- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 4 699
Huh, sentään vaikka ei kauheasti lohduta.Tuo ei ole EU:n toimielin, vaan Euroopan neuvoston jonka juttu on Euroopan ihmisoikeussopimus.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Huh, sentään vaikka ei kauheasti lohduta.Tuo ei ole EU:n toimielin, vaan Euroopan neuvoston jonka juttu on Euroopan ihmisoikeussopimus.
Suunta on ihan selvä.Olen tutustunut. Näissä maissako väestö on mielestäsi vaihtunut tai juuri vaihtumassa ja uhkakuva on realistinen myös meidän maahanmuuttomäärillä näihin maihin verrattuna?
Demographics of Sweden - WikipediaAs of 2017, Statistics Sweden reported that around 2,439,007 or 24.1% of the inhabitants of Sweden were from a foreign background: that is, each such person either had been born abroad or had been born in Sweden to two parents who themselves had both been born abroad.[25] Also taking into account people with only one parent born abroad, this number increases to almost a third in 2017.
Saahan sitä vastustaa ihan mitä haluaa, mutta valitettavasti maailma ei toimi niin, että kirsikkapoimitaan kaikista asioista vain positiiviset valinnat ja puolet. Se olisi "epärealistista haihattelua joka on ristiriidassa todellisuuden kanssa". Ihmisillä, mailla, kansakunnilla ja jäsenvaltioilla on velvoitteita kun on myös oikeuksia.
Ai, että se on ihan pakko ottaa maahan kehitysmaalaisia, yhtään mitään ei voida, pakko on vain sopeutua?
Kaikkea voidaan tehdä, jos on halua ja kykyä. Harmillisen monelta nykypoliitikolta ja puolueelta puuttuvat molemmat.
Kansalaiset saavat kyllä syyttää asiasta itseäänkin.Kun kyselyjen mukaan vielä suurin osa eurooppalaisista ei halua enempää maahanmuuttoa muslimimaista niin eihän tässä tarvitsisi kuin noudattaa demokratian tärkeimpiä periaatteita. Jostain syystä maahanmuutto on kuitenkin sellainen kuuma peruna ettei poliitikot halua noudattaa kansalaisten tahtoa.
Siltä varalta että median aivopesusta huolimatta kansa äänestäisi "väärin" eli oikein, on sellainen mukava kerho kuin EU joka pistää stopin kaikelle järjenkäytölle näissä maahantunkeutumis-asioissa.Kansalaiset saavat kyllä syyttää asiasta itseäänkin.
Saksassa on AFD, Suomessa persut, Ruotsissa Ruotsin demokraatit jne. Eiköhän joka maasta löydy se puolue, joka toteuttaisi kansan tahdon, jos kansa vaan äänestäisi oikein.
Niin, ehkä suurin osa ketkä kokee ettei halua haitallista maahanmuuttoa enää, niin äänestävät muita puolueita koska pitävät muita asioita vielä prioriteettilistalla korkeammalla.Kansalaiset saavat kyllä syyttää asiasta itseäänkin.
Saksassa on AFD, Suomessa persut, Ruotsissa Ruotsin demokraatit jne. Eiköhän joka maasta löydy se puolue, joka toteuttaisi kansan tahdon, jos kansa vaan äänestäisi oikein.
Niin, ehkä suurin osa ketkä kokee ettei halua haitallista maahanmuuttoa enää, niin äänestävät muita puolueita koska pitävät muita asioita vielä prioriteettilistalla korkeammalla.
Jos olisi vain kaksi puoluetta, maahanmuuton puolesta ja vastaan, niin äänestystulos olisi selvä peli. Se on kuitenkin selvää että enemmistön tahto ei toteudu maahanmuuttokysymyksissä. Sekin aiheuttaa osaltaan ongelmia koska jopa puolueiden sisällä on hajaannusta näissä asioissa.
Kansalaiset saavat kyllä syyttää asiasta itseäänkin.
Saksassa on AFD, Suomessa persut, Ruotsissa Ruotsin demokraatit jne. Eiköhän joka maasta löydy se puolue, joka toteuttaisi kansan tahdon, jos kansa vaan äänestäisi oikein.
Ruotsissahan oli käytössä se "väärin äänestävien" nöyryyttäminen äänestyspaikoilla.
Taposella keulii taas pahasti. Tuo on aivan sekaisin.
Onkos toi Atte Kaleva edelleen jossain sellaisessa instanssissa, millä on jotain määräysvaltaa Taposeen? Attehan oli viimeksi päsmärinä siinä, kun Huhtela ja Taponen otettiin puhutteluun ja olivat vähän aikaa sekoilematta.No huh huh! Tietokone pois tollaselta. Tai onhan noi Twitter-ketjut mainiota viihdettä.
