- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 12 933
No kun se just EI vaikuta mitenkään tuohon akuston ”kireälle vetoon”.800V olikin kyse nopeuttaa pikalatausta, ilman akuston mainittua "kireä virittämistä".
800V auttaa tasan yhteen asiaan: pienemmät häviöt liittimissä / kaapeleissa. CCS-standardissa maksimivirta on speksattu 500A:han ja jos halutaan yli 200kW tehoja, on jännite pakko nostaa yli 400V:n.
Akun tiukalle vedoilla jne. Asialla ei ole tuon taivaallista tekemistä. Akun kannalta kyse on yksinomaan siitä, että laitetaanko 200 kennoa sarjaan ja 4 rinnakkain vaiko 100 kennoa sarjaan ja 8 rinnakkain. Latausrasitukseen tuolla ei ole juuri merkitystä - käytännössä ehkä päinvastoin -> 400V akusto lämpenee yleensä nopeammin suuremmista häviöistä johtuen (mutta ei välttämättä jos johdot ja liittimet ovat riittävän tuhdit) ja korkeampi lämpö parantaa pikalatauskestävyyttä. (Kunhan ei mennä sitten yli ~50C:n).
Jos käytetyt kennot ovat samoja, 200kW lataus rasittaa akkua käytännössä tasan yhtä paljon 800V ja 400V jännitteillä.
Edit: yksi asia mihin 800V jännite vaikuttaa on se, että autoa ylipäätään on mahdollista ladata yli 200kW teholla -> autovalmistajalla on kannustin valita kennotyyppi joka sietää korkeita pikalataustehokertoimia. Muutenhan siitä 800V:stä ei juuri saa markkinointiapua kun ketään ei kiinnostaa ”vähemmän häviötä CCS2-liittimessä” mainosterminä.