Todistustaakka on positiivisen väitteen esittäjällä, ja todisteeksi toki käy vaikka raamattu. Mutta ei sitten kannata ihmetellä jos muita vähän naurattaa lähteen laatu.
Eli minun laittamani associated pressin lähde ei käy vaikka se on hyvälaatuinen keskilinjassa tai jopa lievästi vasemmalle kallellaan oleva media, koska...
Oikealla oleva media tekee mielellään tapauksista koonteja, koska se hyödyttää heidän ajamaansa agendaa. Vasemmalla oleva media taas ei halua tehdä negatiivisia koonteja tilanteista, koska se haittaa heidän agendaa. Sitten on keskustaa, joka tasapainoilee näiden kahden välillä varoen kumpaakin ääripäätä, mutta koska he joutuvat olemaan varovaisia kumpaankin suuntaan, niin heillä jää kummaltakin puolelta joitain tositarinoita raportoimatta.
Allsides on siitä hieno media, että siinä saa paikan, joka pyrkii olemaan neutraali ja näyttää sen kuinka paljon jenkkien uutisointi eroaa riippuen lähteestä. Suuressa osassa tapauksia se on kuitenkin näkyvissä sanamuodoissa, pyöristyksissä ja esim. tilastojen valikoinnissa. Kaikki tekevät tätä. Kannattaa tutustua.
Tämä lähteelle naureskelu on kyllä yleistä ja monista henkilöistäkin tehdään sellaisia joiden sanomaa ei saa kuunnella, koska he ovat tehneet jotain menneisyydessä. Unohdetaan kuitenkin se, että itse asiahan onkin ihan totta.
Kuka on BLM organisaattori? Missä se tekee päätökset siitä millaista toimintaa mielenosoittajat voivat tehdä? Onko olemassa joku BLM-poliisi joka vahtii että BLM mielenosoittajat noudattaa BLM organisaattorin määräyksiä ryöstää ja hakata ihmisiä? Onko se diktaattori vai onko olemassa BLM hallinto joka käsittelee ja hyväksyy BLM päätökset? Onko BLM ainostaan jenkeissä vai onko BLM hallinto kansainvälinen?
BLM on vain sateenvarjotermi mielenosoituksille ja rähinöille jotka alkoivat Floydin tapauksen jälkeen, käytännössä kyseessä on tulva joka lähti liikkeelle padon hajottua.
Ihan yhtä typerää olisi yrittää väittää että WW1 on ainostaan Gavrilo Principin syytä. Gavrilo vain avasi padon ja tulvaa ei käytännössä hallinnut kukaan, kaikki osapuolet tekivät mitä tekivät ihan itsenäisesti omien etujensa ja moraalinsa mukaan.
Kuten aikaisemmassa kommentissa sanottiin, niin kyllä BLM on tosiaan jo kohtuu vanha järjestö, jossa on alkanut mielenosoitukset jo kauan ennen George Floydia. Järjestöillä on omaa väkeä, joista yksi kertoo medialle, että varastelu on oikeutettua. Jos edes viitsisit avata linkkejä, niin sieltä se tieto olisi löytynyt. Kukaan muista järjestäjistä ei myöskään kiistänyt tätä.
Minä en syyttänyt yhtä henkilöä vaan ideologiaa, joka hyväksyy väkivaltaisuudet. Tämän vuoksi en sano olevani antifasistinen, vaikken sitä fasismia kannatakaan, koska se yhdistyy antifaan, joka hyväksyy fyysisen väkivallan toisia kohtaan. BLM on tällä hetkellä samassa tilanteessa missä se voisi kieltää väkivaltaisuudet, pelottelun, ryöstelyn ja paikkojen rikkomisen.