Kitaran soittaminen

Noihin omiin mokiinsakin pitäs opetella suhtautumaan jotenkin muuten, kuin perinteiseseen "ei saatana virhe, kaikki kuuli, nyt tää leviää ihan varmasti koko paletti ääääääää" tyyliin :D Kattoo pitkän linjan ammattilaisia, niin nehän lähinnä naureskelee ja jatkaa kuin ei mitään.
 
Noihin omiin mokiinsakin pitäs opetella suhtautumaan jotenkin muuten, kuin perinteiseseen "ei saatana virhe, kaikki kuuli, nyt tää leviää ihan varmasti koko paletti ääääääää" tyyliin :D Kattoo pitkän linjan ammattilaisia, niin nehän lähinnä naureskelee ja jatkaa kuin ei mitään.

Mä luulen että tää psykologia johtuu tuosta Reaperiin nauhottamisesta. Siellä ku kuuluu kaikki mahdolliset siirtymät ja virheet. Mut ainaki hyvä pyrkii täydellisyyteen Reaperiin nauhotusvaiheessa niin sittenkun ns livenä vetää, homman osaa osapuilleen sinnepäin.
 
Entä jos otat tavaksi välillä nauhoittaa ihan kokonaisia treenejä sillä ajatuksella, että ikään kuin unohdat kameran? Tai ei siis välttämättä ihan kokonaan, mutta vaikka jotenkin niin, että kun omistat seuraavat kolme varttia biisin tai parin soittamiseen treenimielessä, niin pistät sen nauhalle.

Klasaritaustalla asioita kyllä hiottiin niin että biisit luonnollisesti meni mekaanisesti nappiin ja päähuomio soittamisessa keskittyi biisin dynamiikkaan. Sähkökitaralla soittaessa pitää toki myös osata biisit erittäin hyvin saadakseen hyvän nauhoitteen, mutta jotkut asiat ovat tärkeämpiä kuin toiset.

Esimerkiksi joskus joku voimasointujen räiskiminen voi kuulostaa paremmalta, jos siinä on ns. vaaraa ja vahinkoa mukana, mutta taimi, attack ja vireeseen ym. liittyvät asiat on kyllä armottomia.
 
Ei se REC ole mikään soittataidon ON/OFF nappula. EIköhän se soittataso ole sitä samaa koko ajan.

Eikä sillä ole mitään merkitystä, kun tekee virheen. Sillä taas on mitä tekee sen virheen jälkeen. Meneekö täysin lukkoon vai jatkaa niinkuin mitään ei olisi tapahtunutkaan.
Tietty on niitä puristikitaristeja jotka ottaa nokkiinsa jos cover ei ole vedetty täsmälleen kuten levyllä. Itse taas kakat nakkaan siitä miten pitäisi mennä vaan vedetään omalla
tyylillä, mihin taas auttaa se teoriatuntemus ja että löytää sopivat nuotit joka puolelta otelautaa suht ripeästikin.

Yhteen omaan videoon tupsahti tämmöinen kommentti
1667660817987.png
 
Soittotaso tai taito voisikin luokitella juuri sille tasolle mikä se on REC ON kohdalla. Sitten kun kukaan ei katso ja flow päällä, silloin aina ylitän itseni. Mutta hyvät pointit ^
Vuosi mennyt kyllä äkkiä ja tajuaa, että kyllä sitä kehitystä vaan tulee. Nyt jo pyrin harjoittelee biisei mitä en kesällä edes kuvitellut vielä :)
 
Nauhoitusten „onnistumiseksi“ on kaksi kikkaa:

Nauhoittelee niim maan perusteellisesti, ettei siihen kiinnitä juurikaan huomiota.
Kun saa narulle ekan julkaisukelpoisen vedon, niin laittaa talteen ja soittelee vielä huvikseen (eli rennosti) muutamat vedot lisää. Valitsee sitten noista sen lopullisen.
 
Kertokaahan joku poppaskonsti toho kitara nauhottamiseen

Treenaaminen, treenaaminen ja treenaaminen?. Osa kerrallaan (eli ei niinkuin me tehtiin kasarilla & ysärillä eli moka 3. kertsissä = Biisi aina alusta x 9686 kertaa) ja kun jokainen menee hyvin, sitten koko biisi.

Itselle on helpompaa "tahdin pituinen rumpulooppi x 150 tahtia & Reaper äänittämään ja keksitään koko biisi lennosta" kuin se, että täytyy äänittää jotain mikä on jo sävelletty. Jälkimmäisessä kun täytyy soittaa oikein & tietyllä lailla, 100% improssa taas virheetkin voi olla osa biisiä. Mutta sitten täytyy saada selville, mitä tulikaan soitettua, kun sinne täytyy lisätä muita soittimia. Eikä ole välttämättä aavistustakaan...
 
Hyviä vinkkeleita, kiitän!
Se on muute hauska katsella sitku on vetänyt videolle noita pätkiä. Omia ilmeitä, kiroiluja, koomisia tilanteita. Ei niitä siinä kuvausvaiheessa edes tajua ku "ei saatana tää paska mene" :D
 
Itse kanssa kärsin tosta että nauhoitus ei sitten sujukaan. Tosin soitan seisten hihnan kanssa. Aluksi soittaa vaikka noin 10 minuuttia hieman nopeammalla temmolla ja kun menee nauhoitettava juttu vähintään pariin kertaan putkeen, niin menee naksuttamaan hiirestä rec -painiketta. Ja sitten tuleekin mokia ihan tyhmiin tai jopa helppoihin kohtiin.
 
Niin, laaturautaa / -työtähän tuossa noin pääasiassa on, pyöristetyt nauhanpäät, rosterit, neck through -konstruktio jne. Näyttää hyvältä tuo kaulan ja bodyn liitoskohta, ei oo todennäköisesti ongelmaa seilata korkeimmilla nauhoilla. Vaikea sanoa onko siinä nyt nykymarkkinassa tonni liikaa vai ei, kun kaikkien jenkkikitaroiden hinnat on tulleet heittämällä ylöspäin.

