Jos nyt pilkkua viilataan niin eikö SoH:n mielletä (nykytiedolla) pysyvän mahdollisimman korkealla kun lataa suhteellisen symmetrisesti 50% molemmin puolin? Eli jos odotettu päiväkulutus on aina 20% niin lataisi joka yö 40%->60%. Mutta tuossa kohtaa tulee taas vähän herkemmin niitä potentiaalisia ylläreitä kun mennään jatkuvasti vielä matalammalla varauksella. Eli se 80% raja ei välttämättä ole se absoluuttisesti paras ratkaisu akun kestävyyden tai yllättävän pitkän matkan kannalta mutta on sellainen järkevä ”kompromissiratkaisu”, jolla välttää niitä pahimpia skenaarioita monelta kantilta.
Sama kysymys heräsi itsellenikin tästä aiheesta keskustellessa. Olen aiemmin kuvitellut, että mitä pienempi kennojännite (eli SoC), sitä vähemmän jänniterasitusta kennolle ja pidempi elinikä, mutta tämä ei näytä ihan pitävän paikkaansa.
Battery Universityn mukaan ~3,92 V kennojännite olisi optimaalinen, sillä tällöin korkean jännitteen aiheuttamat ikääntymismekanismit (kuten elektrolyytin hapettuminen >4,1 V tasolla) eivät vielä ole pelissä, mutta vältetään matalien latausjännitteiden aiheuttama SEI:n ("solid electrolyte interface") kasvu grafiittianodin pinnalle.
Nopealla googlettelulla vaikuttaisi siltä, että esim. MEBbiläisten (id.3, id.4, enyaq jne.) akuissa suositeltu 80% SoC latausraja tarkoittaa kennojännitteenä n. 3,94-3,96 V, 100% ollessa 4,11-4,13 V. Ihan kun siellä noiden vehkeiden tuotekehityksessä saatettaisiin tietää aiheesta jotain muutakin, kuin mitä äkkiä pystymetsäläinen googlettelemalla löytää.
Ja jälleen aloit luomaan uutta skenaariota. Tai oikeastaan jatkoit vanhaa, koko hintahommahan lähti siitä, kun loit lataus 80-60 tai 100-80 skenaarion, joka ei liittynyt mitenkään aiheeseen eikä edes vastannut sun omaa käyttöä
Eli keskimääräinen 13,9 kWh latausmääräni (joka vastaa ~10% häviöllä 21,5 % latausta, josta siitäkin pitää vielä vähentää akun ja kabiinin suoraan seinästä otettu lämmitys/-jäähdytysenergia) ei mielestäsi ole riittävän lähellä tuota lonkalta heitettyä 20% DoD -skenaariota?
Anteeksi, seuraavalla kerralla aiheesta keskustellessa pitänee tehdä tarkat laskelmat arvioitune häviöineen, jotta ei
vaan puhuttaisi 80-60 % skenaariosta 80-59,21% skenaarion sijaan. Ei vittu nyt oikeasti.
Se on jännä, että kyttäät ihan samalla tavalla kokonaisuutta, mutta jostain syystä harvemmin ja täyteen lataaminen muuttuu sun mielessä "säädöksi"

Pikkuakkuisista akuista isompiin siirtyneenä aika hankala allekirjoittaa sun tulkintaa.
Kyttään mitä kokonaisuutta? >95% ajasta auto menee mitään kyttäämättä töpseliin ja atk hoitaa latauksen.
Laskin muuten ihan mielenkiinnosta keskihinnan kuluvan vuoden sähköistä kahden halvimman tunnin aikana:
1,1 snt/kWh. Eli vaikka kuinka
hinkkaisi ja
optimoisi lataukset täydellisesti saavuttaen 0 snt/kWh vuosihinnan ISOLLA AKULLA, esim. keskimääräiset 15 tkm 20 kWh/100 km autolla ajava säästäisi huikeat 33€/a verrattuna mainitsemaani lataustapaan (tökkää joka ilta piuhaan ja ime max. 20 kWh) verrattuna. Vajaalla kolmella eurolla kuussa ei vielä ostane kovin paljon isompiakkuista autoa.
Ts. Kuten todettu, eipä tuolla yksittäisten "kalliiden" öiden välttelyllä juuri käytännön merkitystä ole. Olisiko tämä homma nyt vihdoin taputeltu?
