Mökillä on autotallissa hiekkapohja, kuinkahan iso projekti on siihen valaa betoni? Mökki on 2.5 kerroksinen, eli kellarikerros jossa on autotalli josta ovet ulos. Kellarissa on muualla ihan betonilattia, tietoa ei ole että mitä sen alla on. Valmistunut joskus vuonna 63.
Meneeköhän ihan hiekkaa pois, kapillaarisoraa? pohjalle, eristeet ja valu raudan kanssa? Lähinnä jos joskus tuota lähtee teettämään putkirempan yhteydessä tjsp, niin samalla se tulisi kun betoniauto käy pihassa. Kellaritilat lämmittämättömät, paitsi pesutuvan puoli ja vesimittari "huone". Ympäri vuoden tuo kellari ja autotallin hiekka pysyy kuivana, eli vesiongelmis ei ole ollut kun mökki on mäen päällä.
Toki kun nyt on toiminut noin hyvin, niin ehkä kevytratkaisu olisi pistää vaan betonisia pihalaattoja sinne minne tarvii ja thats it eikä pilata hyvää.