Omassa tapauksessani todennäköistä ois, että tuolla tulis soitettua siinä missä jollain Bentonilla ei, mutta en siis oikeasti jaksa lähteä tuohon Bentonit vastaan muu maailma vääntöön :D
Täytyy vetää vähän sanoja takaisin noista Jacksonin american series kitaroista. Ovat siis ihan oikeaa Jenkki kamaa, mutta niitä varsinaisia USA malleja halvemmilla osilla. Eli pointti on saada USA -mallin kitaraa halvemmalla. Olisi kiva verrata eroja niihin halvempiin Jacksonin kitaroihin jotka maksaa sen tonnin ja satasia päälle, joissa tuo sama floikka, mutta jotka on tehty muualla kuin USA:ssa.
 
Täytyy vetää vähän sanoja takaisin noista Jacksonin american series kitaroista. Ovat siis ihan oikeaa Jenkki kamaa, mutta niitä varsinaisia USA malleja halvemmilla osilla. Eli pointti on saada USA -mallin kitaraa halvemmalla. Olisi kiva verrata eroja niihin halvempiin Jacksonin kitaroihin jotka maksaa sen tonnin ja satasia päälle, joissa tuo sama floikka, mutta jotka on tehty muualla kuin USA:ssa.
Maksaahan noissa se "made in america" totta kai jo itsessään, mutta veikkaisin, että työn jälki hyvää ja viimeistely näyttävämpi kuin halvemmissa. Kunnon säädöt päälle, niin varmasti on hyvä kitara soittaa ja kyllä laatukitarassa on minusta aina oma fiiliksensä.

Jenkkicharvelit kiinnostais enemmän itteä kuin tuo jaska, mutta ehkä näitä kattelis kuitenkin lähinnä käytettynä. Niin paljon ei kiinnosta omistaa kumpaakaan, että viittis lähteä uuden hintaa maksamaan.
 
Sanokaapas vielä mitä softaa käyttää PC-ihmiset musan plokkaamiseen ja hidastamiseen? Oon saattanu tätä kysellä jo aikaisemminkin, enkä oo päässyt pidemmälle kuin että Transcribe! on softa, joka tekee PC:llä tarvittavan, mutta siis eikö PC:lle ole mitään vastaavaa ratkaisua kuin Macille Logic Pro, että vedät vaan musafilun sinne ja saat suoraan esim. hidastettua puoleen muuttamatta sävelkorkeutta? Logicissa on ilm. tosi helppo tehdä myös hidastettuja luuppeja osista jne., ja tommoinen ois uuden matskun opettelussa hemmetin hyvä apuväline.
 
Sanokaapas vielä mitä softaa käyttää PC-ihmiset musan plokkaamiseen ja hidastamiseen? Oon saattanu tätä kysellä jo aikaisemminkin, enkä oo päässyt pidemmälle kuin että Transcribe! on softa, joka tekee PC:llä tarvittavan, mutta siis eikö PC:lle ole mitään vastaavaa ratkaisua kuin Macille Logic Pro, että vedät vaan musafilun sinne ja saat suoraan esim. hidastettua puoleen muuttamatta sävelkorkeutta?

Amazing slow downer
 
Pikaisella vertailulla Amazing Slow Downerissa parempi äänenlaatu hidastettuna kuin Transcribessä, jossa taas enemmän ominaisuuksia.

Olettaisin, että molemmat ajaa osapuilleen asiansa, mutta koska Transcribeä saa testata toimivaa kokoversiota 30 päivää siinä missä tää Slow Downer trial ei anna soitella kuin neljäsosaa kappaleesta, niin jäänee tähän tietoon tuohon Transcribeen, jos ei muita selkeästi parempia softia ilmene. Molemmat näistä mainituista UI/UX:ltä vähän tuollaisia kotikutoisen oloisia.
 
Viimeksi muokattu:
Mulla oli käytössä tuo ASD Spotify/Android mut ne ilmeisesti kusi sen jotenkin. En oo hetkeen käyttänyt niin en osaa sen enempää just nyt kommentoida. Mut taannoin oli kyl hyvä sovellus. Se ääni ei mennyt surkeaksi, sellaiseksi mössöksi mitä esim. Youtube aiheuttaa.
 
Mulla oli käytössä tuo ASD Spotify/Android mut ne ilmeisesti kusi sen jotenkin
Näkyy johtuneen ihan siitä, että Spotify muutti ilm. syksyllä rajapintojaan niin, ettei tällaiset kolmannen osapuolen appikset pysty enää toimimaan, kuten ennen.

Suurin osa näistä softista näkyy tosiaan vaativan ylipäätään sen, että hidastettava matsku on musafiluna koneella. Youtubestahan saa videot MP3:na pihalle, että sitä meinasin ite ensisijaisesti käyttää. Jotain matskua mulla on sit highres-tiedostoina myös levyllä, ainakin Megadethin varhainen (<2000-luku) tuotanto, mistä vois saada kanssa asiallista reenimatskua.
 
Viimeksi muokattu:
Mikset käytä vain jotain tabulatuurisoftaa, esim. Guitar Pro?
Netissä olevat tabit on tyypillisesti enemmän tai vähemmän päin persettä ja rytmit / fraseeraukset on oikeasti helpoin saada kohdalleen kuuntelemalla (versus koittaa tavata ja tajuta rytmiä nuoteista).

muoks. plus pitäs oikeasti muutenkin tehdä tota korvalla opettelemista enemmän, mitä oli joskus nuorempana vielä pakkokin tehdä.
 
Viimeksi muokattu:
Mikä tahansa sekvensseriohjelma eli DAW (eng. Digital Audio Workstation) hoitaa homman. Ite käytän Reaperia.
 
