- Liittynyt
- 28.10.2016
- Viestejä
- 1 770
Korona ei ole vaarallinen lapsille tai nuorille.
Tämähän on täyttä puppua. Korona voi olla vaarallinen lapsille ja nuorille. Hyvin hyvin harvoin hengenvaarallinen perusterveille lapsille.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Korona ei ole vaarallinen lapsille tai nuorille.
Pirkanmaa lopetti myös. Luulisi että Varsinais-Suomi tulisi myös perässä jos siellä yhtään järkeä on.
Tauti ei ole vaarallinen lapsille tai nuorille. Se, että se voi tietyissä olosuhteissa olla lapselle tai nuorelle vaarallinen ei tee taudista kaikille lapsille ja nuorille vaarallista.Tämähän on täyttä puppua. Korona voi olla vaarallinen lapsille ja nuorille. Hyvin hyvin harvoin hengenvaarallinen perusterveille lapsille.
Jyväskylä myös.Pirkanmaa lopetti myös. Luulisi että Varsinais-Suomi tulisi myös perässä jos siellä yhtään järkeä on.
Tauti ei ole vaarallinen lapsille tai nuorille. Se, että se voi tietyissä olosuhteissa olla lapselle tai nuorelle vaarallinen ei tee taudista kaikille lapsille ja nuorille vaarallista.
Jos pitää joku vaarallinen tauti ottaa vertailukohteeksi niin sanotaan kurkkumätä.
Jyväskylä myös.
Niinhän se on. Se, että tilastollisesti vain 1/5000 lapsesta vaatii tehohoitoa on hyvä esimerkki siitä, ettei tauti ole lapsille tai nuorille vaarallinen.Minä kyllä muistelen että uutisoitiin jossain lähiaikoina että influenssa on lapsille vaarallisempi kuin korona. Eikä siitä ole koskaan nostettu hälyä.
Niinhän se on. Se, että tilastollisesti vain 1/5000 lapsesta vaatii tehohoitoa on hyvä esimerkki siitä, ettei tauti ole lapsille tai nuorille vaarallinen.
Onhan toi ollut pidempään tiedossa, että rokotetuille korona on todennäköisesti lievempi. Hyvässä tapauksessa varsinkin ennen omikronia myös tarttumaton.Nyt se on sanottu, tämä on rokotetuille kuin flunssa
”Jos on rokotukset saanut eikä ole muita riskitekijöitä, niin silloin voi ajatella, että tämä tauti tuskin on minulle merkittävästi vaaraksi. Tämä on kuin flunssa”, ylilääkäri Asko Järvinen sanoo.
Koronavirus | Husin Järvinen: Pääkaupunkiseudulla flunssaoireita voi nyt pitää ensisijaisesti koronaviruksen aiheuttamina
”Jos on rokotukset saanut eikä ole muita riskitekijöitä, niin silloin voi ajatella, että tämä tauti tuskin on minulle merkittävästi vaaraksi. Tämä on kuin flunssa”, ylilääkäri Asko Järvinen sanoo.www.hs.fi
Tauti on enää yleisvaarallisten tartuntatautien listalla pelkästään poliittisista syistä. Valtioneuvosto voisi poistaa taudin yleisvaarallisten listalta asetuksella jo huomenna.Nyt se on sanottu, tämä on rokotetuille kuin flunssa
”Jos on rokotukset saanut eikä ole muita riskitekijöitä, niin silloin voi ajatella, että tämä tauti tuskin on minulle merkittävästi vaaraksi. Tämä on kuin flunssa”, ylilääkäri Asko Järvinen sanoo.
Koronavirus | Husin Järvinen: Pääkaupunkiseudulla flunssaoireita voi nyt pitää ensisijaisesti koronaviruksen aiheuttamina
”Jos on rokotukset saanut eikä ole muita riskitekijöitä, niin silloin voi ajatella, että tämä tauti tuskin on minulle merkittävästi vaaraksi. Tämä on kuin flunssa”, ylilääkäri Asko Järvinen sanoo.www.hs.fi
Influenssa on ollut alusta asti lapsille vaarallisempi kuin korona, siis jo alkuperäisellä variantilla ilman rokotteita.Minä kyllä muistelen että uutisoitiin jossain lähiaikoina että influenssa on lapsille vaarallisempi kuin korona. Eikä siitä ole koskaan nostettu hälyä.