Taposella keulii taas pahasti. Tuo on aivan sekaisin.
Avaatko tätä hieman enemmän?
Edit: en siis tarkoita väittää, ettetkö varmasti olisi oikeassa, mutta miten se mielestäsi käy ilmi?
Atte avaa tuossa kysymyksellään minusta aika tyhjentävästi? Eikö siitä aukea jos tietää mitä sharialaki pitää sisällään? Muutenkin aivan käsittämätöntä että poliisi politikoi aivan avoimesti.
Atte kysyy että ymmärsinkö oikein, ja kun viestiketjua lukee vähääkään pidemmälle, aika selkeä vastaus tuntuu olevan, että ei ymmärtänyt oikein. Ei siis ole juurikaan hyödyksi.
![]()
Nopean googletuksen mukaan Islannissa kyllä on moskeijoita ja veikkaisin että sielä muslimiväestöstä ainakin jonkin verran burkhiakin löytyy, eli mitä se Taponen oikein höpisee että ei ole todellisuutta? Oliko tuo vain paniikkiselitys aikaisemmalle aivopierulle?
Sharian kieltämisessä ja sallimisessa ollaan edelleen sen peruskysymyksen parissa, että koska lakiin ei voi (tai siitä ei ole mitään hyötyä) kirjoittaa "Sharia kielletty Suomessa" niin mitä tarkalleen ottaen kiellettäisiin? Sharian mahdollisesti sisältämät laittomuudet ovat jo laissa huomioitu koska itsestäänselvyys.
Ongelmana ei tosiaan ole lainsäädäntö, vaan tuomiovallan täydellinen saamattomuus. Ei vaan kertakaikkiaan haluta toimia.Ihan samasta syystä kuin tyttöjen ympärileikkausta ollaan nyt kieltämässä vaikka sekin on jo kielletty laissa. Oma pykälänsä jolla saadaan omat rangaistusasteikkonsa ja saadaan paremmin painotettua että jotkin asiat ovat kiellettyjä ja saadaan paremmin kontrolloitua ja käsiteltyä asiaa.
Ongelmana ei tosiaan ole lainsäädäntö, vaan tuomiovallan täydellinen saamattomuus. Ei vaan kertakaikkiaan haluta toimia.
Edit: muutettu toimeenpanovallan -> tuomiovallan
Joo. Asian kirjaaminen erikseen lakiin myös toivon mukaan saisi vähän vauhtia niihin toimeenpanijiin.
Mutta mitä siihen lakiin sitten konkreettisesti kirjoitetaan? Kyseessä on kuitenkin paljon asioita jotka ovat ihan puhtaasti osapuolten välisiä neuvottelukysymyksiä Suomessa. Esimerkiksi avioeron ehdot pystyy Suomessa käsittääkseni neuvottelemaan erittäin vapaasti.
Tarkoittaisiko tämä sitten kieltoa sille että muslimi pari ei erotessaan saisi esimerkiksi hakea neuvoja Shariasta eron ehtoja varten? Tai kysyä imaamilta neuvoja siihen miten ero pitäisi hoitaa (pl. Suomen lakitekniset asiat)?
Mutta mitä siihen lakiin sitten konkreettisesti kirjoitetaan? Kyseessä on kuitenkin paljon asioita jotka ovat ihan puhtaasti osapuolten välisiä neuvottelukysymyksiä Suomessa. Esimerkiksi avioeron ehdot pystyy Suomessa käsittääkseni neuvottelemaan erittäin vapaasti.
Tarkoittaisiko tämä sitten kieltoa sille että muslimi pari ei erotessaan saisi esimerkiksi hakea neuvoja Shariasta eron ehtoja varten? Tai kysyä imaamilta neuvoja siihen miten ero pitäisi hoitaa (pl. Suomen lakitekniset asiat)?
Tästä haluaisin lukea lisää. Eli onko lähdettä tälle väitteelle?Ruotsissahan oli käytössä se "väärin äänestävien" nöyryyttäminen äänestyspaikoilla.
Tästä haluaisin lukea lisää. Eli onko lähdettä tälle väitteelle?
Tästä haluaisin lukea lisää. Eli onko lähdettä tälle väitteelle?
Luultavasti tuossa tarkoitettiin sitä, että Ruotsissa voi napata esitäytetyn lapun telineestä. Mutta siellä voi napata myös useamman tai sitten blankon joten on ihan oma asia, haluaako muiden tietävän, ketä äänestit.