Mikä tahansa sekvensseriohjelma eli DAW (eng. Digital Audio Workstation) hoitaa homman. Ite käytän Reaperia.
Avasin ja päivitin Reaperin versionkin tuossa äsken ja siinä missä noilla em. softilla tietää muutamassa sekunnissa, mitä pitää tehdä, niin ei mulla oo Reaperin kanssa äkkiseltään mitään hajua, miten mun pitäs tuoda ulkopuolinen MP3-filu sinne ja hidastaa sitä :D Tuo hemmetin monimutkaisuus on Reaperin ongelma yleisesti siinä missä taas Logicissa tuo em. toiminto on ilm. tehty todella helpoksi.

Plus mulla ei oo mitään kiinteää musatietokonetta, vaan tietokonepöydällä duunikone ja sit tää oma läppäri, joka tarvii aina erikseen kytkeä monitoriin ja systeemeihin, jos tarvii esim. Reaperia käyttää. Eli jos haluaisin vaan soittaa jotain tältä koneelta ja hidastaa, niin Reaper huutaa ekana puuttuvasta äänikortista (tai ASIO-ajureista), mitä noi ekat softat ei tee.

Että tähän omaan setuppiin ei ehkä Reaper paras, mutta pitäs kyllä saada kyhätyksi joku kiinteämpi musakonesysteemi. Tila vaan tosiaan loppuu kesken nykyisellään..
 
Screenshot 2022-11-06 131258.jpg



Screenshot_20221106_130827.png

Napsauta sillä toisella hiiren namiskalla konteksti-valikko auki (tuon liukukytkimen päältä) ja valitse "Preserve pitch...".

Mutta joo, Reaperissa on asiat usein nimetty jännästi, tai jemmattu näkyville paikoille ;)
 

Liitteet

  • Screenshot_20221106_131225.png
    Screenshot_20221106_131225.png
    34,2 KB · Luettu: 9
  • Screenshot_20221106_131225.png
    Screenshot_20221106_131225.png
    34,2 KB · Luettu: 8
^
Haha joo. Ei se auta ku treenaa. Kyl mä järjellä tiedän sen että eihä tässä nyt pitäs paineita ottaa kun kotona itekseen filmaan ja voin ottaa vaikka tuhat vetoa ilman että ku kaa näkemässä. Mut ehkä se ajankäyttö tässä ja turhaudun jos joudun tuntitolkulla veivaa enkä oo tyytyväinen. Virheet sallittu, toki jos tulee isompaa ni se harmittaa jos muute on vetänyt liki täydellisen vedon.

Sitten taas kun välilä striimailen Twitchis mun treenei niin ei mulla siinä tuu paineita soittaa joka on mun mielestä aika jännä. Saan pikemminki flowta vaan jos joku katsoo. Mielenkiintoinen tää oma mieli.
Soittovarmuus tulee ajan kanssa. Eli aika+treeni.

Mulle pahin mahdollinen lukko on, kun joku kysyy, että vedä jotakin. Ei irtoa. Ei. Sitten jos tilanne on mallia studio, ja purkitan kitaraosuuteni, muiden päälle homma onnistuu.

18 v ikäisenä esiinnyin n. 200 henkilölle. Ei jännittänyt silloin. En tiedä miten nyt menisi.
 
Avasin ja päivitin Reaperin versionkin tuossa äsken ja siinä missä noilla em. softilla tietää muutamassa sekunnissa, mitä pitää tehdä, niin ei mulla oo Reaperin kanssa äkkiseltään mitään hajua, miten mun pitäs tuoda ulkopuolinen MP3-filu sinne ja hidastaa sitä :D Tuo hemmetin monimutkaisuus on Reaperin ongelma yleisesti siinä missä taas Logicissa tuo em. toiminto on ilm. tehty todella helpoksi.

Plus mulla ei oo mitään kiinteää musatietokonetta, vaan tietokonepöydällä duunikone ja sit tää oma läppäri, joka tarvii aina erikseen kytkeä monitoriin ja systeemeihin, jos tarvii esim. Reaperia käyttää. Eli jos haluaisin vaan soittaa jotain tältä koneelta ja hidastaa, niin Reaper huutaa ekana puuttuvasta äänikortista (tai ASIO-ajureista), mitä noi ekat softat ei tee.

Että tähän omaan setuppiin ei ehkä Reaper paras, mutta pitäs kyllä saada kyhätyksi joku kiinteämpi musakonesysteemi. Tila vaan tosiaan loppuu kesken nykyisellään..

Sullahan oli kuitenkin QC, eikö niin? Ei se nyt niin karsea nakki oo kytkeä tuota äänikortin kautta koneeseen ja monareihin (tai käyttää sitä äänikorttina jos on tarpeen), mikäli sulla kuitenkin joku soittopiste on olemassa. En mä hirveän monimutkaiseksi nähnyt sitä että Reaperiin hinaa sen mp3 ja klikkaa ominaisuuksista sen että missä vireessä tai miten nopeasti klippi toistetaan, mutta jos ite Reaper ei avaudu niin sitten toki on kyllä kertaluokkaa hankalampi homma :smoke:

Itse näkisin järkeväksi yrittää saada esim. soittopisteen siihen tilaan missä ne monarit on, niin onnistuu hommat nopeasti. Kun tai jos ei aina plugareilla vedä vaan on joku mallintajarauta siinä, niin ei tartte konettakaan avata jos vaan soitella tarvii, ja sitten jos pitää äänitellä tai taustaraitojen kanssa jamitella niin kone vaan auki ja sieltä tuuttaamaan monareihin taustaa.

DAWeista sitten toki jos on jo maksanut ne entry costit jonkin toisen DAWin kanssa, niin en tiedä miten kannattavaa on vaihtaa sitä valittua hevosta. Kaikki nuo kuitenkin tekevät pitkälti samat jutut, joskin eri käyttöliittymällä ja judansseilla.
 
