Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No siinä kuvassa on kyllä fyysistä nappulaa kerrakseen, ja ratin tööttikin on niin iso että voi painaa sitä päällään jos sille tuulelle tulee.Taitaa totuus olla, ettei suuri osa tarvitse infotainmenttiä autossa, siksi tylsät Toyotat ovat suosiossa. Jos joskus harvoin tarvitsee esim. navia, niin yhtä hyvin voi katsoa puhelimesta reitin. En ymmärrä, miksi kaikkiin sähköautoihin laitetaan omat järjestelmät näyttöineen. Kun puhelimelle on teline keskikonsolissa, niin muuta ei tarvitse. Ilmastoinnit sun muut voi olla hyvin omilla näppäimillä, tyyliin:
![]()
Ei ihan tuore juttu, mutta laitetaan silti. MusaCorner...eiku E-Corner.
Sähköautot mahdollostavat tietysti tämänkin.
Ihan perusnappulat, mitkä löytyvät kaikista autoista. Ainoa ero vaan, että EV1:ssä kaikki nappulat ovat keskellä, kun nykyään niitä on sijoitettu oviin, rattiin, viiksiin ja toimintoja integroitu yhdistelmäkytkimiin. Tuo oli 90-lukua, modernilla muotoilulla nappeja on murto-osa ja airbagit liki huomaamattomia.No siinä kuvassa on kyllä fyysistä nappulaa kerrakseen, ja ratin tööttikin on niin iso että voi painaa sitä päällään jos sille tuulelle tulee.
Ei ihan tuore juttu, mutta laitetaan silti. MusaCorner...eiku E-Corner.
Sähköautot mahdollostavat tietysti tämänkin.
Tuossa jos on renkaat vahingossa väärässä asennossa kun meinaa pistää mustaa viivaa asfalttiin.....
Eihän se nyt vaadi kuin keksiä suprajohteen joka toimii huoneen lämmössä niin napamoottoriin paino putoaa merkitsemättömäksi. Ja kaipa niitä napamoottoreita voisi nykyäänkin käyttää mutta olisivat hiukan epämukavempia, vähän kalliimpia ja loppujen lopuksi hyödöttömiä.Ja tuskin tuleekaan käyttöön, koska fysiikan lakeja on hankala rikkoa.
No oli siinä ainakin yksi näppäinrykelmä, jota ei löydy kovin monesta muusta autosta: Koodinsyöttönäppäimet, että auton sai käyntiin.Ihan perusnappulat, mitkä löytyvät kaikista autoista.
Toivottavaa olisi että hintasota rantautuisi tänne länsimaihin tuolta kaukoidästä. Jos VW Saic ID.3 myyntihinta on siellä 16 000€ ja täällä 44 000€ niin jotain muutakin kuin ALV on pielessäLuxury mallia ei ole Hedinillä saatavilla kun muutama valkoisena ja ~10kpl hopeanvärisenä joten sen takia ei vielä ostohousut mene jalkaan, mutta voi hyvinkin olla seuraava auto meikäläiselle ellei muut merkit ala tekemään ihmeitä lähiaikoina samaan hintaluokkaan.
Olen samaa mieltä. Toi MG4 kuulostaa omaan korvaan pitkästä aikaa järkevän hintaiselta.Toivottavaa olisi että hintasota rantautuisi tänne länsimaihin tuolta kaukoidästä.
Niin no Kiina ei ole EU:ssa joten Kiinassa valmistetussa autossa on luonnollisesti muutakin eroa kuin ALV. Sinänsä ilmeisesti autojen tulli Kiinasta on vain 10%, joten tuohon rahti päälle niin voisi saada aika halvalla jos toisi Suomeen Kiinan markkinoille tarkoitetun auton. Mutta tietysti jos tuossa on jotain eroja euroopassa myytävään malliin niin sitten tulisi vielä tyyppihyväksyntäkulut yms.Jos VW Saic ID.3 myyntihinta on siellä 16 000€ ja täällä 44 000€ niin jotain muutakin kuin ALV on pielessä![]()
Kiinassa ollut tuki jotain luokkaa 2000-3000 euroa per auto, mutta onhan tuolla tukea siinä muodossa että työvoima ja monet raaka-aineet on halpaa, tietyistä akkuteknologioista (ja ehkä muustakin) ei tarvitse maksaa patenttimaksuja (mitä euroopassa täytyy). Lisäksi kaikkia EU:n vaatimia ominaisuuksia ei tarvitse olla, mutta en tiedä ovatko jättäneet niitä pois kiinamalleista.Kuten jenkeissä hallinto tulee Teslaa hankintatuella niin veikkaan että Kiinassakin valtio maksaa suoria tukia mutta todennäköisesti valmistajalle jolla voidaan hintaa kotimaassa tiputtaa.
