- Liittynyt
- 28.07.2022
- Viestejä
- 694
Putin määrännyt taktisten ydinaseiden käytön harjoituksen Ukrainan rajalla. Kun nyt ei vaan sattuisi mitään vaikla kyseessä onkin bluffaus.
Näihin olisi mukava saada jonkinlainen lähdekin?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Putin määrännyt taktisten ydinaseiden käytön harjoituksen Ukrainan rajalla. Kun nyt ei vaan sattuisi mitään vaikla kyseessä onkin bluffaus.
Näihin olisi mukava saada jonkinlainen lähdekin?
Syynä peskovin mukaan 'lännen puheet valmiudesta lähettää joukkoja Ukrainaan'.Putin määrännyt taktisten ydinaseiden käytön harjoituksen Ukrainan rajalla. Kun nyt ei vaan sattuisi mitään vaikla kyseessä onkin bluffaus.
Minusta tuo lainaus on turhien some/poliitikoiden käyttämä sanonta, jotka saa mitään aikaiseksi kun somehuomiota.Minä henkilökohtaisesti en pelkää tippaakaan tuota venäjän ydinpommiuhkausta.
"Ei saa antaa pelolle valtaa" < lainaus.
En pelkää edes sitä minimaalista vaihtoehtoa, että oikeaasti laukaisisivat.
Toisaalta Venäjän "harjoitukset" ei aina edes ole mitään todellisia harjoituksia, vaan pelkkä show.1. Ryssät taitaa muutenkin ihan vuosittain tehdä ydinaseharjoituksia
2. Ydinaseilla uhkailu on toiminut suht hyvin länttä vastaan, niin voi valjastaa tuon harjoituksen siihen käyttöön.
1. Ryssät taitaa muutenkin ihan vuosittain tehdä ydinaseharjoituksia
2. Ydinaseilla uhkailu on toiminut suht hyvin länttä vastaan, niin voi valjastaa tuon harjoituksen siihen käyttöön.
Kyllä ainakin Itä-Euroopalla on aika reippaasti yhtymäpintaa siihen, mitä Moskovan miehitysvallassa eläminen on...Suurella osalla länsimaiden kansalaisista ei ole mitään yhtymäpintaa mihinkään sotaan liittyvään käytännön tasolla, kun taas Suomessa melko iso osa ikäluokkaa on käynyt armeijan ja omaa siten jonkinasteista omakohtaista kokemusta liittyen siihen mitä sotiminen edes on.
Ihmiseen joka ei ymmärrä mistään mitään on helppo vedota mielikuvilla venäjän mahdista ja kaiken päättävästä sotilaallisesta ylivoimasta voittamattomine ydinarsenaaleineen...
En sinänsä epäile, mut onko tälle mitää pihviä/tarkennusta?Toisaalta Venäjän "harjoitukset" ei aina edes ole mitään todellisia harjoituksia, vaan pelkkä show.
Onhan siitä ollut paljonkin puhetta, että Venäjällä järjestetyt sotaharjoitukset on olleet enemmän pelkkää esitystä kuin kunnollista harjoittelua.En sinänsä epäile, mut onko tälle mitää pihviä/tarkennusta?
Koko Ukrainan "ottaminen" rajan taakse varatuilla ryssäjoukoilla oli käytännön mahdottomuus, paitsi jos ukrainalaiset olisivat alistuneet kohtaloonsa sen jälkeen kun valta Kiovassa olisi vaihtunut, minkä kortin varaan Putin nimenomaan pelasikin (perusteettomasti).Sen perusteella, mitä ryssän armeijasta oli luuloteltu, oletin hyökkäyksen alussa, että Ukraina olisi vallattu enintään kolmessa kuukaudessa. Ukrainan ja muiden onneksi tosin korruptio on kuitenkin nakertanut armeijan pahasti ja aseiden kykyjäkin on näköjään liioiteltu suuresti ja uutuudet on etupäässä joko täyttä paskaa tai niitä ei juuri ole / pystytä valmistamaan..