Onks tääl kukaa treenaillut Rocksmithil? Streamiin tuli eräs tapaus joka suositteli paria muuta striimaajaa. Yksi tyyppi oli siis 2 vuotta treenannut Rocksmithil ja kaveri vetää ku olis vuosikymmenen soitellut.
 
Sullahan oli kuitenkin QC, eikö niin? Ei se nyt niin karsea nakki oo kytkeä tuota äänikortin kautta koneeseen ja monareihin (tai käyttää sitä äänikorttina jos on tarpeen), mikäli sulla kuitenkin joku soittopiste on olemassa. En mä hirveän monimutkaiseksi nähnyt sitä että Reaperiin hinaa sen mp3 ja klikkaa ominaisuuksista sen että missä vireessä tai miten nopeasti klippi toistetaan, mutta jos ite Reaper ei avaudu niin sitten toki on kyllä kertaluokkaa hankalampi homma :smoke:

Itse näkisin järkeväksi yrittää saada esim. soittopisteen siihen tilaan missä ne monarit on, niin onnistuu hommat nopeasti. Kun tai jos ei aina plugareilla vedä vaan on joku mallintajarauta siinä, niin ei tartte konettakaan avata jos vaan soitella tarvii, ja sitten jos pitää äänitellä tai taustaraitojen kanssa jamitella niin kone vaan auki ja sieltä tuuttaamaan monareihin taustaa.

DAWeista sitten toki jos on jo maksanut ne entry costit jonkin toisen DAWin kanssa, niin en tiedä miten kannattavaa on vaihtaa sitä valittua hevosta. Kaikki nuo kuitenkin tekevät pitkälti samat jutut, joskin eri käyttöliittymällä ja judansseilla.
Kyllähän mulla toimiva google on, ettei se nyt siitä jää kiinni, ettenkö tuota ominaisuutta sais Reaperista käytettyä. Lähinnä kyse siitä, että jos tuossa softassa kaikki on ns. vähän hankalaa, niin kattelis mieluummin softan, joka tekee asiat helposti (tai helpommin).

Tota Logicia tunnutaan kehuttavan, mutta ei oo Macia taloudessa. Ehkä pitäs testata jotain toista DAWia rinnan, en minä vielä itteeni oo todellakaan Reaperiin lukinnut.

Soittopiste on tosiaan sama kuin duunipiste tällä hetkellä. Ongelmana lähinnä, että duunipöydältä loppuu tila, jos rupee tulemaan lisää tilpehööriä dac / ampin ja QC: n lisäksi. Toinen ongelma, että Martelan työtuolilla soitellessa mulla puutuu toinen jalka :D osuu jotenkin tuo reuna just sillai takareiteen, että blokkaa ilm. verenkiertoa. Ts. tarvis toisen tuolinkin soitteluun..

Eli siis kokonaisuudessaan sais melkein olla ihan oma pöytä, johon kasata musasetuppi omine ruutuineen ja tuo on vähän siinä ja siinä, että mahtuuko tohon duuni- / musahuoneen toiselle seinustalle..
 
Pääasiallinen soitteluhan on tosiaan vaan QC päälle, Laneyn kaappiin virrat ja antaa palaa. Tuo on just riittävän nopeaa ja yksinkertaista, kun inspiraatio iskee :D Tai erillinen metronomi päälle pöydältä, kun tarvii klikin.

Mut sit, kun tarvii soitella Youtube-videon päälle, nauhoittaa yms., niin saa aina kytkeä toisen tietokoneen, siivota duunisysteemejä edestä jne., mistä en oikein välitä. Siksi tuo edellinen ja siksi on tosiaan nauhoittelutkin vähän vähällä, kun meinaa olla vähän vaivalloista tämä teknik nykyisellään, mutta eiköhän tuo tuosta muovaudu.

Vielä yhdet kehut tuolle Laneylle loppuun. On aivan eri fiilis soittaa, kuin Adamin monitorien kautta. Adameilla ei ollu oikein mitään botnea ja yläkerta yllättävän tuhnu, vaikka ois disu kohti korvaa, mutta tuo Laney soundaa oikeasti hyvältä.
 
Onks tääl kukaa treenaillut Rocksmithil? Streamiin tuli eräs tapaus joka suositteli paria muuta striimaajaa. Yksi tyyppi oli siis 2 vuotta treenannut Rocksmithil ja kaveri vetää ku olis vuosikymmenen soitellut.
Pikagooglella tuon softan kirjasto kannattais varmaan ainakin tsekata ennen sitoutumista pidempiaikaiseen tilaukseen, että löytyykö sieltä sit oikeasti semmoista musaa, jota tykkäät soitella. Toisekseen tämän revikan mukaan toi sovellus ei ilm. tunnista soitettuja nuotteja kunnolla, jos et osta jotain erillistä piuhaa, jolla kitara kytketään tohon softaan.
 
Itsellä pysyy vihdoin plektra kädessä ja pystyn soittamaan nopeasti. Vaati kyllä pirusti enemmän aikaa kuin fingerstylen treenaaminen akustisella tai basson soitto. Hauskaa kyllä, kun pystyy vetämään nopeasti ja esimerkiksi soolon perään voi vetää pentatoonisen asteikon "takatakataka"-nopeudella loppuun.

Hyviä treenibiisejä ja riffejä, joiden hinkkaamisella koen olleen iso merkitys (ja noissa kyllä on vielä hinkattavaa jäljellä):

Dave Lindholm - Anna kitaran laulaa vaan alkuriffi
Red Hot Chili Peppers - Snow (Hey of)
Alan Jackson - Freight Train soolo
The Police - Message in the bottle
The Police - Every breath you take

Otelaudan käsi on kyllä edelleen kovilla tuon vikan biisin kanssa, mutta hiljalleen alkaa sujumaan paremmin. Pahin sointu on Fm barrella, johon pitää ottaa vielä pikkurillillä G# mukaan. Vähän joutuu hakemaan asentoa, jotta saa kaikki kielet soimaan puhtaasti.

