Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Vaaditaanko nykyään joka paikassa lainaa haettaessa ja sovittaessa tiliotteet? Ainakin Danske Bank tälläisiä kyselee. Onkohan kuinka yleistä.
Itse asun omistusasunnossa koska ei ole varaa asua enää vuokralla kun on lapsiakin. Tässä omassa tilavassa rivarinpäädyssä on asumiskulut lainanlyhennyksineen n. 900€/kk. Vastaavan kokoisen rivitaloasunnon saisi tästä kaupungista vuokrattua 850-1250€/kk vuokralla (+ sähkö ja joissain lämmitys), joista tuo halvin sijaitsee 20km päässä keskustasta (omasta keskustaan matkaa n. 4km ja bussi lähtee tontin rajalta).
Nyt kun laina on halpaa niin jos ajattelee että asunnon hinta ei tipu niin omassa asuminen on lähes ilmaista. Korot on muutaman kympin tai Maks satasen luokkaa kuussa vaikka olisi isokin laina.Toinen esimerkki tästä Helsingistä uusi paritalo 90 neliötä 1200€/kk mutta sillä erotuksella että kun jotain korjattavaa tulee niin soitan korjaajan ja se ei maksa mulle extraa.
En edes halua tietää paljonko lyhennys olisi tälläisestä kämpästä, mutta 1200€ ei riitä ja se velka ei ole 200k€ se on vähintään 450k€
Ja muuttamaan pääsee 1kk varoitusajalla ilman lisäkuluja ja vääntöjä.
Täällä otettiin 200ke laina vaimon kanssa asp-tilillä. Asp:llä maksimilaina, jonka päälle lisälaina ja siihen vielä päälle valtion takauksella 2v pikkulaina. ASP:lle saa nyt ainakin sitä korkoa aika hyvin päälle eli ykkösjuttu taitaa olla säästää sinne.Asun todella kaukana pääkaupunkiseutua täällä saa okt ihan 40-160ke helposti, maksimilaina se 115ke ja siihen päälle mahollisesti vielä lainaa lisää. Olisiko parempi ehto säästää ihan normaalille tilille ja hakea normaali asuntolaina kun sopivan asunnon löytää?
EDIT: Näköjään oli oikea topikki tälle kysymykselle. Asunnon ostaminen ja asuntolaina
Mielenkiintoinen idea.
Nyt kun laina on halpaa niin jos ajattelee että asunnon hinta ei tipu niin omassa asuminen on lähes ilmaista. Korot on muutaman kympin tai Maks satasen luokkaa kuussa vaikka olisi isokin laina.
Toki sitten jos korot nousee ja asunnon arvo laskee niin omassa asuminen onkin kallista.
Itse päädyin omaan asuntoon omalla tontilla sijainnilta jota ei enää tule koskaan lisää(Helsingin kantakaupunki). Ja asuntoa pidän vähintään 40 vuotta vaikka itse pois muuttaisinkin, joten päädyin siihen että varmasti vuosikymmenten päästä tontti on ainakin arvokkaampi kuin nyt, vaikka itse rakennus menisikin purkuun.
Toinen esimerkki tästä Helsingistä uusi paritalo 90 neliötä 1200€/kk mutta sillä erotuksella että kun jotain korjattavaa tulee niin soitan korjaajan ja se ei maksa mulle extraa.
En edes halua tietää paljonko lyhennys olisi tälläisestä kämpästä, mutta 1200€ ei riitä ja se velka ei ole 200k€ se on vähintään 450k€
Ja muuttamaan pääsee 1kk varoitusajalla ilman lisäkuluja ja vääntöjä.
Ei asuta Helsingissä, mutta pk-sudulla kuitenkin. OK- talo ja kuukausittaiset asumismenot 3teKatsoin ihan piruttain että pikkusen pienempiä uudiskohteita on saatavilla mitkä sen 400k€, lainanlyhennys 1500€/kk ja tähän tulee sitten vielä ne hoitokulut, sähkö ym. päälle. Sanotaan että 2k€/kk asumiseen, juuh, ei ole halpaa Helsingissä asuminen, siksi asokämppä nyt alla. Meillä kumminkin kämpässä kiinni 55k€ ja säästöjä toiset mokomat, mutta ne on nyt kasvamassa korkoa ja katsellaan ainakin 5v että mihin mennään...
No en sano, että se hyvä idea olisi. Mutta mielenkiintoinen.Mutta siis tuohan on ihan järjetön idea. Joku ostaa lainatulla rahalla hevonskutsista arvottoman talon 100 tonnilla, ja sitten kun toteaa ettei viitsikään enää asua siellä niin heitetään avaimet pankille ja pankki kuittaa 75 tonnin luottotappion kirjanpitoon.