Yhtä puppua kuin väite "korotartunta ei ole lapselle hyväksi".Voidaan puhua jostain vaarallisuusluokasta verrattuna johonkin, mutta argumentti etteikö se olisi vaarallinen ollenkaan on täyttä puppua ja sontaa.
Influenssa on ollut alusta asti lapsille vaarallisempi kuin korona, siis jo alkuperäisellä variantilla ilman rokotteita.
Minä kyllä muistelen että uutisoitiin jossain lähiaikoina että influenssa on lapsille vaarallisempi kuin korona. Eikä siitä ole koskaan nostettu hälyä.
Se, että influenssa on lapsille koronaa vaarallisempi ei tee influenssastakaan erityisen vaarallista.Tässä esimerkiksi hyvää vertailua yleisesti sairaalajaksoista CDC.GOV - Epidemiology of COVID-19 in Children Aged 5 – 11 year:
Tässä hyvin nähdään, että kun tartuntamäärät nousee ja aletaan olla samoissa kuin Influenssassa sairaalahoitojaksojen myötä ja tällä hetkellä Amerikoissa uutisoidaan suurista määristä lapsipotilaita aiempaan. Tuoretta dataa ei valitettavasti löydy tällä hetkellä. Tuossa täytyy tosiaan huomioida kun vertaillaan myös näitä, että Influenssakausien osalta Influenssa menee talvikuukausien jälkeen ohi ja se on saanut levitä aikalailla vapaasti eikä ole tehty rajoituksia jotka vaikuttavat sairaalahoitojen määrään kun COVID-19 on tehty rajujakin toimia leviämisen rajoittamiseksi. Myös sairaalahoitojen pituus jatkuu huolimatta onko kesä / talvi-kuukaudet menossa COVID-19 osalta.
Influenssan osalta olisi fiksumpaa katsoa vanhoja lukuja. Noistahan oli joitan linjoja tapettu pois rajoituksilla.Tässä esimerkiksi hyvää vertailua yleisesti sairaalajaksoista CDC.GOV - Epidemiology of COVID-19 in Children Aged 5 – 11 year:
Tässä hyvin nähdään, että kun tartuntamäärät nousee ja aletaan olla samoissa kuin Influenssassa sairaalahoitojaksojen myötä ja tällä hetkellä Amerikoissa uutisoidaan suurista määristä lapsipotilaita aiempaan. Tuoretta vertailudataa ei valitettavasti löydy tällä hetkellä. Tuossa täytyy tosiaan huomioida kun vertaillaan myös näitä, että Influenssakausien osalta Influenssa menee talvikuukausien jälkeen ohi ja se on saanut levitä aikalailla vapaasti eikä ole tehty rajoituksia jotka vaikuttavat sairaalahoitojen määrään kun COVID-19 on tehty rajujakin toimia leviämisen rajoittamiseksi. Myös sairaalahoitojen lisääntyminen jatkuu huolimatta onko kesä / talvi-kuukaudet menossa COVID-19 osalta.
Influenssan osalta olisi fiksumpaa katsoa vanhoja lukuja. Noistahan oli joitan linjoja tapettu pois rajoituksilla.
Toivottavasti nykyiset rajoitukset ovat hidastaneet tahtia..
Sairaalatapausten määrähän tulee sen 2-3 viikkoa perässä.
Koronan takia sairaalassa Suomessa
Perajntaina: 508 potilasta
Maanantaina (tänään) 620, joista 60 teholla. Eli 3 päivää ja +112. Tämä tarkoittaisi viikon päästä jotain 850 potilasta..
Lapissa on saatu pidettyä korona kurissa hyvällä jäljityksellä, tosin onhan tuolla volyymit hieman erit kuin vaikkapa etelä-suomessa, missä on nyt pakon edessä on luovuttava jäljityksestä.
Lapin sairaanhoitopiirin Markku Broas: Ravintolarajoitusten on oltava alueellisia – Lappi ei tarvitse kiristyksiä
Lapin sairaanhoitopiirin ylilääkäri Markku Broaksen mukaan olisi järkevämpää tarkastella ravintolarajoituksia alueellisesti, eikä valtakunnallisesti.www.mtvuutiset.fi
En tiedä sitten että mikä se ero on, mistä eteläsuomalaiset saa tartuntoja verrattuna lappiin.Ihmiset asuu myös harvemmassa mitä kauemmas pohjoiseen menee ja välimatkat pitenee, niin siinä kontaktitkin vähenee luonnostaan.
