin, kun armeijassa porukkaa piikitettiin isossa auditoriossa ja kolina vain kuuluin, kun porukkaa pyörtyili sinne penkkien väliin piikin saatan. Jotenkin koomista, kun ei ollut vain yksi alokas jolta lähti jalat alta.
Voi tuossa toki jotain muutakin olla takana.
Hoitajalla tuskin on ja taitaa ne piikkikammoiset tuupertua ennenkuin piikkiä annetaan, eikä parikymmentä sekuntia sen jälkeen.
Esiintymisjännitys voisi vielä syyksi kelvata, mutta aika rauhallisesti tuossa haastelee, ennenkuin taju lähtee.
Tai sitten tuosta tilanteesta tai näistä molemmista yhdessä. Hoitaja oli sanonut että pyörtyminen on hänelle hyvin yleistä muutenkin jos hän tuntee kipua tms. Ei ole tavan tallaajalle ihan helppoa olla kameroiden edessä koko maailman keskipisteenä.Todennäköisesti johtuu itse piikistä, eikä rokotteesta. Se vasovagaalinen heijaste tulee nimenomaan sen piikin jälkeen.
Käytetään maskia. Eikö se ole nykyään itsestäänselvyys. Rokotteisiin ei kausi-influenssan aikaan kannata tuudittautua, jos potilaiden kanssa on tekemisissä, kun niiden teho pyörii vanhuksilla 20% luokkaa, jos sitäkään.
Tuumasi foliohattu ja näpytteli viestin älypuhelimellaan, joka ei missään nimessä kerää dataa käyttäjistään. Kyllä ne perkele siruja laittaa meihin."The vaccine is a chip, a microchip in injection form to get all data about you and put a tracker on you. Stay away from it. They didn't even try to hide it. It's all a government plan to take control of our minds and build a society where we are like mindless servants to them."
![]()
Quottasit varmaan väärän viestin.2020 meillä on ollut mm. ennennäkemättömät rajoitukset, jotka on leikanneet kuolleisuutta todella paljon. SIITÄ HUOLIMATTA näillänäkymin päästään suurenpiirtein samaan, kuin 2018. (oliko jotain n 1049 /viikko), keskimäärin).
Jos haluttaisiin vertailla koronan vaarallisuutta, niin mitään rajoituksia ei olisi saanut olla koko vuonna sen enempää, kuin 2018.
Ei ole syytä valehdella, että ei se vaarallinen ole, kun syynä pärjäämiseen on olleet rajoitukset ja muut toimenpiteet.
Suomessa on aiemmin leikitty kovaa angsti-jätkää, joka ei paljon ahdistavia neitien maskeja käyttele, mutta mä kyllä veikkaan että jatkossa tähän tulee muutos ja maskien käyttö tulee olemaan aiempaa normaalimpaa myös koronan jälkeen, erityisesti siis riskiryhmien kanssa toimittaessa.Quottasit varmaan väärän viestin.
En ole huomannut mitään valehtelua täällä. Kuten varmaan luit kyse oli maskien käytöstä ja siitä, että ennen niitä ei käytetä influenssan torjunnassa, vaikka ruumiita tuli paljon. Toivottavasti tulevaisuudessa on näin kun sairaiden ihmisten kanssa toimitaan, mutta en ole luottavainen.
En usko, että tässä on ollut mitään kovajätkä esitystä, koska suurin osa sairaiden kanssa tekemisissä olevista on hoitohenkilökuntaa ja heistä suurin osa on naisia. Kyse on ollut ihan muusta.Suomessa on aiemmin leikitty kovaa angsti-jätkää, joka ei paljon ahdistavia neitien maskeja käyttele, mutta mä kyllä veikkaan että jatkossa tähän tulee muutos ja maskien käyttö tulee olemaan aiempaa normaalimpaa myös koronan jälkeen, erityisesti siis riskiryhmien kanssa toimittaessa.
Mutta pitää nyt kuitenkin huomauttaa, että vuoden 2018 epidemia oli poikkeuksellisen paha ja yleensä ei ole niin paha.