Vähän sama kuin, että asiakas ottaisi lainan auton ostoa varten ja kolarin jälkeen veisi avaimet rahoitusyhtiölle jonka niskaan loppulaina jäisi ja käsiin arvoton auto.
Toteutuessaanhan tuo johtaisi lähinnä kahteen asiaan:
- Riskialueiden lainojen hinnat nousisivat aivan uusiin sfääreihin, tai
- Näille alueille ei myönnettäisi enää ollenkaan asuntolainoja koska riskit luottotappioista ovat niin suuret
Toteutuessaanhan tuo johtaisi lähinnä kahteen asiaan:
- Riskialueiden lainojen hinnat nousisivat aivan uusiin sfääreihin, tai
- Näille alueille ei myönnettäisi enää ollenkaan asuntolainoja koska riskit luottotappioista ovat niin suuret
Katsoin ihan piruttain että pikkusen pienempiä uudiskohteita on saatavilla mitkä sen 400k€, lainanlyhennys 1500€/kk ja tähän tulee sitten vielä ne hoitokulut, sähkö ym. päälle. Sanotaan että 2k€/kk asumiseen, juuh, ei ole halpaa Helsingissä asuminen, siksi asokämppä nyt alla. Meillä kumminkin kämpässä kiinni 55k€ ja säästöjä toiset mokomat, mutta ne on nyt kasvamassa korkoa ja katsellaan ainakin 5v että mihin mennään...
Täällä otettiin 200ke laina vaimon kanssa asp-tilillä. Asp:llä maksimilaina, jonka päälle lisälaina ja siihen vielä päälle valtion takauksella 2v pikkulaina. ASP:lle saa nyt ainakin sitä korkoa aika hyvin päälle eli ykkösjuttu taitaa olla säästää sinne.
Se riippuu.Minkälaisia marginaaleja on saatu viimeaikoina?
Helsinki taitaa muuten olla ainoa ole koko suomessa, jossa asumisoikeusasunnoissa on oikeasti vielä järkeä. Pääsee "pienellä" summalla asumaan suht koht järkevälle vuokralle, muualla suomessa maksat 20-30k asumisoikeusmaksua, jotta pääset maksamaan samansuuruista vuokraa kuin muutkin![]()
Joo muualla ei oikein kannata mitenkään. Heinolan korkeudella jo pääsee omaan asuntoon kymppitonnilla, jos ddr-kasarmiasuminen ei pelota. Alla esimerkki normihintatasosta tänään.Helsinki taitaa muuten olla ainoa ole koko suomessa, jossa asumisoikeusasunnoissa on oikeasti vielä järkeä. Pääsee "pienellä" summalla asumaan suht koht järkevälle vuokralle, muualla suomessa maksat 20-30k asumisoikeusmaksua, jotta pääset maksamaan samansuuruista vuokraa kuin muutkin![]()
Toisaalta joku uudehko (siis vielä hyväkuntoinen) aso-asunto voi olla ihan ok vaihtoehto pks ulkopuolella siinä mielessä, että siitä pääsee eroon juuri silloin kun haluaa jos paikkakunta vaihtuu, ja saa sen aso-maksun indeksikorotuksilla mukaansa. Ei huolta kalliista rempoista tai siitä että asunto-osake jää negatiivisen arvon "golfosakkeeksi" josta ei pääse edes ilmaiseksi eroon. Asujaimistokin on kai yleensä suhteellisen rauhallista.Joo muualla ei oikein kannata mitenkään. Heinolan korkeudella jo pääsee omaan asuntoon kymppitonnilla, jos ddr-kasarmiasuminen ei pelota. Alla esimerkki normihintatasosta tänään.
![]()
Huutokaupat.com - Suomen kiinnostavin huutokauppa
Huutokaupat.com on Suomen kiinnostavin kauppapaikka. Sivustolla on jatkuvasti myynnissä monipuolinen valikoima ajoneuvoja, työkoneita, asuntoja, tontteja, työkaluja, kalusteita ja paljon muuta. Ilmoittajina toimivat tuhannet yritykset, ulosottovirastot, puolustusvoimat, kunnat ja muut julkisen...huutokaupat.com
Allaolevasta linkistä: "Kun osakas lunastaa huoneistoonsa kuuluvan tonttiosuuden, kyseessä on samalla asunto-osakeyhtiön tekemä kiinteistön määräosan kauppa tonttimaan omistavan tahon kanssa. Samalla kiinteistöverovelvollisuus määräosasta siirtyy asunto-osakeyhtiölle."Jos kerrostalo on vuokratontilla niin kuka maksaa kiinteistöveron tontin osalta? Ilmeisesti omistaja? Entä jos tontti osuuden voi lunastaa asuntokohtaisesti? Maksaako lunastaja omasta osuudestaan sitten itse kiinteistöveroa? Entä jos kaikki "asunnot" lunastavat oman osuutensa tontista? Jääkö joku piha alue sitten alkuperäiselle omistajalle kuitenkin vielä joka sitten maksaa siitä kiinteistöveroa, mutta ei saa penniäkään vuokratuloja kun kaikki ovat lunastaneet jo oman osansa? Vai siirtyykö koko tontin omistajuus taloyhtiölle tällaisessa tapauksessa?