Varmaan tarpeettoman monimutkaista kikkailua sodassa, jossa on osoittautunut, että määrässä on laatua. Ja vaikka itse moottori olisi halpa, niin eihän se riitä vaan koko vekotin ja polttoainekapasiteetti pitää suunnitella sen ympärille.Eiks tällainen Turbiini olis näppärä minikokoisessa risteilyohjuksessa?
Kait toi reilun sadan kilon lennokkia jaksaisi lennättää vaakatasossa huimaa vauhtia?
Jos kuljettaisi 10KG kranaattia vaan vajaa 10 kilsaa, niin lentäis varmaan lähemmäs 800-900 kilsaa tunnissa.
Koita sellaista ampua alas, voi olla aika haastavaa.
Kuinkahan herkkä hakupää noissa on? Saattaa joku rekkakuski saada JDAM:n niskaan kun tupakansytyttimessä tuollainen:Kun aiemmin ihmettelin eikö nyt saada ohjuksia jne hakeutumaan häirintälähettimiin niin jopas.. kyllä saadaan:
JDAM-ER Winged Bombs With Seekers That Home In On GPS Jammers Headed To Ukraine
Tämä on vähän kuin sitä F-16 hävittäjistä käytyä keskustelua.Suihkuturbiinit voittais propelli härpättimet 6-0.
Löytyy muuten isompia suihkuturbiineja halvalla, pitää vain mennä "airplane graveyard" mestoihin.
Kyllä ukrainalaiset on sen verran kekseliäitä että saavat ne hyötykäyttöön.
Niitä voisi lähettää Ukrainaan siviiliapuna, ei olisi poliittisesti niin hankalaa, romuja ne on kuitenkin...![]()
Hienoja ajatusleikkejä, mutta käytännön toteutus on "hieman" vaativampaa. Hävittäjän muuttaminen etäohjattavaksi ei ole todellakaan mikään läpihuutojuttu. Sitä paitsi F-16 loistaa tutkassa kuin joulukuusi.Tämä on vähän kuin sitä F-16 hävittäjistä käytyä keskustelua.
"Ei voida lähettää kun parasta ennen -päiväys on jo loppu"
Vielä lisätäkseni että tuollaisista aidoista hävittäjistähän sais huiman tehokkaita etädroneja valtavalla määrällä räjähdettä. Mutta harmi kun käyttöikä lopussa, ei onnistukaan.
Italian puolustusministerille maistunut kaalisoppa.
9:26
Italian puolustusministeri: Lännen pitäisi "yrittää enemmän" saada diplomaattinen ratkaisu sotaan
Italian puolustusministeri Guido Corsetto sanoo, etteivät Venäjään kohdistetut talouspakotteet ole onnistuneet ja vaati länttä yrittämään enemmän diplomaattisen ratkaisun saamiseksi Venäjän johtajan Vladimir Putinin kanssa sodan päättämiseksi, Reuters uutisoi.
Corsetto sanoi maanantaina Il Messaggeron haastattelussa, että länsi uskoi virheellisesti, että pakotteet voisivat lopettaa Venäjän aggression ja, että länsi oli yliarvioinut taloudellisen vaikutusvaltansa maailmassa.
- Sen sijaan - - ainoa tapa ratkaista täpmä kriisi on ottaa mukaan kaikki, ensin aselepo ja sitten rauha, Corsetto sanoi.
Haastattelijan huomauttaessa, ettei Putin ollut näyttänyt halukuutta neuvotella, Corsetto vastasi: "se on hyvä syy meille yrittää enemmän. Meidän ei täydy luovuttaa diplomatian suhteen, oli se polku kuinka kapea".
Corsetto puolusti kuitenkin Italian päätöstä jatkaa aseellisen avun toimittamista Ukrainaan, sanoen, että tällä pyritään saavuttamaan "aika ja olosuhteet aselevon ja rauhan saavuttamiselle".
