living_death
★ Still alive ™
- Liittynyt
- 15.11.2016
- Viestejä
- 7 916
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tulipa asenneltua vanhaan ja uuteen läppäriin molempiin winukat uusiksi. Latasin uusimman version mikkisoftalta, eli luulisi olevan fall creators update.
Noh, molempiin sain asenneltua ja ajurit ja kaikki tärkeimmät softat paikalleen. Tämän jälkeen päättikin sitten molemmista kuolla start menu...
Eikö ne v*tun palikat ole vieläkään saaneet korjattua tuota?
Älä pidätä hengitystäsi odotellessasi.
Noita ongelmia nyt vaan tulee syystä tai toisesta aina joillekkin, mutta hyvin pienelle osalle. Jos tuossa päivityksessä olisi jotain korjattavaa niin voit uskoa että noista vioista valittajia olisi muuten aika pirusti enemmän kuin nuo luokkaa kahden käden sormilla laskettavat, täälläkin kuitenkin varmaan tuhansia joilla ei ole ollut mitään ongelmia.
Jos ei jostain syystä tahdo päivitys pelittää niin ei muuta kun media creation toolilla puhdas asennus alle, niin minäkin tein viikonloppuna.
Ihan kumma juttu, kokeilin just äsken uudelleen päivitin Windowsin ja asentui aivan nätisti. Kaikki näyttäs toimivan kuten pitääkin eikä käynnistävalikkokaan kuollut.
Jos nyt tällä meinaat viestittää että ovat korjanneet jotain tuossa päivityksessä, niin minä olen valmis lyömään rahasta vetoa että tällä kerralla päivitys ihan vaan sattui menemään läpi niin kuin sen kuuluukin eikä siellä mitään korjausta ollut.
Mutta hieno homma että nyt pelaa kaikki eikä tarvinnut vedellä koko asennusta uuusiksi.
Tyhmä kysymys mutta tähän astiset kympin asennuskokemukset ainoastaan viime vuoden kesän ilmaispäivityksiä. Tuossa on yksi kone jossa ollut alunperin Win7 ja päivitetty Win10. Nyt siihen pitäisi vaihtaa SSD ja samalla asentaa puhdas Win10 eli ilman HDD-imagen ottamista. Tarvitseeko tehdä mitään erityistä vai aktivoituuko Windows itsekseen jonkin koneen tunnisteen mukaan?
Ok, täytyy tutkia konetta. Käsittääkseni koneen käyttäjä on tehnyt päivityksen ja jatkanut käyttöä samalla Win7-kirjautumistunnuksellaan. Jos näin on, niin onko helpointa kytkeä koneeseen MS-tili ja saada siten lisenssitieto MS:n palvelimille? Vai kaivanko esim. ShowKeyPlussalla avaimen ja käytän sitä?Jos sinulla on Microsoft tili, niin Windowsin uudelleen aktivoiminen ei vaadi muuta kuin kirjautumisen ms tiliin uudella Windowsilla.
Ei tarvitse edes MS-tiliä jos emo ei vaihduOk, täytyy tutkia konetta. Käsittääkseni koneen käyttäjä on tehnyt päivityksen ja jatkanut käyttöä samalla Win7-kirjautumistunnuksellaan. Jos näin on, niin onko helpointa kytkeä koneeseen MS-tili ja saada siten lisenssitieto MS:n palvelimille? Vai kaivanko esim. ShowKeyPlussalla avaimen ja käytän sitä?
Ok, täytyy tutkia konetta. Käsittääkseni koneen käyttäjä on tehnyt päivityksen ja jatkanut käyttöä samalla Win7-kirjautumistunnuksellaan. Jos näin on, niin onko helpointa kytkeä koneeseen MS-tili ja saada siten lisenssitieto MS:n palvelimille? Vai kaivanko esim. ShowKeyPlussalla avaimen ja käytän sitä?
