Kiitoksia. Oli alunperin pakon sanelema ratkaisu, että sai tarpeeksi korkeutta pöntön kohdalle.Erittäin tyylikäs lopputulos. Portaiden näkyviin jättäminen on kyllä komea ratkaisu
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kiitoksia. Oli alunperin pakon sanelema ratkaisu, että sai tarpeeksi korkeutta pöntön kohdalle.Erittäin tyylikäs lopputulos. Portaiden näkyviin jättäminen on kyllä komea ratkaisu
Koko on ainakin oleellinen. Jos on vakiomitoissa, niin saranoiden määrää ja muuhun laatuun kannattaa jonkun verran kiinnittää huomiota. Tonnilla saa ihan samaa paskaa kuin 350 eurolla, jos väärän valitsee. Jos menee mittatilausoveksi, niin osta joltain kunnon ovitehtaalta suoraan. Isot tehtaat laittaa naurettavat lisät mittamuutoksiin. Rintamamiestaloon, kun ostettiin ovet, niin Ovet suomalaisiin koteihin! | Helsinki ja Turku | Ovitehdas Vihanto Oy toimitti parin satkun sisään puupaneloidut ovet omavalintaisella designillä siihen nähden, mitä "tusinavalmistajat" olisivat tarjonneet.Pitäisi vaihtaa asunnon ulko-ovi uuteen. Nykyinen noin 25 vuotta vanha ja niin huonossa kunnossa jo. Mitä kannattaa ottaa huomioon? Hintahaitari aika huikea näissäkin. U-arvo ainakin oltava alle 1.0, mutta mitä muuta? Puuttuuko tästä noin 350 euron ovesta jotain, mitä lähemmäs tonnin verran maksavista löytyisi? U-arvo <= 0.8 Ulko-ovi Jeld-wen B0028
Tulossa siis PK-seudulle ja asunnossa ei tuulikaappia.
Onko jengillä kokemusta vaijeritaljoista esim. Vaijeritalja 2000/4000kg | Motonet Oy
Mulla loppuu kädet kesken kun pitää nostaa silloin tällöin pitkää tavaraa korkealle asennusta varten. Onko tuollaisesta apua vai pääseekö vain leikkimään hengellään? Ideana olis siis silloin tällöin korvata toinen käsipari vaijeritaljalla, että pääsee toisesta päästä kiinnittämään sillä aikaa kun toinen pää tavarasta roikkuu vaijeritaljassa.
Mitäpä jos sen rinkulan rakentaa hiukan yksinkertaisemmin?Mistä sais/kuka tekee puutavarasta yksityisille mittojen mukaan erikoisempia pientuotteita? Itellä ei oikeen tilat riitä puun höyryttämiselle ja taittamiselle.
tarkotuksena siis tehdä n.50-100cm halkaisijalla oleva rinkulakehä puusta ja laittaa ledinauha sen sisäreunalle ja 3 pisteen kiinnityksellä kattorasian koukkuun
Mitäpä jos sen rinkulan rakentaa hiukan yksinkertaisemmin?
Herranjestas on tyhmä olo kun on tullu samanlaisella tyylillä aikasemminkin tehtyä kehikoita parille pöydälle. huomaa että aika nopeella päähänpistolla tuli kysyttyä tääkin kysymysVesilasi autotallin lattialle
Käyttökokemuksia ja ohjeita kaipailisin:
-Kestävyys
-Pohjatöiksi varmaankiin riittää hionta ja pesu.
-Voiko lisätä jotain pigmenttiä?
-Yksi paksu kerros vai useita ohuita?
-Toimivaksi koettu sekoitussuhde ja aineen käsittelyaika?
Haluiasin kokeilla tätä vanhaa menetelmää betonilattiaan jossa 4 halkeamaa joista suurin 4mm.
Ensin injektoisin halkeamat ja sitten vesilasin levitys. Lattia muuten tasainen ja siisti.
Tarkoitus olisi saada pinnasta kiiltävä ja helposti puhdistettava.
Idea kokeiluun tuli kun vuosia sitten olin luolamies ja muistelin että vesilasia käytettiin ainakin injektointiin.
Nuorella miehellä oli silloin muitakin kiinnostuksen kohteita kuin miettiä lattian pinnoitusta, eikä kavereilta voi
kysyä enään koska ovat pysyvästi maan alla.