Varmaan pääset pitkälle, kun oletet että niissä on vakiolaturi (eli se mikä ko. automallissa tuli ellei maksanut lisähintaa), ellei erikseen muuta ilmoiteta.En tiedä, onko ketjussa jo tästä asiasta runsaastikin keskustelua, mutta ihmettelen vaan, kuinka käytettyjen sähköautojen myynnissä ei ole käytännössä kovinkaan tavallista ilmoittaa auton sisäisen vaihtovirtalaturin tarkempaa tehoa ja tyyppiä esim. 1-vaihde 32 A eli max 7.3KW tai 3-vaihe 16/32A (jolloin teho ~11/22kW).
No eiks noi kaikki Leafit oo 1-vaiheisia, vai onko niihinkin tullut joku 3-vaiheversio?nuo yksvaiheiset on aikalailla ykssarvisia, kolmivaiheet tulleet kaikkiin ajan kanssa.
Varmaan pääset pitkälle, kun oletet että niissä on vakiolaturi (eli se mikä ko. automallissa tuli ellei maksanut lisähintaa), ellei erikseen muuta ilmoiteta.
Olisihan se tietysti kätevää jos olisi perustiedoissa ja voisi vaikka käyttää hakuehtonakin.
Ei haitannut MG4 tekemästä yksivaiheista vuonna 2023.yksvaiheiset on aikalailla ykssarvisia, kolmivaiheet tulleet kaikkiin ajan kanssa.
Ai empäs aiemmin huomannutkaan että se pienempiakkuinen on 1-vaihe. Paljohonkohan autovalmistaja tuossa sit säästääEi haitannut MG4 tekemästä yksivaiheista vuonna 2023.

Ovatko ne yksi yhteen samoja autoja, ruosteensuojauksineen jne.?Toivottavaa olisi että hintasota rantautuisi tänne länsimaihin tuolta kaukoidästä. Jos VW Saic ID.3 myyntihinta on siellä 16 000€ ja täällä 44 000€ niin jotain muutakin kuin ALV on pielessä![]()
Totta, mutta veikkaan syyksi:En tiedä, onko ketjussa jo tästä asiasta runsaastikin keskustelua, mutta ihmettelen vaan, kuinka käytettyjen sähköautojen myynnissä ei ole käytännössä kovinkaan tavallista ilmoittaa auton sisäisen vaihtovirtalaturin tarkempaa tehoa ja tyyppiä esim. 1-vaihde 32 A eli max 7.3KW tai 3-vaihe 16/32A (jolloin teho ~11/22kW). Tuohan on todella merkittävä asia, koska uskoakseni ehkä tyypillisin uutena asennettava kotilatausasema on kolmivaiheinen 3x16A, jolloin 1-vaihelaturilla varustetun auton latausteho jää kotona siihen 3.6kW:iin. Tuo sitten vähentää jo merkittävästi sähkön latausajakohdan ja siten sähkönhinnan vaihteluiden merkitystä sähköauton käytössä (auta vielä armias, jos sähköautoja taloudessa on vielä arkikäytössä kaksi).
Lisähelmenä tuon sisäisen laturin tietojen ilmoittamatta jättämisen päälle sen sijaan ilmoitetaan varsin usein pikalatauksen maksimiteho, joka ei numerona tyypillisesti toteudu sinällään käytännössä missään (tai ainoastaan lähes merkityksettömän lyhyen aikaa, jos koskaan).
Ei tietääkseni, mutta on tuossa hinnassakin sen verran väliä että moni hyväksyisi huonomman laadun. Tuohon kiinana malliin kun laskee tullit ja alvit niin hinta on 21 800€Ovatko ne yksi yhteen samoja autoja, ruosteensuojauksineen jne.?
