- Liittynyt
- 14.07.2020
- Viestejä
- 304
Tuolla on kerrottu myös kulutuspinnan syvyys. Michelin Primacy on pohjalla, 6,5 mm ja kiinalaiset samoin alle 7 mm. Parhaina Falken 7,6 mm, Nokian 7,9 mm ja Goodyear 8,4 mm. Jos renkaat ajaa 3 mm saakka, niin Michelinissä on 3,5 mm kulutettavaa mutta GY:ssä 5,4 mm.
Samoin Treadwear-luku ja kumin kovuus. Jotka eivät tosin näytä korreloivan juuri mitenkään ainakaan Adacin ilmoittamien odottavien kilometrisuoritteiden kanssa.
Jos kilometrisuorite menisi Treadwearin kanssa tasatahtiin ja tuolla Goodyearilla se oli luokkaa 60tkm IIRC, niin Landsaililla pitäis päästä satkun verran. Kun toi Landis nyt todistetusti pitää märällä ok mikä tuppaa olemaan se vastakkainen ominaisuus, niin ois kyllä melko no braineri toteutuessaan.