Valmistusaineista löysinkin kotoa 5kg viemäriraetta (NaOH). Kissanhiekkaa täytyy vielä hankkia ja tarkistaa että se
on valmistettu piidioksidista (SiO2). Tutummin lipeä ja kvartsi.
Netistä ei löytynyt käyttökokemuksia Mutta yksi inssityö ja kandidaatintyö joissa paljon tietoa:
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/89220/Inssityo20.3.pdf?sequence=1&isAllowed=y
https://trepo.tuni.fi/bitstream/handle/123456789/26271/Hänninen.pdf?sequence=4&isAllowed=y


Puusepänliikkeet, jos maksuhalukkuutta löytyy riittävästi, eivät välttämättä muuten ole kiinnostunita noin pienestä hommasta. Toinen tapa on tehdä leveästä laudasta, reikä keskelle ja pistosahalla ympäri jne.Mistä sais/kuka tekee puutavarasta yksityisille mittojen mukaan erikoisempia pientuotteita? Itellä ei oikeen tilat riitä puun höyryttämiselle ja taittamiselle.
tarkotuksena siis tehdä n.50-100cm halkaisijalla oleva rinkulakehä puusta ja laittaa ledinauha sen sisäreunalle ja 3 pisteen kiinnityksellä kattorasian koukkuun
Sanokaas millä tasoitan kynnyksen ja betonilaatan välisen alueen? Tuossa on ollut kipsilevyseinä ja joku edellinen asukas aukaissut sen osittain. Eli parketit molemmin puolin kynnystä ja kaikki samassa tasossa. Kynnys oli aika joustava ja irroitin sen niin siellähän oli sentti sanomalehteä nostamassa kynnystä parketin tasoon
Tarvitsisin noin 5mm kerroksen tasoitetta, ajatuksena olisi laittaa tasoite ja märkänä naputella suoraan siihen kynnys päälle niin saisi juuri oikeaan korkoon ja mahdollisesti pysyisi kiinni keskeltäkin. Tulee siis myös päistä erikseen kiinni, mutta ei tuollaista 7 sentin soiroa saa mitenkään lastalla tasoitettua täydelliseksi useamman metrin matkalta niin voisi mennä helpommin näin...
Ajatuksena esim. Kiilto RepairFix tuohon, onko parempia ehdotuksia kuten ihan lattilaasti?
Tai voiko tuota kynnykseksi sanoa kun myös se on samassa tasossa lattian kanssa![]()
Löytyy kyllä valmiina mutta tuossa voi vaikuttaa ominaisuuksiin aineita lisäämällä kunhan löytää tietoa tai selvittää sen itse kokeilemalla.Tuotahan löytyy valmiinakin, en tiedä tuleeko halvemmaksi vai kalliimmaksi tehdä itse.
Mutta eikös tuo ole vesiliukoista? Luulisi että autotallin lattialla ei kestävin ratkaisu?
Vesiliukoisuudesta en olisi huolissaan koska ei siellä lattialla ole jatkuvasti virtaavaa vettä: Käytetään auton jäähdytysjärjestelmän paikka-aineena. Syylärin sisään aine ja auto lämpimäksi niin vuoto tyrehtyy. Toimii parin vuoden ajan.

Sehän tässä pitääkin selvittää että mitä ainetta lisäämällä tai pintaa käsittelemällä saisi riittävän pitäväksi.Se perustuu yli 100 asteen lämpöön jossa aine kovettuu ja mahdollisesti samalla tiivistää tiivisteen.
Toki jos autotalliin ei aja autoa joka päivä, luulisi että märät renkaat syövät pinnoitteen nopeasti pois![]()
Tänään kysytään poranteristä. Voisko joku vinkata, mistä sais n. 150mm pitkiä halkaisijaltaan 4mm puuporanteriä? Siis pituustarve liki 15cm.
Yritin tuosta katsella netin kaupat läpi, mutta puuporanteriä ei tuossa koossa oikein löydy, vai olenko sokea?
Tuommoinen sarja ETC-Tools 6-osainen puuporanteräsarja | Karkkainen.com verkkokauppaTänään kysytään poranteristä. Voisko joku vinkata, mistä sais n. 150mm pitkiä halkaisijaltaan 4mm puuporanteriä? Siis pituustarve liki 15cm.
Yritin tuosta katsella netin kaupat läpi, mutta puuporanteriä ei tuossa koossa oikein löydy, vai olenko sokea?