Ihan vaikka helposti tulkittavissa siten että jos on tehty jotain laittomuuksia ja voidaan näyttää toteen että imaami on näihin kehottanut tai suoraan jopa määrännyt niin tästä voidaan lätkäistä imaamille joku tuomio.
Virkavallan anastus pykälästä voidaan varmaan ottaa mallia ja tapauskohtaisesti soveltaa. Jos niissä moskeijoissa ei tehdä muslimeille selväksi että ne imaamin puheet on sitten vain pelkkiä neuvoja niin minusta tuon tapaista pykälää voitaisiin tulkita. Ei tietenkään ole mikään helpoin asia tulkita.
Saisko sen tähän, jos tämän palstan moderaattorit olisi suvaitsevampia hymiöitten suhteen?aatun näköinen hymiö perään
No huh huh! Tietokone pois tollaselta. Tai onhan noi Twitter-ketjut mainiota viihdettä.
Nämä islamilaiset lait ovat aivan sairaita. Jokainen Suomessa tai missään tahansa muussa länsimaisessa maassa kasvanut ymmärtää asian.Mutta mitä siihen lakiin sitten konkreettisesti kirjoitetaan? Kyseessä on kuitenkin paljon asioita jotka ovat ihan puhtaasti osapuolten välisiä neuvottelukysymyksiä Suomessa. Esimerkiksi avioeron ehdot pystyy Suomessa käsittääkseni neuvottelemaan erittäin vapaasti.
Tarkoittaisiko tämä sitten kieltoa sille että muslimi pari ei erotessaan saisi esimerkiksi hakea neuvoja Shariasta eron ehtoja varten? Tai kysyä imaamilta neuvoja siihen miten ero pitäisi hoitaa (pl. Suomen lakitekniset asiat)?
Nämä islamilaiset lait ovat aivan sairaita. Jokainen Suomessa tai missään tahansa muussa länsimaisessa maassa kasvanut ymmärtää asian.
Mikä ihme tarve sinulla puolustella noita kivikautisia tapoja ja saivarrella termeillä? Muslimipari (se muuten on yhdyssana) voi käyttää suomalaista juristia. Tänne ei tarvita rinnakkaisyhteiskuntaa, jossa muslimeille on joku oma imaami, joka kertoo miten asiat hoidetaan. Ainoastaan hyödylliset idiootit haluavat Suomeen sharialain.
Oletko mode? Jos et ole, niin älä tule antamaan neuvoja.Vedä henkeä ja rauhoitu.
Oletko mode? Jos et ole, niin älä tule antamaan neuvoja.
Luin keskustelut ennen kuin vastasin.
Nämä islamilaiset lait ovat aivan sairaita. Jokainen Suomessa tai missään tahansa muussa länsimaisessa maassa kasvanut ymmärtää asian.
Mikä ihme tarve sinulla puolustella noita kivikautisia tapoja ja saivarrella termeillä? Muslimipari (se muuten on yhdyssana) voi käyttää suomalaista juristia. Tänne ei tarvita rinnakkaisyhteiskuntaa, jossa muslimeille on joku oma imaami, joka kertoo miten asiat hoidetaan. Ainoastaan hyödylliset idiootit haluavat Suomeen sharialain.
Juu ihan niinkuin United Brotherhood tulee sinulle neuvomaan miten "velka" tulee maksaa. Eihän sekään ole kriminalisoitua. Vai oliko?Juu, ymmärsin kyllä että halusit kriminalisoida neuvojen antamisen![]()
Kyllä, jos se tyhmyys on vaikka lapsen ympärileikkaus. Tai vaimon hakkaaminen pyhän kirjan oppien mukaan ja luvalla.Vedä henkeä ja rauhoitu. Tämän jälkeen lue postaus, mihin vastasi uudelleen. Kukaan ei ole puolustellut kivikautisia tapoja vaan kertonut että kaikkea typerää ei voi kieltää jos se perustuu vapaaehtoisuuteen. Vai ajattelitko kieltää tyhmyydenkin uskonnon varjolla? Kehotaisin nyt miettimään hieman... vai onkoko tämäkin neuvo laiton![]()
Kyllä, jos se tyhmyys on vaikka lapsen ympärileikkaus. Tai vaimon hakkaaminen pyhän kirjan oppien mukaan ja luvalla.
Juu ihan niinkuin United Brotherhood tulee sinulle neuvomaan miten "velka" tulee maksaa. Eihän sekään ole kriminalisoitua. Vai oliko?
Mites olisi Suomen oikeuslaitos, joka toimii eduskunnan säätämien lakien puitteissa?Ahaa, eli halutaan kieltää tiettyjen ryhmien neuvominen. Kenelä kaikilla jäisi neuvojen antamisen etuoikeus?