Kun olen ymmärtänyt että joillakin, ainakin kiinalaisilla, automerkeillä tuosta tingitään esim. Kiinan ja Intian markkinoilla, jotta valmistuskustannus saadaan alas.
electrek.co
Ja siihen sitten 3000 rahtia vielä. Mutta edelleen veikkaan että poikkeaa sen verran, että EU rekitseriin saaminen vaatisi tyyppihyväksynnän.Ei tietääkseni, mutta on tuossa hinnassakin sen verran väliä että moni hyväksyisi huonomman laadun. Tuohon kiinana malliin kun laskee tullit ja alvit niin hinta on 21 800€
Ei oikein ole luottoa tuon Aviloon tekemisiin ja varsinkaan näihin uutisointeihin. Saman väliotsikon alla "jopa 17%" ja "keskimäärin 17*%". Autoja kokonaista 22 kpl![]()
Akkutestit osoittavat – pikalataus heikentää sähköauton ajoakun kapasiteettia
Itävaltalainen Aviloo on testannut ison määrän sähköautojen akkuja ja todennut pikalatauksen heikentävän akkujen kapasiteettiä selvästi.moottori.fi
Testattavissa oleva seikka.
Onkohan Wazessa ja Google Mapsissa joku asetus väärin kun ei ymmärrä yhtään suomenkielisiä osotteita Android Autossa? Kaikki viestit osaa lukea todella hyvällä suomella mutta osotteiden vastaanotto voicella ei toimi ollenkaan?
Ilmeisesti puhelimen kieliasetuksista kiinni, kokeilin juuri kännykällä googlemapsissa niin "mannerheimitie" toi tuloksekseksi Montereyn Kaliforniassa.
Nevermind, google mapsin kielen vaihtaminen system default (english) -> suomi muutti toimivaksi
Kärjistäen noilla tehoilla ei, ajatuksesi varmaan lähtenyt siitä että nopea pikalataus on haastavaa hallita ja pienet virheet voivat syödä akkua enemmän, valmistajat sitten yrittävät optimoida. (siis sähköautojen pikalataukset, 11kw miellän hitaaksi lataukseksi, kun ei puhuta pieniakkuisestia hynrideista)Riippuu varmaan ajoprofiilista. Itse vedelly 3.7 kw kun latausaseman ja auton maksimi 11 kw. Yöllä tulee ladattua noin kerran viikossa. Ja eikö akku tykkää mitä hitaammin lataa? Ekalle omistajalle tuskin on kuitenkaan merkitystä.
Ai tämän sai korjattua... Olen kyllä kironnut monen auton kanssa ja tiedän, että muillakin sama ongelma että android auto ei ymmärrä suomea. Tämän innoittamana kaivelin mapsin asetuksia, mutta en löytänyt yhtään mitään missä ei olisi jo suomi. No autoon testaamaan: "Navigoi nönöönönöö 56" Auto vastaa: Calling to Nönnönöö. Ja ruudussa näkyy tietenkin mapsi niin ei saa samantien poikki. Sattumalta oli sitten kysessä rakennesuunnittelija mille pistin eilen postia niin sai nyt kysellä tuliko perille.
Ei ollut eka kerta kun toi mapsi vittuillut. No sitten googlettelemaan jos kerran tämän pitäisi toimia ja näillä ohjeilla lähti toimimaan kun pikaisesti testasin niin heti tuli osoite tauluun:
Mitenkähän tämä vaikuttaa muihin ääniohjaustoimintoihin? Kotona kohtuullisen kokoinen Google Assistant -ekosysteemi jota tulee englanniksi käytettyä, enkä sitä haluaisi sotkea. Tähän asti on navigointiin vaaditut osoitteet tullut syötettyä ennen matkaan lähtöä puhelimeen (startannut navigoinnin puhelimesta ennen Android Auton yhdistämistä). Muistaakseni nykyään saa infotainmentin ruudullakin naputeltua osoitteen (riippuen versiosta; vaimoni puhelinta käyttäessa ei onnistu). Ei tosin tähän asti ole ollut ongelma, kun ei sitä navigointia kovin usein tarvitse, ja todella harvoin kesken ajon pitää navigointia aloittaa tai osoitetta muuttaa.
Luultavasti huomattavasti nopeampaa vaan laittaa bluetooth pois päältä hetkeksi puhelimesta. Olen toki samaa mieltä, että ei tällaistakaan kuuluisi joutua tekemäänTai sitten purkaa paritus puhelimeen valikoista.
Onpahan systeemi. Applella sentään pystyy osoitteen syöttämään kännykällä milloin vaan, vaikka itse kartta ei aukeakaan Carplayn ollessa yhteydessä. Navigoinnista kännykällä näkyy reitin katsaus risteyksineen, muttei karttaa. Yleensä vaan helpointa antaa kännykkä apukuskille ja hän syöttää määränpään. Aika pöhköä, jos tämä ei Androidilla onnistu, joka yleensä on sentään se sallivampi (vähemmän rajoitettu).Todennäköisesti sotkee kun se muutetaan tuolta google asetuksista?
Jännä ettei tuota android autoa ole vakiona saanut toimimaan kunnolla. Avokilla ei anna naputtaa kesken ajon eikä riitä, että pysähtyy tien pieleen. Kännykkä ei avaa mapsia kun yhdistetty autoon. Ainut keino sammuuttaa auto, että saa mapsiin vaihdettua osoitteen. Tai sitten purkaa paritus puhelimeen valikoista. Onneksi itsellä ollut aina johdolla tai bt kikakrellaan niin riittää kun repii ne irti ja naputtaa puhelimeen.
Muksujen kanssa aikanaan oli yleistä hupia yrittää saada auto soittamaan sitä kappaletta mitä haulaa tai ylipäätänsä mitään kappaletta.
Juuri tuo. Todella kätevää, kun ei tarvii näppäillä enää mitään osoitteita puhelimeen tai auton naviin. Voi kesken ajon vaikka aloittaa uuden navigoinnin toiseen osoitteeseen tai kuunnella viestit ja lähettää vastaus. Spotify:stäkin hakee musiikin sanelun mukaan ja toistaa sen auton soittimesta.Vaikka eipä siinä, Applen puolella Siri toimii muutenkin Suomeksi, joten osoitteet pystyy myös sanelemaan.
Katselin näitä viime talvena ja nettiautossa oli läjä lähes uusia hintaan ~26k. Uusi maksaa ~36k. Onko tässä joku juju vai miksi näin "halpa"?Katoin nopealla vilkaisulla, että tässä langassa oli jotain keskustelua tuosta uudemman sukupolven Fiat 500e:stä. Kysykääpä multa mitä mieleen tulee, olen nyt toukokuusta lähtien sellaisella ajanut. Harmikseni maksan siitä käytettynä samanverran kuin nyt tuo uutena oleva koroton tarjousmutta eipä sille voi mitään.
Katselin näitä viime talvena ja nettiautossa oli läjä lähes uusia hintaan ~26k. Uusi maksaa ~36k. Onko tässä joku juju vai miksi näin "halpa"?
Eihän se siis olekaan halpa vaan kallis. Samalla rahalla saa kuitenkin jo huomattavasti enemmän autoa esim. MG4:n muodossa. Sähköautojen hinnat tullevat vielä reilusti alas. Pikkuautoluokassa valitettavan kallista vielä toistaiseksi ja suhteellisen vähän malleja.
Ottamatta muuten kantaa niin tuo MG4 vertaus ei oikein toimi vielä kun ei ole laadusta, huoltoverkosta ja muuten toimivuudesta mitään tietoa.
Katselin näitä viime talvena ja nettiautossa oli läjä lähes uusia hintaan ~26k. Uusi maksaa ~36k. Onko tässä joku juju vai miksi näin "halpa"?
En tosiaan tiiä mikä toi syy on tolle isolle hinnan pudotukselle. Sen takia itsekkin ostin vuoden vanhan 12tkm ajetun hintaatn 25 900e enkä uutta 10k kalliimmalla. Tuolloin mun ostohetkellä ei oikein ollut vielä muita vaihtoehtoja tuohon hintaan ja en voinut myöskään alkaa odottaan vuotta vaikka esim. MG4, vaikka tietenkin sen ottaisin nykyään. Silloin ei ollut vielä myöskään hinnoista tietoa, joten tuolla en voinut myöskään Fiattia vastaan argumentoida.