No sehän ei ole mitenkään ennen kuulumatonta, että vähäoireisen tartuntataudin jälkeen voi saada siitä johtuvia pitkäkestoisia ongelmia. Tämä ei tosin mitenkään osoita mitään liittyen ns. long covidiin.Olen tuota aina ihmetellyt, että miten voit saada pitkäkestoisen koronan, jos olet käytännössä taudin sairastanut todella lievänä tai huomaamatta.
Lapissa on 3,5% väestöstä ja siis pari ihmistä tehohoidossa. 2/0,035 = 57 … eli en nyt kauheasti paukuttelisi henkseleitä jäljityksen onnistumisesta sielläkään.Lapissa on saatu pidettyä korona kurissa hyvällä jäljityksellä, tosin onhan tuolla volyymit hieman erit kuin vaikkapa etelä-suomessa, missä on nyt pakon edessä on luovuttava jäljityksestä.
Lapin sairaanhoitopiirin Markku Broas: Ravintolarajoitusten on oltava alueellisia – Lappi ei tarvitse kiristyksiä
Lapin sairaanhoitopiirin ylilääkäri Markku Broaksen mukaan olisi järkevämpää tarkastella ravintolarajoituksia alueellisesti, eikä valtakunnallisesti.www.mtvuutiset.fi
On kyllä surullista, että meillä on näin epäpäteviä poliitikkoja, jotka vain ajattelevat omaa napaansa. Suoranaista valehtelua ja sitten nämä fake news valheet ja paskapuheet leviää maailmalle yhä lietsomaan hysteriaa.Perjantaina:
Kiuru: Kouluihin palaaminen ei ole turvallista – pitkäkestoinen korona koskettaa jo suurta joukkoa suomalaisista
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun (sd.) mukaan pitkäkestoinen korona koskettaa jo suurta joukkoa suomalaisia. Pelkona on, että siitä tulee yksi suurimmista kansansairauden ryhmistä.
Pitkäkestoisen koronan oireina ovat muun muassa hengenahdistus, uupumus ja keskittymisvaikeudet. Pahimmassa tapauksessa se voi aiheuttaa jopa pysyvää toimintakyvyttömyyttä.
– Uhkana ei ole, kuinka paljon Suomi kestää tartuntoja, vaan kuinka paljon suomalaiset kestävät pitkäkestoista koronatautia, Kiuru sanoo.
Kiurun nostaa väliraportista lukuja: 10-20 prosenttia aikuisista tartunnan saaneista on saanut pitkäaikaisia oireita WHO:n määritelmän mukaan. Jopa 150 lasta voi tällä viikolla sairastua long covidiin.
Kiuru: Kouluihin palaaminen ei ole turvallista – pitkäkestoinen korona koskettaa jo suurta joukkoa suomalaisista
Jopa 10–20 prosenttia koronatartunnan saaneista aikuisista kärsii pitkittyneistä oireista eli long covidista. Pelkona on, että siitä tulee yksi suurimmista kansansairauksista Suomessa.yle.fi
Tänään:
Puolet tartunnan saaneista ei sairastu pitkäkestoiseen koronaan vaan saa ehkä oireita
STM kertoi tiedotteessaan (siirryt toiseen palveluun) viime perjantaina, että pitkäkestoinen covid-19-tauti ilmenee noin joka toisella aikuisella koronainfektion sairastaneella.
Useiden long covid -työryhmän tutkijoiden mukaan luku on reilusti yläkanttiin.
– Mielestäni arvio ei ole kohdallaan. Sairaalahoitoa saaneista puolella voi olla jälkioireita, mutta alle prosentti päätyy sairaalaan. Avohoidossa sairastaneita on 99 prosenttia, ja on yliarvio, että heistä puolella olisi jälkioireita. Muutama prosentti on lähempänä totuutta, sanoo ylilääkäri Helena Liira.
Kun työryhmä kirjoitti, että pitkäkestoisia oireita voi ilmetä joka toisella taudin sairastaneella, mukaan laskettiin kaikki mahdolliset oireet.
– Mukana on paljon lieviä ja ajan myötä väistyviä oireita ja kaikkia niistä ei voida objektiivisesti mitata, ylilääkäri ja infektiotautiopin professori Aki Hietaharju Tampereen yliopistosta sanoo.