Corsetto myös sanoi, että jos venäläiset valtaisivat Kiovan, se "väistämättä johtaisi yhteenottoihin muiden maiden kanssa, jotka eivät hyväksyisi venäläistankkeja rajoillaan".
Lisäksi Corsetto sanoi, että Ukrainan vastahyökkäys viime kesänä oli ollut virhe, ottaen huomioon Venäjän asevoimien ylivoimaisuuden. Corsetto sanoi varoittaneensa henkilökohtaisesti Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyiä, että hyökkäys oli tuomittu epäonnistumaan, mutta "minua ei kuunneltu".
![]()
Italian puolustusministeri: Lännen pitäisi "yrittää enemmän" saada diplomaattinen ratkaisu sotaan
Italian puolustusministeri Guido Corsetto sanoo, etteivät Venäjään kohdistetut talouspakotteet ole onnistuneet ja vaati länttä yrittämään enemmän diplomaattisen ratkaisun saamiseksi Venäjän johtajan Vladimir Putinin kanssa sodan päättämiseksi, Reuters uutisoi.www.is.fi
Mitäs tällä tarkalleen ottaen saavutettaisiin, muuta kuin kusastaisin vain omiin muroihin? Käsitykseni mukaan tuota häirintää ei varsinaisesti saada meidän toimesta mitenkään estettyä, muuta kuin lasauttamalla alueelle muutama ohjus. Suuntaamalla samanlaista häirintää Venäjän suuntaan vaikkapa Itämerenkin alueella, olisi kaikenlainen sekoilu niin ilmassa kuin merellä ihan satavarma seuraus.Saisi eurooppa alkaa vastaamaan ryssän gps häirintään ja tuleviin operaatioihin länsimaissa. Ei vaan taida palleja löytyä poliitikoilta.
Ei se nyt täysin mahdoton logiikka olisi, että GPS-häirintä laukaisisi 5. artiklan.Mitäs tällä tarkalleen ottaen saavutettaisiin, muuta kuin kusastaisin vain omiin muroihin? Käsitykseni mukaan tuota häirintää ei varsinaisesti saada meidän toimesta mitenkään estettyä, muuta kuin lasauttamalla alueelle muutama ohjus. Suuntaamalla samanlaista häirintää Venäjän suuntaan vaikkapa Itämerenkin alueella, olisi kaikenlainen sekoilu niin ilmassa kuin merellä ihan satavarma seuraus.
Toisin sanoen venäjälle menevä ja sieltä tuleva ilma- ja meriliikenne alkaisi toteuttamaan mitä ihmeellisimpiä kommervenkkejä, jokunen laiva ajaisi takuuvarmasti kivelle ja lentokoneita harhautuisi tuon tuosta niin meidän kuin Baltiankin ilmatiloihin. Siitä joka tapauksessa seuraisi mielestäni sen tason show, ettei tosikaan, koska meidän niskaammehan se kaikki lopulta kaatuisi - oli se sitten öljyonnettomuus, ilmailun vaaratilanteita ym. Ei ne Venäjää kiinnostaisi, vaikka mitä tapahtuisi, koska "länsi on vihollinen, siinähän näette".
Joku varmaan kohta kertoo, että sitten ne vain ammutaan alas - ei ammuta, koska ei kukaan ala ampumaan siviilikoneita tonttiin, vaikka nämä harhailisivat luvatta vieraassa ilmatilassa. Sotilaskoneet varmaan pysyisivätkin pois, mutta eipä niistä ole täällä ollut haittaa muutenkaan jo pitkään aikaan, edes ilmatilaloukkausten osalta. Sama koskee laivastonkin kölkkiä, ihan kiltisti ovat olleet sitten 2022.
Jotain muuta vastausta tuohon pitää kyllä saada keksittyä, eikä vastata "symmetrisesti", koska se ei tässä tapauksessa oikein auta ongelmaa.