Määrittele halpa. Itse pohtinut samaa asiaa ja alle 100€ saa Puuilosta (olikohan Tamforce 69,90€), satasen pintaan Einhelliä, puoleentoistasataan Metaboa, kahteensataan alkaa saamaan Makitaa ja DeWaltia. 250€ pintaan alkaa olla tarjontaa HiKokilta, Boschilta, Makitalta, DeWaltilta jne. Hilti lähtee sitten jostain 350€ paikkeilta, mutta se ei enää ainakaan edullinen ole. Nuo siis johtokoneita mitä olen itse katsellut.Mikä on paras halpa poravasara? Satunnaisia reikiä tiileen ja betoniin pitäisi saada tehtyä ja ehkä silloin tällöin vähän piikkaustakin.
Mikä on paras halpa poravasara? Satunnaisia reikiä tiileen ja betoniin pitäisi saada tehtyä ja ehkä silloin tällöin vähän piikkaustakin.


Kävin eilen välikatolla ja huomasin, että joku jyrsijä tykästynyt poistoilmaputken kiiltävään materiaaliin.
Riittääkö, että laitan alumiiniteipillä reikäkohdat umpeen vai pitäisikö jotain villatäytettä laittaa lisää? En ole vielä lähemmin käynyt tutkimassa. Tuonne toiselle puolelle ei ole kulkua, niin joutuu vähän parkouria harrastaa samalla.
Vähän myöhässä, mutta sahanpuru+erikeeper (tiukaksi mössöksi) välit täyteen ja sitten päälle vaikka mitä? Tiivistyy ja tukee niin, että kynnys ei liiku.Sanokaas millä tasoitan kynnyksen ja betonilaatan välisen alueen? Tuossa on ollut kipsilevyseinä ja joku edellinen asukas aukaissut sen osittain. Eli parketit molemmin puolin kynnystä ja kaikki samassa tasossa. Kynnys oli aika joustava ja irroitin sen niin siellähän oli sentti sanomalehteä nostamassa kynnystä parketin tasoon
Tarvitsisin noin 5mm kerroksen tasoitetta, ajatuksena olisi laittaa tasoite ja märkänä naputella suoraan siihen kynnys päälle niin saisi juuri oikeaan korkoon ja mahdollisesti pysyisi kiinni keskeltäkin. Tulee siis myös päistä erikseen kiinni, mutta ei tuollaista 7 sentin soiroa saa mitenkään lastalla tasoitettua täydelliseksi useamman metrin matkalta niin voisi mennä helpommin näin...
Ajatuksena esim. Kiilto RepairFix tuohon, onko parempia ehdotuksia kuten ihan lattilaasti?
Tai voiko tuota kynnykseksi sanoa kun myös se on samassa tasossa lattian kanssa![]()
Pikkusev vaikeeta on silti uskoo että Einhelli olis oikeesti kaks kertaa tehokkaampi, luki papereissa mitä vaan... Kirjottaminen kun kuitenkin on helpompaa ku hyvien koneiden tekeminen.Uskoisin että halpaa poravasaraa etsiessä kannattaa katsoa tehoa ja iskuvoimaa. Ne kuitenkin vaikuttavat eniten työn joutumiseen. Vertailin Saksan Amazonin tarjontaa, niin Einhell oli kaksi kertaa niin tehokas kuin saman hintainen sininen Bosch. Bosch ehkä kestää kauemmin, mutta en usko että Einhellkään ihan heti loppuisi minun käyttötunneillani.



Tämä on kyllä jo edukas, varsinkin jos "valavuori" koodilla saa edelleen postit pois. Hintaisekseen tosi hyvä, toki aika "norsu posliinikaupassa", jos jotain proppuja seiniin pitäisi porailla. SDS max istukkaan ei saa myöskään helposti pieniä kokoja, jostain 10:stä lähtee yleensä.Kärkkäiseltä tuo TE-RH38 myös edullisesti.
