- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 11 728
Kaistallapitoavustin toimii aina jos ylittää 20 tai 30km/h, niin ohjaa tai varoittaa miten asetukset on laitettu. Vakiona taisi olla, että ohjaa takaisin kaistalle. Saa myös piipin jos haluaa.Niin, hipaiset rattiin niin kytkee autopilotin pois päältä. Jos autopilot on disabloituna varoitusten takia niin TACC ja Autosteer ovat disabloituna.
"TACC matches the speed of your car to that of the surrounding traffic while Autosteer assists with steering within a clearly marked lane while TACC is engaged"
Kaistallapitoavustin on sitten ilmeisesti noista erillinen järjestelmä ja vakionopeudensäädin pysyy päällä jos kosket rattiin?
Kian malli ei itselläni piippaa vasta kuin viivan päällä, eli kyllä sillä aika reunassa saa halutessaan ajaa, mutta varmasti toteutuksissa on paljon eroja.
AAC/TACC miten sitä haluaa kutsua on adaptiivinen vakkari ja se pysyy päällä vaikka vaihtaa kaistaa jne. AP on ainut mikä deaktivoituu kun vaihdat kaistaa tai käännät rattia. Muilla valmistajilla vastaava AP aktivoituu takaisin esim. kaistanvaihdon jne. jälkeen.
Teslaankin tuo olisi suotavaa tulla mutta se taas tappaisia EAP/FSD myyntiä.