Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Minkä takia Kiinaa kiinnostais suoraan tää Ukrainan ja Venäjän välinen sota?
Mikä kasvojen menetys kun eihän Putin ja Xi ole mitenkään naimisissa tai mitään vastaavaa.
Vaikka Putin ois jutellu Xi:n kanssa, niin miten se edelleenkään vaikuttaa siihen miten Xi:tä katsotaan johtajana tms?Kummasti Putler tekee suuntaan tai toiseen suuria päätöksiä kun on tavannut Xi:n.. Tässä pohjaa tuolle ajattelulle. Xi:lle on sisäpoliittisesti tappio kun Putler ottaa turpiinsa.
"– Xi näyttää kertoneen Putinille jotain, mikä on pakottanut Putinin muuttamaan radikaalisti aiempia suunnitelmiaan kansanäänestyksistä, liikekannallepanosta ja ydinaseilla kiristämisestä, Illarionov sanoo.
Illarionov toteaa, että ei voi tietää mitä Putin ja Xi ovat keskustelleet. Hän arvelee, että Xi tarvitsee Putinin voiton Ukrainassa ennen lokakuussa pidettävää Kiinan kommunistisen puolueen puoluekokousta.
On noloa Xille, että Venäjä on sotinut Ukrainassa seitsemän kuukautta ilman voittoa.
– Xi ei voi antaa itsensä näyttäytyä heikkona, Illarionov sanoo."
![]()
Putinin entisen neuvonantajan raju väite saksalaiskanavalla: Liikekannallepano ehkä Kiinan vaatimus
Andrei Illarionov arvioi, että Putinin uudet päätökset ovat seurausta hänen riippuvaisuudestaan Kiinasta.www.iltalehti.fi
On noloa Xille, että Venäjä on sotinut Ukrainassa seitsemän kuukautta ilman voittoa.
– Xi ei voi antaa itsensä näyttäytyä heikkona, Illarionov sanoo."
Vaikka Putin ois jutellu Xi:n kanssa, niin miten se edelleenkään vaikuttaa siihen miten Xi:tä katsotaan johtajana tms?
Miten se on noloa kun eihän se Xi ole sotimassa siellä?
Okei mitä vittua?Liittoumassa ei saa olla heikkoja lenkkejä. Jos Kiinan liittolainen on heikko niin johtajat ovat olleet tyhmiä liittoutuessaan sellaisen kanssa.
No ei ehkä varsinaisesti teknisesti liitto, mutta kiina on tukenut venäjää ja ilmaissut että se on oikealla asialla.Okei mitä vittua?
Mulla nyt menny täysin ohi että Kiina ja Venäjä on jotenkin liittoutuneet.
Sotilaallinen liittouma se ei varmaan ole, kun muuten Kiinakinn olis Ukrainassa säätämässä jotain.
Kommunismi ja yhteinen agenda Yhdysvaltoja vastaan. Ei siis virallista liittoumaa sotilaallisesti tai muuten, mutta yhteneväiset tarkotusperät geopoliittisen vallanjaon suhteen ajaa Venäjää ja Kiinaa kohti toisiaan.Okei mitä vittua?
Mulla nyt menny täysin ohi että Kiina ja Venäjä on jotenkin liittoutuneet.
Sotilaallinen liittouma se ei varmaan ole, kun muuten Kiinakinn olis Ukrainassa säätämässä jotain.
Jätettäisiinkö kokonaan tällaiset asiattomat voimasanat poisOkei mitä v-------?
Jätettäisiinkö tälläiset puuttumiset toisen käyttäjän keskustelun tyyliin kirjoittaa pois?Jätettäisiinkö kokonaan tällaiset asiattomat voimasanat pois
Mä jotenkin näen tän hieman toisin.No ei ehkä varsinaisesti teknisesti liitto, mutta kiina on tukenut venäjää ja ilmaissut että se on oikealla asialla.
Kommunismi ja yhteinen agenda Yhdysvaltoja vastaan. Ei siis virallista liittoumaa sotilaallisesti tai muuten, mutta yhteneväiset tarkotusperät geopoliittisen vallanjaon suhteen ajaa Venäjää ja Kiinaa kohti toisiaan.