Tulevaisuudessa influenssaan saadaan toivon mukaan kehitettyä universaali yleisrokote, joka voinee hillitä epidemioita huomattavasti. Tälläisen rokotteen kehitystyö on kai jo aika pitkällä, tästähän oli vasta puhetta. Ymmärrettävästi kehitystyö on ollut hidasta, koska vuosittaiset influenssarokotteet on oikein hyvä rahasampo lääketehtaille ja se tyrehtyy jos yksi pitkävaikutteinen yleisrokote korvaa ne... Aika traagista jos näin on ja ihmisiä kuolee turhaan.
![]()
Husin ylilääkäri: Koronapotilailla havaittu erikoisia oireita – psyykkisiä häiriöitä, karvanlähtöä...
Hus kertoi koronaviruksen aiheuttamista pitkäaikaisoireista sekä tilastotietoa koronapotilaista.www.is.fi
– Tällaisesta isosta tietopankista oli katsottu potilaiden sairaskertomuksia ja havaittiin, että influenssaan verrattuna uuden psykiatrisen diagnoosin riski oli kaksinkertainen koronavirusinfektion sairastaneilla henkilöillä.
Järvisen mukaan tutkimuksessa nousi myös ehkä hieman erikoisena ja aika voimakkaana ilmiönä nousi esille karvojen lähtö, jota lähes joka kolmas koronavirusinfektion sairastanut ilmoitti.
Väsyminen ja runsas hikoilu puolestaan olivat yleisimmät yleisoireet koronapotilailla.
- Tilastotietoa tästä minulla ei ole, mutta tiedän meidän omasta henkilökunnastamme, että vielä alkusyksystä on ollut sellaisia henkilöitä, jotka eivät ole kevään sairastamisen jälkeen työhön kyenneet. Olettaisin, että niitä, joilla on ollut vaikea tehohoitoon johtanut sairaus, jossa keuhkoihin tulee vaurioita, on varmuudella työkyvyttömänä vielä tälläkin hetkellä kevään sairastamisen jäljiltä.
Oisko long-covid mitään tähän rakoon
+ Pitää muistaa, että tauti pitkittyy myös kotona sairastaneilla. Iso osa potilaista on sairauslomalla edelleen jotka sairastui helmi-toukokuun vaiheessa. Tauti on todella hyvin vakava monielininfektio.
Tässä hyvää läpikäyntiä asiasta.
![]()
The many strange long-term symptoms of Covid-19, explained
Long Covid “is a phenomenon that is really quite real and quite extensive,” Anthony Fauci said.www.vox.com
Olettaisin, että niitä, joilla on ollut vaikea tehohoitoon johtanut sairaus, jossa keuhkoihin tulee vaurioita, on varmuudella työkyvyttömänä vielä tälläkin hetkellä kevään sairastamisen jäljiltä.
+ Pitää muistaa, että tauti pitkittyy myös kotona sairastaneilla. Iso osa potilaista on sairauslomalla edelleen jotka sairastui helmi-toukokuun vaiheessa. Tauti on todella hyvin vakava monielininfektio.
Tässä hyvää läpikäyntiä asiasta.
![]()
The many strange long-term symptoms of Covid-19, explained
Long Covid “is a phenomenon that is really quite real and quite extensive,” Anthony Fauci said.www.vox.com
Kova pelko varmaan aiheuttaa osan näistä psykologisista oireista. Osalla tietenkin myös luulotauti.![]()
Husin ylilääkäri: Koronapotilailla havaittu erikoisia oireita – psyykkisiä häiriöitä, karvanlähtöä...
Hus kertoi koronaviruksen aiheuttamista pitkäaikaisoireista sekä tilastotietoa koronapotilaista.www.is.fi
– Tällaisesta isosta tietopankista oli katsottu potilaiden sairaskertomuksia ja havaittiin, että influenssaan verrattuna uuden psykiatrisen diagnoosin riski oli kaksinkertainen koronavirusinfektion sairastaneilla henkilöillä.
Järvisen mukaan tutkimuksessa nousi myös ehkä hieman erikoisena ja aika voimakkaana ilmiönä nousi esille karvojen lähtö, jota lähes joka kolmas koronavirusinfektion sairastanut ilmoitti.