Muuten autonahan Fiat on oikein fiksu. Oon sillä pari pitempääkin reissua tehnyt, mm. Oulusta Viroon ja takaisin, sekä Suomen sisäisiä reissuja. Ajomukavuudet on ihan hyvät minusta tommoseksi autoksi: Adaptiivinen vakkari, ns. Autopilootti, riittävä teho ohituksiin, Carplayt, ihan ok pikalatausteho tuolle akun koolle, varsinkin kun vertaa kiinalaisiin niin suorastaan sama ellei joitain malleja parempi.
Mutta oon toisaalta myös aina tykännyt vähän valtavirtaa muista autoista, tai ainakin järkevän tilanteen salliessa ostanut sellasen jos ei siitä liikaa kompromisseja aiheudu. Fiatteja oon nähyt nyt 4kk aikana yhteensä ehkä, 4? Teslaa näen 40 päivässä. Jopa yhden kokonaisen MG4 oon nähnyt, joten se ehkä nyt on vähän harvinaisempi kuin muut.
Huollon Oulussa järjestää Wetteri eli oikeastaan ehkä laadukkain ja samalla valitettavasti kallein pulju täällä, mutta ompahan tilanteen vaatiessa olemassa huoltoinfrakin Fiatille.
Kovin suuri ennustaja ei tarvitse olla sanomalla että MG pesee Fiatin (kaikella kunnioituksella) laadussa 100-0. Sähköautojen huolto on aika marginaalista, eiköhän sekin ole järjestetty.
Joissain maissa myös tuohon uudemman sukupolven Fiat 500e on saanut tällaisen configin, toki varmaa siihen pienempiakkuiseen versioon.Jaa niin tähän tyyliin? (tuo ratin oikealla puolella ylimpänä näkyvä näyttö on siis kännykkä telineessä)
![]()
Pornoa havalla...Eiku Bornia
![]()
Autoalan hintapommi – Cupran sähköauton hinta putosi rajusti
Cupra on ilmoittanut pudottavansa Born -täyssähköauton hintaa 5000 eurolla. Tarjous tosin on tämän hetken tiedoilla voimassa vain syyskuun ajan.www.iltalehti.fi
Eikös MG4:sta ole melkein kaupasta noudettuna tarjolla? Hedin osti niitä 1000 kappaletta (tai jotain sinne päin) Ruotsista ja niitä myyvät. Ei ole tehdastilauksia kai tarjollakaan kun eivät ole virallinen maahantuoja.Lisättäköön, että ei ollut myöskään tuota nykyistä korkotarjousta. Itse maksan käytännössä saman kuukausierän tällä hetkellä tuosta 10k halvemmasta vuoden vanhasta kuin toi uusi nyt ois tolla korkotarjouksella.
Olen itsekkin kiinnostunut paljon tuosta MG4:sta. Sehän on kaikin puolin fiksumman oloinen auto kuin Fiat ihan vaan hinnan takia pelkästään jo. Eri asia vaan sitten nuo toimitusajat. Ajan myös tänään Fiatilla, mutta MG4:lla en taida ajaa edes tänä vuonna vaikka haluaisin.
Ottamatta muuten kantaa niin tuo MG4 vertaus ei oikein toimi vielä kun ei ole laadusta, huoltoverkosta ja muuten toimivuudesta mitään tietoa.
Ja muutenkin tuo vertaus on vähän ontuva, Dacia Dusterin saa alle 20k hinnalla mutta silti ihmiset ostavat 200K€ G-sarjalaisia yms. "enemmän autoa" on varsin tulkinnanvarainen termi.
500e taitaa olla vähän ns. lifestyle auto joka vetoaa olemuksellaan esim. moneen naispuoliseen ostajaan.
Onkohan tähän muuten tulossa ID.3:n kaltainen facelift facelift lähiaikoina?Pornoa havalla...Eiku Bornia
![]()
Autoalan hintapommi – Cupran sähköauton hinta putosi rajusti
Cupra on ilmoittanut pudottavansa Born -täyssähköauton hintaa 5000 eurolla. Tarjous tosin on tämän hetken tiedoilla voimassa vain syyskuun ajan.www.iltalehti.fi
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.