Suurimman ja läheisimmän liittolaisen heikkous nähdään Kiinassa myös oman johdon heikkoutena.
Paskat ne mitään muuta siellä näkevät, kuin tilaisuuden saada typerä putin hölmöilemään lisää, jolloin Venäjä saa lisää turpaan ja "kypsä hedelmä" on sitten sitä helpompi poimia sieltä Kiinan rajalta, kun potilas on pieksetty lännen toimesta paljon paremmin paskaksi. Muutoinkin Kiina hyötyy kehitysmaatasolle joutuneesta naapurista paljon enemmän. Vähän epäilen, pysyykö putin tajuamaan, miten kiinalaiset kusettavat 10-0.Suurimman ja läheisimmän liittolaisen heikkous nähdään Kiinassa myös oman johdon heikkoutena.
Kasvojen menetyksen takia sotakääpiö lykkäsi hyökkäystä olympialaisten loppumiseen.. Vaikka se oli strategisesti huono veto. Ehtivät paskakelit alkaa mikä hidasti hyökkäystä huomattavasti. Olisi ollut Kiinalle noloa jos sota olisi alkanut olympialaisten aikaan.
Mikä sun p-kirjainta vaivaa?Paskat ne mitään muuta siellä näkevät, kuin tilaisuuden saada typerä putin hölmöilemään lisää, jolloin Venäjä saa lisää turpaan ja "kypsä hedelmä" on sitten sitä helpompi poimia sieltä Kiinan rajalta, kun potilas on pieksetty lännen toimesta paljon paremmin paskaksi. Muutoinkin Kiina hyötyy kehitysmaatasolle joutuneesta naapurista paljon enemmän. Vähän epäilen, pysyykö putin tajuamaan, miten kiinalaiset kusettavat 10-0.
Mitä Ukrainaan tulee, niin Venäjälle on nyt tehtävä selväksi, että tekipä se ihan mitätahansa, niin se saa turpaan. Mitä enemmän se siellä riehuu, sitä enemmän tulee rankkua. Kyllä se alkaa jossan vaiheessa näkyä rivivenäläisillekkin selkeästi. Nyt nämä ihmisten kaappaamiset rintamalle olivat vasta ensimmäinen pieni järkytys..
Luulen ettei mikään, haluaa vain "pienentää" Putinin. Riittää kun kutsuu kääpiöksi.Mikä sun p-kirjainta vaivaa?
Tämä varmasti Kiinalla kiikarissa.Kiinahan tässä pystyi samalla tarkkailemaan myös Yhdysvaltojen reaktioita: Jos ei olisi tukenut Ukrainaa, Kiina olisi voinut olettaa, että ei ehkä tukisi Taiwaniakaan jos Kiina sinne hyökkäisi. Siperia voisi olla helpommin kaapattavissa kuiTaiwan.
Uusin saldo.
Kovasti on Venäjä menettänyt viime päivinä miehistöä ja kalustoa (varmaan pääosin Lymanissa): mm. 500 sotilasta, 23 taistelupanssarivaunua ja 26 panssaroitua miehistönkuljetusvaunua.
Ja Twitterittömille.
![]()
Jos vielä pohtii tuota Venäjän ja Kiinan 'liittolaisuutta', niin luulisi Kiinalla olevan etua siitä, että Venäjä ajaa koko armeijansa ja kalustonsa loppuun Ukrainaa vastaan.
Sen jälkeen Kiinalla olisi helppo käydä nielaisemassa puoli Siperiaa itselleen (tai miksei vaikka koko Siperiaa).
Onhan ne ydinaseet aina olemassa, mutta uskaltaisiko Venäjä käyttää niitä Kiinaa vastaan?
Kiinahan tässä pystyi samalla tarkkailemaan myös Yhdysvaltojen reaktioita: Jos ei olisi tukenut Ukrainaa, Kiina olisi voinut olettaa, että ei ehkä tukisi Taiwaniakaan jos Kiina sinne hyökkäisi. Siperia voisi olla helpommin kaapattavissa kuin Taiwan.
(Tämä on nyt vähän Clancy /The Bear and the Dragon -kirjan mukaista spekulointia. Kuuluisi varmaan johonkin politiikka ja yhteiskunta -osion keskusteluun, mutta en heti löytänyt sieltä sopivaa ketjua)
Ei niillä ole noin montaa toimivaa tankkia ollut vuosikymmeniin. Vanhoja romuja. Jossain epäiltiin, perustuen satelliitti kuviin, että n. puolet koko inventaariosta olis mennyt.Paljonkohan kalustoa on vielä oikeasti jäljellä?
Jos alla olevat sivut pitävät paikkansa niin esim. tankkeja olisi vielä 10000.
Ei taida kaluston määrä kuitenkaan auttaa, jos niitä ei osaa käyttää tai ne ei toimi.
Tämmöisen sivun löysin mutta ei tietoa lukujen paikkansa pitävyydestä:
2025 Russia Military Strength
Detailing the current military strength of Russia including air force, army, navy, financials and manpower.www.globalfirepower.com
The Sun antaa myös vastaavia lukuja: (Tämä lehti on käsittääkseni samaa tasoa kuin suomessa julkaistavat iltapäivälehdet)
![]()
How big is the Russian army?
RUSSIAN troops have invaded Ukraine after Vladimir Putin spent months amassing his forces on the border. In the early hours of February 24, 2022, bombs and missiles struck areas across Ukraine…www.thesun.co.uk
Nehän voisi käyttää noita romutankkeja valemaaleina ilmatäytteisten/puisten valemaalien sijaan..Ei niillä ole noin montaa toimivaa tankkia ollut vuosikymmeniin. Vanhoja romuja. Jossain epäiltiin, perustuen satelliitti kuviin, että n. puolet koko inventaariosta olis mennyt.
Nyt alkaa pikku hiljaa varmistua tosiksi nuo eteläisen rintaman itäreunan huhut. Eli siellä on saatu selvä läpimurto ja venäläiset joukot pakenee paniikissa.
Hienoa, että saman viikonlopun aikana Ukraina saavuttamassa selviä voittoja kahdella ihan eri rintamalla![]()
Venäläisten käyttötavalla on vaikea tehdä rajanvetoa siihen, mitkä Ukrainaan tuodut vaunut ovat valemaaleja ja mitkä oikeasti taistelukykyisiä.Nehän voisi käyttää noita romutankkeja valemaaleina ilmatäytteisten/puisten valemaalien sijaan..Ainut vaan että logistiikka on hieman haastava...
Ei niillä ole noin montaa toimivaa tankkia ollut vuosikymmeniin. Vanhoja romuja. Jossain epäiltiin, perustuen satelliitti kuviin, että n. puolet koko inventaariosta olis mennyt.
Hienoa, että saman viikonlopun aikana Ukraina saavuttamassa selviä voittoja kahdella ihan eri rintamalla![]()
Venäjä hukannut 1.5 miljoonaa sotilaiden talviasua
Tulee Venäjän uusille sotilaille kylmä talvella.

Nyt alkaa pikku hiljaa varmistua tosiksi nuo eteläisen rintaman itäreunan huhut. Eli siellä on saatu selvä läpimurto ja venäläiset joukot pakenee paniikissa.
Hienoa, että saman viikonlopun aikana Ukraina saavuttamassa selviä voittoja kahdella ihan eri rintamalla![]()
Joen toiselle puolelle tulisi saada sillanpääasema ja riittävästi tavaraa sinne. Sen jälkeen Khersonissa oleville Venäjän joukoille voidaan sanoa hyvästit.
Tuossa on vaan se, että noiden joukkojen selustassa molemmilla puolen on Venäjän joukot. Venäläiset, jos saavat homman kuntoon, niin nuo joukot ovat pulassa.Sitä mä ajattelin pitkään, että kannattaisi varmaan hyökätä tuolta pohjoisesta joenvartta pitkin... Voi iskeä puolustajille paniikki kun pako- ja huoltoreittejä on vähemmän.
Venäjä hukannut 1.5 miljoonaa sotilaiden talviasua
Tulee Venäjän uusille sotilaille kylmä talvella.
Venäjä hukannut 1.5 miljoonaa sotilaiden talviasua
Tulee Venäjän uusille sotilaille kylmä talvella.
Venäjä tainnut hukata paljon muutakin ja puheet jostain ~15k tankista, ~20k kuljetus/rynnäkköpanssariajoneuvosta yms on ihan fantasiaa. Armataa ja muita hienoja systeemejä riittää korkeintaan paraateihin.
Suurin osa varmaan seissyt pihalla 60-70-luvulta asti.Kai Venäjällä on vaikka kuin paljon vanhemman mallisia T-72 tai T-62 tankkeja, mutta niidenkin säilytys on varmaan vähän niin ja näin. Voi olla monien moottorit aika rapsakkaassa kunnossa.![]()
Paska juttu Ivanalle, kun se ei myy niitä enää takaisinkaa.Myytiin Varustelekalle halvalla??![]()
Nää on aina kivoja uutisia, mutta noi paikannimet harvalle aukeaa suorilta.Tuolla eteläiselläkin rintamalla tapahtuu.
Zolota Balka (idässä ihan joenrannalla) vapautettu (tieto)
Ja jotkut hurjemmat ja epävarmemmat huhut sanoo että muitakin kyliä samalta seudulta vapautettu ja venäjä olisi vetäytynyt joenrannalla Dudchanyyn asti, mutta näissä tosiaan kyse epävarmoista huhuista.
Nää on aina kivoja uutisia, mutta noi paikannimet harvalle aukeaa suorilta.
Joku suuntaa-antava kartta olisi kiva, että kaikkien ei tarvitsisi sitä omatoimisesti kaivaa.
Nää on aina kivoja uutisia, mutta noi paikannimet harvalle aukeaa suorilta.
Joku suuntaa-antava kartta olisi kiva, että kaikkien ei tarvitsisi sitä omatoimisesti kaivaa.
Siinäkin on vaikea rajanveto, että mitkä pellolla lojuneet vaunut ovat varikkokunnostettavissa käyttöön, mitkä ovat kannibalisoitavissa varaosiksi tai jopa kokonaisiksi toimiviksi muutamasta, ja mitkä ovat tankin muotoista romurautaa, joka on joskus ollut tankki.Kai Venäjällä on vaikka kuin paljon vanhemman mallisia T-72 tai T-62 tankkeja, mutta niidenkin säilytys on varmaan vähän niin ja näin. Voi olla monien moottorit aika rapsakkaassa kunnossa.![]()
Mikä sun p-kirjainta vaivaa?
Aha. Just.Mielestäni iso alkukirjain osoittaa, että kunnioitetaan yksilöä, jolloin käytetään isoa alkukirjainta. Jotenkin kunnitoitusta ei vain tippaakaan riitä mieleltään sairaalle idiootille, joka paskoo oman maansa kansalaisten elämän lisäksi muidenkin hommat, eikä vain jakelu halua vetää mitenkään, miten asiat menevät. Tuo nyt on pienin alkukirjain, jonka tuosta työkalusta saa aikaan...
Nykyään myös Venäjä kirjoitetaan oikeaoppisimmin muodossa venäjä, myös maasta puhuttaessa. Välillä unohdan, sori siitä. Myös venäläisiä tulee kutsua örkeiksi tai kaalipieruiksi mieluummin kuin venäläisiksi. Ryssitellä ei saa, paitsi harvoissa tapauksissa joissa paikalla on vain isänmaallisia suomalaisia tai muuten täysipäisiä.Aha. Just.
Putin saa suomalaiset raiskaamaan vapaaehtoisesti oman kielensäkin?Nykyään myös Venäjä kirjoitetaan oikeaoppisimmin muodossa venäjä, myös maasta puhuttaessa. Välillä unohdan, sori siitä. Myös venäläisiä tulee kutsua örkeiksi tai kaalipieruiksi mieluummin kuin venäläisiksi. Ryssitellä ei saa, paitsi harvoissa tapauksissa joissa paikalla on vain isänmaallisia suomalaisia tai muuten täysipäisiä.
Tai siis näin minulle on tässä kuluvan vuoden aikana opetettu. En itse laadi sääntöjä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.