Freight trainille taas löytyy hyvä opetusvideo kolmella eri nopeudella Youtubesta. Tuossa sai treenattua ylös alas -tekniikkaa hyvin ja muutenkin pirun hyvältä kuulostava soolo. Myös alkuriffi on maukas ja tuosta biisistä löytyy monta sooloa lisää, jos tekee mieli vetää kantria :D

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Onks tääl kukaa treenaillut Rocksmithil? Streamiin tuli eräs tapaus joka suositteli paria muuta striimaajaa. Yksi tyyppi oli siis 2 vuotta treenannut Rocksmithil ja kaveri vetää ku olis vuosikymmenen soitellut.
Jonkun vuoden soitellut Rocksmith 2014 editionia, jonka saa ostettua ihan kertamaksulla. Tämä uusi plus versio nähtävästi kuukausimaksullinen ja itselläni ei muutenkaan kokemuksia tästä.

Tuon real tone kaapelin tarvitsee (mahdollisesti saa toimimaan jotenkin scarletin tms. kanssa myös), jonka ostin pakettina pelin kanssa. Pelin "tabit" vaatii totuttelua ja ainakaan omat silmät ei meinaa pysyä perässä. Kitaran äänistä jonkin verran kuullut valitusta, etteivät ehkä vastaa täydellisesti alkuperäisiä, mutta itseäni ei ole häirinnyt, kuin satunnaisissa kappaleissa. Kappale tarjonta näyttäisi olevan tällä hetkellä n. 60 000 kpl. sisältäen ostettavat ja käyttäjien tekemät custom biisit.

Omasta mielestä ihan hintansa arvoinen "peli" harjoitteluun ja vaihteluksi muuhun kitarointiin.
 
Kyllähän mulla toimiva google on, ettei se nyt siitä jää kiinni, ettenkö tuota ominaisuutta sais Reaperista käytettyä. Lähinnä kyse siitä, että jos tuossa softassa kaikki on ns. vähän hankalaa, niin kattelis mieluummin softan, joka tekee asiat helposti (tai helpommin).

Tota Logicia tunnutaan kehuttavan, mutta ei oo Macia taloudessa. Ehkä pitäs testata jotain toista DAWia rinnan, en minä vielä itteeni oo todellakaan Reaperiin lukinnut.

Ite oon kanssa Reaperin käytön aika nollapohjilta opetellut ja alun perin kaiketi omat tavoitteet oli vaan joku tollanen biisinhidastaja/vireenmuuttaja niin että saa nuotinnettua jotain biisejä joita haluaa soittaa. Päädyin itse kuitenkin opettelemaan DAWin käytön koska kuitenkin tulevaisuudessa siinsi halu omien äänitysten ja koverien jne. tekemiseen ja ajattelin että parasta saman tien vaan hypätä sellaiseen softaan jolla hoituu kaikki. Sitä en osaa sanoa että onko tuo se käyttöliittymältään paras DAWi, valikkoja ainakin löytyy joka lähtöön :D

Tällä olen kuitenkin itse saanut menestyksekkäästi omat äänitykset ja koverit purkkiin, ja äänittänyt muidenkin (lue: kaverien) soittoa. Hieman olen jo opetellut miksaus- ja masterointityökalujenkin käyttöä, joskin aika aloittelijatasolla tässä ollaan edelleen. Tullut vähän sivutuotteena kun pääpaino mulla edelleen se soittaminen ja soittotaidon kerryttäminen.

Kannattaa varmaan tosiaan kokeilla eri ohjelmia, Logicia ja Cubasea on täällä (muistaakseni?) ainakin kehuttu, eiköhän niistä joku löydy joka natsaa sitten.
 
PXL_20221106_082146521.jpgPXL_20221106_082104767.jpg

On pitkään kiinnostanut testata Duesenbergin Les Trem II - systeemiä. Tuossa äskettäin oli musafasulla -20% monista jutuista, mukaanlukien nämä, joten tuli vihdoin ostettua pois kuleksimasta. Onhan tuo vähän pervon näköinen tavallaan kun on vibrakampi LePa-tyylisessä kitarassa. :D

Asennus oli todella helppo, kirjaimellisesti parin minuutin homma kielten vaihdon yhteydessä. Tipahtaa siis suoraan tuollaisen tune-o-matic kielenpitimen tilalle. Käytettävyys myös erinomainen, toiminta on jotain perinteisen Strato-kammen ja Jazzmaster/Jaguar - tyylisen kammen väliltä, ehkä enemmän jälkimmäiseen painottuen. Tämä on vain ja ainoastaan hyvä asia, koska olen jotenkin aina kokenut että kyseinen vibrakampi on jotenkin "musikaalisempi" pidemmän liikeratansa ja letkeämmän tuntumansa johdosta. Tuntuu virekin pysyvän ällistyttävän hyvin, vaikka en edes vaihtanut kitaran tallaa ns. roller - malliseksi.

Pitää jatkaa tutustumista, mutta ensivaikutelmat on hyvin positiiviset.
 
Avasin ja päivitin Reaperin versionkin tuossa äsken ja siinä missä noilla em. softilla tietää muutamassa sekunnissa, mitä pitää tehdä, niin ei mulla oo Reaperin kanssa äkkiseltään mitään hajua, miten mun pitäs tuoda ulkopuolinen MP3-filu sinne ja hidastaa sitä :D Tuo hemmetin monimutkaisuus on Reaperin ongelma yleisesti siinä missä taas Logicissa tuo em. toiminto on ilm. tehty todella helpoksi.

Plus mulla ei oo mitään kiinteää musatietokonetta, vaan tietokonepöydällä duunikone ja sit tää oma läppäri, joka tarvii aina erikseen kytkeä monitoriin ja systeemeihin, jos tarvii esim. Reaperia käyttää. Eli jos haluaisin vaan soittaa jotain tältä koneelta ja hidastaa, niin Reaper huutaa ekana puuttuvasta äänikortista (tai ASIO-ajureista), mitä noi ekat softat ei tee.