Jos on aktivoituna ennen uudelleenasennusta eikä vaihdu kuin hdd niin onnistuu ilman mitään säätämistä. Jos vaihtuu emo/prossu niin kannattaa linkata MS tiliin. Tosin tuo MS tiliin linkkaaminen on muutenkin ihan hyvä idea.Tyhmä kysymys mutta tähän astiset kympin asennuskokemukset ainoastaan viime vuoden kesän ilmaispäivityksiä. Tuossa on yksi kone jossa ollut alunperin Win7 ja päivitetty Win10. Nyt siihen pitäisi vaihtaa SSD ja samalla asentaa puhdas Win10 eli ilman HDD-imagen ottamista. Tarvitseeko tehdä mitään erityistä vai aktivoituuko Windows itsekseen jonkin koneen tunnisteen mukaan?
Jännästi vika on taas kerran vain ja ainoastaan Microsoftissa. On se sitten paska lafka, kun yhdellä käyttäjällä miljoonasta ei mikään onnistu.No on se nyt kumma, kun ei tätä winscheissea saa asennettua sitten millään saa***allakaan. Installerin ensimmäinen vaihe pyörähtää nätisti läpi, mutta sen ensimmäisen bootin jälkeen jäädään loputtomaan restart-looppiin. Kokeiltu kahdella eri USB-installerilla. Toinen tehty joskus alkuvuodesta ja toinen äskettäin.
Ubuntu ja Mint asentuu heittämällä ja toimii kuten pitääkin. Kone uutukainen Ryzen-kone. Olisiko mitään ideoita?
EDIT: Viimeisenä oljenkortena nappasin koneesta verkkokaapelin irti. Asennus uudelleen käyntiin ja meni läpi. Saa nähdä leikkaako kiinni sen jälkeen kun koneen yhdistää verkkoon ja windows lataa päivityksensä. Ei voi kuin ihmetellä, miten MS onnistuu kerta toisensa jälkeen ryssimään asiat. Eli näköjään MS:n päivityspalvelimet ajaa taas jotain sontaa maailmalle ja sotkee windowseja.
Kuulostaa vahvasti käyttäjän virheeltä. Vaihdoitko sen tikun biosista ensimmäiseksi boottilaitteeksi vai valitsitko sen vain kerran boottaavaksi? Tai vaihtoehtoisesti oletko repinyt tikun irti bootin yhteydessä? Mihin asti se ehtii boottaamaan siinä "loputtomassa" boottikierteessään?No on se nyt kumma, kun ei tätä winscheissea saa asennettua sitten millään saa***allakaan. Installerin ensimmäinen vaihe pyörähtää nätisti läpi, mutta sen ensimmäisen bootin jälkeen jäädään loputtomaan restart-looppiin. Kokeiltu kahdella eri USB-installerilla. Toinen tehty joskus alkuvuodesta ja toinen äskettäin.
Ubuntu ja Mint asentuu heittämällä ja toimii kuten pitääkin. Kone uutukainen Ryzen-kone. Olisiko mitään ideoita?
EDIT: Viimeisenä oljenkortena nappasin koneesta verkkokaapelin irti. Asennus uudelleen käyntiin ja meni läpi. Saa nähdä leikkaako kiinni sen jälkeen kun koneen yhdistää verkkoon ja windows lataa päivityksensä. Ei voi kuin ihmetellä, miten MS onnistuu kerta toisensa jälkeen ryssimään asiat. Eli näköjään MS:n päivityspalvelimet ajaa taas jotain sontaa maailmalle ja sotkee windowseja.
Bootatessa valitsin sen ensimmäisen kerran että boottaa USB-tikulta. Installeri siis teki niin, että sen ensimmäisen bootin jälkeen alkoi loputon "Your PC run into a problem and needs to restart". Tämä tapahtui aina vain uudestaan ja uudestaan. Tuli siis tämä ilmoitus (stop codea en katsonut, ei välttämättä tuo kuvassa oleva):Kuulostaa vahvasti käyttäjän virheeltä. Vaihdoitko sen tikun biosista ensimmäiseksi boottilaitteeksi vai valitsitko sen vain kerran boottaavaksi? Tai vaihtoehtoisesti oletko repinyt tikun irti bootin yhteydessä? Mihin asti se ehtii boottaamaan siinä "loputtomassa" boottikierteessään?
