Kesärenkaat - yleisketju

Heittäkää pari hyvää 235/45R18 vinkkiä, jos vaatimukset on:

1. Hiljaisuus
2. Pieni vierintävastus
3. Hinta
No tämä on paperilla 1 ja 3:
Itsellä ei ole vielä alla, raportoin sitten tarkemmin onko ihan bullshittia.

edit: tuossa teknokooman linkissä näkyikin että rengas kuluu nopeasti kuten veikkasinkin, eli se on pehmeetä kumia jolla saadaan hyvät testitulokset..no ainahan nämä ovat vähän kompromisseja.
 
Viimeksi muokattu:
Kuinka paljon vaikuttaa rengaspaineet uraherkkyyteen. Onko tästä mitään tietoa? Vähemmän paineita, niin parempi ajaa vai toisinpäin?
 
Linglong Sport Master ei ole mikään huippu/premium rengas, mutta mielestäni silti pärjäsi tuossa testissä oikein hyvin.
Nimenomaan ja erityisesti märällä. Kuivan pidon rajat tulevat vastaan vasta isoilla tehoilla ja todella rankassa ajossa. Kuivan kelin jarrutuspidoissa ei ole merkittäviä eroja.
 
No jos tämä taulukko on yhtään oikeassa niin ehkä kuiten itse katselisin jotain muuta kuin linglongia

IMG_3532.jpeg
 
Kyllä ne nopeammin kuluvat mitä parhaimmin kulumista kestävät, mutta eivät ne silmissä sula. Tuo kulutuskestävyysvertailu on laskennallinen, todellisia kulutustestejä on tehty todella vähän.
Kestoon vaikuttaa myös kumin haurastuminen, ainakin nokialaiset ja michelinit harrastavat sitä.
 
Aika heikko kulutuskestävyys tosiaan Linglongissa. Eli jos ajaa vain vähän tai auto menee pian myyntiin, niin ei ole suuremmin väliä?

Autosta riippuen voi olla väliä, jos on laittamassa myyntiin? Juu, uusia saa lasipalatsista, mutta hieman arvokkaammassa käytetyssä autossa PingPongit lienee turnoff aika monelle ostajalle.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
276 142
Viestejä
4 755 812
Jäsenet
77 439
Uusin jäsen
samuelll

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom