emviiex
Team Ford
- Liittynyt
- 07.11.2016
- Viestejä
- 488
Liian vähän.Monta niitä oikein tuli ?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Liian vähän.Monta niitä oikein tuli ?
Kaipa niitä ihan tarpeeksi tuli, notta kohde/kohteet tuhottiin. e: koitin laskea, mut menin sekaisin ku aloin miettiin, että paukkuuko siellä asevarasto/jokin muu vai ohjukset. Jotai 15-20 paukkua tais olla. Suhahduksia kuului vähemmän.Liian vähän.
Ymmärrettävää, mut toisaalla harmillista. Selkeästi kaipais jotain isompia voittoja, notta moraali nousisi. Lisäksi ilmatorjuntaa reilusti lisää.Ukrainalaisten into sotia on kovasti laantumaan päin. Kuitenkin 38% vielä sitä mieltä, että pitää jatkaa kunnes saavutetaan voitto.
![]()
![]()
Half of Ukrainians Want Quick, Negotiated End to War
Ukrainians are growing increasingly weary of the war with Russia. Gallup's latest surveys of Ukraine show 52% would like to see the war end as soon as possible.news.gallup.com
![]()
Ukrainalaisten into sotia on kovasti laantumaan päin. Kuitenkin 38% vielä sitä mieltä, että pitää jatkaa kunnes saavutetaan voitto.
![]()
![]()
Half of Ukrainians Want Quick, Negotiated End to War
Ukrainians are growing increasingly weary of the war with Russia. Gallup's latest surveys of Ukraine show 52% would like to see the war end as soon as possible.news.gallup.com
![]()
Ukrainalaisten into sotia on kovasti laantumaan päin. Kuitenkin 38% vielä sitä mieltä, että pitää jatkaa kunnes saavutetaan voitto.
![]()
![]()
Half of Ukrainians Want Quick, Negotiated End to War
Ukrainians are growing increasingly weary of the war with Russia. Gallup's latest surveys of Ukraine show 52% would like to see the war end as soon as possible.news.gallup.com
![]()
Mitä väliä tolla whataboutismilla on? Jos Ukrainan kansa alkaa väsyä sotaan, nii se alkaa väsyä. Kyl sillä varmaan jotain merkitystä on Presidentillekkin. Jos nyt vielä hetken jaksaisivat odotella (talvi, kevät kesä..?), jos ja jos jotain käännettä alkais tapahtuun. En lukenut milloin toi kysely on tehty (e: lokakuussa). Jos viimeisimmän ison iskun jälkeen, nii varmasti ollut mieli matalalla.Onneksi Venäjällä kaikki menee suunnitelmien mukaan, gallupeiden perusteellahan talous vaan kasvaa ja kansa tukee 9x% jotain johtoa ym.
Ei haittaa todellisuutta.
Nämähän kaikki selvästi taas ammuttiin ilmatorjunnalla alas ja ropisee vaan metallin palasia maahan, ei sen kummempaa.Makkeimmillaan. Jotenki ollu sellainen kuva noista, että yksitellen ammuttais, mut tossaki yli minuutin verran suhahteli ja paukkui tasaiseen tahtiin. Vissii niitä iha riittävästi on![]()
fakta on se, että venäläiset on pelkurikoiria jotka räksyttävät kuin rakit uskaltamatta tehdä todellisuudessa mitään.Ydinaseella pelottelu on ainut ase NATOa vastaan. Kyl se Putte sen tietää, että kortit on näytetty, jos ydinasetta käyttäis. Ei siihen voisi olla vastaamatta kovasti (tai antaa Venäjän voittaa vain, koska käytti ydinasetta. Sithän se on sama tehdä temppu uusiksi seuraavan maan kohdalla).
e: ja jos joku ois eskalaatio isoon sotaan, niin tuo. Ei sitä enää voisi sivusta katsoa antaen pari ammusta lisää.
Sinällään sillä ei ole mitään väliä mitä tekevät tai ovat tekemättä jos uhka siitä että tekisivät kuitenkin ohjaa lännen päätöksiä.fakta on se, että venäläiset on pelkurikoiria jotka räksyttävät kuin rakit uskaltamatta tehdä todellisuudessa mitään.
Kyllä varmasti moni haluaisi rauhaa. Minä mukaan lukien.Ukrainalaisten into sotia on kovasti laantumaan päin. Kuitenkin 38% vielä sitä mieltä, että pitää jatkaa kunnes saavutetaan voitto.
![]()
![]()
Half of Ukrainians Want Quick, Negotiated End to War
Ukrainians are growing increasingly weary of the war with Russia. Gallup's latest surveys of Ukraine show 52% would like to see the war end as soon as possible.news.gallup.com
![]()
Joo, kyl minimivaatimuksena on, että Ukrainaan tulee rauhanturvaajat ja, että Ukrainaa ei määräillä esim. armeijan koon suhteen jne. e: eikä muutenkaan ulkopuolelta kerrota mihin liittoon saa tai ei saa liittyä jne. Näin ulkopuolisena about nykyiset rajat ja sillä sipuli. Kurskista jotain vastaan.Kyllä varmasti moni haluaisi rauhaa. Minä mukaan lukien.
Kysymys tosin pitäisi asetella niin, että haluavatko "rauhan" Ukrainaan niin että Venäjä asettaa rauhanehdot? Tuolloin ei siis enää puhuttaisi pelkästään alueiden luovutuksista, vaan myös täydellistä alistumista Kremlin vallan alle puhdistuksineen, kidutuksineen kaikkineen.
Venäjä on siis tunnettu historiallisesti näistä "puhdistuksista", joka tarkoittaisi Ukrainan kokoisesssa valtiossa vähintään muutamamien satojen tuhansien, ellei jopa muutaman miljoonan ukrainalaisen "länsimielisen" tuhoamista niin, ettei edes ole mitään mahdollisuutta taistella vastaan. Todennäköisesti Kreml tekisi vielä kaikkensa, että vapaalle lehdistölle olisi lähes mahdotonta paljastaa näitä puhdistuksia.
e2: siis jos NYT neuvoteltais. Vielähän voi vaikka ja mitä tapahtua. Kuka tietää kui kauan Venäjäkää oikeasti pystyy jatkaan. Kovasti tuntuu, että alkais oleen neuvotteluhaluja ja luotetaan sodan loppuvan Trumpin avustuksella ilman häpeällistä häviötä. Jos olisi resursseja ja varaa, nii miksi lopettaisivat, kun kuitenki metri metriltä etenevät![]()
Nii siis tarkoitin, että Venäjä varmaa tahtoo rauhaa juurikin siksi, että ei välttis enää ois varaa jatkaa. Nyt on meneillää joku "all-in" meininki ja porukkaa kaatuu, toivoen että sit on paremmat neuvotteluasemat, ku Trump astuu johtoon. Trump sit vetääki ässän hihasta ja moninkertaistaa Ukrainan tuen?Jos Kremli saa kaiken haluamansa neuvotteluteitse, niin se tietenkin valitaan.
Sitä yritettiin ennenkuin hyökkäsivät Ukrainaan 2014 ja sen jälkeen Minsk 1+2.
e. Ja siinä Reutersin jutussa Venäjän puolelta tulleissa kommenteissa neuvottelut perustuisivat vuoden 2022 neuvotteluihin, jossa mm. Venäjä halusi rajat Ukrainan armeijan miesvahvuuden 50 tuhanteen.
Äläkä unohda Trumpia. Mut toisaalla häntä kannattavat sanoo, että ei pidä hänen puheitaan kuunnella. Olis kyl perseestä, jos alistais Ukrainan paskoihin ehtoihin lopettamalla avun. Olis euroopan nostettava perse ylös penkistä.Minä luulen että rauhaa ei nähdä niin kauan kuin Putler elää. Hän tämän aloitti eikä varmasti lopeta, kasvothan siinä menisi.
Toki jos Ukraina taipuu vasallivaltion asemaan niin homma ois taputeltu. Sitähän tuo Saksan vässy Scholz haluaisi. Kyllä vituttaa tuommoiset vitun paskahousut.
Toivottavasti Ranska, Britit ja Espanja päättäisi että nyt riitti.
En unohtanut Trumppia. Arvelin vaan että hänen virkaanastujaisten jälkeen on turha odotella apuja .Äläkä unohda Trumpia. Mut toisaalla häntä kannattavat sanoo, että ei pidä hänen puheitaan kuunnella. Olis kyl perseestä, jos alistais Ukrainan paskoihin ehtoihin lopettamalla avun. Olis euroopan nostettava perse ylös penkistä.
Trump on arvaamaton, sen takia esim EU maille mörkö. Lisäksi egoisti? oliko tämä nyt oikea sana, mutta enemmän päästelee suustaan sellaisia asioita, jotka hänen mielestään parempia hänelle, kuin että palvelisi kansaa tai USA:n liittolaisia.En unohtanut Trumppia. Arvelin vaan että hänen virkaanastujaisten jälkeen on turha odotella apuja .
Toistaiseksi vaikutukset Ukrainan suhteen ovat olleet positiivisia. Tiettyjen asioiden panttaamisesta päästy eroon...Trump on arvaamaton, sen takia esim EU maille mörkö. Lisäksi egoisti? oliko tämä nyt oikea sana, mutta enemmän päästelee suustaan sellaisia asioita, jotka hänen mielestään parempia hänelle, kuin että palvelisi kansaa tai USA:n liittolaisia.
America first ja maa suljetaan olisi kyllä paha muillekkin kuin Ukrainalle, mutta saa nähdä mitä tapahtuu loppujen lopuksi. Tuskin nyt kuitenkaan mitään äärimmäisen radikaalia tule tapahtumaan.
Jos meinaat ohjuksien käyttöä, niin tuskin se on syy. Vaan Bidenin tapa käsitellä eskalaatiota. Venäjä iski siviili-infraan laajasti ja heti vapautu yksi asia taas. Mikä on poliittisesti typerää, kun pitää koittaa tuollaisia pidäkkeitä.Toistaiseksi vaikutukset Ukrainan suhteen ovat olleet positiivisia. Tiettyjen asioiden panttaamisesta päästy eroon...
Venäjä iski ensimmäistä kertaa mannertenvälisellä ohjuksella ja muilla ohjuksilla Dniproon. Tuhot jäivät pieniksi mutta vammaisten kuntoutuskeskus vaurioitui. Isku Kiovaan jäi peloittelun tasolle.Lähetystöt Kievissä ovat sulkeneet oviaan ja varoittaneet mahdollisesta ilmaiskusta. Huhuja liikkuu tänään mahdollisesti tapahtuvasti mannertenvälisellä ohjuksella tapahtuvasti iskusta Kieviin.
![]()
US and European Embassies in Kyiv Shut Down Over Potential Russian Large-Scale Air Attack on Ukraine
The US Embassy in Kyiv warns of a possible air attack on November 20, closing operations as well as Greek, Italian, and Spanish embassies.united24media.com
ICBM:n käyttölle ei ole mitään järkeä. Ellei sitten ole pakko ampua niitä, koska muut on loppu ja pitää saada vahinkoa aikaan ja kiireesti.Venäjä iski ensimmäistä kertaa mannertenvälisellä ohjuksella ja muilla ohjuksilla Dniproon. Tuhot jäivät pieniksi mutta vammaisten kuntoutuskeskus vaurioitui. Isku Kiovaan jäi peloittelun tasolle.