Että tähän omaan setuppiin ei ehkä Reaper paras, mutta pitäs kyllä saada kyhätyksi joku kiinteämpi musakonesysteemi. Tila vaan tosiaan loppuu kesken nykyisellään..
Oikeasta yläkulmasta (siitä missä näkyy näytteenottotaajuus jne.) klikkaat ja vaihdat ajurin vaikka Direct Soundiksi ja voit käyttää ja kuunnella ilman interfacea ihan koneen omalla äänikortilla. Nauhoittamista ei tolla ajurilla kannata tehdä ellet sitten omaa interfacen jossa direct monitorin, koska latenssi on aika karsea monitorointiin. Mutta kuunteluun ja editoimiseen kelpaa noinkin.

Biisin hidastus on helpoin kun klikkaat oikealla alakulmassa olevaa tempo kenttää ja vaihdat siihen uuden temmon. Huomaa että oletustempo on 120 joten suhteuta siihen lukuun se muutos ellet ole vaihtanut sitä oikeaksi.
 
Viimeksi muokattu:
Tuohon daw-keskusteluun niin minusta Reaperia on tosi helppo käyttää perustasolla eli nauhottaa esim. kitaroita ja säveltää kokonainen biisi sekä miksata siinä kappale. Reaperia saa sitten customoitua kyllä loputtomasti ja syvä se on kuin mikä, mutta sanon pieneksi harhaluuloksi, jos ajattelee sen olevan vaikea käyttää. FL-studio on minulle yksi sekamelska. :D

Bitwigiä käytän nykyään enemmän, kun soveltuu paremmin elektroniseen musiikkiin ja äänisuunnitteluun, mutta joskus tulevat metallibiisini tulevat sitten Reaperin kautta.
 
Kannattaa varmaan tosiaan kokeilla eri ohjelmia, Logicia ja Cubasea on täällä (muistaakseni?) ainakin kehuttu, eiköhän niistä joku löydy joka natsaa sitten.
Jepulista. DAWin kanssa on vähän sitäkin, että kun päiväduunikseen tekee softakehitystä, niin mielenkiinto softan kanssa temppuiluun vapaa-ajalla ei oo kovin korkealla, mutta oon aika luottavainen sen suhteen, että opin kyllä käyttämään oikeastaan ihan mitä vaan softaa, jos viitin panostaa siihen tarvittavan ajan.

Mutta katotaan mihin tuo tuosta muovautuu. Saanen tällä viikolla monitorit, vaihtukin tilatut JBL:t Torilta löydettyihin vanhempiin Geneihin, ja tuo äänikortti on kanssa haettavissa nyt postista. Nauhoittelut pitää tehdä totta kai siihen tarkoitukseen tehdyllä softalla, mutta että tuleeko noi uuden matskun opettelut ja hidastukset tehtyä noilla yksinkertaisimmilla softilla, niin jää nähtäväksi.

Tuo aikaisemmin mainittu tuoli ois kyllä vielä aika akuutti hommata. Vtuttaa pomppia yhdellä jalalla aina ekat viis minuuttia, kun nousee tuolilta reenisession jälkeen :D tarvii googlata jotain soittotuoleja varmaan seuraavaks..
 
PXL_20221106_082146521.jpgPXL_20221106_082104767.jpg

On pitkään kiinnostanut testata Duesenbergin Les Trem II - systeemiä. Tuossa äskettäin oli musafasulla -20% monista jutuista, mukaanlukien nämä, joten tuli vihdoin ostettua pois kuleksimasta. Onhan tuo vähän pervon näköinen tavallaan kun on vibrakampi LePa-tyylisessä kitarassa. :D

Asennus oli todella helppo, kirjaimellisesti parin minuutin homma kielten vaihdon yhteydessä. Tipahtaa siis suoraan tuollaisen tune-o-matic kielenpitimen tilalle. Käytettävyys myös erinomainen, toiminta on jotain perinteisen Strato-kammen ja Jazzmaster/Jaguar - tyylisen kammen väliltä, ehkä enemmän jälkimmäiseen painottuen. Tämä on vain ja ainoastaan hyvä asia, koska olen jotenkin aina kokenut että kyseinen vibrakampi on jotenkin "musikaalisempi" pidemmän liikeratansa ja letkeämmän tuntumansa johdosta. Tuntuu virekin pysyvän ällistyttävän hyvin, vaikka en edes vaihtanut kitaran tallaa ns. roller - malliseksi.

Pitää jatkaa tutustumista, mutta ensivaikutelmat on hyvin positiiviset.
Onko tuo kahteen suuntaan toimiva värkki?

Itselläni on yhdessä kitarassa (Schecter Blackjack SLS) ihan aito Floyd Rose -talla. Ei ole huono, intonaatioiden säätö vain vähän helvetillistä puuhaa...
 
Itteä kiinnostais tää Mastery tremolo / talla: GAS Guitarworks More | Sähkökitara suomalaista käsityötä

Mikähän lie rig rundown -video olikaan, jossa oli joku kotimainen custom, johon tuo oli asennettu ja vaikutti varsin toimivalta. Nykyään ei oo enää edes niin henkeen ja vereen hevimies, ettei vois sen takia tuollaista hommata.

Tuossa kys. kitarassa ois myös freeway switch, joka kiinnostaisi kanssa, mutta sattuneesta syystä kitarabudjetti vähän niinku käytetty tällä hetkellä :D
 
Onko tuo kahteen suuntaan toimiva värkki?

Itselläni on yhdessä kitarassa (Schecter Blackjack SLS) ihan aito Floyd Rose -talla. Ei ole huono, intonaatioiden säätö vain vähän helvetillistä puuhaa...

Joo, tosin ylöspäin pääsee ehkä yhden sävelaskeleen, alaspäin pääsee selvästi enemmän. Tosin eipä tuo millekään divebombeille ole tarkoitettukaan, vaan sellaiselle vähän perinteisemmälle kevyelle vibrailulle. Yhtäkään Floyd Rose - kitaraa ei ole vielä itsellä, pitäisi varmaan ihan periaatteesta hommaa yksi sellainenkin jossain vaiheessa, että pääsee raiskaamaan vibrakampea oikein kunnolla.

Itteä kiinnostais tää Mastery tremolo / talla: GAS Guitarworks More | Sähkökitara suomalaista käsityötä

Mikähän lie rig rundown -video olikaan, jossa oli joku kotimainen custom, johon tuo oli asennettu ja vaikutti varsin toimivalta. Nykyään ei oo enää edes niin henkeen ja vereen hevimies, ettei vois sen takia tuollaista hommata.

Tuossa kys. kitarassa ois myös freeway switch, joka kiinnostaisi kanssa, mutta sattuneesta syystä kitarabudjetti vähän niinku käytetty tällä hetkellä :D

Joo, itse olen kuullut pelkkää hyvää Masteryn kamoista ja kieltämättä olisi sinänsä ihan perusteltua päivittää tuohan Squier CV Jaguariin paremmat talla ja tremolo, ne kun ovat selkeästi se suurin heikkous tuossa. Vaikea vaan perustella tuon kitaran päivittämistä noilla osilla, koska ne maksaisivat yhteensä melkein yhtä paljon kuin kitara itsessään...
 
Lukkotallojen intonaatiosäätö on kyllä vähän semmosta puuhaa, että tekemällä sitä oppii. Silloin vähän ikävä jos on vaan yksi räikällinen, mutta kun noiden kanssa on puuhastellut kauan niin aika hyvin oppii silmämääräisesti esim. katsomaan että tallapalat on aika kohdillaan ja sitten siitä eteenpäin vaadittavat säädöt eivät enää aiheuta niin paljon harmaita hiuksia. Noihinhan on olemassa ihan työkalujakin, jotka ottaa kiinni siitä pohjalevystä ja tallapalasta ja sitten palan paikan saa pyörittää säätöruuvilla kohdilleen. Ellei noita ihan merkittävää määrää tee niin en tiedä maksaako kuitenkaan sitten itseään takaisin kun ei sitä intonaatiota nyt koko ajan tarvitse (ainakaan meikän) olla puljaamassa.
 
Lukkotallojen intonaatiosäätö on kyllä vähän semmosta puuhaa, että tekemällä sitä oppii. Silloin vähän ikävä jos on vaan yksi räikällinen, mutta kun noiden kanssa on puuhastellut kauan niin aika hyvin oppii silmämääräisesti esim. katsomaan että tallapalat on aika kohdillaan ja sitten siitä eteenpäin vaadittavat säädöt eivät enää aiheuta niin paljon harmaita hiuksia. Noihinhan on olemassa ihan työkalujakin, jotka ottaa kiinni siitä pohjalevystä ja tallapalasta ja sitten palan paikan saa pyörittää säätöruuvilla kohdilleen. Ellei noita ihan merkittävää määrää tee niin en tiedä maksaako kuitenkaan sitten itseään takaisin kun ei sitä intonaatiota nyt koko ajan tarvitse (ainakaan meikän) olla puljaamassa.
Itse viittasin Floyd Rose, eli kelluvaan tallaan, johon usein kuuluu kielilukot kaulassa (ennen virittimiä). Jos kielisetit pysyy samana ja vire myös, intonaatio ei ole ylitsepääsemätön harjoite.

En kuitenkaan suosittele kenellekään kelluvaa tallaa, jos on tarkoitus muuttaa virityksiä biisien mukaan.
 
Itse viittasin Floyd Rose, eli kelluvaan tallaan, johon usein kuuluu kielilukot kaulassa (ennen virittimiä). Jos kielisetit pysyy samana ja vire myös, intonaatio ei ole ylitsepääsemätön harjoite.

En kuitenkaan suosittele kenellekään kelluvaa tallaa, jos on tarkoitus muuttaa virityksiä biisien mukaan.

Esim. Floyd Rose on lukkotalla, eikä sekään ole välttämättä kelluva jos nyt pitää lähteä peistä taittamaan.. :)
 
En lähde taittamaan peistä, päin vastoin. Mikä siis on ns. aito kelluva talla?
Etteköhän te ihan samasta asiasta puhuneet (ts. floikasta) :)

Mut niistä nyansseista, niin floikkaa ei oo pakko asentaa kelluvaksi, vaan se voi olla vaan siinä kannen pinnassa ja silloin kai vain yksisuuntaisena. Ainoa tuollainen mun käsissäni ollut peli on ollut Musarin Axis. En tajua oikein tuollaisia. Se floikan hirvitys häiritsemässä visuaalisesti, mutta ei edes toimi kuin yhteen suuntaan :D

Sit taas perus Gotohin 510:nkin voi asentaa kelluvaksi, mutta satulassa ei oo vaan lukkoja. Silloin kai puhutaan vaan kelluvasta, ei lukkotallasta.

Ja ihan perus straton tallankin saa asennettua sillai, että se antaa ihan pikkaisen molempiin suuntiin, jolloin sillä saa semmosta ilmavaa vibraa. Mullon toi Jammu tuollai. En jaksa mennä kattoon, mikä toi talla ihan tarkalleen on.

muoks. ja noita tallaratkaisujahan on markkinoilla vielä paljon erilaisiakin. Tuo aikaisempi Masteryn viritys ei kai varsinaisesti kellu, mutta sillä pystyy kampeamaan aika isonkin intervallin kumpaankin suuntaan.
 
