Ihan oikeasti porukka vetää appelsiinit perseeseen siitä, että 1,5kk ajan ennen julkasua joudutaan tekemään ylitöitä? Aika sinisilmänen käsitys alasta, jos kuvittelee että ykskään AAA-studio säästyy ylitöiltä nykypäivänä, tai oikeastaan viimeiseen 10v, vähintään. Ihan kiva et näistä jutuista puhutaan, mutta ite kyllä koen aika vahvaa myötähäpeää kun porukka netissä öyhöttää et näin ei saa tehdä ja tää on väärin. Porukka kuka ei yllättäen tajua koko touhusta yhtään mitään.
Jos tilannetta mietitään ihan vakavasti, niin ei tossa rehellisesti sanottuna vaihtoehtoja ole. Peliä on viivästytetty yli puol vuotta, ja kun pelillä on tällänen hype ja odotukset hönkimässä niskaan niin jokaikinen myöhästyminen käy jokseenkin kalliiks. Vaikka kuinka porukka öyhöttäis et ennemmin myöhästytetään kun julkastaan hutiloiden. Toisaalta, aika sinisilmänen saa siinäkin vaiheessa olla jos kuvittelee, että noi ylityöt kestää vaan julkasuun asti jonka jälkeen lähdetään sit lomalle. Ylityöt varmaan loppuukin siihen, mutta veikkaan et muutamat bugit lipsahtaa silti läpi ja niitä paikkaillaan oma aikansa, lisäks ne luvatut next-gen versiot ei myöskään itestään valmistu. Näiden jälkeen sit voidaan katella sitä lomaa.
Ja mitä tohon "ei ylitöitä"-lupaukseen mikä aikoinaan tehtiin, niin se oli pelkkää PR:ää. Nyt otetaan tietysti vähän hittiä kun mennäänkin perumaan sanat, mutta ties ne sen jo siinäkin vaiheessa. Ihan samalla tavalla kun ne ties, ettei peli tuu todellakaan huhtikuussa ilmestymään jo kauan aikaa ennenku siitä kerrottiin muille. Ei kukaan saa nykyään pelejä valmiiks etuajassa, hyvä jos saavat valmiiks edes ajoissa. Day 1 patchit ja julkasun jälkeiset patchit on todisteita tästä et harva peli oikeasti enään julkaistaan valmiina, vaan aikarajat on tosiaan tiukkia. Ja kun siihen aikarajaan täytyy yrittää osua, ja peli menee julkasuun sillon oli tilanne mikä tahansa, niin seurauksena sit on ylitöitä.
Näistäkin maksetaan kunnolliset korvaukset, ja mikäli se on tosiaan vaan toi yks ylimääränen 8h päivä viikossa niin sanosin ettei oo kovinkaan paha nakki jos vaan 1,5kk pitää selvitä. Onhan se nihkee siinä mielessä et meininki on pakollista tai muuten voit vaihtaa maisemaa, mutta minkäs teet. Töissä yleensä tuppaa olemaan tollanen "tulos tai ulos"-mentaliteetti, enkä mä nää miten pelialalla homma olis toisin.
On CDPR:llä asiat kuitenkin paremmin mitä Naughty Dogilla oli tässä hetki sitten, se oli jo oikeasti aika perseestä se touhu. Tai Rockstarilla ennen RDR2 julkasua.