Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Onko se nyt enemmän kuormittavaa pitkässä juoksussa yrittää kaikellansa estää henkilökunnan tartuntoja vai sairastaa se kerran vuoteen? Eivät ne henkilökunnan varotoimenpiteet ilmaiseksi tule, vie paljon työaikaa ja rahaakin.
Jahas, järkeä tähän touhuun on pakko hakea hallinto-oikeudesta, eli AVI jatkaa turhia ja haitallisia rajoituksia Uudellamaalla. No oikeus käsittelee asioita hitaasti, joten palvelujen käyttäjille tästä ei liene paljon apua, mutta yrittäjät voivat saada korvauksia, jos sulut tuomitaan jälkikäteen laittomiksi.
![]()
Rajoitukset | Avi: Uudenmaan koronarajoitukset jatkuvat
Uudenmaan sisätiloja ja harrastuspaikkoja koskevat rajoitukset jatkuvat kahdella viikolla.www.hs.fi
Osaatko perustella että miksi henkilökunta sairastaisi sen nyt kaksi kertaa vuodessa ja jatkossa ei?Kun henkilökunnasta on pulaa, silloin mielestäni on järkevää suojella henkilökuntaa. Sitten kun ohitetaan tautitilanteen huippu, niin kuormitus laskee ja sitten voitaisiin jo miettiäkkin tuota sairastamista.
Kyllähän tuon melkein arvasi. Mitä sitten kahden viikon päästä? Jatketaanko näitä täyssulkuja vielä pääsiäisenä? Ihan uskomatonta että ei voida tiloissa olevan henkilömäärän rajoittamisen kautta pitää liikuntatiloja auki vaan vaihtoehdot on mukamas joko pitää avoinna tai sitten täyssulku.
Hallinto-oikeus saisi laittaa vähän vauhtia niihin valitusten käsittelyyn, konkursseja on luvassa tällä menolla.
Osaatko perustella että miksi henkilökunta sairastaisi sen nyt kaksi kertaa vuodessa ja jatkossa ei?
Minun nähdäkseni rokotukset plus sairastaminen tekevät oireellisen tartunnan erittäin epätodennäköiseksi monta kertaa vuodessa. Yksi kerta vielä ehkä, lievin oirein melkein kaikilla, mutta miten ihmeessä se resistenssi tippuisi äkillisesti pois?
No onko se hoitohenkilökunta edes ensimmäistä kertaa sairastanut koronaa tässä vuoden aikana? Tottakai se sairastaminen lisää vastustuskykyä, mutta kun nyt on pula henkilökunnasta, niin sairastaminen ainakin hetkellisesti pahentaisi tilannetta. Tartuntahuippua tuskin tarvitsee pitkään odottaa, jonka jälkeen sairaalakuormitus koronan osalta vähenee, joten henkilökunnan osalta sairastumisella ei olisi yhtä suurta merkitystä. Kun katsot vaikka Brittien käyrää, niin aika nopeasti tartunnat tulevat alas sen huipun jälkeen.
Hämeenlinnan hallinto-oikeus, joka käsittelee Etelä-Suomen valituksia, ei ole antanut käsittelyajankohdasta tietoa. Koska hallinto-oikeus teki päätöksen olla keskeyttämättä AVIn määräystä käsittelyn ajaksi, pitäisi käsittelyn olla kiireellinen, mutta kiirehän on suhteellinen käsiteKyllähän tuon melkein arvasi. Mitä sitten kahden viikon päästä? Jatketaanko näitä täyssulkuja vielä pääsiäisenä? Ihan uskomatonta että ei voida tiloissa olevan henkilömäärän rajoittamisen kautta pitää liikuntatiloja auki vaan vaihtoehdot on mukamas joko pitää avoinna tai sitten täyssulku.
Hallinto-oikeus saisi laittaa vähän vauhtia niihin valitusten käsittelyyn, konkursseja on luvassa tällä menolla.
Mikä siinä oli hämmentämistä ja mikä meni ohi?