Krista Kiuru tilasi raportin pitkäaikaisesta koronasta – kirjoittajat kertovat olleensa erimielisiä ja pettyneitä tapaan, jolla raportti julkaistiin
Useat työryhmän tutkijat kertovat olevansa pettyneitä siihen, että STM käytti pitkäaikaisen koronan raporttia politikointiin.yle.fi
Kiurun pitäisi erota. Tuota valehtelua ei voi enää perustella edes täydellisellä epäpätevyydellä vaan tuo on tarkoituksellista yleisön harhaanjohtamista oman alarmistisen politikoinnin nimissä.
Tuo oli vielä kansainvälinen uutinen:
Long COVID could become Finland's largest chronic disease, warns minister
"Long COVID", where symptoms of COVID-19 persist for months after an initial infection, could be emerging as a chronic disease in Finland, Minister of Family Affairs and Social Services Krista Kiuru said on Friday.www.reuters.com
Toki varsinainen syy on asukastiheys ja siihen liittyvä vähäisempi ihmiskontaktin määrä elämässä.Lapissa on 3,5% väestöstä ja siis pari ihmistä tehohoidossa. 2/0,035 = 57 … eli en nyt kauheasti paukuttelisi henkseleitä jäljityksen onnistumisesta sielläkään.
Eiköhän se suurin tekijä ole Lapin eduksi asukastiheys eikä jäjitys.
Vertailukohta aiheuttaa vinoumaa tulkinnassasi. Kokonaisuudessaan koko Suomi on pärjännyt aivan erinomaisesti pandemian kanssa. Meidän on syytä olla ylpeitä siitä, miten vaikutuksellisessa asemassa olevat henkilöt ovat suoriutuneet. Tämä kattaa myös hallituksen, vaikkei kaikista yksityiskohdista voi yhtä mieltä ollakaan.Lapissa on 3,5% väestöstä ja siis pari ihmistä tehohoidossa. 2/0,035 = 57 … eli en nyt kauheasti paukuttelisi henkseleitä jäljityksen onnistumisesta sielläkään.
Eiköhän se suurin tekijä ole Lapin eduksi asukastiheys eikä jäjitys.
Jonkun pitäisi viheltää tämä peli poikki ja lopettaa teatteri.
Vaikuttaa todellakin siltä, että bile episodin jälkeen Sanna katosi ja Kiuru nousi alttarille.Ottamatta kantaa Kiuruun, niin tämän "jonkun" pitäisi kaiken logiikan mukaan olla pääministeri. On jotakuinkin käsittämätöntä, että hän on vetäytynyt täysin koronavastuusta ilman, että on selvästi määritelty kuka asiaa nyt sitten johtaa.
Vaikuttaa melkein siltä kuin molemmat noista yrittäisi löytää pakoreittiä vastuutehtävästä noilla halvoilla skuupeilla. Todella vaikea nähdä, että nuo olisi vahinkoja yksikään. Äitiyslomallekin ollut ihan hyvällä prosentilla käyttöä.Vaikuttaa todellakin siltä, että bile episodin jälkeen Sanna katosi ja Kiuru nousi alttarille.
Toki varsinainen syy on asukastiheys ja siihen liittyvä vähäisempi ihmiskontaktin määrä elämässä.
Kahden ihmisen otos on kuitenkin niin pieni, ettei siitä pidä päätellä mitään. Samaan tapaan joku kääpiövaltio pääsi heikosti laaditussa tilastokuvassa vähän hiljaisempaan aikaan epidemian kärkijoukkoon sillä, että yksi ihminen joutui sairaalaan.
Tottakai otanta on aivan liian pieni, että siitä voitaisiin tehdä luotettavia johtopäätöksiä oli tehohoidossa sitten 0 tai 5. Varsinkin kun ylipäätään yksittäiset snapshotit on todella epäluotettavia, kuten se yksittäisen päivän kuolinluvun tarkastelu, mitä täällä toistuvasti tehdään.Vertailukohta aiheuttaa vinoumaa tulkinnassasi. Kokonaisuudessaan koko Suomi on pärjännyt aivan erinomaisesti pandemian kanssa. Meidän on syytä olla ylpeitä siitä, miten vaikutuksellisessa asemassa olevat henkilöt ovat suoriutuneet. Tämä kattaa myös hallituksen, vaikkei kaikista yksityiskohdista voi yhtä mieltä ollakaan.