Osuuspankki tarjosi nyt 0,60% marginaalin 150k€ lainalle. Kohteena 2000-luvun alun kämppä, jota ostamassa itselle ensiasunnoksi Oulussa.Minkälaisia marginaaleja on saatu viimeaikoina?
Minkälaisia marginaaleja on saatu viimeaikoina?
Tuo asuntohintojen eriytyminen johtuu myös rakentamisen muuttumisesta.
Kun Helsingissä rakennetaan (ja myydään) metsälähiön sijaan Jätkänsaarta, Pasilaa, Vallilaa ja Kalasatamaa, niin keskimääräiset kauppahinnat ovat merkittävästi korkeammat kuin siinä tapauksessa, että rakennettaisiin jotain Vuosaaren syrjäosia.
Jos rakentaminen keskittyy ns. Parhaille paikoille, niin se myös tarkoittaa, että parhailla paikoilla myydään enemmän asuntoja, mikä näkyy keskimääräisten kauppahintojen nousuna.
Jos sen sijaan Vuosaareen rakennettaisiin uusia kämppiä, niin siellä keskimääräisiä neliöhintoja nostaisi merkittävästi se, että osa omistajia vaihtavista kämpistä olisi tuliteriä 5000€/m² kämppiä sen sijaan, että kauppoja tehdään pelkästään 70-luvun 2500€/m² kämpillä.
No johan olet metropoleihin tottunut jos tuo on pelkkä kylä.50 000 asukkaan kylä
Onko normaalia, että talon hinta uutena (~v2005) oli 15% enemmän kuin nyt? Samaan aikaan oma asunto on noussut arvossaan sen reilun 10%. Oma asunto ei toki ollut uusi vaan siinä oli asuttu jo muutama vuosi kun ostettiin.
Tässä yhtä taloa katsotaan Oulun seudulta ja mietityttää tuo asunnon hinnan aleneminen verrattuna siihen kun se rakennettiin.
Eli onko normaalia että:
Talo maksaa uutena X
Hinta tippuu "heti ostohetkestä" 25%
Nousee 15v aikana about 10%
Lopputulos 0.85*X
Jos hinta putoaa ensin 25% ja nousee sitten 10% niin lopputulos ei ole 85% alkuperäisestä hinnasta.Onko normaalia, että talon hinta uutena (~v2005) oli 15% enemmän kuin nyt? Samaan aikaan oma asunto on noussut arvossaan sen reilun 10%. Oma asunto ei toki ollut uusi vaan siinä oli asuttu jo muutama vuosi kun ostettiin.
Tässä yhtä taloa katsotaan Oulun seudulta ja mietityttää tuo asunnon hinnan aleneminen verrattuna siihen kun se rakennettiin.
Eli onko normaalia että:
Talo maksaa uutena X
Hinta tippuu "heti ostohetkestä" 25%
Nousee 15v aikana about 10%
Lopputulos 0.85*X
Väestöntiheys kuitenkin vain 26,07 as./km² , joten suhteellisen harvakseltaan täällä ollaanNo johan olet metropoleihin tottunut jos tuo on pelkkä kylä.![]()
Jos hinta putoaa ensin 25% ja nousee sitten 10% niin lopputulos ei ole 85% alkuperäisestä hinnasta.
Mistä tiedät mitä siitä on 2005 maksettu?Onko normaalia, että talon hinta uutena (~v2005) oli 15% enemmän kuin nyt? Samaan aikaan oma asunto on noussut arvossaan sen reilun 10%. Oma asunto ei toki ollut uusi vaan siinä oli asuttu jo muutama vuosi kun ostettiin.
Tässä yhtä taloa katsotaan Oulun seudulta ja mietityttää tuo asunnon hinnan aleneminen verrattuna siihen kun se rakennettiin.