Tuo 160000 sisältää myös rokotetut, ei pelkästään rokottamattomia. Lisäksi tartuntoja on pikaisen vilkaisun mukaan noin 700000 päivässä + kasa todentamattomia tartuntoja jotka eivät päädy tilastoihin.
Jos mutkia haluaa kovasti suoristaa, niin jonkun mielestä "hyvin harva" saatta särähtää korvassa. Mutta kun ottaa huomioon tartuntojen määrät, faktan että suuri osa myös rokottamattomista (viimeisin tänne linkattu tutkimus näytti luvuksi hieman yli 40%) käy taudin läpi oireettomana ja sen, että USA:n asukaslukuun suhteutettuna tuo 160000 on 0,00048, niin "hyvin harva" sopii varsin hyvin.
Jenkkien vakuutukset nyt ei tähän oikein liity.
Niin oireeton testataan vain, jos toimenpiteisiin liittyy erityinen tartuntavaara. Suurimpaan osaan ei liity erityistä tartuntavaaraa eli silloin ei testata. Eli lähtökohtaisesti testataan vain ne oireiset sairaalassa.
Tässä nyt ei ole mitään järkeä. Ei mitään logiikkaa ole alkaa niitä oireettomia eristämään. Tällä taktiikalla lisäät muiden potilaat ja hoitohenkilökunnan altistusta. Ei ainakaan tule auttamaan resurssipulaan kun entistä enemmän henkilökuntaa joutuu pois töistä. Hoitohenkilökunta testataan matalalla kynnyksellä ja positiiviset on sitten pois töistä. Hoitaessa on pakko olla lähikontaktissa potilaan kanssa, joten altistus on paljon suurempi vrt. muuten elämään, jossa ei tarvitse jokaisen tuntemattoman kanssa olla lähikontaktissa.
Tiedätkö mahdollisesti kuinka suureen osaan toimenpiteistä liittyy erityinen tartuntavaara? Sairaalat kuitenkin ovat niitä paikkoja, joissa tuollaiset toimenpiteet tehdään. Veikkaisin, että sellaisia tehdään päivittäin .
Lähtökohtaisesti testataan myös jäljityksen kautta selvinneet altistuneet, jotka tulevat sairaalaan. Nythän onneksi käy niin, että kun jäljitys kevenee, niin jäljityksen kautta altistuneita ei havaita sairaalassa, joten testauksen tarve kevenee ja sitä kautta myös eristykseen asettamisen tarve kevenee. Resursseja vapautuu ja sairaalakuormitus vähenee. Saapa nähdä vaikuttaako se sairaaloissa tapahtuviin tartunoihin.
Olen jotenkin ollut sellaisessa oletuksessa, että vakavasta immuunivajeesta kärsivät esim. syöpäpotilaat pidettäisi erillään muista jos potilaan tila sellaista vaatii. Ei siinä varmaan eristyksestä puhuta, mutta jonkinlaisesta kohortoinnista. Tällaista tapaa tarkoitin.
Tietää miten käy rokoteinnokkuudelle kun rupee tämmösiä uutisia tulemaan.
Tekniikan Maailma
tekniikanmaailma.fi
Tietää miten käy rokoteinnokkuudelle kun rupee tämmösiä uutisia tulemaan.
Tekniikan Maailma
tekniikanmaailma.fi
No sehän riippuu täysin mitä tehtään. Paha nyt mitään lukuja sanoa, mutta suurimassa osassa toiminpiteissä voidaan laittaa maski potilaan naamalle, joten ei käsittääkseni ole erityinen tartuntavaara silloin. Toki esim. hammashoidossa ei voida, joten siksi se onkin erikseen mainittu.
Lähtökohtaisesti ne altistuneet testataan kun oireita ilmenee: "Oireiset tunnetulle koronavirustapaukselle altistuneet testataan mahdollisimman pian, kun oireet ilmaantuvat. " Eli ei testata ilman oireita. Kuten sanoin jäljitys sairaanhoidon ulkopuolella on mielestäni turhaa tässä vaiheessa. Siitä voisi hyvin vapauttaa resursseja.
Syöpäpotilaat ovat omalla osastollaan ainakin minun käsityksen mukaan. Ihan sen takia, että olisivat suojassa.
'Tai sitten on käytetty järkeä, tunteiden sijasta. Vaikka se jäljitys jossain haja-asutusalueella vielä toimisi ei se tarkota ettei resurssit silti olisi väärässä paikassa.
Ei mitään hedelmiä ja vihannelsia, vaan sinä sanoit:Otit mun kommentin, käänsit sen vastakkainasetteluun ja aloitit lukuharjoituksen, missä vertaillaan appelsiineja ja porkkanoita keskenään.
Absoluuttisena lukuna 160000 potilasta on monen mielestä paljon.
Sun kommentteihin ei varmaan vakuutukset liity, mutta alkuperäiseen postaukseen ne liittyy, missä vertailtiin että ilman rajoituksia politiikalla lasku lankeaa rokottamattomalle.
Ensin sen riski joutua sairaalaan on moninkertainen rokottamattomaan nähden ja sen jälkeen riski joutua maksamaan koko lysti vakuutuksista huolimatta lienee vähintään kohtuullinen.
Minua ei huoleta korona, eikä rokotehaitat, vaan se mitä tiedeyhteisössä tapahtuu. Tämä on malliesimerkki aiheesta mistä ei voida tehdä kunnollista tutkimusta koska on yleistä narratiivia vastaan. Pahimmillaan tutkijan ura on taputeltu kun sohaisee tutkimuksissaan väärään paikkaan. Tämä koskee muitakin tieteenaloja kuin pelkästään lääketiedettä.
Nämä nyt ainakin ovat sellaisia verrokkimaita, joita voi verrata Suomeen. Kysyn, millä perusteella terveydenhuollon toimintakyvyn varmistamista voidaan käyttää perusteena rajoituksille? Suunta tästä on selvä ja se on alaspäin.
Tehohoidossa on nyt saman verran väkeä kuin 20.12. ja 8.12. oli kaksi vähemmän - ja ylipäätään jos käyrää katsoo, niin tehohoito on ollut 50 molemmin puolin marraskuun loppupuolelta alkaen, puhutaan siis n. 10 paikan erosta, aivan merkityksetön määrä. Verrokkimaista tiedämme, että kovin korkealle tehotarve ei tule millään omikronin vuoksi nousemaan.Suomessa ei tehohoidon tarve ole ollut laskusuunnassa vaan suunta on ollut toiseen suuntaan. Nousussa on havainnoitavissa hidastumisen merkkejä, mutta ei siellä alaspäin ole vielä tultu. Siinä alkuviestissähän tuon itsekin totesit että tehohoidon kuormitus on laskenut verrokkimaissa.
HUS-alueella kuules lasketellaan jo sairaalakuorman osalta (sekä osastohoito että tehohoito laskussa), tartuntapiikkiä ei toki välttämättä vielä ole saavutettu. Nyt Norjassa ja Tanskassa on deltahännät siivottu kokonaan pois, joten tehohoitoa ei enää tarvita samassa määrin. Sama tilanne HUS-alueella, deltaa tai deltapotilaita täällä ei enää ole käytännössä lainkaan.Ja tosiaan Suomi tulee omicron-epidemiassa näitä maita perässä, joten meillä on sairaalakuormituksessakin pahin vasta edessä.
Tässäpä erinomaisen hyvin kuvaat ne ongelmat. Tieteeseen kun liittyy paljon muutakin kuin pelkkää tutkimusta. Nähtävästi iso osa on juuri tuosta rahoituksesta taistelua ja politiikkaa. Lisäksi tulee lobbaus ja korruptio......suurin osa tiedemaailman ongelmista tulee siitä että perustutkimusta ei maksa ketään. Esim. Suomessakin kaikki yliopiston tutkimushankkeet ovat käytännössä sellaisia että niihin pitää hakea rahoitusta ja apurahoja yksityiseltä sektorilta ja jos niihin saadaan rahoitusta niin sitten vasta valtio maksaa saman summan pussistaan (tietty tietyn rahoitusraamin sisällä).
Käytännössä siis perustutkimusta tehdään vain niissä paikoissa joissa siihen on annettu rahoitusta sellaisenaan (eli tietyt yliopistot ja/tai valtiot) tai käyttävät omaa rahaa siihen.
Delta pyörii rajuna vielä, vaikka joku voi luulla että se on jo hävinnyt. Omicron on vasta tulossa suomeen.Ja tosiaan Suomi tulee omicron-epidemiassa näitä maita perässä, joten meillä on sairaalakuormituksessakin pahin vasta edessä.
Delta pyörii rajuna vielä, vaikka joku voi luulla että se on jo hävinnyt. Omicron on vasta tulossa suomeen.
Suomihan on perässä hiihtäjä joka suhteessa. Sairaalakuormitus nousee koko ajan tasaisesti ja huippu saavutetaan ehkä joskus maaliskuun lopulla.
Meillä päin kouluissa on puolet oppilaista kipeänä ja vanhemmat myös.
Miksi olisi. Tartuntamäärät ovat kyllä nousussa edelleen (turhaa miitä on tuijottaa) mutta sairaalakuormitus on ollut vakaata jo viikon-pari.Jos nyt johonkin Norjaan ja Tanskaan käydään vertailemaan, niin vertaillaan sitten tätäkin asiaa...
![]()
Ja tosiaan Suomi tulee omicron-epidemiassa näitä maita perässä, joten meillä on sairaalakuormituksessakin pahin vasta edessä.
Delta on käytännössä kadonnut. Omikron on ollut jo noin kuukauden suomessa. Luet ilmeisesti kuukauden vanhoja uutisia netistä.Delta pyörii rajuna vielä, vaikka joku voi luulla että se on jo hävinnyt. Omicron on vasta tulossa suomeen.
Suomihan on perässä hiihtäjä joka suhteessa. Sairaalakuormitus nousee koko ajan tasaisesti ja huippu saavutetaan ehkä joskus maaliskuun lopulla.
Meillä päin kouluissa on puolet oppilaista kipeänä ja vanhemmat myös.
Itsellä 2 x Pfizer ja nyt kolmas oli Moderna tällä viikolla. Ei tuosta kolmannestakaan tullut kuin olkavarsi hieman kipeäksi.Kysymys: Mitenkä muilla kolme rokotetta saaneilla, onko minkälaisia/vastaavia oireita ollut mahdollisesti?
Sitä nyt yrittää arvuutella, että mikä kuppa nyt taas vaihteeksi
Pahoittelut, jos tuli väärään ketjuun tämä.
Täällä kolme Pfizeriä, eikä mistään mitään muita oireita kuin pieni aristava paukama olkavarressa 1-2vrk ajaksi. Toisella vanhemmista nousi vähän kuumetta seuraavana päivänä. En jaksa uskoa, että tosiaan kenelläkään mikään viikon päästä ilmenevä oire voisi rokotteesta johtua.Itsellä 2 x Pfizer ja nyt kolmas oli Moderna tällä viikolla. Ei tuosta kolmannestakaan tullut kuin olkavarsi hieman kipeäksi.
Tästä oli juuri pari sivua sitten juttua, että esim. omassa lähipiirissä jos jotain sivuvaikutuksia on ollut niin korkea kuume (tyyliin 38+) noussut rokotusta seuraavana päivänä ja lähtenyt sitten nopeasti pois. Tai käsi ollut monta päivää kipeä (useammalla naisella tämmöistä) tai sitten ei ole saanut nukuttua tms. Oli tuolla aiemmin vähän rajumpikin kokemus, olikohan Tonnin Setelin kirjoitus jokunen sivu taaksepäin.
Vähän kuulostaa siltä että jos vasta viikon päästä sulle tullut oireita niin tuskinpa enää rokotteen piikkiin (heh) menee. Onhan noita muitakin tauteja tässä toki liikkeellä kuin koronaa, toki vähemmässä määrin.
Omikron on valtavirus mutta ei delta mihinkään ole kadonnut vaan sekin kyllä edelleen väestössä leviää. Ja molemmat tulevat edelleen kehittämään variantteja hamaan tappiin asti. Pidän aivan mahdollisena että jossain vaiheessa tulee kertaluokkaa vaarallisempi variantti joka pistää taas maailman kyykkyyn suuren tappavuuden vuoksi (vrt. Sars/mers) .Delta on käytännössä kadonnut. Omikron on ollut jo noin kuukauden suomessa. Luet ilmeisesti kuukauden vanhoja uutisia netistä.
Mikä on deltan osuus ja mistä löytyy deltan tartuntojen osuus versus omikron? Mutua ei lasketa faktaksi.Omikron on valtavirus mutta ei delta mihinkään ole kadonnut vaan sekin kyllä edelleen väestössä leviää. Ja molemmat tulevat edelleen kehittämään variantteja hamaan tappiin asti. Pidän aivan mahdollisena että jossain vaiheessa tulee kertaluokkaa vaarallisempi variantti joka pistää taas maailman kyykkyyn suuren tappavuuden vuoksi (vrt. Sars/mers) .
Siksi aion ottaa rokotteet mitä tässä ilmaiseksi tarjoillaan vaikkei passiin enää vaadittaisikaan. Äärimmäisen tarkkaan ja isoilla aineistoilla tutkittu rokote jonka lievätkin riskit teoreettisella tasolla.
Mikä on deltan osuus ja mistä löytyy deltan tartuntojen osuus versus omikron? Mutua ei lasketa faktaksi.
Niinpä, tiesin tämän. Mutta näitä mutuilijoita se ei kiinnosta.Jo pari viikkoa sitten n. 90% oli omicronia.
![]()
THL ja STM: Etelä-Suomessa lähes kaikki tapaukset omikronia
Vaikka tartuntoja väestössä on paljon, erikoissairaanhoidon kuormitus on kasvanut maltillisesti eikä tehohoidon tarve ole lisääntynyt jatkuvasti.yle.fi
2 ekaa oli Pfiseria ei sivuvaikutuksia, mitä nyt pistokohta vähän kipeä. Modernaa kolmas annos 5 kk edellisestä, pistokohta kipeä, seuraavana päivänä kuume 37,0-37.8 ja pääkipeä, sitä seuraavana pääkipeä, 3 päivänä vähän vetopoissa mutta töihin, 5 päivänä pientä lämpöä ilalla, seuraavan viikon keskiviikkona kävin jo kuntosalilla, mutta iltaisin edelleen normaalista poikkeavaa väsymystä, muuten ok.Jaa'a kolmas rokote tasan viikko sitten. Kaikki ovat olleet pfizeriä.
Edellispäivänä alkoi kolottamaan lihaksia ihan kivasti, jonka luulin johtuvan ja varmasti osittain johtuukin pienestä kevyestä treenistä maanantaina.
Eilen superkipeänä lihakset ja hengittäminenkin vaikeaa sattui rinnasta/keuhkojen alueelta.
Tänään pahimmat lihaskivut ja akuutein särky keuhkoista hiukan helpottanut, mutta kuumetta iltaa kohti hiukan nousussa 37.6c, ehkä olisi enemmän ilman kipulääkkeitä.
Kotitestin tein eilen ja näytti negaa, mihin nyt en liikoja luota.
Kysymys: Mitenkä muilla kolme rokotetta saaneilla, onko minkälaisia/vastaavia oireita ollut mahdollisesti?
Sitä nyt yrittää arvuutella, että mikä kuppa nyt taas vaihteeksi
Pahoittelut, jos tuli väärään ketjuun tämä.
Jos annetaan mennä raakana läpi väestön ala USA, silloin laskun maksaa rokottamaton.
Jos annetaan mennä läpi rajoittamalla ala Suomi, silloin laskun maksaa myös rokotettu.
Uuden systeemin mukaan, ainakin uudellamaalla voi jäädä kotiin vasta kun on oireita. Eli ihan niinkuin normi flunssassa. Muuten on täysin hukkaan heitettyä aikaa nämä karanteenit.Ei meidän perheen koronatodistuksista löydy minkä variantin olemme sairastaneet? Vai onko se tuon Q koodin takana?
Itselle ei tauti vielä testien mukaan ole tarttunut vaikka ilman maskia kotona 3 potilaan kanssa 2 päivää tsillaillut. Toki töissä joutunut uusien ohjeiden mukaan käymään. Osaa lajitovereista selvästi pelotti, kun eräskin kysyi että miksi vitussa olet tullut töihin altistamaan muita! Tokaisin että kysy työnantajalta tai maksa mun palkka, niin jään kotio. Toki maskia ja ilmoittanut henkilön lähestyessä minua, että kotona koronaa.
Tuskin niitä siihen todistukseen merkitään, ja käytännössä sitä ei edes tutkita kuin satunnaisista näytteistä.Ei meidän perheen koronatodistuksista löydy minkä variantin olemme sairastaneet? Vai onko se tuon Q koodin takana?
Minäkin käynyt töissä työnantajan kustantamien testien avulla. Negatiivinen testitulos ja töihin.Uuden systeemin mukaan, ainakin uudellamaalla voi jäädä kotiin vasta kun on oireita. Eli ihan niinkuin normi flunssassa. Muuten on täysin hukkaan heitettyä aikaa nämä karanteenit.
Niin, mitä sitten. Tämä systeemi joka on siis täysin normi sairastamisen käytäntö tuli käyttöön tänään ja hyvä niin. Turha byrokratia rasittaa yhteiskuntaa.Minäkin käynyt töissä työnantajan kustantamien testien avulla. Negatiivinen testitulos ja töihin.
Sehän olisi kummaa, että pitäisi kotiin jäädä vaikka on terve. Kyllähän jokainen työnantaja tai yksityishenkilö voi omasta pussista testailla vaikka joka päivä.Minäkin käynyt töissä työnantajan kustantamien testien avulla. Negatiivinen testitulos ja töihin.
Ei mitään sitten. Kumma kun siitä huolimatta harrastuksissa, ravintoloissa sama onnistu…Niin, mitä sitten. Tämä systeemi joka on siis täysin normi sairastamisen käytäntö tuli käyttöön tänään ja hyvä niin. Turha byrokratia rasittaa sekä yhteiskuntaa.
Sitä ihmetelty kun reilu vuosi tässä panikoitu pienimmästäkin aivastuksesta 14vrk karanteenejaSehän olisi kummaa, että pitäisi kotiin jäädä vaikka on terve. Kyllähän jokainen työnantaja tai yksityishenkilö voi omasta pussista testailla vaikka joka päivä.
Oma työnantaja testauttaa koko talon väen kerran viikossa , ja tätä jatkunut nyt reilun vuodenSehän olisi kummaa, että pitäisi kotiin jäädä vaikka on terve. Kyllähän jokainen työnantaja tai yksityishenkilö voi omasta pussista testailla vaikka joka päivä.
Kyse on henkilöstöstä joka on kytköksissä terveydenhuoltoon tai vastaavaan..?Oma työnantaja testauttaa koko talon väen kerran viikossa , ja tätä jatkunut nyt reilun vuoden
Suomen tapauksessa totta, Jenkeissä ei sairasloman palkkaa laajalti tunneta. Toki sielläkin työnantaja kärsii poissaoloista ja joku sairaanhoidon viulut kuittaa lopulta.Rahallisesti suurimman laskun maksaa joka tapauksessa se, joka sen sairasloman palkan ja sairaanhoidon maksaa, ei sairastaja itse.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.