Toivottavasti ei rajoitu korjaukset vain tuohon ongelmaan, kerralla sellainen kunnon satsi.Jos jollain muullakin on Huawei E3372 tikun kanssa ongelmia, niin Microsoftilta tulossa marraskuun lopussa päivitys:
Modem Dongle not Working On Windows 10 Fall Creators Update
Eiköhän sieltä ole tulossa vino pino korjauksia noihin havaittuihin ongelmiin muutaman seuraavan päivityspaketin mukana. Samahan se on ollut jokaisen suuremman Windows päivityksen jälkeen: pari seuraavaa päivitystä on korjannut pahimmat ongelmat ja loppuja korjauksia on tippunut sitten melkein jokaisessa päivityssatsissa sitä mukaa kun ovat saaneet korjattua ja testattua korjaukset.Toivottavasti ei rajoitu korjaukset vain tuohon ongelmaan, kerralla sellainen kunnon satsi.
Kaikkein helpoimmalla pääsee kun lataa Macrium Reflectin , koneesta irti kaikki muut levyt kuin systeemi ja uusi, Macriumilla kloonaa levyn lennosta, sen jälkeen kone sammuksiin ja VANHA levy irti ja boottia kerran jotta Winsu osaa päivittää boot taulun. Tämän jälkeen voi sitten halutessaan sammuttaa koneen ja pistää vanhan levyn takaisin kiinni ja vetää sileäksi.
@tombe0 ohjeistin tekemään system imagen koska monet eivät tee sitä koskaan, ja sen avulla on helppo päästä takaisin aiempaan ajankohtaan jos käyttöjärjestelmä menee sekaisin esim. viruksen, haittaohjelman tms. takia.
Itse otan viikottain levykuvan käyttöjärjestelmästä toiselle kiintolevylle, ihan vaan varmuuden vuoksi.
@tombe0 miten Macrium toimii? Saako siinä ajastettua imagen ottamisen kuten Windowsin omassa sisäänrakennetussa?
Ei viitsisi jättää sen varaan, että itse joutuu muistamaan imagen ottamisen.
Jos käytät sitä win7 backuppia nii ms deprekoi sen ja käski käyttään kolmannen osapuolen fulldisk backuppeja.@tombe0 miten Macrium toimii? Saako siinä ajastettua imagen ottamisen kuten Windowsin omassa sisäänrakennetussa?
Ei viitsisi jättää sen varaan, että itse joutuu muistamaan imagen ottamisen.
Sen saa myös sillä mikkisoftan omalla latausohjelmalla ISO:na ladattua ja Rufuksella sit pistää tikulle, ni menee nopeiten.
Niin saakos tuon UEFI:n automaattisen muokkauksen jotenkin estettyä?!
Jotenkin muutenkin kuin olla käyttämättä UEFI tai vaihtoehtosesti windowsia?
Kiitän!täällä Windows 10 changes UEFI boot order every time on ratkaistu tuo sinun boottijärjestysongelma niin että Windowsia on huijattu luulemaan että boottitiedoston polku = linuxin boottitiedoston polku. Etsi Maddin25 ratkaisu, joku vahvisti että se toimisi.

En saa aikaan ees yrittämälläPieni mutta ärsyttävä ongelma. Onko muilla samaa, 1709 versiossa, että tehtäväpalkissa olevien ohjelmien sneakpeak jää päälle, eikä lähde ellei paina jotain näppäimistöltä?
Tuttu vaiva jo 1511 (AU) ajoilta asti, jos tarkoitat sitä mitä luulen. Tuntuu tapahtuvan useimmiten silloin, kun muisti alkaa olla täynnä. Työkoneella Eclipsen kiinni käyttäminen tuntuu tuon korjaavan aina muutamaksi päiväksi.Pieni mutta ärsyttävä ongelma. Onko muilla samaa, 1709 versiossa, että tehtäväpalkissa olevien ohjelmien sneakpeak jää päälle, eikä lähde ellei paina jotain näppäimistöltä?
Ootko shift shutdown tai restart tehny? normi shutdown + start :han ei sammuta windowsia vaan hibernoi sen.Mikä helvetti siinä on kun koneen sammuttaa ja käynnistää uudestaan niin väittää ohjelmien päivitystä asentaessa että toinen käyttäjä on kirjautuneena. Ei ole ei.
Ootko shift shutdown tai restart tehny? normi shutdown + start :han ei sammuta windowsia vaan hibernoi sen.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.