![]()
Russia Strikes Ukraine With Intercontinental Ballistic Missile for the First Time
Ukrainian Air Forces confirm the first use of an ICBM by Russia, amid multiple missile strikes reported on November 21.united24media.com
Pelottelulta tuo näyttäisi, videoiden perusteella noissa kärjissä ei ollut edes konventionaalisia räjähteitä sisällä.ICBM:n käyttölle ei ole mitään järkeä. Ellei sitten ole pakko ampua niitä, koska muut on loppu ja pitää saada vahinkoa aikaan ja kiireesti.
Mikään pelottelu ei ole syynä, koska kaikki tietää, että Venäjällä niitä on ja niihin saadaan ydinkärki. Nyt vaan tuhlattiin yksi ja niitä ei ihan liikaa Venäjälläkään ole. Osa jää myös "piippuun".
Mikähän tuon "peloittelun" tarkoitus on? Joo ei varmaan kenellekään ole epäselvää, että Venäjällä niitä on. Ne voi niitä käyttää, jos haluavat, mutta tuhlausta tuo on.Pelottelulta tuo näyttäisi, videoiden perusteella noissa kärjissä ei ollut edes konventionaalisia räjähteitä sisällä.
Tuossa pari videota iskusta.
Jospa noita oli tarkoitus ampua enemmänkin. Ehkäpä vain tässä toimi moottori (ja muissa vain räjähteet)?Mikähän tuon "peloittelun" tarkoitus on? Joo ei varmaan kenellekään ole epäselvää, että Venäjällä niitä on. Ne voi niitä käyttää, jos haluavat, mutta tuhlausta tuo on.
Mutta tuolla etäisyydellä siinä on edelleen polttoainetta sisällä ja se on tavannut olla noissa puikoissa todella myrkyllistäPelottelulta tuo näyttäisi, videoiden perusteella noissa kärjissä ei ollut edes konventionaalisia räjähteitä sisällä.
Joo kaksi ovat nyt ampuneet. Mitään järkeä noiden tuhlaamisessa ei ole, mutta kai tuossa koitetaan saada Shcolz jne paskomaan housuun. 150-250m taitaa olla perinteinen venäläinen tapa ilmoittaa kyvykkyyttä, eli reilusti kaunisteltu.Ampuivatko siis ohjuksella jolla on 150-250m tarkkuus kineettisiä kärkiä? Antiikin katapultti pidemmällä kantamalla jolla ei osu edes koko linnaan.
Onhan tuo näyttävän näköinen homma. Luulisi tyhmemmänkin nyt huomaavan millainen persereikämaa naapurissa on.Joo kaksi ovat nyt ampuneet. Mitään järkeä noiden tuhlaamisessa ei ole, mutta kai tuossa koitetaan saada Shcolz jne paskomaan housuun. 150-250m taitaa olla perinteinen venäläinen tapa ilmoittaa kyvykkyyttä, eli reilusti kaunisteltu.
edit: Aah tässä haetaan nyt pelotevaikutusta massalla somessa. Nyt on sitten trollit valjastettu huutamaan ww3:sta ja kuinka mahtavia venäjän ICBM:t on.
Ampuivatko siis ohjuksella jolla on 150-250m tarkkuus kineettisiä kärkiä? Antiikin katapultti pidemmällä kantamalla jolla ei osu edes koko linnaan.
Onko Ukrainalla muka jotain kalustoa, millä edes teoriassa voisi ampua alas ICBM MIRVin kärkiä? Tuskin edes jenkeillä on siihen luotettavaa keinoa.Pelottelutarkoituksen lisäksi tuolla voi olla ihan aidosti tarkoitus testata Ukrainan kykyä ampua noita alas.