Viimeksi muokattu:
Biisin hidastus on helpoin kun klikkaat oikealla alakulmassa olevaa
"rate" kohtaa, kuten jossain ylempänä jo mainittiin kuvan kera. Siten ei tarvitse tietää temmosta mitään. Onneksi ne voi kirjoittaa biiseihin, jos ne tietää kuten esim. omiin (tai siis tässä tapauksessa Beethoven:in).
Beethovenia.jpg


Kelluva talla: Niin kauan hyvä, kunnes ne "veitsen kärjet" kulahtaa. Oma 540S pysyy vireessä, kunhan sitä ei käytä. Ja vielä paremmin, jos Edge on jumitettu, niin ettei liiku yhtään niin mihinkään.
 
Viimeksi muokattu:
Esim. Floyd Rose on lukkotalla, eikä sekään ole välttämättä kelluva jos nyt pitää lähteä peistä taittamaan.. :)
Mä vaan en nyt ymmärrä, koska tuota Floyd Rose 1000-tallaa "kelluvampaa" ei ole tullut vastaan.

Kammella saa vääntää kielet löysäksi tai toiseen suuntaan niin pinkeäksi, että vanhoista kielistä tulee entisiä. Saahan tuon lukittua erillisellä sarjalla (olen ostanut, vaan en asentanut).
 
Mä vaan en nyt ymmärrä, koska tuota Floyd Rose 1000-tallaa "kelluvampaa" ei ole tullut vastaan.
Tuossa alla on Music Manin Axis (tuo on malli, jolla Eddie Van Halen soitteli ennen siirtymistään Peaveyn kamppeisiin, edelleen tuotannossa). Tuossa on Floyd Rose (Musarin oma), mutta kuten näet, niin se on asennettu kannen pintaan ja tuota et kampea ylöspäin :)

Ja mihin tuo oma aikaisempi tekninen saivarteluni vaan liittyi, niin Floyd Rose ei ole aina kelluva, vaikka se tyypillisesti heviruoskiin kelluvaksi asennetaankin, ja on toisaalta monia muitakin tallaratkaisuja kuin floikat, joilla voi kammeta molempiin suuntiin.

1667975007618.png
 
Viimeksi muokattu:
"rate" kohtaa, kuten jossain ylempänä jo mainittiin kuvan kera. Siten ei tarvitse tietää temmosta mitään. Onneksi ne voi kirjoittaa biiseihin, jos ne tietää kuten esim. omiin (tai siis tässä tapauksessa Beethoven:in).
Beethovenia.jpg


Kelluva talla: Niin kauan hyvä, kunnes ne "veitsen kärjet" kulahtaa. Oma 540S pysyy vireessä, kunhan sitä ei käytä. Ja vielä paremmin, jos Edge on jumitettu, niin ettei liiku yhtään niin mihinkään.
En ole tuota koskaan kokeillut kun yleensä laitan ensin projektin tempon kohdalleen ja jos tarvii muutella niin sitten vaihdan project settings -kohdasta valikosta tai BPM kohdasta suoraan muutoksen. Hyvä tuokin on tietää.

P.S. Jos oma tai naapurin biisi on soitettu klikin kanssa nauhalle niin kannattaa nuo tempot laittaa vastaamaan biisiä. On sitten mukavampi seikkailla biisissä ja nauhotella omia juttuja kun viivat vastaa biisin tahteihin.
 
Meikä hommas tuon Rockwayn ilmasen taas liittäen mun työpuh/sähköpostin niin ei jumalauta toi on ärsyttävää soittaa perään. En varmaa jaksa edes ostaa tuota ihan sen takia kun pitää soitella perään.
Tai sitten keksin vaan kymmenen eri tapaa hyödyntää tuota ilmaista kuukautta ja blokkaan niiden puhelinnumeron :D
 
Tuli ostettua banjo parisen viikoa sitten. Ihan uus tuttavuus, mutta oli jo pitkään ollut haaveissa. Samalla tuli sormiplektroja ja englanninkielinen opas aloittelijalle. Aika hauska kampe kaikin puolin.

Mulla on aiempaa taustaa puhallinsoitinten parissa, 10++ vuotta harrastebändissä eli nuotit on tuttuja. Tavoite olis oppia jollain asteella soittamaan nuotista ja samalla soveltaa omalla tyylillä sekaan mitä tuleekaan mieleen.
 
Tuli ostettua banjo parisen viikoa sitten. Ihan uus tuttavuus, mutta oli jo pitkään ollut haaveissa. Samalla tuli sormiplektroja ja englanninkielinen opas aloittelijalle. Aika hauska kampe kaikin puolin.

Mulla on aiempaa taustaa puhallinsoitinten parissa, 10++ vuotta harrastebändissä eli nuotit on tuttuja. Tavoite olis oppia jollain asteella soittamaan nuotista ja samalla soveltaa omalla tyylillä sekaan mitä tuleekaan mieleen.

Ei muuta kuin


Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Ei muuta kuin


Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Vähän tuohon tapaan :lol:

Kaikennäkösiä covereita ois kyllä kova joskus vetää. Pakko silti sanoa että tuo on vähän turhan "orjallinen" kitaralle. Vaikka ääni onkin veikeä, ei välttämättä tekis mieli soittaa suoraan kitaran korvikkeena. Meinasin "soveltamisella" enemmän jotain tällaista lurittelua mikä tekee banjon soitosta banjon soittoa. Esim. tuolla noin minuutin kohdasta eteenpäin ja toki muuallakin kuuluu tässä pätkässä

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.




On tullu kyllä katottua kaikki Steve 'n' Seagulls pätkät Thuderstruckista lähtien. Tosiaan kova tavoite olis pystyä soittamaan nuotista niin että biisi on tunnistettavissa, mutta siten että siinä on vähän banjon sielua mukana.

Edit. Kyllähän tuo soundi sellaisenaankin toki on aika jees jos vain soittaa osais:

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
301 702
Viestejä
5 132 557
Jäsenet
82 040
Uusin jäsen
alfasonni

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom