No ei tietenkään kaikki altistuisi, mutta miksi niitä sairaita lähtökohtaisesti pitäisi altistaa vähentämällä niitä positiivisten oireisten karanteeneja? Nytkin THL ohjeen mukaan testataan ne oireiset sairaalassa. Oireiset levittävät tautia ja niillä kyseessä ei ole mikään vanha jäänne
No ei tietenkään voida täysin estää. Näillä testausmäärillä jää varmasti sairaalan ulkopuolella paljon toteamatta tapauksia, joten toki ne levittävät tautia. Sairaalojen ulkopuolella ei edes ole ohjeistusta kaikille mennä testiin. Kuten sanoin sairaalojen ulkopuolella ei ole järkeä edes pyrkiä kaikki asettamaan karanteeniin. Ne kenellä oireet ovat lievät potevat taudin kotona ja toivottavasti ymmärtävät välttää turhia kontakteja. Ihan kuten influenssan kohdallakin ihmisten pitäisi toimia.
No miten olisi pitänyt se tulkita kun sanoit, että pyydettäessä voitaisiin sitten niitä karanteeneja laittaa sairaalassa. Itse ainakin tuon tulkitsen niin, että lähtökohtaisesti sairaaloissa ei laiteta korona potilaita karanteeniin. Edelleen sairaalassa on ne yhteiskunnan sairaimmat ihmiset, joten siellä karanteeneissa on järkeä. No hallitukset touhu nyt on ollut mitä on. Ei siellä paljon mitään toimia ole oikeaan aikaan saatu aikaan. Ihan mahdoton sanoa mitä lääketiede on hyötynyt. Jos kiinnostaa niin kaiva jostain tietoa.
No tottakai rokotekattavuudella on tässä todellisessa maailmassa merkitystä, sinun kuvitellussa kysymyksen asettelussa ei. Itsehän kysyit tilanteessa, jossa määrät ei laskisi. Nythän THL jo totesi, että pandemia on jo hidastumassa tämän aallon osalta. Oireisillä ei ole kyse siitä, että pcr testissä näkyisi viikkoja sitten ollut korona.
Ne oireet voivat johtua muustakin kuin koronasta, koska nyt testataan niin herkästi. Kylmä ilman aiheuttaa nenän vuotamista ja flunssaa. Testaus kohdistuu myös jäljityksessä altistetuiksi havittuihin oireettomiin. "Leikkauksiin ja muihin toimenpiteisiin tulevat potilaat testataan, jos toimenpiteisiin liittyy THL:n ja toimipisteiden tarkemman riskinarvion perusteella erityinen tartuntavaara." Näissä esim. on vaarana, että sairastetun taudin aiheuttama pcr testi aiheuttaa turhaa eristystarvetta. Lisäksi, jo pelkkä epäily aiheuttaa nykyisellään eristystarpeen. Eli myös ne testatut, jotka ovat saaneet negatiivisen tuloksen, ovat olleet eristettynä.
Puhuin sairaalan sisäpuolelle jäävistä seulan läpäisseistä koronapositiivisista.
Eristystä voisi pyytää muiden toimenpiteiden lisäksi. Voi siellä muitakin käytäntöjä noudattaa. Lainaa viesteistäni kohtia jos esität jotain vastaväitteitä. Puhun karanteeneista kun kyse on sairaalan ulkopuolella tapahtuvasta eristyksestä ja potilaiden yhteydessä pelkästä eristyksestä, ettei ne sekoittuisi.
Testaus on edelleen ylikuormittunut. Tilanteesta ei kovin tarkkoja arvioita voida antaa. Kyllähän se hidastuu jossain vaiheessa, kun väestölle tulee riittävästi immuniteettia.
Rokotekattavuuden nousulla oireiden takia hakeutuvien määrään voidaan vaikuttaa, mutta eristyksen aiheuttamaa kuormitusta se ei kokonaan poista ja tässä on ollut lukuja sairaaloiden kuormituksista, joista voi päätellä, että eristystoimenpiteet ovat erittäin kuormittavia pienissäkin määrissä. Toki se kuormitus voi johtua myös siitä jos henkilöstömäärä on merkittävästi vähentynyt, mutta toistaiseksi en ole löytänyt siihen viittaavia tietoja. Varmaan osatekijänä on myös jäljitykseen käytettävät resurssit ja onneksi niistä ollaan luopumassa. Se tulee vähentämään myös sivuosumia jäljitettyjen altistuneiden testauksessa.
Minun puolesta voidaan eristää vaikka jokainen yksittäinen potilas sairaalassa jos siihen on resursseja. Nyt niitä resursseja ei ole edes nykyisten eristämiseen siinä mielessä, että niitä resursseja joudutaan karsimaan muista toiminnoista esim. kiireettömästä hoidosta. Jotain pitäisi tehdä, että resurssit voitaisi kohdentaa niin, että muut toiminnot eivät kärsisi. Rokotuskattavuutta emme taida niin ylös saada, että siitä olisi paras hyöty, eikä sekään ole tae, että eristettäviä positiivisia löytyisi edelleen reilusti aiheuttamaan kuormitusta.
Olisiko sinulla esittää jotain hyvin perusteltua vaihtoehtoista ratkaisua, jolla voitaisi saada resurssit jaettua nykyistä tehokkaammin muille toiminnoille eristyksen pysyessä samanlaisena?