Maavaaraa ja maavaraa, taajamissa, kivetysten, hidasteiden, tallien aukkojen ym ylittämiseen tarvittava senttimäärä riippuu mm akselivälistäkin. etelän teinreuna pysäköinti, auraamattomat ajourat, matala täysveoitenkin voi vaatia apuja enen kuin korkeampi vajaavetoinen. parisenttiä voi olla iso ero.
Tavis yksityistiet ei välttämättä ole sen kummpisempi haaste kun kasvukeskusten taajamat. Ehkä jopa helmpia.
Polttikseen verrattuna, niin niiden pohjat on tasaisempia kuin aikoinaan, mutta jos siellä joku pönttö vähän raapii, niin ei meno välttämättä siihen pysähdy.
Maastoajo sitten oma lukunsa, mökkitiellä voi ajolinjoja vähän valita ja sähkiksen kanssa ei välttämättä halua niitä "naarmuja" ja kuten edellä oleva sanoneet, niin jos valittavissa niin parisenttiä lisää on vakuutus josta vähän voi joku maksaakkin.
Mutta kuten ketjussa postattu, niin ostotilanteessa se vertailu ilmeisen vaikeaa jos ja kun ei ole tarjolla selkeästi tietoa, na pahat hitaat paikat, missä sentit, ja kulmat kiinnostaa, jos joutuu ajamaan päivittäin haja-astusalueella jotain "metsätietä" vauhdilla, niin sitten kiinnostaa ne joustovarat ja niiden maavarat. No varmaan myös sen pohjan iskukestävyys.