On sitä varmaan muitakin keinoja kuin sotilaallisia. Omaisuuden haltuunotto, itämeren sulku jne. jos ei perseily lopu.Mitäs tällä tarkalleen ottaen saavutettaisiin, muuta kuin kusastaisin vain omiin muroihin? Käsitykseni mukaan tuota häirintää ei varsinaisesti saada meidän toimesta mitenkään estettyä, muuta kuin lasauttamalla alueelle muutama ohjus. Suuntaamalla samanlaista häirintää Venäjän suuntaan vaikkapa Itämerenkin alueella, olisi kaikenlainen sekoilu niin ilmassa kuin merellä ihan satavarma seuraus.
Toisin sanoen venäjälle menevä ja sieltä tuleva ilma- ja meriliikenne alkaisi toteuttamaan mitä ihmeellisimpiä kommervenkkejä, jokunen laiva ajaisi takuuvarmasti kivelle ja lentokoneita harhautuisi tuon tuosta niin meidän kuin Baltiankin ilmatiloihin. Siitä joka tapauksessa seuraisi mielestäni sen tason show, ettei tosikaan, koska meidän niskaammehan se kaikki lopulta kaatuisi - oli se sitten öljyonnettomuus, ilmailun vaaratilanteita ym. Ei ne Venäjää kiinnostaisi, vaikka mitä tapahtuisi, koska "länsi on vihollinen, siinähän näette".
Joku varmaan kohta kertoo, että sitten ne vain ammutaan alas - ei ammuta, koska ei kukaan ala ampumaan siviilikoneita tonttiin, vaikka nämä harhailisivat luvatta vieraassa ilmatilassa. Sotilaskoneet varmaan pysyisivätkin pois, mutta eipä niistä ole täällä ollut haittaa muutenkaan jo pitkään aikaan, edes ilmatilaloukkausten osalta. Sama koskee laivastonkin kölkkiä, ihan kiltisti ovat olleet sitten 2022.
Jotain muuta vastausta tuohon pitää kyllä saada keksittyä, eikä vastata "symmetrisesti", koska se ei tässä tapauksessa oikein auta ongelmaa.
Ukraina voisi vastata GPS häirintään sillä että lähettäisi silloin kun tuulen suunta on kiva vetypalloja joissa olisi GPS häiritsin. Ei niitä kukaan viitsi tuhoamaankaan alkaa enään sen jälkeen kun niitä on 99 taivaalla. Tietenkin joku tappokytkin täytyis olla jolla sen häirinnän saisi tapettua jos tuulen suunta kääntyy.
Mitäs tällä tarkalleen ottaen saavutettaisiin, muuta kuin kusastaisin vain omiin muroihin? Käsitykseni mukaan tuota häirintää ei varsinaisesti saada meidän toimesta mitenkään estettyä, muuta kuin lasauttamalla alueelle muutama ohjus. Suuntaamalla samanlaista häirintää Venäjän suuntaan vaikkapa Itämerenkin alueella, olisi kaikenlainen sekoilu niin ilmassa kuin merellä ihan satavarma seuraus.
Toisin sanoen GPS-häirintään voidaan vastata samalla mitalla eli GPS-häirinnällä tai sitten muunlaisilla toimilla, kuten vaikkapa kyberiskuilla tai sanktioilla.
Vastaus olisi luultavasti siis hetkellinen toimi, jolla varoituksenomaisesti osoitetaan kyky toimia. Smithin mukaan myös Suomesta löytyy kykyjä sellaisen toteuttamiseen.
Smithin mukaan hybridiuhkatoiminnan perusperiaate on strateginen epämääräisyys. Alkuun toiminta voi näyttää hieman oudolta mutta sen verran pieneltä, että sitä ei osata yhdistää uhkaan. Sitten toimia lisätään ja työnnetään siihen pisteeseen asti, että raja tulee vastaan.