Älykkäänä ihmisenä ymmärrät varmasti, että Lapin tapausmäärillä ja erit. tehohoidon osuutta tarkastellessa et voi sanoa yhtään mitään onnistumisen tasosta. Yksikin tehohoitotapaus muuttaa suhteellista tilannetta suhteettoman merkittävästi. (Vinouma ja varianssi eivät ole toistensa kavereita)
Tartuntatautien torjunta on Perhe ja peruspalveluministerin alaista ja Kiuru johtaa koroministeriryhmää, ei tässä ole mitään epäselvyyttä hallituksen puolelta. Epäselvyydet tulee kuntien ja AVI:en puolelta. Jos tulee poikkeusolot niin silloin homman ottaa pääministeri haltuun, niin kuin tapahtui pandemian alussa.Ottamatta kantaa Kiuruun, niin tämän "jonkun" pitäisi kaiken logiikan mukaan olla pääministeri. On jotakuinkin käsittämätöntä, että hän on vetäytynyt täysin koronavastuusta ilman, että on selvästi määritelty kuka asiaa nyt sitten johtaa.
Juuri näin. Uutisartikkelissakin todetaan, ettäEikö poliitikoilla ole oikeasti mitään juridista vastuuta, jos ihan omalla pelleilyllään pistävät koko maan sekaisin ja pidetään pilkkanaan jotain välttämättömyys vaatimuksia.
Tuntuu että koko Suomi on ajautumassa ömeerikan malliin, että julistetaan aina toistuvasti hätä- tai poikkeustila, että saadaan lisää valtuuksia ajaa haluamaansa politiikkaa.
Mitkä köykäiset perusteet? Eikö siellä ole jo normitoimintaa vedetty minimiin Helsingissä?Nyt on pakko olla samaa mieltä että politisoidaan vahvasti tautia. Voisivat keskittyä siihen potilaiden hoitoon, eikä Suomen pysäyttämiseen köykäisin perustein, sekä omaa etua ajaen.
Mitkä köykäiset perusteet? Eikö siellä ole jo normitoimintaa vedetty minimiin Helsingissä?
Eikös tämä ole juuri se valmiuslain tarkoitettu käyttöönottotapa? Siis osa kerrallaan siten, että yksittäinen poikkeusmenettely ei aiheuta tarvetta käyttää muita eikä oikeuta siirtymistä suoraan johonkin sotilasjunttaan. Näinhän asian tuleekin olla.Valmiuslakia ei edes otettu käyttöön 2020 keväällä vaan se silvottiin ja sitä sovellettiin täysin ennennäkemättömällä tavalla.
Ei. Mikään laki ei ole sellainen, että sen pykäliä voidaan soveltaa silloin kun siltä tuntuu. Tuollaista oikeuskäytäntöä ei ole koskaan ollut olemassa ennen koronaa.Eikös tämä ole juuri se valmiuslain tarkoitettu käyttöönottotapa? Siis osa kerrallaan siten, että yksittäinen poikkeusmenettely ei aiheuta tarvetta tai oikeuta siirtymään suoraan johonkin sotilasjunttaan.
Eli siis mielestäsi ihmisiä ei pitäisi vaan hoitaa?Se oli viittaus tulevaisuuteen. Vaikken ole mikään ennustaja niin voin hyvin kuvitella että hallituksen laatu näkyy kädenjäljessä myös lähiaikoina.
Esim nyt poikkeusoloja harkiten, kun eivät parempaan pysty.
Eli siis mielestäsi ihmisiä ei pitäisi vaan hoitaa?
Ei vaan ihmisiö pitäisi hoitaa, sen sijaan, että heitä testataan ja laitetaan karanteeniin.Eli siis mielestäsi ihmisiä ei pitäisi vaan hoitaa?
Vaikuttaa todellakin siltä, että bile episodin jälkeen Sanna katosi ja Kiuru nousi alttarille.
Hah. Koitat jollain apinan koijauksella vetää typerää kiertoilmausta, mutta tuota sinä tarkoitat. Rajoitukset pois ja normaali sairaanhoito loppuu hus-alueella aika nopsaan.Olehan kiltisti. Tästä sanojen laittamisesta toisen suuhun saa bännit.