Kertokaa jos olen väärässä mutta Ottawan sopimus kieltää siviileille vaaralliset jalkaväkimiinat, mutta ei käsittääkseni ns. ajastettuja mitä nytkin jenkit antaa ukeille, eli niissä on paristo joka kestää parisen viikkoa ja miina muuttuu vaarattomaksi. Noi mitä on kielletty on ns. ikimiinoja jotka pysyy vaarallisena kymmeniä vuosia.Btw, ei varmaan tarvitse edes sanoa kuinka epäisänmaallisena pidän tätä Ottawan sopimusta. Tuosta pitäisi Suomen viimeistään nyt sanoutua irti. Olisi hyvä sauma, en usko että muut kuin vasemman laidan haittapuolueet aiheuttaisivat ulinaa.
Noille "ei ole tarvetta, koska korvaavia järjestelmiä on"
Kyllä, sehän nähtiin nyt Ukrainan kanssa... Suomella ei ole varaa olla ilman.
Jenkeillä on THAAD ja sitten AEGIS jne. Niillä on useampi järjestelmä, osa päällekkäisiä, mutta osalla on tarkoitus torjua eri vaiheissa olevia ohjuksia. Ukrainalla ei ole.Onko Ukrainalla muka jotain kalustoa, millä edes teoriassa voisi ampua alas ICBM MIRVin kärkiä? Tuskin edes jenkeillä on siihen luotettavaa keinoa.
Ne hajoaa ennen kohdetta useiksi kärjikis, jotta niitä olisi hankalampi torjua, mutta oli kärjet tai ei, tuo on vakava merkki ja viimeistään nyt pitäs herätä.Hajosivatko nuo kärjet ilmassa vai miksi ne näyttävät tulevan alas "rypäleinä".
Juu, mutta speksien mukaan tuossa pitäisi olla neljä kärkeä ja videon perusteella taivaalta satoi kuusi epämääräistä rypästä tavaraa.Ne hajoaa ennen kohdetta useiksi kärjikis, jotta niitä olisi hankalampi torjua, mutta oli kärjet tai ei, tuo on vakava merkki ja viimeistään nyt pitäs herätä.
Menee vähän spekulaatioksi omissa aivoissa, mutta tuli heti mieleen, kärki/runko, 4 hajoavaa kärkeä ja ohjuksen peräosa, jos ne on ajastettu hajoamaan ihan juuri kohteen yllä, joten teoriassa ne putoaa samalle alueelleJuu, mutta speksien mukaan tuossa pitäisi olla neljä kärkeä ja videon perusteella taivaalta satoi kuusi epämääräistä rypästä tavaraa.
Veikkaan muutamaa muovisäkillistä p-korealaista ulostetta.Kas kas, olisko putte kuitenkin kerännyt riittävästi rohkeutta nappulan painamiseen? Mitä lie lastina ja kohdekkin tuntematon.
Somesta vilkasin #ICBM niin näyttäis olevan jäätävää ryssän ulinaa täys + maga vammaset vaatimassa Bidenia perumaan luvat ja äkkiä Trump virkaan pelastamaan maailma..Ryssä näyttää nyt että on "aikuisten oikeesti tosissaan" ja lähettää puikon varovaisesti kohteesta, jota esim. Nato ei pidä suoraan ensi-iskun lähtöpisteenä. Ei siis ole ICBM kiinteä lähtöalusta, kuten ei ole kyseinen puikkokaan ICBM vaan joku muu turhake, jossa ei ilmeisesti edes räjähtäviä kärkiä vaan kineettisellä tasolla mentiin mallia "alasin katolta alas" eli surkeaa propagandaa, jolla saadaan joka suuntaan "näytettyä että ollaan taas tosissaan ja voimaa on jos huvittaa vain käyttää".
Käytännössä se oli siinä ja ainoat jotka ovat ihmeissään, ovat klikkiuutisten tekijät ja lukijat, jotka voivat mässäillä vaikka millä skenaarioilla ja tulkinnoilla ydinaseista ja WW3 ym. intoilua.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.