Taidanpa kuitenkin skipata tuon Lenovolta tilaamisen. Nyt rupesin miettimään myös käytetyn hankkimista. T480S, 6th Gen X1 Carbon tai 7th Gen X1 Carbon voisivat tulla kysymykseen. Jälkimmäisissä toki laajennettavuutta ei ole. Lenovon sivuilla myös näissä jälkimmäisissä näyttäisi olevan enemmän spesifioituja negatiivisia palautteita, joskin positiivisia on paljon enemmän. Onko teillä kokemuksia näistä malleista kestävyyden ja toimivuuden suhteen? Mitä noista malleista suosittelette?
Itse ajattelin asentaa koneeseen dual-boottina Linux Mintin Windows 10/11 rinnalle. Oletteko asentaneet Linuxia dual-boottina noihin malleihin ja jos olette niin miten on toiminut..?
Aika samoilla linjoilla itsekin ollut, tosin vaihtoehdot oli vain ja ainoastaan X1 Carbon, isoa kannettavaa en enää halua, mutta en myöskään liian pienellä näytöllä olevaa. Carbon oli sopiva välimaasto ja onhan noita tullut kuolattua jo ensimmäisestä sukupolvesta lähtien, olleet vain niin julmetun kalliita.
Tänään sitten saapui A-grade käytetty X1C7, melkein huippuunsa speksattuna tehtaalta, näyttönä 1440p QHD mikä sopii itselle paremmin kuin UHD. Aiemmin ollut käytössä vain MacBookkeja ja kiinan kannettavia, joten ihan mielenkiinnon puolestakin tuli vihdoin hypättyä Thinkpad leiriin. En ole pettynyt.
Edellinen läppäri oli i5-8250U joka tehojensa puolesta riitti vielä mainiosti omaan käyttöön, joten tiesin tämän vähän pirteämmän i7-8565U piisaavan myös. X1 laatu, näppistuntuma ja keveys on jotain ihan huikeeta edelliseen parikiloiseen möhkö-Xiaomiin verrattuna, vaikka sekin on laadultaan kovaa tasoa. Thinkpadia ei vaan pelkää yhtään heitellä reppuun, toisin kuin tuota alumiinista kiinan ihmettä.
Mieluiten sitä olisi tietysti uudempaa sukupolvea olevan X1 hankkinut, mutta tämä tuli vastaan enemmän kuin sopivaan hintaan heräteostoksena, niin ei voi hirveän paljoa moittia. Nestemetallit täytyy kyllä heittää sisään ensi viikolla ja pieni alivoltitus offsettiin, niin saa lämpöjä vähän alas.
Käyttiksenä Fedora 38, koska siihen on Lenovon virallinen Thinkpad tuki, rautapuoli toimiikin hienosti suoraan.