Väsyminen ja runsas hikoilu puolestaan olivat yleisimmät yleisoireet koronapotilailla.
- Tilastotietoa tästä minulla ei ole, mutta tiedän meidän omasta henkilökunnastamme, että vielä alkusyksystä on ollut sellaisia henkilöitä, jotka eivät ole kevään sairastamisen jälkeen työhön kyenneet. Olettaisin, että niitä, joilla on ollut vaikea tehohoitoon johtanut sairaus, jossa keuhkoihin tulee vaurioita, on varmuudella työkyvyttömänä vielä tälläkin hetkellä kevään sairastamisen jäljiltä.
Oisko long-covid mitään tähän rakoon
Kuinka paljon on iso osa? 1%? 10%? 50%?
Kova pelko varmaan aiheuttaa osan näistä psykologisista oireista. Osalla tietenkin myös luulotauti.
Olen samaa huomannut. Sitten ihmetellään ja pidetään jonain kummajaisena, kun kertoo että noita lööppilehtiä en lue ja ei kenenkään muunkaan kannattaisi. Mutta toppatakit vaan kahisee joten minkäs teet. Kuulemma joku tervekkin kuollut tähän!Ei mikään ihme, että saattaa aiheuttaa psyykkisiä ongelmia kun katsoo muutamaa omankin lähipiirin ihmistä. Aivan järkyttävää seurata pelkotilaa mitä näillä ihmisillä on mitä tulee koronaan. Ovat kirjaimellisesti linnottautunut kotiinsa niin onko sen nyt ihme,että isopyörä rupeaa vippaamaan jossain kohti? Varsinkin, jos vielä onnistut taudin saamaan jostain saamaan.
Ei tuo ole enää normaalia, mutta ollaan todettu,että antaa olla. Ei auta vaikka kuinka yrittää rauhoitella. Päivän uutiset tulee kuitenkin IS/IL osastolta.
Kuinka paljon on iso osa? 1%? 10%? 50%?
Onhan tämä klikkihuoraus aika säälittävää, kun isossa kuvassa kyse on miljardien ihmisten rokottamisesta, ja 7 miljardin ihmisen terveydestä esim. 5 vuoden aikavälillä (ihan vaan arvio että kauanko koronasta jaksetaan panikoida), joten siihen mahtuu aiiiiika paljon kaikenlaisia jänniä ja erikoisia oireita joista varmasti paskamediat pitävät meidät ajan tasalla![]()
Se pyörii siinä 10-30 %, kuten puhuttu pitkittyy myös kotona sairastaneilla (ei vaadi sairaalahoitoa taustalle).
Pitkä korona on yli --> 3 kuukautta kestävät korona oireet ainakin brittien viranomaisten mukaan.
"
Estimating the prevalence of long COVID symptoms
This research strand aims to quantify the prevalence of, and risk factors for, long COVID symptoms following a confirmed or suspected infection. The Coronavirus (COVID-19) Infection Survey is a nationally-representative sample of the UK community population, and data items collected include COVID-19 test results and respondent-reported data on symptoms. To date, we have estimated that:
"
- Around 1 in 5 respondents testing positive for COVID-19 exhibit symptoms for a period of 5 weeks or longer
- Around 1 in 10 respondents testing positive for COVID-19 exhibit symptoms for a period of 12 weeks or longer
Se pyörii siinä 10-30 %, kuten puhuttu pitkittyy myös kotona sairastaneilla (ei vaadi sairaalahoitoa taustalle).
Pitkä korona on yli --> 3 kuukautta kestävät korona oireet ainakin brittien viranomaisten mukaan.
Eli 10-30% tammikuussa koronan saaneista on edelleen sairaslomalla koronan takia?
Vuodesta 2021 tulee pitkä vuosi, jos uutiskynnys ylittyy joka kerta kun joku saa rokotteesta oireita.