![]()
Einhell TE-RH 38E poravasara | Karkkainen.com verkkokauppa
Poravasara TE-RH 38 E iskuporaa ja piikkaa kulmalukituksella tai ilman. Pääkahva on tärinävaimennettu ja siinä on optimaalisen puristuspaineen näyttö. Alumiininen vaihdekoppa on tukevasti rakennettu. Kaksi led-merkkivaloa kertovat käyttövalmiudesta ja hiilien vaihtotarpeesta. Poravasara on...www.karkkainen.com
Itsellä ei ole tarvetta saada kovin pieniä teriä, kun tulisi lähinnä talttaukseen. Mietin vaan, että onko hieman liian "tykki" kotitarve talttaajalle. 69€ saisi Einhellin 3J koneen, mutta se taitaa taas olla liian mopo. Pitäisi saada vähän omakohtaista kokemusta.Tämä on kyllä jo edukas, varsinkin jos "valavuori" koodilla saa edelleen postit pois. Hintaisekseen tosi hyvä, toki aika "norsu posliinikaupassa", jos jotain proppuja seiniin pitäisi porailla. SDS max istukkaan ei saa myöskään helposti pieniä kokoja, jostain 10:stä lähtee yleensä.
Mitäs meinasit tolla taltata/piikata? Toi on sopiva sellaiseen kevyeen piikkaukseen. Niitä on 40kg painoisia maakiilakoneitakin, jolla voi sitten jo betonilattioitakin kunnolla piikata. Kaikki on suhteellista.Itsellä ei ole tarvetta saada kovin pieniä teriä, kun tulisi lähinnä talttaukseen. Mietin vaan, että onko hieman liian "tykki" kotitarve talttaajalle. 69€ saisi Einhellin 3J koneen, mutta se taitaa taas olla liian mopo. Pitäisi saada vähän omakohtaista kokemusta.![]()
Vähän myöhässä, mutta sahanpuru+erikeeper (tiukaksi mössöksi) välit täyteen ja sitten päälle vaikka mitä? Tiivistyy ja tukee niin, että kynnys ei liiku.
Lähinnä keittiön välitilan laattoja, lattialaattoja ja kylpyhuoneen lattia ja seinälaatat. Taltattavaa äkkiseltään laskettuna ~80m². Lattiakaivokin pitäisi puuhata autotalliin, mutta siihen tarvitsee jo varmasti aivan eri kaliiberin konetta.Mitäs meinasit tolla taltata/piikata? Toi on sopiva sellaiseen kevyeen piikkaukseen. Niitä on 40kg painoisia maakiilakoneitakin, jolla voi sitten jo betonilattioitakin kunnolla piikata. Kaikki on suhteellista.
Laatat kyllä irtoaa millä rahansa rimpulalla kuin vettä vaan.Lähinnä keittiön välitilan laattoja, lattialaattoja ja kylpyhuoneen lattia ja seinälaatat. Taltattavaa äkkiseltään laskettuna ~80m². Lattiakaivokin pitäisi puuhata autotalliin, mutta siihen tarvitsee jo varmasti aivan eri kaliiberin konetta.
Jos pelkästään talttaa, niin kannattaa katsoa ei-pyöriviä vehkeitä. Iskuvoimaa reilusti enemmän ja muutenkin piikkaukseen sopivammat kahvat. Mutta kuten tuossa jo todettiin, niin 3 J riittää hyvin laattoihin. Olen mä yhden tiiliseinän tuolla Einhellillä kaatanut ja betoniakin valuista poistanut. Roskavalun piikkaukseen tuo Einhell on kevyempänä parempi kuin iso kone, koska varsinaista voimaa ei tarvitse, raskas kone menee suoraan läpi ja sit sitä saa selkä paskana nostella.Itsellä ei ole tarvetta saada kovin pieniä teriä, kun tulisi lähinnä talttaukseen. Mietin vaan, että onko hieman liian "tykki" kotitarve talttaajalle. 69€ saisi Einhellin 3J koneen, mutta se taitaa taas olla liian mopo. Pitäisi saada vähän omakohtaista kokemusta.![]()
TossaLähinnä keittiön välitilan laattoja, lattialaattoja ja kylpyhuoneen lattia ja seinälaatat. Taltattavaa äkkiseltään laskettuna ~80m². Lattiakaivokin pitäisi puuhata autotalliin, mutta siihen tarvitsee jo varmasti aivan eri kaliiberin konetta.
Ikh on laittanut Hikokin tarjoukseen, kai nuokin ihan hyviä vehkeitä on.Kannattaa nuo lattaterät tilata samalla kyydillä amazon.destä, kun tilaa sieltä sen sinisen boschin vihreän Suomihinnalla postikuluitta. Tai sitten tuo Einhell kärkkäiseltä, siinä tais tulla piikki ja kapea latta mukana laatikossa.
Tuota katselin muutama päivä takaperin ja totesin, että hieman on tyyris 255€ hintaan, mutta nyt houkuttelee vetämään ostohousuja jalkaan.Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.