Eli onko normaalia että:
Talo maksaa uutena X
Hinta tippuu "heti ostohetkestä" 25%
Nousee 15v aikana about 10%
Lopputulos 0.85*X
Väestöntiheys kuitenkin vain 26,07 as./km² , joten suhteellisen harvakseltaan täällä ollaan![]()
Yksi esimerkki on Ylen "100 vuoden talo" tosi-tv projekti talon rakentamisesta Poriin. n. 160m2:n talolle tuli hintaa rapiat miljoona euroa. Siitä voi nyt pari vuotta myöhemmin olla vaikeaa saada yli 300ke:a. Projekti kusi täysin koska ummikko rakennuttaja halusi tilata "vähän hienompaa" arkkitehdiltä, joka sitten piirteli kallelleen asennettavia ikkunoita jne. Yksi tuollainen ikkuna lisäsi hintaa uuden perheauton verran verrattuna tavalliseen ikkunaan, mutta talon jälleenmyyntiarvo tuskin heilahtaa mihinkään. Pelkkä runko oli crt-puuellementtejä ja maksoi 180ke. Kastuivat toki heti ensimmäisenä yönä, koska virolaiset asentajat eivät viitsineet peitellä kunnolla. Mutta ihan viihdyttävä ohjelma toki oli katsella.Ennen se ei ollut normaalia, mutta enenevissä määrin muuttotappiokunnissa tilanne on (jos ei vielä nykyään niin ainakin pian) se, että suuren osan kiinteistökannasta arvo laskee eikä nouse kuten ennen. Sijainnilla on suuri merkitys arvon määrittymisessä, halutut alueet, keskustat ym. pitävät arvonsa tai jopa nousevat, kun taas syrjäiset tyhjenevät kylät/lähiöt menettävät arvoa.
Oulun alueesta en tiedä mikä siellä on tilanne, mutta ei täällä Turun suunnalla ainakaan talon hinnasta tipu automaattisesti neljäsosaa pois valmistumisen jälkeen. Joissain tapauksissa tällainen voisi tapahtua ehkä siten, että taloon on rakennettu jotain todella kallista ja erikoista, nimenomaisesti alkuperäisen omistajan mieleistä, mille kukaan muu taas ei laske mitään arvoa, tai minkä purkamisesta/poistamisesta/muuttamisesta muut ennemminkin laskevat syntyvän kuluja.
Päästäkeksittynä esimerkkinä vaikka joku olisi tehnyt todella spesiaalin keittiön jossa tasot ja lattiat on pinkkiä marmoria ja hankkinut erikoistilauksena jotkut erikoisen väriset keittiökoneet ym. Varmasti helvetin kallis, mutta 99% potentiaalisista ostajista laittaisi keittiön ensitöikseen uusiksi koska se olisi heidän mielestään niin kammottava. Se loppukaan prosentti ei olisi valmis maksamaan mitään preemiota noista, joten efektiivisesti talon arvo laskisi vähintään tuon erikoisen keittiön verran heti kättelyssä, pahimmassa tapauksessa remppakulujen verran vielä päälle jos ei sopivaa ostajaa löydy. Toinen mahdollisuus voisi olla sellainen, missä on tehty isolla rahalla erikoisia pihatöitä, noista on hankala saada omiaan pois jos talo muuten on sellainen, että potentiaaliset ostajat eivät ole etsimässä mitään erikoista, tai valmiita/kyvykkäitä sellaisesta maksamaan ekstraa. Vaihtoehtona voi olla sitten joko myydä halvemmalla tai olla myymättä. Jos vaikka lähiön muuten 200k€ talossa on 75k€ erikoinen piha, niin ostajakunnasta ei välttämättä löydy porukkaa joka on tuosta pihan takia valmiita maksamaan muita taloja enemmän.
Pyydä muilta pankeilta kilpailevia tarjouksia, muuten neuvotteluvaltit on aika vähissä. Saattaa jopa marginaali tippua samalla.Perheenlisäyksen johdosta kyselin OP:ltä lyhennysvapaata. Sanoivat, että maksuohjelman muutos 100e.
Saako tuota puhuttua pois, vai onko vaan itkettävä ja maksettava?
Perheenlisäyksen johdosta kyselin OP:ltä lyhennysvapaata. Sanoivat, että maksuohjelman muutos 100e.
Saako tuota puhuttua pois, vai onko vaan itkettävä ja maksettava?
Perheenlisäyksen johdosta kyselin OP:ltä lyhennysvapaata. Sanoivat, että maksuohjelman muutos 100e.
Saako tuota puhuttua pois, vai onko vaan itkettävä ja maksettava?
Perheenlisäyksen johdosta kyselin OP:ltä lyhennysvapaata. Sanoivat, että maksuohjelman muutos 100e.
Saako tuota puhuttua pois, vai onko vaan itkettävä ja maksettava?
Jos myisi tuollaisen, niin antavatko enemmän lainaa ja paljonkohan
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.