Niin jos olet pitkäaikaissairas. Muilla ei ole parin prosentin todennäköisyys kuolla. THL:sen mukaan kuolleista yli 95% omasi yhden tai useamman vakavan pitkäaikaissairauden. Jos sinulla ei ole pitkäaikaissairautta todennäköisyys on siis about (500*0.05)/33000=0.075%. Ja tuohonkin sisältyy läskit, kessuttelijat yms.Yksi huomio: tänään kuoli Suomessa koronaan 5, eilen 12 ja toissapäivänä 8.
Tartuntoja oli tänään 354, eilen 358, toissapäivänä 411.
Jos melko yksinkertaisella matematiikalla tästä lasketaan, ja näin voitaneen tehdä, koska tartuntojen määrä on ollut melko stabiili jonkin aikaa, voidaan todeta että tapauskuolleisuus on jopa pari prosenttia, joka tapauksessa yli prosentin... Diagnoosin saatuasi sulla on siis jopa parin prosentin mahdollisuus kuolla, jos asiaan vaikuttavat muut muuttujat vakioidaan.
Toki osa tartunnoista jää diagnosoimatta, mutta tuskin niitä tolkuttomasti nyt on.
Joo, aika hyvin meitä pystyy seurailemaan jo nyt. Mobiililaitteet, nettiliikenne, sähköinen rahaliikenne, kanta-asiakkuusohjelmat, laajat sähköiset rekisterit ja niistä tehtävien hakujen helppous, sometus, valvontakamerat...mitäs lisäarvoa mikrosirulla saisi...Tuumasi foliohattu ja näpytteli viestin älypuhelimellaan, joka ei missään nimessä kerää dataa käyttäjistään. Kyllä ne perkele siruja laittaa meihin.
Pitkäaikaissairailla ja vanhuksilla todennäköisyys kuolla on toki huomattavasti suurempi kuin toi 1-2%, mikä on siis keskiarvo.Niin jos olet pitkäaikaissairas. Muilla ei ole parin prosentin todennäköisyys kuolla. THL:sen mukaan kuolleista yli 95% omasi yhden tai useamman vakavan pitkäaikaissairauden. Jos sinulla ei ole pitkäaikaissairautta todennäköisyys on siis about (500*0.05)/33000=0.075%. Ja tuohonkin sisältyy läskit, kessuttelijat yms.
Kuolleista, joista tällä hetkellä on saatavilla tarkempia terveystietoja, valtaosalla (yli 95 prosenttia) oli yksi tai useita pitkäaikaissairauksia.
Vaikea sinun kanssa on asiasta keskustella jos et selviä lukuja suostu sisäistämään. Kuolleisuus on "suurta" siinä pitkäaikaissairaiden luokassa ja alempi vanhusten joukossa. Kaikissa muissa ryhmissä kuolleisuus on erittäin pientä. Itse näen että juuri Suomen hyvän hoidon takia jopa sairaiden ja vanhusten kuolleisuus on jäänyt pieneksi.Pitkäaikaissairailla ja vanhuksilla todennäköisyys kuolla on toki huomattavasti suurempi kuin toi 1-2%, mikä on siis keskiarvo.
Joka tapauksessa vaikuttaa siltä, ettei tämän taudin kuolleisuusluvut ole niin pienet mitä ehkä jossain vaiheessa luultiin ja toivottiin, vaan pikemminkin prosentit pyörii niissä lukemissa mitä oikeastaan ihan alunperin ajateltiinkin viime talvena. Alkusyksystä varmaan se seikka hämäsi laskuja, että sairastuneista valtaosa oli nuoria. Nyt on ikäjakauma tasoittunut taas.
Ja mielestäni noi prosentit on aika korkeita kun huomioidaan sekin seikka, että hoidot ovat kehittyneet vuodessa aika paljon...
Vaikea sinun kanssa on asiasta keskustella jos et selviä lukuja suostu sisäistämään. Kuolleisuus on "suurta" siinä pitkäaikaissairaiden luokassa ja alempi vanhusten joukossa. Kaikissa muissa ryhmissä kuolleisuus on erittäin pientä. Itse näen että juuri Suomen hyvän hoidon takia jopa sairaiden ja vanhusten kuolleisuus on jäänyt pieneksi.
Kuten THL kertoo, kuolleista 95% omasi yhden tai useamman pitkäaikaissairaiden.