Naton jyrähdyksen jälkeen Venäjä voi siis päästääkin paineen pois ja nostaa kädet ilmaan, ettei tässä mitään häirintää ole ollutkaan. Toinen vaihtoehto on se, että Venäjä on piittaamatta varoituksista, jolloin Naton täytyisi konkretisoida uhkauksensa tai niiltä katoaa uskottavuus.
Venäjä on hyödyntänyt strategista epävarmuutta myös pelottelupolitiikassaan. Uhkaukset Ukrainan sodan laajenemisesta ydinsodaksi tai kolmanneksi maailmansodaksi ovat toimineen pidäkkeinä länteen päin.
Toisaalta myös Nato voi hyödyntää strategista epämääräisyyttä.
– Ei sanotakaan suoraan mitä kyetään tekemään ja mitä aiotaan tehdä, vaan jätetään se auki sillä tavalla, että ei kerrota sitä rajaa, josta tulee vastatoimia. Sehän on tosiasia, että jos Venäjä rupeaa härnäämään liikaa ja tulee vastatoimia, vaikeuttaa se venäläisten toimintaa tosi paljon.
Purkaus nähtiin Moskovan ykköspropagandistiksikin toisinaan tituleeratun Solovjovin Rossija 1 -kanavan keskusteluohjelmassa (alla). Juontajan mukaan suomalaiset kaipaavat Venäjän vallan aikaa.
– Minusta on aina tuntunut, että suomalaiset haluavat palata Venäjän imperiumiin, Vladimir Solovjov totesi Ukrainan sisäministerin entisen neuvonantaja Anton Herastshenkon julkaiseman käännösvideon mukaan.
Solovjov kuvaili näkevänsä suomalaiset hylättynä kansana, joka ”aina yrittää kääntää jollain tavalla huomion itseensä”.
Heh. Ei oo tainnneet suomalaiset kaivata kumpaankaan. Ruotsiin eikä Venäjään.Propagandapurkaus Moskovasta: Suomalaiset ovat aina kaivanneet takaisin Venäjän imperiumiin | Verkkouutiset
Propagandapurkaus Moskovasta: Suomalaiset ovat aina kaivanneet takaisin Venäjän imperiumiin | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
En minä ole ainakaan ikinä kaivannut tuota itänaapurin roskavaltiota. Ja jos joku kaipaa, niin muuttaa sinne. Sillähän siitä kaipuusta selviää
Itämeren sulku? Meinasin itsekin kirjoitella, että tuollainen vastatoimi olisi äkkiseltään varmastikin ihan toimiva, samoin ilmatilan sulkeminen venäläisiltä koneilta.On sitä varmaan muitakin keinoja kuin sotilaallisia. Omaisuuden haltuunotto, itämeren sulku jne. jos ei perseily lopu.
Tuota...minkäslaisella teholla ajattelit, että tuollaiset viritetyt sääpallot kykenisivät suorittamaan tätä häirintää ja mistä ne saisivat siihen energiansa? Ilman tarkkaa suuntausta sitä nimittäin tarvitaan aika tavalla ja jossain 5+ kilometrin korkeudessa alkaa jo olla sellaiset olosuhteet, että tavanomaisten akkujen virranantokyky suhteessa painoonsa alkaa olla luokkaa "nyt ei oikein jaksa".Ukraina voisi vastata GPS häirintään sillä että lähettäisi silloin kun tuulen suunta on kiva vetypalloja joissa olisi GPS häiritsin. Ei niitä kukaan viitsi tuhoamaankaan alkaa enään sen jälkeen kun niitä on 99 taivaalla. Tietenkin joku tappokytkin täytyis olla jolla sen häirinnän saisi tapettua jos tuulen suunta kääntyy.
Vitsejähän nuo, tai no vaikuttamista perimmältään.Purkaus nähtiin Moskovan ykköspropagandistiksikin toisinaan tituleeratun Solovjovin Rossija 1 -kanavan keskusteluohjelmassa (alla). Juontajan mukaan suomalaiset kaipaavat Venäjän vallan aikaa.
– Minusta on aina tuntunut, että suomalaiset haluavat palata Venäjän imperiumiin, Vladimir Solovjov totesi Ukrainan sisäministerin entisen neuvonantaja Anton Herastshenkon julkaiseman käännösvideon mukaan.
Solovjov kuvaili näkevänsä suomalaiset hylättynä kansana, joka ”aina yrittää kääntää jollain tavalla huomion itseensä”.
https://www.verkkouutiset.fi/a/prop...anneet-takaisin-venajan-imperiumiin/#af373b93
En minä ole ainakaan ikinä kaivannut tuota itänaapurin roskavaltiota. Ja jos joku kaipaa, niin muuttaa sinne. Sillähän siitä kaipuusta selviää
Sodassahan tässä jo ollaan epäsuorasti. Tuo ryssän häiriköinti ei lopu ikinä jos siihen ei missään vaiheessa vastata. Sillä ei pitäisi olla merkitystä mitä zaharova ja kunppanit ulisevat vastatoimista.Itämeren sulku? Meinasin itsekin kirjoitella, että tuollainen vastatoimi olisi äkkiseltään varmastikin ihan toimiva, samoin ilmatilan sulkeminen venäläisiltä koneilta.
Käytännössä tuo tulkittaisiin ihan suoraksi sodanjulistukseksi. Sama se on sitten tehdä se sillä ohjuksella.
Toivottavasti ollaan hereillä ja varautumassa...Xi jatkaa Euroopan-matkaansa vierailemalla Serbian pääkaupungissa, jonne hänen oli määrä saapua vielä tiistai-iltana Ranskasta. Hän käy kaupungissa päivälleen 25 vuotta sen jälkeen, kun Naton koneet pommittivat Kiinan suurlähetystöä Kosovon sodan aikana. Iskussa kuoli kolme kiinalaista toimittajaa.
– 25 vuotta sitten tänä päivänä Nato pommitti Kiinan suurlähetystöä Jugoslaviassa tappaen kolme kiinalaistoimittajaa. Tätä meidän ei pitäisi koskaan unohtaa, Xi kirjoitti.
Mutta missä määrin tämä johtuu vaurioista, joita aiemmat iskut sillalle aiheuttivat on sitten hyvä kysymys... Voihan se olla, että korjatut kohdat eivät kestä suurta kuormaa.Krimin sillan merkitys on vähentynyt. Venäjä on siirtynyt maakuljetuksiin.
![]()
Satelliittikuvat: Venäjä ei käytä enää Krimin siltaa sotilaskuljetuksiin
Satelliittikuvat: Venäjä ei käytä enää Krimin siltaa sotilaskuljetuksiinyle.fi
No ohan sitä kuormaa keretty roudaa sieltäkin iskun jälkeen, ihan loogista et paino siirtyy uudelle vaikeamminMutta missä määrin tämä johtuu vaurioista, joita aiemmat iskut sillalle aiheuttivat on sitten hyvä kysymys... Voihan se olla, että korjatut kohdat eivät kestä suurta kuormaa.
Ei ne maareititkään mitään ongelmattomia ole vaan paljon lähempänä rintamaa ja useamman asejärjestelmän ulottuvilla...No ohan sitä kuormaa keretty roudaa sieltäkin iskun jälkeen, ihan loogista et paino siirtyy uudelle vaikeammin
pitkäaikaisesti vaurioitettavalle osuudelle, ei siinä tarvee paljoa miettiä, jakulku viellä lähempänä rintamalinjaa
Edit: eli kamat saadaan sinne nopeemmin
Ovat, mutta helpompi ja nopeammat korjata, ja myös jos ehjänä perille omat saavat tarvikkeet nopeemmin. Ja tolla saadaan myös intressjä irti siltaa yrittämästäEi ne maareititkään mitään ongelmattomia ole vaan paljon lähempänä rintamaa ja useamman asejärjestelmän ulottuvilla...
Mulkku jätkä kyllä tuo Lassi Heinänen kun väittää olevansa neutraali tiedemies mutta samaan aikaan kuitenkin "...Puheessaan hän väittää Suomen vaarantavan toiminnallaan suhteensa Venäjään pysyvästi. Puheessaan hän ei mainitse Venäjän Ukrainassa käymää sotaa. " (lainaus tuosta sinun linkistä)Kummastuttaa miten tämän tason ajattelijoilta tulee tällaisia aivopieruja, eikö riitä maalaisjärkeä vaan pukeudutaan tieteen taakse nauttimaan Venäjän tarjoamista jutuista Suomalainen ”Herra Arktis” matkusti Moskovaan konferenssiin – ”Kyllä pitäisi kyetä käyttämään jonkin sortin harkintaa”
Tämä on tällainen koti-mikäs se oli. Tuet, hyväksyt, nautit.
Tällainen paskanaama ei nauti arvostustani millään tapaa, on kuin ei Venäjä tekisi mitään pahaa Ukrainassa.
"Heininen sanoo saavansa paljon kutsuja tilaisuuksiin ympäri maailman. Viimeksi hän osallistui tilaisuuteen Intiassa. Hän sanoo, ettei kategorisesti hylkää kutsuja Venäjälle tai mihinkään muuhun maahan.
– Menen tapaus kerrallaan. Jos kysymys on akateemisesta tieteellisestä tapahtumasta, joka sopii kalenteriini, menen.
Heininen sanoo tietävänsä, että hänen toimintansa voi herättää kritiikkiä.
– Mutta ymmärränkö sitä? Jos lähtökohtana on blokkiajattelu, kritiikki voi tuntua luontevalta. Jos lähtökohtana on universaali tieteen tehtävä, kritiikki ei ole ihan loogista."
Mulkku jätkä kyllä tuo Lassi Heinänen kun väittää olevansa neutraali tiedemies mutta samaan aikaan kuitenkin "...Puheessaan hän väittää Suomen vaarantavan toiminnallaan suhteensa Venäjään pysyvästi. Puheessaan hän ei mainitse Venäjän Ukrainassa käymää sotaa. " (lainaus tuosta sinun linkistä)
Olisi tuon sillan tuhoaminen varmasti edelleen ihan merkittävä saavutus, mutta ei enää samalla tavalla ratkaiseva kuin sodan alkupuolella.Mutta missä määrin tämä johtuu vaurioista, joita aiemmat iskut sillalle aiheuttivat on sitten hyvä kysymys... Voihan se olla, että korjatut kohdat eivät kestä suurta kuormaa.
Sillan disablointi olisi kyllä Ukrainalle todella iso propagandavoitto, jolla voisi olla arvoa jo itsessään, vaikka se ei Venäjän logistiikkaan enää rajusti vaikuttaisikaan.
Sitä paitsi se vaikeuttaisi siviililiikennettä joka tapauksessa ja Krimin viehätysvoimaa ihan tavallisten venäläisten näkökulmasta ja voisi kiihdyttää pakovoimaa toiseen suuntaan...
Itse en oikein ymmärrä, miksi tuohon siltaan pitäisi tuhlata ohjuksia, kun niitä kuitenkin on ilmeisen rajallinen määrä. Varsinkin kun neukut saa tuotua miehistöä ja kalustoa sinne muitakin reittejä. Jotenkin tuntuu, että tämän sillan tuhoaminen on Zelenskyn päähänpinttymä, jonka yli ei päästä.Olisi tuon sillan tuhoaminen varmasti edelleen ihan merkittävä saavutus, mutta ei enää samalla tavalla ratkaiseva kuin sodan alkupuolella.